Споделена история от На работното място

Търся работа
Здравейте, от известно време не мога да си намеря постоянна работа, а да не говорим за работа с развитие. На 23 години съм, а се чувствам много отчаяна. Работих една година в шивашка фирма там подреждах детайли около една година от там напуснах заради работното време от 8 до 5, за да уча в университет, записах индустриално инженерство редовно в момента може да се каже, че съм 3 курс, ученето по никакъв начин не ми пречи да работа. Следващото лято работих в завод за пластмасови изделия, но в началото на зимата ме освободиха. когато има работа наемат работници, а когато намалее си позволяват да ги съкращават и така до следващия път, когато отново търсят нови хора, защото могат да си го позволят. Лятото наема ученици и студенти и им плаща по 60 лв на седмица, нормално ли е да получават по 12 лв на ден, за работа на норма и то при изпълнена норма, без да им внася осигуровки и без да ги води някъде? Това си е подигравка с труда им. След това отново бях без работа, започнах в магазин Билла към охранителна фирма. Лятото правеха ремонти ти търсиха хора, за охранители на камерите и да следят за кражбите. Получавах мизерните пари от 240 лв. Рядко достигаш 300 лв, ако евентуално има някаква кражба. Какво да ви кажа още по отчайващо пенсионери, които искат да откраднат 200 г пушено или 200 г месо. Нито ще се наяде човечеца, абе нз. Много рядко имаше по големи кражби. Изкарах там миналата година празници и след това отново ме освободиха, защото нямаха нужда вече от толкова хора. В момента пускам сивита на почти всяка обява в jobsa, но без резултат. Ходя на място да занеса документи и нищо, остави ни автобиография и ние ще ти се обадим. И така от януари тази година, до сега пускам сивита, ходя по пътищата, да питам за работа и нищо. Дори за сервитьорка не ме вземат, защото не съм работила това. Не разбирам как в магазин за дрехи с заплата от 350 лв има кандидатствали над 40 човека. Не съм видяла обява на, която да има по малко от 20 човека кандидатствали. Защо има толкова безработни и толкова чакащи и съгласни да работят за минималната заплата? След като не ми се обаждат взех да си мисля, че в мен е проблем, глася се, обличам се добре, спортувам, не сам дебела и не знам къде е проблем. Не мога да си намеря каквато и да е работа, а уж живея в голям град. Габрово. Започнах да пускам документи и в Велико Търново, ще се прежаля да пътувам само и само да изкарвам пари. Обвързана съм от 3 години, ако не бях отдавна да сам си хванала еднопосочния билет за брига в чужбина, но не мога. Депресирана съм и отчаяна. Не знам какво щях да правя, ако приятеля ми не вземаше по голяма заплата, сигурно щях да умра от глад. Не разбирам къде е проблема. Не разбирам как очакват да ходят, за дадена работа само научени хора и с стаж. Искам да забременея, но не мога да се сдобия с стаж и работа, в която ме очаква кариера. За мислям се как да направя собствен бизнес, но и за това трябват пари. Моля ви кажете ми какво да правя. Ако млад човек, не може да му се даде шанс да работи? Как ще се развива България? За това няма да има млади кадри след време, защото не им се дава шанс и защото се подиграват с нас с мизерно заплащане.

Коментари

1.   Нали знаеш, какво става с този, който носи повече от една диня под една мишница?
Първо, хвани се в ръце, на 23 години си, студентка се водиш (не пишеш дали си взимаш изпити) и искала да забременява? Избий си го това от акъла, докато не си завършила/нямаш стаж от 5 г.
Второ, не ти знам специалността точно (индустриален инж. може да бъде всичко), нито къде учиш, но се запитай дали това следване не е чисто губене на време - ако учиш в Габрово, бъди сигурна, че всеки ще вземе инж. от ТУ София или Пловдив, защо да взимат теб?
Има ли в Габрово фирми, в които да придобиеш практически умения по специалността?
Що за следване е това, когато можеш да учиш редовно и да работиш?
Питай и разучи - колко хора, завършили тази специалност и университет си намират след това работа?
Ако реално това образование не ти носи нищо, хващай си дисагите и отивай в София, където не знам дали ще те приемат в университет, но поне някаква работа ще намериш, някаква професия можеш да изучиш (от фризьорство, готварство, сервитьорство, мед. сестра ако щеш), защото в момента ти нито квалификация имаш, нито опит по някаква специалност, нито професия.
Не пишеш какво си завършила - имаш ли средно специално образование, каква квалификация имаш въобще?
В Габрово иначе както виждаш работа няма и защо да вземат теб като има вече опитни продавачки дори?
В София най-малкото в един Макдоналдс ще си намериш работа.
Колкото до образованието - и 10 висши в Габрово да завършиш кажи ми ти кой ще те вземе на работа? Какво можеш реално да вършиш - машини ли ще строиш (къде? ) изобщо какви са ти плановете в живота, освен че искала да забременява?
Ами дори сега да ти дадат майчинство, ти това дете с какво ще го храниш 23 год? (колкото те гледат гледам вашите)
Хвани и се стегни, на морето, в София, дори в чужбина има работа за такива като теб, но по-важно е да си хваниш някаква професия, защото да запишем едно висше като самоцел не е професия. Пълно е с такива като теб, които имат някакво измислено образование, но не могат да вършат практически нищо и после държавата виновна и нямало било работа.
Две неща ти липсват - мобилност (готовност да напуснеш мама и тати) и КВАЛИФИКАЦИЯ.
И аз искам да работя като атомен инжинер в Турно Магуреле, ама не е концерт по желание. Ако на морето търсят сервитьорки и готвачки, ще станеш сервитьорка и готвачка, ама гледай да си действително добра, защото 40 човека чакат за твоето работно място.

2.   Авторката :-Къде прочети, че нашите ме гледат на 23 години? Защото аз отдавна не живея с тях, нито пак някого са ми помагали с нещо, но както и да е. Според теб дали нямам средно специално, щом уча в университет? Явно можело без средно, да учи6 в университет, аз това не го знаех? Завършила съм в текстилен техникум и мога преспокойно да го работя това вкъщи, като допълнителна работа. Изработвам дрешки от време, на време, но не е постоянна работа. А колкото до София само мене чакат там, замисли се колко такива като мен отидоха в София и мислиш, 4е живеят добре ли? Имаш ли представа колко пари струва една квартира и колко ти е месечната заплата? Колко хора от провинцията подбиват пазара в София, защото са готови да работят и за по малко пари и си мислиш, че са добре ли? А в чужбина да бих отишла за година, две, но не и за по -дълго да слугувам и там на някого, но за сега се въздържам именно, защото тук мисля да създам семейство. Колко семейства се разпаднаха за да идат в чужбина и си мислиш, че са добре ли?
А колкото до университета в Габрово уча и не мисля, че ще изберат някои само по това, къде си учила. В днешно време никои не се интересува от това, къде си учил, а какво можеш. Написала съм, защо стоя тук, а не съм тръгнала някъде. Надявам се да си намеря нещо скоро и да създам щастливо семейство. Не виждам, защо трябва да чакам, чак толкова много. Не сам се отказала да се развивам в професионален план, но в момента, нещата са такива.

3.   Ама момиче, ти си студентка! Всеки работодател като чуе студент и първата му мисъл е, "ще отсъства от работа заради лекциите, ще иска да го пускам за изпитите, няма да си върши работата съвестно, защото ще учи в работно време" и отговорът е не! Освен това ти си със средно образование, още нямаш висше, за каква кариера говориш? ! Като имаш висше, тогава можеш да имаш повече претенции и за позицията и за заплатата и за кариерното развитие. Докато учиш, работиш каквото ти предложат, ако ще и да е за минималната заплата и се радваш, че изобщо са те взели. А за дете не си и помисляй преди да си стъпиш на краката, защото явно сега разчиташ само на заплатата на приятеля си, ама ако, не дай Боже и той остане без работа знаеш ли как се оцелява само на хляб и масло? Ти можеш и така да караш, ама едно бебе не може! Да не говорим, че без минимум 2 години стаж нямаш право и на майчински. Така, че съветът ми е, ако си намериш някаква работа сега, добре (продавачка, чистачка, каквото намериш), ако не- концентрирай се върху ученето и като завършиш, тогава вече ще търсиш сериозно, пък и с диплома за висше малко по-други са нещата. И дори и с висше приготви се за много борба, защото да знаеш в България никой не цени младите специалисти. Аз завърших магистратура преди 2 години, ама така и не си намерих работа по специалността и сега работя нещо съвсем друго. Вярно в офис съм и не съм на минимална заплата, но и моята позиция не предлага кариерно развитие, ама нали имам пари да ям и да си плащам сметките, доволна съм и на това. Така, че спри да си фантазираш, че някой те чака с договор за 1000 лева, а ми се опитай да докажеш, че си най-добрата от 40-те кандидати за продавачка иначе нямаш шанс дори за там. Успех и приеми, че това е реалността тук.

4.   Сама си вредиш с този негативизъм.

5.   От номер 1
Виж, не ти трябва да си агресивна. Не си споделила нищо в историята си, за да ти знам дереджето. Не разбирам обаче как безработен човек живее самостоятелно - със Слънце ли се храниш, под мостове ли спиш? Все някой трябва да ти плаща храната и спането, няма начин.
И в тези условия да искаш да създаваш нов живот е глупаво, съжалявам.
За другото подкрепям номер 3 - какво те прави по-добра продавачка например?
Колкото до София - ами не си права. Там дейсвително има работа някаква за неквалифицирани хора като теб.
За висшето сама трябва да си задаваш въпроси дали има някакъв смисъл.
Като шивачка можеш действително да си изкарваш някой лев, но ти трябва поне едно гаражче, в което да променяш дрехи да кажем или да шиеш за твърде дебели или ниски/високи хора, да шиеш пердета и такива неща.
Питаш, какво очакват хората - ами някаква елементарна квалификация очакват. Ти в момента би могла да работиш само като шивачка - защо не си търсиш такава работа?
Има и добре платени шивачки, например в къщите за булчински рокли, но пак опираш до мобилността - готова ли си да напуснеш града за работа?
Следването ти, според мен, няма да ти донесе кой знае какво предимство на пазара на труда, освен ако нямаш специализация в голям машиностроителен завод (кой? ).
Освен това, защо да те вземат теб като жена, когато има мъже (НЕзабременяващи) на по 45 г. с 20 г. стаж по специалността, готови да живеят в Букурещ, ако се наложи, докато ти очевадното не виждаш - в Габрово работа за такива като теб НЯМА и се сърди на себе си, че
1. си записала някакво висше само заради това да кажеш, че си висшист (от Габрово?, та там не знаех, че има университет)
2. че не си мобилна и нямаш квалификация, освен като шивачка, каквито има безработни и ниско платени под път и над път.
Съвет - ако все пак решиш да си завършиш безперспективното образование, после се настрои на това, че няма да има работа по специалността за теб (ТУ София, ТУ Пловдив, всякакви военни университети, във Варна също бълват КАЧЕСТВЕНИ инжинери и хиляди връщащи се от ТУ-тата в чужбина)
Второ, настрой се, че не можеш да искаш да създаваш деца като не можеш да ги храниш
Трето - хвани някаква елементарна (без висшО) професия като готвач/фризьор/маникюрист/масажор, за която има работа и е доста добре платена. Продавачка може да бъде всеки и всеки ще предпочете опитна продавачка пред теб!

6.   За бога така си, докато си студент на никои не му е лесно, опитваш се да учиш, ама само с учене не става, защото гладен не се седи, а и малко работодатели биха ти влезли в положението. Не знам, защо студенти навсякъде почти са отхвърлени, а после искат професионални кадри. Трудно. Нямам избор, за в момента няма как да имам деца, без стаж, но и много млади хора, вече се въздържат да имат деца именно, защото парите никога не стигат. Майчинството в България не се подкрепя от никого в по- висше стоящите в тая държава.

7.   Авторке, стига с тези деца, моля те - на 23 г. си, БЕЗРАБОТНА и СТУДЕНТКА, за Бога. Какви деца те гонят теб?
Държавата не е за това да ти гледа и храни децата, а да поддържа вътрешна сигурност, външна сигурност, да подписва интернационални договори, да пише закони и да създава някаква рамка на живот, не да ни решава проблемите и да ни решава живота.
Младите хора у нас, ако са читави, не раждат в твоето положение, а първо гледат да си вземат образованието, професията, да имат някакъв стаж, елементрни условия за живот, СПЕСТЯВАНИЯ, после създават семейство.
Нито държавата ти е виновна, нито работодателите. Няма държава в света, която храни отрочетата на безотговорните родители, нито работодатели, които се надпреварват да назначават неквалифициран студентски персонал без опит.

8.   Истината е, че е по-важно какви познанства имаш с колегите си от университета, от колкото това колко добре учиш или дали ти е добра професията. Ако имаш контактите можеш да станеш всичко, защото приятелите винаги помагат. Може да си завършил супер специалност, но като нямаш контактите трудно ще пробиеш. И на запад е така, и у нас. Приятели препоръчват приятели на работодателите си. Затова е хубаво човек да е позитивен и отворен към хората.

9.   Виж сега, моме, трябва да си избереш като за начало едно от двете неща - кариера или семейство на ранната си възраст. 23 години са нищо за семейство (поне в днешно време). Ще си останеш цял живот домакиня или в най-добрия случай домакиня и продавачка (е, срамна професия няма). Ако избереш кариера, забрави за семейство на тази възраст. Ориентирай се не към Велико Търново, а към София. Имам достатъчно познати в Търново и смело мога да твърдя, че там, колкото и да е красив и спокоен града, се работи за една заплата от 700-800 лв., които са абсолютно нищо на фона на инфлацията и ежедневното вдигане на цените на основните продукти в потребителската кошница. Имайки предвид, че познатите ми са с научни степени, преподаватели, останалите с по 2 магистратури и достатъчно професионален опит. Просто малките градове не са за хора с амбиции. Лично за мен Търново е малък, но прекрасен град, пък за Габрово, въобще да не коментирам. Истината е в София. Тук са възможностите, тук са парите (относително), но, ако имаш амбицията, ако имаш образованието, ако имаш целта, ще постигнеш успехи. Защо? Просто е - защото на нас - софиянци всичко ни е ОК - жилища, имоти и т. н. Докато хората от провинцията идват тук на сляпо и сами трябва да се справят с мизерията. Точно те са много по-пробивни от нас, защото до голяма степен от самите тях им зависи бъдещето. Помисли върху това и ще видиш колко съм прав, но, както бе казал някой по-горе от мен, не можеш да носиш две дини под една мишница. Желая ти успех!!!

10.   aвторкaтa: Сигурно сте прaви, кaриертa и семейството трудно се съчетaвaт, щеше ми се дa не е невъзможно, но се обеждaвaм, че е тaкa. Зa сегa нямa нaчин. Трябвa дa се устaновя нa едно рaботно място с приличнa зaплaтa, aко може тaкa дa се кaже. Все повече се обеждaм, че в днешно време е все по -скъпо млaди хорa дa имaт децa. Искaм дa обедя приятеля си дa се приместим в София, но едвa ли ще стaне. Сложно е.