Споделена история от На работното място

Сексуални намеци
Здравейте! Пиша ви, за да потърся съвет, за да изляза от ситуация, в която не съм вярвала, че някога ще попадна. Наскоро започнах работа. Омъжена съм от 3г. и имаме прекрасно момиченце на годинка и половина. Обичам безкрайно мъжа си. Харесвам живота и професията си. Най накрай си намерих добре платена работа по специалността в града, където живеем. Днес шефа ми на няколко пъти ме хвана за ръката и посегна да ме прегърне, което меко казано ме шокира, защото първо не съм го очаквала от него, второ е на годините на баща ми и трето с нищо не съм дала повод нито намек за нещо подобно. Сега не знам какво да правя. Първо не искам да напускам, защото си харесвам работата и много ми се работи. От друга страна ме е страх, че ако го отблъсна директно ще направи живота ми черен. А от трета страна се притеснявам да не гръмне целият град в слухове, че нещо има между нас, ако предприема някакви действия, защото все пак той винаги може да каже, че аз съм го провокирала по някакъв начин. Уважавах го много. Имах му доверие. Все пак ми даде страхотен шанс. Но единственото нещо, което исках е да работя. Всеотдайна съм в това, което правя. Стриктно си изпълнявам задълженията. Идвам 10 минути по-рано от установеното работно време. А сега си мисля, че нищо от това няма значение, след като нещата явно са били съвсем други. Все пак му казах, че не съм такъв човек, че го приемам само като шеф и че с поведението си ме притеснява, а и че така ще ме принуди да напусна. Какво да правя. Споделих с мъжа ми. Той ми вярва безпрекословно. Но дали и останалите хора биха повярвали ако заведа дело за сексуален тормоз.

Коментари

1.   Започни да се обличаш по-консервативно и спри да идваш преди началото на работното време - това не се харесва при колеги и му дава шанс да остане на саме с теб.
Задължително си сложи снимки на семейството си на бюрото ти и между другото му се похвали с мъжа си и с детето. Ще му стане гадно и ще престане, ако е човек. Директно го попитай за неговото семейство.
Често такива шефове нямат сериозни намерения, а просто искат да се почувстват още привлекателни и желани, но като му дадеш ясен сигнал, че си щастлива съпруга и майка, той ще почне да те уважава повече и ще забрави за началните си намерения.
Особено често разказвай за детето - нека снимката да е на компютъра ти и така нататък, често казвай - трябва да взема детето от училище или детска градина или „детето ми има кашлица, да знеш някой добър лекар“ или „мъжът ми това и онова“

2.   Много благодаря за съвета. Интересното е, че до сега не сме говорили по нито един личен въпрос. Той дори познава мъжа ми. Но никога не е задавал лични въпроси, нито пък сме обсъждали лични неща. Винаги сме говорили само служебно. Не съм се задържала в кабинета му повече от 10 минути, а в моя кабинет е влизал само веднъж и то беше когато ме назначи на работа. Затова сега изведнъж направо ми дойде като гръм. Направо нямам обяснение за това му поведение. А и досега съм работила с доста мъже и никога никой не си е позволил да прекрачва границата.

3.   Във всеки дефект е скрит по един ефект! Не си режи шанса да станеш шефка!

4.   Въобще нямам такива амбиции. Искам спокойствие и сигурност.

5.   Сложи си семейна снимка на бюрото и говори повече за семейството си, колко сте щастливи и се обичате и т. н.

6.   Питаш дали останалите биха ти повярвали ако заведеш дело за сексуален тормоз...Какво те интересуват другите-нали мъжа ти ти вярва безпрекословно.
Колко е гадно това ,което описваш и колко жалко,че културата на много шефове в БГ е такава...ориенталска.
Аз съм преживявала нещо подобно преди години-без да давам повод,нито пък да съм такава жена да ми пускат ръка и задирят и знам какво е...
Може да те пробва дали си лесна,отбивай му атаките,но ако продължава това така не е ли редно да се оплачеш на неговия шеф.Едва ли тогава ще продължава така.Това със снимката на семейството е добра идея,но тоя ако е темерут тогава как ще се спасиш от тоя досадник?

7.   Пусни му дискретно.

8.   Ясно е, защо се е съгласил да те вземе на добре платената хубава работа. Мислел е, че ще може да му станеш любовница. Вариантите са два: или се съгласяваш и запазваш работата си, или му режеш сексуалните намеци още от начало и в близо бъдеще ще се окажеш безработна. Може да измисли хиляди причини поради които да те съкрати. И ще си намери друга мацка за твоята работа, която вече ще му пуска.

9.   Трябва да му дадеш ясен, но дискретен намек за това, че семейството ти е номер едно за теб, след това работата (и само работата). Както вече писаха другите, снимки на съпруга и детето на работното място, разговори около детето, щастливия семеен живот и др. неща от сорта. Трудно е да се направи психологическа картина на човек, за когото имаш толкова малко впечатления и не познаваш по-подробно. Аз самият съм шеф също и познавам доста колеги, шефове на някого, някои от които са се опитвали подобни неща. Определено такива забежки, да го наречем, говорят за слабост в характера на ръководителя - той трябва да сплотява екипа си а не да го отблъсква от себе си. На работното място се говори делово, по работа.
За да не се случват такива неща, осен добавеното доъук мога да те посъветвам да избягваш да оставаш насаме с него, където и да било - влезе ли той при теб и няма никой, вършиш си работата, намираш поводи да ставаш, да се движиш, ясно да му покажеш че си абсолютно безразлична към каквото и да било интимничене от негова страна.