Споделена история от На работното място

Нова работа без здравно осигуряване
Интересува ме дали е проблем да започна работа някъде, ако съм с прекъснати здравноосигурителни права? Много време останах без работа и не си плащах осигуровките, съответно сега нямам права.
Добре вървят нещата сега с преговорите за едно работно място, но ме притеснява, че съм с прекъснати здравни. Проблем ли е това? И може ли да работя някъде без да плащам за здравно осигуряване?
В случай, че правата ми са прекъснати, работодателят ми длъжен ли е да внася сума в НЗОК от заплатата ми и къде реално ще отиват те, след като аз нямам права? Объркан съм доста. Нека някой сподели.

Коментари

1.   Работодателят е длъжен да те осигурява от месеца, в който започнеш работа. От този момент нататък вноските ти ще са покрити, но тези за миналите месеци, в които не си се осигурявал, ще си останат неплатени, докато не ги внесеш сам. Ако имаш повече от 3 неплатени вноски за последните 3 години, си с прекъснати здравни права. За да ги възстановиш, ще трябва да си платиш всички липсващи вноски от последните 5 години (т. е. от октомври 2019 насам) и да попълниш декларация за внасяне на осигурителни вноски (декларация номер 7). Отиди в някоя териториалната дирекция (ТД) на НАП, ще можеш да направиш всичко на място и ще ти отговорят на въпросите. Може да има вариант да платиш и подадеш декларацията онлайн, ако имаш електронен подпис, но по добре отиди на място, за да си сигурен, че си направил всичко необходимо. Там служителите ще ти помогнат.

2.   Пак от 1:

Не е проблем да започнеш работа, без да си си възстановил правата. Работодателят ти ще е длъжен да плаща осигуровките, при всички случаи. Но правата не ти се възстановяват автоматично. Докато не си платиш останалите задължения и не подадеш декларацията, ще си останеш без здравни права, въпреки че ти се плащат осигуровките.

3.   Няма проблем да започнете работа, работодателя не се интересува дали са ви платени здравните или не. Вече след като ви назначи той е длъжен да ви внася в НАП всеки месец и няма как да се откажете от това.

4.   Работодателят Е ДЛЪЖЕН да ти плаща здравни (и други осигуровки) за времето в което работиш за него. Примерно, ако започнеш работа на 1 ноември ще плаща след тази дата. Ти пак няма да имаш здравни права, защото ще имаш "дупка" в осигуряването, което сам трябва да запълниш, но поне "дупката" няма да се увеличава всеки месец и за да си възстановиш правата, като почнеш да получаваш заплата, не е лошо, ако ще и на части, да запълниш "дупката" от предходните месеци. или години.

5.   Работодателят е длъжен да те осигурява и парите ще отиват в твоя партида, но ще продължиш да си с прекъснати права, ако не си платиш неплатените здравни осигуровки за 5 години назад.

6.   Не, просто те осигуряват от започване на работа, но си ги внеси полека лека. Закона е сменен и кола да искаш да прехвърлиш не може ако държиш здравни осигуровки.

7.   Номер 1 мисля доста добре ги е описал нещата. Само едно допълнение - може и с ПИК от НАП да си подава документи и да погасява вноски. Но за да си издаде ПИК - пак трябва да отиде до НАП така или иначе.

8.   Не е проблем за работата. Проблем е, ако ти се наложи лечение. От последните 60 месеца трябва да си платиш липсващите по около 40 лв за всеки месец. Ако не си ги платиш, но работиш, осигуровките ти се плащат от работодателя от момента, в който почнеш работа. И ако изчакаш достатъчно, че да имаш 60 поредни месеца с работа и съответно платени осигуровки, ще ти се възстановят правата. Въпросът е какво правиш през това време, ако ти се наложи лечение. Прегледите може да си ги платиш на доктора на частно, но лечение в болница например не можеш да ползваш. Може да не ги плащаш, а просто да изчакаш да ти се наложи и после на момента можеш да си ги платиш при нужда.

9.   Много благодаря за информацията! Беше ми притеснено дали ще е проблем да започна работа и сега вече след като ми е ясно, че не е, ми е по-спокойно. Вече след като започна работа ще си оправя осигуровките. Здраве, щастие и успех на всички!