Споделена история от На работното място

Трудова книжка и медицинско за работа
Здравейте!
Започвам първа работа. Казаха ми да си купя трудова книжка.
Интересува ме къде по принцип се продават такива - дали в някаква институция или мога да си ги намеря и в книжарница. Ако някой от Стара Загора може да ми каже конкретно къде ги има ще е още по-добре :)
Също относно медицинското за работа. Поради определени причини искам, ако мога да избегна ходене до личния лекар да не ходя там. Мога ли от някъде другаде да си го извадя и горе-долу колко струва?

Коментари

1.   Трудови книжки и бланки за всякакви медицински в по-големите книжарници. В Office One 100% ги има, но и в книжарници и будки, близо до Поликлиниките, където има много лични лекари. Бланките са стотинки, трудовата книжка сигурно някакво левче.
САМО ЛИЧНИЯ ЛЕКАР има право да подпечатва медицинското. 10 лв. струва. Преди не е било така, но нов закон го налага.
Ако не искаш да ходиш при личния си лекар за такова нещо, какво остава при болест?
Смени личния си лекар!
Много просто става това - просто отиваш при друг лекар и казваш, че искаш вече да си при него. Той се грижи да те прехвърлят и ти не се занимаваш.
Не бъди пасивна в този живот, оправяй си бакиите навреме, не чакай другите да ти кажат. Това са елементарни работи, който всеки си оправя сам. Вместо да киснеш в нета, можеше да отидеш и да си свършиш работа за 1-2 ч.

2.   До номер 1:

Хайде бе, не можело да се вади медицинско от друг лекар? Ти чуваш ли се? Кой работодател ще се рови да търси кой ти е личния?

До автора:

Ако отидеш при друг лекар, ще платиш 20 лв и готово. Кажи, че не си здравноосигурен. Можеш и в частна клиника да си извадиш-чудо голямо.

Искат ли ти печат, че не се водиш на психо отчет? Защото ако ти искат, ще се наложи да отидеш до местния Психодиспансер.

Друг вариант, който се сещам, е да пратиш майка си, баща си, брат/сестра при личния- под предлог, че си зает/а.

Действай!

3.   Трудовата книжка и бланките за мед. за работа се продават във всяка книжарница. Трудовата книжка преди 3 години я продавах за 2. 3, сега сигурно ще е нахвърлила 3 лв, а бланката мед. за работата да е 0. 15 лв сега и 15 лв ще те одруса личният. Ако работата ти е свързана с хранителни стоки ще ти трябва и лична здравна книжка тя е евтина ама да ти одарят печат от Риокоз - 60 лв. Честито работа забравих да напиша в началото

5.   От н. 1 до н. 2 - наскоро съм си изкарвала медицинско, пробвах и в частна клиника, защото не ми се чакаше при Личния - НЕ СТАВА.
Променили са закона. Цялата документация, между другото, не трябва на работодателя (за да си я ползва за тоалетна хартия), а на ТРУДОВАТА ИНСПЕКЦИЯ, която много лесно си проверява нещата.
Идеята е хората да се осигуряват здарвно, капито?
Държавата иска да принуди хората, които не си плащат здравните вноски да се сетят, че обществото не им е длъжно.
Цялата система така е направена, че рано или късно да ти си вземат дължимото към НЗОК.

6.   По принцип, ако ти е първо работно място работодателят ти трябва да ти изкара трудовата книжка, дори не трябва и да я купуваш ти, а те.
Иначе по въпроса ти - книжката май е към 4-5 лева.
Медицинското ти е 0. 10 - 0. 20 стотинки.
Личният ти лекар ще те одере за 20 лева, само за да ти го напише.
За здравна книжка нищо не си казал/а, но цената за заверката й при личния лекар е пак толкова, а изследванията също са горе-долу 20 лева и стават от днес за утре.
Дано съм ти помогнала. Успех ти желая.

7.   Авторката:
При мен проблемът е, че майка ми ми е личен лекар, а тя е против това да почвам работа предвид това, че съм 3 курс медицина и натоварването ни не е малко даже сега.
Предполагам, до колкото я познавам, че начинът и да пробва да ме спре ще е да не ми даде медицинско. Просто си я познавам.
Питах в 1-2 медицински центъра и те ми казаха, че нямат всички необходими специалисти - май трябват хирург, невролог, офталмолог, оториноларинголог и последния не помня какъв казаха, но предполагам интернист.
Чудя се дали в ДКЦ-тата може да се извади или в някоя поликлиника.
Друго нещо - каза ми днес една от моите преподавателки, че при първа работа работодателят е длъжен да ми даде трудова книжка, че това, че не ми давали не говорело добре за самата фирма. Смятате ли, че е така?

8.   н. 6 - що за глупости - миналия месец точно медицинско съм си изкарвала за работа - 10 лв. при личния лекар - това са тарифи, който са такива навсякъде, държавни такси са си някакви.
Ако авторката не ходи да работи в някоя баничарница или като сервитьорка, не трябват изследвания. Само в Гастраномията тряват, за останалита професии не се иска нищо

9.   Обикновенно медицинско-при всеки лекар. Струва 10 лева. Здравна книжка 0. 50 ст. от книжарноцата. Ако работата е с храни, правиш изследвания, които струват около 20 лева. За заверка на книжката при личния лекар -оше 10 лв. Вече отпадна заверката в ХЕИ, само при личния.

10.   Може ли някой да ми каже колко ще ми струва едно международно медицинско?

11.   Здравейте, как се изкарва здарвна книжка за работа ако не си здравно осигурен?