Споделена история от На работното място

Моля, дайте ми съвет как да преборя трудностите си
Здравейте!
Минаха години откакто не съм писала в този сайт. Последно беше на ръба на тийн годините ми. Сега вече работя, и съм по - различен човек. Мислих, че повече няма да пиша, но ето че имам нужда.

Започнах работа в една аптека. Може да се каже, че натрупах стаж и пред шефовете си съм се доказала и съм направила добро впечатление (до колкото е възможно). Проблема е че има много интрига. Работата си я харесвам, но не харесвам една определена колежка, която постоянно плете интриги. Така започна и с мен - да интригантства, а когато се отдръпнах, защото не желая да участвам в това, започна да настройва другите против мен. Сега нямам открита война с никого, но тя нарочно се опитва да ме дразни. Това дразнене се изразява в различни неща, като например да ми каже, че изглеждам зле (което очевидно не така), да се прави че не ме забелязва или да ми се присмива тихичко просто защото нещо ми се дразни. Странното е че към нея не съм направила нищо лошо до момента. Правила съм и подаръци, изявявала съм желание да и помогна, когато съм разбирала, че има нужда и т. н. Но явно не е задължително когато си добър към някого и той да е такъв към теб.

Не съм споделяла с никой нищо за себе си. Е, може би съвсем малко в рамките на допустимото за да не решат, че съм аутсайдер. Сега ходя на работа и се изолирам, от време на време си казвам с някой по някоя приказка и то свързана само с работата, докато тя пред мен се мазни на другите колеги за да я харесат и да ме избута от екипа. Опитваше се да ме изгони от работа (не че може, но искаше да прави интриги чрез които да го стори) и като не и стана номера нещо не и харесах и може би и се видях като сериозна конкуренция.

Аз обаче забелязвам как пред работодателите е една, а зад гърба им друга. Позволява си неща, които не бива и мами относно това колко работа има. Искало ми се е на няколко пъти да си отворя устата, но не искам да излезна интригантка като нея, която порти.

Може би на работодателя това няма да се хареса, а и донякъде я държат защото имат някаква изгода от нея.
В аптеката влизат много хора, знаете как е, днес дойде един клиент и аз се държах много добре с него, след което тя ми каза "Дай ми онзи химикал ето там", на което отвърнах "Сигурна съм, че имаш ръце да си го вземеш", а тя млъкна. Почувствах се, че съм била груба, но така трябва с тези, които редовно са ти правили лошо. Има много неща, които не мога да споделя, но се надявам да получа някакви житейски съвети, защото с всеки ден се чувствам все по - нещастна и когато се прибирам не мога да се оттърся от работата. И всичко заради един много неприятен и подъл човек, който ти се усмихва, а зад гърба ти копае гроба.

Коментари

1.   От опит знам, че където има напрежение е много зле. Според мен ако не можете да се разберете като цивилизовани хора... - нали знаеш - по- умният отстъпва. Всеки случай да си тровите ежедневно нервите не си струва.

2.   За съжаление почти няма фирма, в която да няма поне един такъв колега. Така, че и да си смениш работата не е решение, ами се опитай да я игнорираш възможно най-много, все едно не е там и това е. А това, което си и казала за химикала хич не е грубо според мен. В крайна сметка, не е саката може да си го вземе и сама, обаче наистина гледай да не я дразниш много и по никакъв повод не се забърквай в интригите и. Предполагам шефовете ви не са и... ти и много добре знаят що са цвете е тази, но сама казваш, че явно имат причини да я държат на работа. Но по-важоното е друго, че ти си се доказала пред тях като съвестен и добър служител. За това концентрирай се върху собствената си работа и стискай палци въпросната колежка да си намери нова жертва и да те остави намира като види, че не и реагираш на глупостите. Защото колкото повече и реагираш, толкова по-доволна е тя и по-големи простотии ще измисли. Затова пълен ИГНОР и това е. Аз поне така постъпвам с дразнителите в офиса. Успех!

3.   Както казва 2 - абсолютно я игнорирай! Като реагираш на глупостите й я подхранваш. Тя е като малко дете дето иска да му обръщат внимание и като спреш да обръщаш внимание, детето спира да иска и да реве.

4.   Не се занимавай с такива хора няма смисъл! Гледай да си вършиш съвестно работата и не се забърквай с никой!

5.   Игнорирането е много добър вариант - все едно, че не съществува.
Другият вариант като сте с трети човек намеквай как тя не си върши работата или спомени нещо което ще я засегне.
Иначе с добро няма шанс да се оправят нещата, а ако не си по интригите просто избери първият вариант, който според мен е по-труден.

6.   Бъди добра и развивай отношенията си с останалите. Дръж се приятелски с всички, а с нея не се занимавай. По този начин ще постигнеш 2 неща:

1. Ще се чувстваш по-добре и няма да си изолирана и завряна в миша дупка.

2. Ще я обезоръжиш и победиш. Целта й е точно това - да те сплаши и да останеш изолирана, затова не й позволявай.

Такива хора обикновено НЕ командват парада, въпреки че точно това демонстрират. Това, че другите си мълчат не означава, че я смятат за права. Те много добре виждат какво става.

Бъди си добра и коректна с тях, сприятелявай се, а на нея просто не й обръщай внимание - игнорирай я, както всички по-горе правилно те посъветваха.

По този начин ще спечелиш хората на своя страна и макар и в ежедневието да не те защитават, ще го направят когато стане голям проблем (а то ще стане рано или късно). Рано или късно тя ще те натопи за нещо пред началниците и тогава ще имаш нужда от подкрепата на останалите.

Ако в такъв случай и те не те подкрепят, значи и те не са читави и съответно няма за какво да съжаляваш, ако загубиш работата си.

Когато "врагът" се опита да те засегне, не отговаряй, защото така насочваш вниманието към себе си. Каквато и обида да каже по твой адрес, дръж се все едно не си чула. Не се защитавай, защото който е прав няма нужда от защита. Започнеш ли да се защитаваш и оправдаваш, падаш в очите на хората. Затова, пускай всичко покрай ушите си и разчитай на това, че хората много добре могат да преценят кой е крив и кой - прав.

Ако пък се опита по-жестоко да те унижи, кажи че няма да позволиш да те унижава и ако продължи, прости си излез.

Ако разиграва сцени пред клиент, обърни се любезно към клиента с молба "да извини колежката, защото е напрегната".

Горе главата и успех!