Споделена история от На работното място

Защо да ходя на работа или да уча, ако имам доход?
Здравейте - изкарвам си пари с програмиране, но оутсорсвам за една западна компания. Плащат почти по 4 хилки на месец. През свободното си време обичам да карам мотор и да слушам музика, играя игри, свиря на китарката и... Ами това е. На 22 съм, но не съм се изнесъл, защото помагам на родителите си. Навиват ме да уча, но имам нужните знания. От 15 годишен правя темплейти и подобни и съм изчел всякакви книги и съм посетил какви ли не курсове. Навиват ме да уча, но защо? Изкарвам повече пари от тях и им давам голямата част от дохода си, но те не го искати въпреки това им оставям пари. Живея си хубав и блажен живот, работа винаги мога да си намеря, въпреки че предпочитам фрееленса, а сега спестявам пари и след време мисля да си взема един апартамент, който да давам под наем, докъто събера пари за втори и после трети и т. н. т. Тогава няма да се налага и да работя и ще мога да си карам мотора и да си свиря по цяяял ден. Когато споделих плановете си, майка ми ми каза, че е добре, че мисля за бъдещето от финансова гледна точка, но трябва да си намеря работа, защото съм се заседявал - ами аз се заседявам, защото работя, но те пак не разбират.
Не знам какво не им харесва - попитах дали искат да се изнеса? Майка ми каза, че не съм имал много приятели, но си имам 1-2ма добри и ми стига. Те ми казаха, че са доволни от това да съм до тях и искат да остана още известно време. Не се друсам, пия по една биричка преди лягане - не съм алкохолик, излизам доста често когато е топло, винаги пълня торбите от магазина, плащам сметките и помагм, но основно играя си игрите, карам си мотора (доста отговорно) и китарката. Като го погледне човек - че живота ми си е мечта отвсякъде. Задълженията са ми никакви, грижите и те - ама за родителите ми "не" -намери си работа, ходи в университет, излизай по-често, ама не се изнасяй. Като малък свикнах да се заседявам и чета и така ми остана.
Не разбирам какво искат? Някой от вас да има представа? Не ми е проблем да се изнеса - имам и парите и всичко.

Коментари

1.   Авторе, време е да се изнесеш от вашите, ако искаш да живееш свободно. Не е нужно да се изнасяш далеч от тях, но определено се изнеси. Освен това е хубаво да си наемеш малък офис или в голяма сграда бюро, за да контактуваш поне в почивките и с други хора, да имаш адрес. Можеш също и да купиш по-голям апартамент и сам да даваш на Start Up фирми офиси като в последствие може и да се кооперираш с някого. Много важно е да инвестираш спестените пари в имоти сега, защото пазарът действително е на дъното. Цените няма да паднат значително, но тръгнат ли да дават банките отново кредити, ще стане страшно. Сега е моментът за покупка.
Аз работя в областта на недвижимите имоти и Ти препоръчвам да си купиш един тристаен апартамент на хубаво, комуникативно място. Важно е да има места за паркиране. Направи бюро в една от стаите и дай останалите на други подобни на теб хора, можете да си делите офис-оборудване и в последствие да си направите дори приемна и да си вземете секретарка някаква. Самият ти дори можеш да живееш под наем, много е евтино в момента, но се изнеси от мама и татко или поне ако работиш както ти казах на друго място, ти проблеми ще имаш по-малко.
Не е задължително да учиш висше у нас, но е важно да си винаги на много високо ниво и да продължаваш да четеш за новите неща. Много полезно би ти било да отидеш да специализираш в голяма фирма. Дългосрочно погледнато дори можеш един ден да имаш свои служители. Инвестирай в имоти като сигурност за старостта, защото пенсия няма да вземем младите един ден, но не смятай, че можеш да живееш цял живот, мързелувайки. Твоето занятие е такова, че изпуснеш ли му края край. Винаги трябва да си най-добрият и много напред, изостанеш ли малко и чао.

2.   Авторе, време е да се изнесеш от вашите, ако искаш да живееш свободно. Не е нужно да се изнасяш далеч от тях, но определено се изнеси. Освен това е хубаво да си наемеш малък офис или в голяма сграда бюро, за да контактуваш поне в почивките и с други хора, да имаш адрес. Можеш също и да купиш по-голям апартамент и сам да даваш на Start Up фирми офиси като в последствие може и да се кооперираш с някого. Много важно е да инвестираш спестените пари в имоти сега, защото пазарът действително е на дъното. Цените няма да паднат значително, но тръгнат ли да дават банките отново кредити, ще стане страшно. Сега е моментът за покупка.
Аз работя в областта на недвижимите имоти и Ти препоръчвам да си купиш един тристаен апартамент на хубаво, комуникативно място. Важно е да има места за паркиране. Направи бюро в една от стаите и дай останалите на други подобни на теб хора, можете да си делите офис-оборудване и в последствие да си направите дори приемна и да си вземете секретарка някаква. Самият ти дори можеш да живееш под наем, много е евтино в момента, но се изнеси от мама и татко или поне ако работиш както ти казах на друго място, ти проблеми ще имаш по-малко.
Не е задължително да учиш висше у нас, но е важно да си винаги на много високо ниво и да продължаваш да четеш за новите неща. Много полезно би ти било да отидеш да специализираш в голяма фирма. Дългосрочно погледнато дори можеш един ден да имаш свои служители. Инвестирай в имоти като сигурност за старостта, защото пенсия няма да вземем младите един ден, но не смятай, че можеш да живееш цял живот, мързелувайки. Твоето занятие е такова, че изпуснеш ли му края край. Винаги трябва да си най-добрият и много напред, изостанеш ли малко и чао.

3.   Здравей,
Ако имаш възможност, осъществи плана си за апартаментите и спокойния живот, пък дори тогава, може да ти дойде и друга идея за доходи/работа и т. н.
Не е задължително да учиш (аз имам три специалности магистър и съм на много по - ниска заплата и треперя от шефове), няма нищо лошо да си стойш вкъщи, да четеш и другите неща, които правиш. Необходимо е единствено да се изнесеш, така ще избегнеш ежедневното мрънкане на родители те ти. Вземи си апартамент на изплащане или под наем, пък и така ще видиш как ще ти се лепне някоя мацка.

4.   Авторе, аз имам подобни на твоите мечти (да изкарвам добри пари без шеф на главата си), но за съжаление все още не съм ги постигнал напълно. Завиждам ти благородно да знаеш. Радвам се, че има толкова интелигентни и кадърни млади хора. Повечето учат и се трепят цял живот и пак не постигат това, което ти си постигнал толкова млад.

Да ти кажа само, че разсъждаваш много правилно. Мислиш за бъдещето, имаш си хобита, изкарваш добри пари, не се ядосваш с разни завистливи колеги и шефове-задници, направо живот мечта. Реално за какво ти е да учиш? Смисълът е да работиш, но ти и сега си го работиш и то се справяш добре. Заради едната хартийка (диплома) не си струват нервите.

Но пък от друга страна университета е ценен с контактите, които създаваш. Сред млади хора, можеш да си намериш гадже, приятел за цял живот, бъдещ бизнес партньор и т. н. Ако ще учиш, учи по-скоро заради тези неща, а и студенстките години винаги се помнят с добро.

Според мен обаче трябва да се изнесеш да си живееш сам. Колкото и да е, те са ти родители, но са друго поколение, няма как да се разбираш с тях. И по-зле ще става, те са с едно мислене, ние младите с друго. Тя майка ми като дойде у нас дори за седмица, ми избиват балансите, а не мога да си представя да живея с нея. От 16 годишен живея самостоятено и мога да ти кажа, че е голям кеф.

Друго, което мога да те посъветвам е, че освен жилище не е лошо да си заделиш някое депозитче. Защото ако ти потрябват спешно пари (дано не се налага), можеш да си ги изтеглиш почти веднага, а през това време пак ти трупат лихви. Жилището е по-добър вариант като цяло, но и не е лошо все пак да си имаш и суха пара на страни, защото жилището не можеш да го осребриш за 2 дни примерно. Помисли над този момент.

Успех и продължавай напред!

5.   Номер 1 съм, забравих само да кажа да не слушаш старите, защото дори и да ти мислят доброто, те са продукт на едно друго време. Моята сестра слуша родителите ми и завърши магисратура някаква и днес бере плод и зеленчук в чужбина. Така завършват децата, които чакат мама и тати да им вземат решенията в живота.
Аз работих след Средното си образование 2, 5 г., а след това записах висше в чужбина, но продължих да работя. Висшето ми трябваше, защото се интересувах от въпросната наука, след това си продължих свои бизнес и не ми се е налагало да показвам дипломата си никъде, дори не знам къде е, макар че е от елитен университет. Дипломата изобщо нищо не значи, важни са знанията. Ако има начин по твоята специалност да ги придобиеш извън университета, ОК, при мен не беше възможно, но продължавам да чета и след Завършването и честно казано 80% от знанията съм ги придобила самостоятелно, а областта, в която работя е сравнително иновативна и без това сам човек трябва да си учи и да си мисли идеи

6.   Абе ти и да не учиш, пак е хубаво да си сертифицираш знанията някъде, в случай че решиш да участваш в по-сериозни проекти... Има програми и курсове на HP, на Телерик, сега и софтуерната академия на Светлин Наков...

Другото - изобщо не подценявай социалните контакти! Живеейки сам се психясва - съвсем сериозно! Утре ще ревнеш, че нямаш момиче, семейство, деца... Къде да го срещнеш - онлайн ли?

И не на последно място - засега това ти стига и този начин на живот, работа, семейно положение, финанси и т.н. те устройва, но няма никаква гаранция, че и след 20 години ще си на същия акъл... Хубаво е да помислиш и за тогава, и то не само от финансова гледна точка.

7.   Не разбираш какво искат родителите ти, защото си все още млад. Младите хора са много по-големи идеалисти от възрастните и много рядко си задават въпроса "ами ако...? " Казвам ти го от личен опит, като съм сравнявал мислите, които са ме спохождали като 18-годишен, като младеж на твоята възраст и по-късно. Колкото по-възрастен става човек, толкова повече се замисля за възможните спънки в живота. А колкото по-често допускаш възможността да се случи най-лошото, толкова повече разбираш, че на този свят не само всичко е възможно, но и вече се е случвало. Може да ни връхлети хипер-инфлация и да изяде всичките ти спестявания. Апартаментите, както си си ги представял като сигурен източник на доходи, могат да заминат, я покрай пожар, земетресение или нещо друго. Може пък някой роднина да се разболее сериозно, или да пострада и да трябват луди пари за лечение. Или пък западната компания може да си намери по-евтина работна ръка някъде другаде, било то Сърбия, Китай или някъде другаде. Животът винаги сервира изненади, които понякога може да са крайно неприятни, особено ако се случат в най-неподходящия момент.

Разбира се, не си струва да се измъчваме, като постоянно си мислим за най-лошото. Но си струва да се замислим: кои са най-сигурните инвестиции в живота ни? Според мен, тук се намесва висшето образование. Няма да ти промени живота радикално, няма да ти удвои заплатата, дори не ти дава гаранция, че ще си намериш работа (ако се стигне до там, че при цялото ти самочувствие, че винаги можеш да си намериш работа, останеш безработен), или, както пише 3, че няма да трепериш пред шефове, но все пак е *нещо*. Гледай на дипломата не като нещо, което ще ти преобърне живота отвсякъде, а като на инвестиция с доживотна гаранция - винаги ще е с теб, независимо от случващото се.

На запад, университетите са центрове за обменяне на идеи и флагмани на иновативното мислене. Системата им е дотолкова развита, че самите учители пишат препоръки и намират работа за по-будните и амбициозни умове. В България не е така - при нас, висшето образование служи единствено един ден да развяваш едно листче хартия, на което пише, че си висшист. Но все пак, дори при нас се намират умни млади хора, хора с идеи и амбиции, с които можеш да обмениш идеи и дори - кой знае? - да създадете нещо ново и печелившо. Но с такива хора няма как да се запознаеш, ако просто си стоиш вкъщи, или си правиш кефа като си караш мотора, или излизаш с точно двамата си добри приятеля.

8.   Ох, момче, момче, слез на земята! Сега може и да изкарваш лесни пари, ама това няма да продължи вечно и като останеш без образование на 50 ще те питам. А това с апартаментите си е голяма грижа. Само си мислиш, че ей така купувам 5 апартамента давам ги под наем и си живея. Е, да ама не. Като наемодател пращаш данъци, задължен си да извършваш ремонти, всеки месец се правиш на детектив и си дебнеш наемателите за наема, а и дали са си платили сметките... аз преди години един апартамент давах под наем, през носа ми излезе. Час през час звънеше наемателя, пералнята му тракала странно, викай майстори, вратата му скърцала, не знам какво се отлепило... и аз все тичам, викам майстори. И накрая като напусна се оказа, че не беше плащал парното цяла година, че и като бонус ми остави сметка за 5 000. И това за един апартамент. А за няколко? Та слез на земята и спри да гледаш американски филми. Това, което става в САЩ е на светлинни години от реалността в България. Ти си знаеш, ама да не съжаляваш един ден. Че лесните пари, лесно се и харчат и после?

9.   Защо ли-защото това ще е до време, няма да имаш стаж, освен ако сега не си подплатиш пенсията, ама едва ли ще седнеш да заделяш. Ученето ще ти трябва, доколкото разбирам ти ходиш на курсове и знаеш защо го правиш. Но най-важното е да не се десоциализираш. Ако може да си намериш работа с твоите умения и да се уредиш някъде добре дошло, а ако имаш време пак си работи от вкъщи.

10.   Зависи от наемателя, аз имам такъв и е свестен, плаща си всичко навреме и не ми е създавал проблеми. Това да се разправяш понякога с майстори и да плащаш данък за наема четири пъти в годината не е болка за умиране. Просто №8 не е случил на наемател, както и други разбира се. Търсете наематели чрез познати от добри среди, това не е 100% гаранция, но дава по - добри резултати, отколкото от обява!

11.   Аз ще кажа само едно - днес може да си осигурен отвсякъде, а утре да се налага да си на хляб и сирене и да носиш second hand (нищо против, моя гардероб е пълен само с такива, въпреки, че имам доход, повече от доста българи). И в такива моменти щеш не щеш, ще се наложи да си търсиш работа. Пазарът е стегнат на минимум, за вишисти няма работа, камо ли за човек със средно образование. Не, че е гаранция, просто като чуят, че е само със средно, някакси - ще го вземат. Просто безработицата е огромна и за едно място кандидатстват много хора

12.   Трудно ли се става програмист? С какво се занимаваш основно, само знам че сте добре платени, но не и с какво се занимавате. Трябват ли познания по математика или всичко е практика. За тия пари... мечтата ми е вече да съм програмист :D :D, не ме интересуват колко са престижни другите професии хах

13.   Авторе, благородно ти завиждам! Аз лично ти препоръчвам да продължаваш в същия дух, инвестирай и купувай имоти. Когато всичко ти е в главата не са ти нужни степени и квалификации. Стажа не го мисли. Ти ако се надяваш на пенсия някой ден, значи цял живот ще живееш като лай. о и ще прекараш старините си като боклук. Направи си офис, кооперирай се с такива като теб. Сещам се тук за Вълка от Уолф Стрийт ;д Както и да е. И не ги слушай вашите. Вярвай ми 99% от родителите си мечтаят за деца като теб. Продължавай така, няма как да сбъркаш! Успех, не че ще ти е нужен.

14.   От Автора:
Защото някой хора не разбраха - Работата ми е истинска и отговорна и много добре платена. Имам договорни отношения, сроковеи, изисквания и прочие. Самоосигурявам се и съм със застраховка. И №6, не се притеснява, на сухо не съм останал.
Благодаря за съветите.
№1 предлага да заочна собствена компания. , а №7 да отида и да уча в САЩ. Не разбирам защо да се блъскам. Сертификация за знанията вече имам (две и половина години стаж проекти които мога да представя - от това по-голяма сертификация в моя бранш няма). Понякога усещам, че може би има и други неща за правене в този живот, но съм благодарен за всичко, което имам, защото знам какво е да няма и нищо... и ми минава усеането.
А за САЩ как да замина... Аз съм момче от малък град, което иска спокоен живот, а не онази лудница, в която живят американците.
Обмислям и тези варианти, но за ученето е някаква лудница. Хората не отиват за да се подготвят за бъдещето, ами са като ученици на лагер - излизания, пиения, секс с тоя, секс с ония. Няма просто да имам много приятели. Но ме надъхвате да пробвам. Благодаря ви.
До 9 "Но най-важното е да не се десоциализираш. " - аз се притеснявам да не се свръхсоциализирам, че и това не е на добре. А и споменах вече, че си плащам осигуровките. Просто съм по-затворен човек, не се чувствам комфортно.

15.   Хаха пич :) Голямо евала ти правя, че си живееш живота, знаеш как да го правиш и си си намерил на толкова млада възраст професия, която хем ти е доходоносна, хем приятна. Но родителите ти са прави- образование никога не е излишно. Хвани се ако трябва с нещо, което ти е само и единствено интересно, дори и да няма полза от него. Аз ако имах време и възможност с удоволствие щях да уча много неща. това, никога не се знае какво ще се случи, а образованието е една голяма подсигуровка за всичко! :)

17.   Следвай си плановете и не слушай никой, само не се застоявай много у вас си, ако евентуално започнеш де.