Споделена история от На работното място

Моля за съвет как да разпределя заплата
Здравейте,

Искам да спомена, че завърших магистратура и за щастие работя вече повече от година в средно по-големина предприятие. Проблема е, че съм от провинцията. Там не можах да намеря работа 4 месеца и сега работя в София. Заплатата ми обаче е 480лв. нетно, на пълен работен ден. С отличен английски съм и все още среден немски, които използвам на работа. Моля за съвет как да си разпределя парите. Зимата заради ТЕЦ не ми стигат и правя оувърдрафт за да си плащам сметките. После до есента изплащам оувърдрафта до следващата зима. Става ми все по-трудно. Въпреки, че не излизам почти никъде за да харча пари, нито си купувам нови дрехи или обувки и готвим със съквартиранта, пак излизам на минус. Не желая да ходя в чужбина!

Квартира + ТЕЦ и сметки (зима) - 280лв. (моята част).
Храна - 200лв.
Транспорт - 60лв. (сменям 2 линии до работа)
Джобни за месеца - 50лв.
ОБЩО: 590лв.

Моля за съвет? Дали да си търся квартира при възрастни хора? Струва ли си да се возя гратис? Започвам да се отчайвам, че живея на кредит!

Коментари

1.   Ъх! Добре дошъл в реалността! Колко хора сме така! Нали за това са големите протести? Защото е безумно да работиш, а да не може сметките да си платиш, а в същото време ония (сещаш се кои) да ти разправят, че всичко е прекрасно и криза няма и въобще от чешмите тече само мляко. Та не знам какво да те посъветвам като и аз съм в подобно положение. С висше и английски съм, ама взимам 400 лева и не ме питай как се оцелява до края на месеца. Сега само чакам да стане топло, че пак да почна да ходя пеша до работа, че поне парите за транспорта да си спестя. Не е много близо, ама нямам избор. Та и аз не знам какво да те посъветвам освен да си заделяш в началото пари за най-неотложните плащания и за храна, пък ако остане нещо ще е хубаво. Обаче спри с тия кредити, че в един момент съвсем ще затънеш. Да знаеш банките какви лихви слагат, направо ти секат главата от кръста! И помисли дали не можеш да изкарваш допълнително пари от някъде. Аз например давам частни уроци, подготвям хората за кандидатстудентски изпити, ама с тия матури вече все по-малко хора се явяват на изпит и напоследък и там не върви. Ама виж, потърси нещо, което можеш да правиш в извънработно време. И да е за малко пари, все е бонус.

2.   ''... завърших магистратура... С отличен английски съм и все още среден немски... Струва ли си да се возя гратис? "
"Не желая да ходя в чужбина! "
Сега като виждаш контраста между тези твои изречения препоръчвам ти все пак да се замислиш върху последното.

3.   Потърси си по-добре платена работа. Вече имаш и някакъв стаж, така че няма да е невъзможно.

4.   480 лв. са малко пари за София. Простата сметка показва, че ако работиш за минимална заплата в родното си място и изключиш разходите за квартира и транспорт, ще разполагаш с повече пари, отколкото сега.

5.   Много е трудно,какво можем да ти кажем,като за начало трябва да не си купуваш излишни неща за да ти стигат,или да намериш друга квартира или да караш на хляб и сол....В зависимост от разстоянието вместо някоя от линиите ходи пеш или си купи колело..

6.   На може транспорта за месеца да ти е 60 лв. като месечна карта за всички линии е 50 лв., а тримесечна за всички - 130 лв - по 43 лв. за месец. Месечната карта за 1 линия е 23 лв. - за 2 линии - 43 лв.
Квартирата и отоплението ти не са особено евтини - можеш да си потърсиш по- евтина и по- близо до работата ти, така че да съкратиш и транспорта. Зет ми замина за Германия, там плаща наем на една стая, която ползва сам - 170 евро заедно с консумативите. Говори със съквартирантката ти и помислете по въпроса. Ако сте двете ще намерите по- лесно. Миналата година ползвах квартира - хол, кухня и спалня - обзаведени хубаво, в сграда с нова дограма и изолация, отопление на климатици. Наемът беше 310 лв., а тока с отоплението и бойлера - 80 - 90 лв. Такава квартира е добра за двама души.
Говори със съквартирантката ти и потърсете решение. Сама ще ти е по- трудно.
И ако няма изгледи за повишаване на заплатата потърси и друга работа.
Много хора са в твоето положение, та и в по- лошо.

7.   Ами намери си втора работа. Вечер- миене на чинии, раздаване на флаери, все ще измислиш нещо. А и тая храна 200 лв- в ресторант ли се храните? За транспорта- вземи си едно колело и готово. Варианти много, стига да ги търсиш.

8.   Намери си работа. 480/месец, ебати жалкото. Ако не те взимат никъде, значи сам си си виновен, че не можеш да правиш нищо.

11.   СМени работата! Това е решението. Каква специалност си завършила?

12.   Aко си потърсиш стaя близо до рaботa ще редуцирaш от нaем и пътни.
Определено мисля, че можеш дa си нaмериш по- добре плaтенa рaботa. поогледaй се, пускaй обяви.

13.   Щом знаеш език, а и да не знаеш отивай в чужбина. Щом знаеш горе-долу немски, като отидеш в Германия, ще го научиш за няколко месеца. С добро образование си, а и знаеш английски, би трябвало лесно да си намериш работа и то не каква да е за 240 евро, а наистина добре платена работа.

14.   След като не ти стигат заради ТЕЦ, опитай се да ограничиш разходите за това. Не знам колко студено става, ако не ползваш парното, но ако бях на твое място, щях да седя с яке, ако трябва, у нас и да правя повече гимнастика (раздвижване), за да не се налага да тегля кредити.

15.   Смени работата! Смело!

16.   По добре да се върнеш в провинцията,то така направо незнам как живееш,но ти трябва да си помислиш,кое е най-добре за теб

17.   Много просто - намери си друга работа. Свободни места - колкото искаш.

18.   Може ли да стои на дневен ред въпросът за нова квартира? Този ТЕЦ е някакво пробване, на който аз изобщо не съм фен. Защо някакво парно да бичи, при положение, че по цял ден си на работа и няма никой? Не е ли по-добре една духалчица за по 2-3 часа вечер, отколкото парно 24 часа? Колко ви е сметката само за парното?

19.   Магистър с 480 лв. заплата. Това си е доста отчайващо...

20.   Ти наистина ли работиш в София? Това са малко пари, дори и за наквалифициран труд.
Потърси си друга работа, владеенето на английски е добър старт. Не знам на колко години си, но си помисли, дали не е добре да запишеш някакво висше.

21.   намери си по хубава работа незнам в софия е голям град и има повече възможности аз съм в малък град и вземам 250 лв месечно така че .. за храна вземам каквото е нужно а не излишни работи такъв стана живота всичко е скъпо

22.   :(( България не е София....
Чистачката в "Кауфланд - Централен склад", базиран на 18 км от Пловдив, получава 500 лв. чисто, безплатен транспорт от Пловдив, столово хранене за всеки работен ден в размер на 2. 00 лв. - от фирнама; ваучери за пазаруване от магазините на Кауфланд....
Не е нужно да знае немски, още повече - английският й да е перфектен...
Не че правя реклама на фирмата - работя другаде, но...

23.   Абе хора какво го пращате в чужбина, той в България не може да се оправи. В чужбина повече пари и по- големи разходи. Аз самата живея в чужбина, но преди да напусна СОФИЯ, работех за повече от 1000 лв на месец, при това учейки, купонясвайки, поддържайки кола и най- важното без да мрънкам. Идвайки в чужбина, осъзнах че тук е три пъти по-трудно за реализация и успех. Така че айде първо в България да се постарае :)

24.   Такава заплата за София е малка. Нещо са те прецакали, понеже си от провинцията. Потърси нова работа. Една чистачка, която от време на време чисти офиса ни (двустаен апартамент) иска 30 лв. за по-малко от два часа работа.

25.   благодаря за предложенията, от които си нахвърлих няколко идеи.

26.   Преди всичко бъди със самочувствие, защото това много влияе на себеоценката ти и респективно на изискванията ти на работното място и представянето ти пред работодателя, ставаш по-угоден, с по-ниски стандарти за работа, вършиш всичко и стимулираш "пропаднали" фирми с извинение, да те използват за без пари, а от това страдаш ти. Според мен имаш ниска самооценка на възможностите си, и аз бях така.
Много хора се страхуват от уволнение и че ще останат на улицата и затова си трайкат и вършат всичко, но истината е, че колкото повече се примиряваш с положението, толкова повече ще се въртиш в този омагьосан кръг, а работодателя ще те използва като работна пчеличка, а за увеличение на заплата да не говорим.
Трябва да си знаеш претенциите и правата на работното място, да си по-находчив, отракан и оправен в комуникацията си с хората. Ако можеш и да се мазниш, това е само в твой бонус! И аз бях същата като теб на първата ми работа.
Брат ми работи преди време така в една фирма година, като на 2 пъти беше "уж" пред уволнение и предупреждение от шефа, защото "много му знаела устата", а той не стига, че не го уволниха, ами напротив дадоха му бонусите, които му се полагаха по право, а други колеги, които му завиждаха, че взима повече от тях, си трайкаха и примиряваха със заплатите си, вместо да отстояват правата си.
Не знам какво е твоето положение и в що за фирма работиш...