Споделена история от На работното място

Защо не мога да си намеря работа?
Здравейте,
аз съм на 30г., живея в София и от една година не мога да си намеря работа. С висше образование съм и английски език. Факт е, че опитът ми е разнообразен и това се вижда в автобиографията. Предполагам, че за някои работодатели това е основателна причина да не те поканят на интервю, въпреки че според мен да си опитал и да можеш различни неща -понякога е плюс.

Все пак ми се случва от време на време да ме поканят на интервю и тогава... все получавам отрицателни отговори. Кандидатствам само за позиции, за които отговарям на 100%. Не мисля, че искам много пари. Последно време си мисля, че по интервютата съм много позитивна и усмихната и че може би по този начин създавам впечатление за несериозност. Не знам какво да си мисля вече, но все има някаква причина да съм без работа 1 година. От типа хора съм, които търсят повече причината в себе си. Затова и реших да пиша. Надявам се някой да ми даде съвет - какъвто и да е. Всичко ще ми е от полза.
Много благодаря

Коментари

1.   Извинявай, чудиш се защо не можеш да си намериш работа в страна с висока безработица? Просто е - по същата причина, поради която аз и хиляди други не можем. Спокойно, не си виновна ти! Такава ни е страната, такива са ни работодателите! На мен дори са ми заявявали, че ще ме наемат, а след дни са се отмятали без да съм направил каквото и да било, за да разваля оставеното впечатление до момента. Може да са намерили по-добър кандидат, но тогава не е коректно да ми заявяват, че съм нает (не "почти сигурно ще бъдеш нает", а "нает си"), ако смятат да търсят още, нали? За кандидат заядливците (винаги има такива) ще заявя, че кандидатствах по специалността си, имам висше образование и дипломите ми потвърждават уменията ми, които са отлични, а и ако имах някакви други видни недостатъци (забелязани по време на интервюто), нямаше да ми заявят, че съм нает, нали?

Явно ти си интелигентна, а интелигентните търсят причината първо в себе си. Е, този път не е в теб! Мога да ти го гарантирам и без да съм присъствал на интервютата ти за работа. Не ти си виновна за невъзможността на някои работодатели да оценят качествения трудов ресурс, не ти си създала и организирала връзкарщината у нас, не ти си съсипала обстановката в страната под предлог, че е демократично да имаме такава висока безработица, за да се види, че комунизмът е свършил, понеже по онова време всеки е работел нещо (без да задълбаваме в особеностите на онази система и това как се е осигурявала такава заетост). Смях в залата! И само у нас заплатите изкуствено се държат ниски с обещания от икономисти за по-високи такива най-рано след 60 години/? /, а всичко останало се ръководи на пазарен принцип (доколкото на бизнесмените ни им е известно какво представлява този принцип). Продължавай да опитваш и се надявай да успееш, но знай, че ще е ужасно трудно - с правителства като едно предишно, които увеличиха безработицата вместо да я намаляват реда ти не наближава, а се отдалечава. А щом се оплакваш тук, явно нямаш връзки, за да играеш мръсно на мръсниците сред групата на търсещите работа. Така че... запаси се с много търпение! :(

2.   и аз съм като теб на същите години, истината е че не четат сивитата, всичко става с курвалък и връзки, jobs. bg не действа въртат едни и същи обяви

3.   Всичко е до късмет, не се притеснявай.
Ако късмета ти по принцип е малък, най-вреоятно няма да намериш нищо. Приятен ден!!!

4.   ние не те познаваме и няма как да кажем точно защо не те вземат на работа. много зависи в кой бранш си търсиш работа и как е ситуацията в него. освен това не знам какво разбираш под "разнообразен опит" и доколко той има отношение към работата, която си търсиш. ако той включва примерно сервитьорка и барманка, а си търсиш работа като финансист (говоря наизуст), това не е предимство.
напиши малко повече инфо, така може би ще ти бъдем по-полезни.
Ж42

5.   Много хора има такива, а в провинцията да не говорим, просто кризата определено не е отминала. Ние перманентно сме си в криза, а сега съвсем. Не знам какво да те посъветвам, може би трябва да си опиташ късмета си в чужбина, само внимавай да не те метне някоя фирма-фантом.

6.   Реалната безработица в страната е над 40%. Има много села където работещите са само по няколко човека. Говори се, че парите са в София но....

7.   1-во намираш се в България. Страна където всичко е възможно. (за съжаление не в добрия смисъл)
2-ро може да си грозна

8.   Ще се опитам да ти помогна с някои съвети. Първо ти трябва много добро Св. В интернет има такова по Европейски стандарт, което е доста подробно. Можеш да ползваш него. Вярно е че в България всичко става с връзки много по-лесно. Но това не значи, че и без няма да стане. Аз съм си намирала именно от джобса 3 работи. Така, че тези които казват, че не става бъркат. В последната фирма преди да напусна, тъй като заминавах в чужбина, имах възможността да разгледам много Св-та на кандидати за позицията. Бих казала стотици дори. Това, което прави впечатление е, че младите имат малко опит от към години, разпокъсани на по няколко месеца на различни места. Това все пак не е чак толкова голям минус ако си работил все пак по съответната длъжност или поне в този бранш. Проблемът е обаче, когато масово са работили сервитьори и бармани, учили са в някой университет и кандидатстват по специалността си. На такива не им звънят! Истината е че в такъв случай е минус разнообразния ти опит. Може би е по-добре да пишеш, че си била в чужбина, от колкото истината. Конкуренцията е толкова голяма, че работодателите са вдигнали летвата ужасно много. Да знаеш Английски в София не е нещо кой знае какво. Всеки знае Английски. Аз например съм учила на доста високо ниво 4 езика. Относно Св-то ти задай си въпрос дали последната ти работна позиция има връзка с тези, за които кандидатсваш? Ако да добре, ако не е минус. Също не се страхувай да послъгваш малко ако се наложи дори. Аз бях като теб в началото, докато не установих, че те въобще не проверяват нищо. Например аз пиша, че знам езиците много добре, а всъщност ги знаех преди много добре, даже перфектно, но с времето доста съм позабравила. Така, че пиша много добре, но просто не кандидатсвам на обяви с перфектни познания по тях. Другото нещо е университета, в който си учила. Не си мисли, че няма значение. Ако си била в по-известен такъв е плюс, но ако си била в трета глуха е голям минус. Трябва да имаш и Мотивационно писмо. Аз лично имах и на Английски и на Български готови поне няколко различни модела, както и Св-та. Когато ти се обадят, се отива поне 5 мин по-рано. Облеклото е симпатично и прилично и не прекалено предизвикателно или спортно. Усмихваш се и гледаш да си естествена, дружелюбна. Аз съм работила в сферата на Икономиката. Не знам за каква длъжност ти кандидатсваш. Поне за София аз отидах, когато беше пика на безработицата, без никакъв опит, прясна от университета с Магистратура и пак си намерих работа бързо. Виж за Бургас, от където съм една година не можах да си намеря нищо. Накрая ми предложиха на рецепция в болница и се отказах, защото осъзнавах, че веднъж завърти ли ме живота и не натрупам ли опит по специалността си губя дипломата и всичко отива по дяволите. За това си събрах багажа и отидах в София и почти веднага си намерих работа. Ако дадеш малко по-подробна информация например какво си учила, къде си работила и за какви позиции кандидатсваш ще можем да ти дадем повече съвети. Успех ти пожелавам и не се отказвай. Дано имаш късмет, защото в България е въпрос на оцеляване.

9.   Заминавай в чужбина. Тука дори да си намериш няма да те оценят подобаващо.

10.   Защото интервютата в България се провеждат фиктивно, докато на поста, за който кандидатстваш вече има сложен човек. После сигурно си забелязала, че колкото на по-умна и всезнаеща се правиш, толкова по-сложно става. Работодателите търсят лесен за управление народ :)
Ако все пак намериш престижно нещо, докажи какво можеш.

11.   В България нещата наистина са много жалки. Шуробаджанащината е пуснала дълбоки корени дори и в частният сектор ( за държавния няма смисъл да се коментира ). Масово се назначават хора на позиции, за които нямат нито образование, нито опит и това се прави съвсем целенасочено. Много от съвременните мениджъри са изключително несигурни в себе си, вследствие на което подбират откровено тъпи хора за свои подчинени. Тъпият няма как да ти зададе неудобен въпрос, нито пък ще се усъмни в твое решение. Много е жалко да виждаш как на отговорни позиции се лансират хора буквално хванати от улицата, само защото тати или мама са приятели на някой от мениджърите във фирмата. После същите тези мениджъри им се налага да отделят от времето си, за да помагат на протежетата си, понеже те естествено не могат да се справят. После всички се чудят и вайкат защо младите хора бягали от България, ами ще бягат и ще продължават. В по-малките градове вече се чувства изключителна липса на кадри. Гледаш CV-та и се чудиш кой ще е най-малко неподходящ. Няма дори завършили студенти без опит с подходящо образование. Те просто не пробват в родните си градове, знаейки че мястото им отдавна е заето от някой, завършил средно образование с 3 по милост!

12.   Не може всички да ходят в чужбина, за да живеят нормално. Понякога човек иска тук да отгледа децата си, да намери работа и да се радва на дните с близките си хора.

13.   Замини в чужбина. Тука няма кой да ти даде повече от 450 лв. , ако изобщо ти даде нещо.

14.   От всичките хора, които казват "замини в чужбината" ми става ясно колко идиотско мислене имат тези хора.

Тази жена ви пита как да се справи с нещата тук, а не да замине ли, или да не замине. Много се ядосвам, когато започнете така. Едно заминаваме струва няколко хиляди евро. Трябват ти няколко месеца проучвания, кое как да стане, ала бала ;). Не може просто замини.. и юруш.

Мое мнение е да не спираш да търсиш, и ако намериш да работиш, колкото да имаш някаква работа, и след това, да продължаваш да търсиш по специалността си :). Успех и не ги слушай, ще се справиш.

Големеца, 20М

15.   До 12

Естествено, че всички искаме тук, но когато се получи така, че да не можеш да си посрещнеш елементарни разходи или дoри не можеш да си намериш каквато и да е работа с години, то тогава какво друго ти остава?

Все пак не можем да живеем на фотосинтеза. Да, иска ни се да сме тук, но желанията и действителността често са различни неща. Никой не тръгва от хубаво, всеки иска да оцелее и когато оцеляването стане изключително трудно в Бг, се търсят варианти за чужбина.

Ако ареалът на едно животно не му предлага храна, то не седи и не чака да мре, а тръгва да търси храна на друго място, колкото и да му е неприятно да върви с дни и да се трепе с други животни за територии. Така поне има някакъв шанс да оцелее, иначе просто трябва да легне и да чака смъртта, а инстинкът му за самосъхранение не му позволява последното.

Може да ти се струва тъпо сравнението, но в общи линии е така.

16.   Аз съм 12, ДА ТАКА Е колежке/колега...

Прав си, животните са така. Но не и ние хората. Ние сме Сапиенс, и за разлика от животните имаме все пак някаква такава опция да мислим и да разсъждаваме. Можем един ден и да променим нещо "уж", знае ли се... колкото и странно да звучи.

Аз съм млад, личи от поста ми по-горе и искам да ти кажа, че работех на скоро за 400 лв и пак бях щастлив. Смейте ми се, но така си беше.

Само, че аз не ходя да се изхвърлям по дискотеките всеки петък и събота и да си изпивам заплатата по кръчмите. Аз не изпушвам по 150 лв на месец ей така... и после да рева, че ми били малко парите. Еми да, като 90% от хората в България сте пушачи и бираджии например няма да ви стигат парите. След работа като сядаш в кварталното заведение, пушиш по една кутия =5лв, с 2, 3 бири=3, 4лв, 30 дни в месеца ще ти отива половината заплата. И като правиш безсмислени по телефона например.

Повечето, които се оплакват ги слагаме в графата, която описах горе.

Да кажа за себе си. Работех в магазин, от който чисто 400 лв взимах, храната си я носех от вкъщи, сметка за телефон 20лв, карта за пътни 30лв.

Младо момче съм и живея с родителите си и по някога са ми давали някакви пари, но съм ги приемал, защото такова им е било решението. Около 350 лв чистак ми оставаха. Около 100лв давам за дрешки, 150 за джобни за месеца (от тях сядам на 2 заведения на ден на по сокче, а не на кокитейл за по 7, 8 лв, защото с тези пари преспокойно мога да се размажа от плодове в къщи), останалите пари си ги кътам и пак успявах да си събирам и с мои пари си платих шофьорските курсове, дрешки, подновяване на някои джаджи вкъщи :).

Начини има скъпи приятели. Но докато сте бираджии и пушачи, барабите на махалата голи до кръста с цигара в ръка, това няма как да стане, или докато се правите на отворковци във фолк баровете.

Колкото иска да ми се сърди екипа за твърдите думи, но си е така. Има семейства, които работят за по 400 лв и не се оплакват.

Иначе, наскоро напуснах по други причини, и сега търся работа, не ми се обаждат, но не спирам да вярвам, че ще си намеря.

И да, говоря ви да се лишавате, но не от хубавото, а от лошото. И аз пия бира, и аз ходя на кръчма от време на време, но когато си взема дрешки, когато си хапна, когато си платя телефона и картата за транспорт. Е, остават.

18.   Номер 16, за някои неща си прав, но за други не си. Вярно е, че много хора пушат по повече от кутия на ден и оставят по половин заплата по кръчмите, после карат цял месец на хляб и маргарин. Такива, честно казано и аз не ги съжалявам. Не забравяй все пак обаче, че ти живееш при родителите си и не плащаш сметки и храна. Има хора, които живеят сами с подобни заплати или пък родителите им не могат да им помагат. Тогава вече наистина става тежко. Забравяш всякакви дрехи, кафета и т.н., парите буквално не ти стигат за храна. И аз съм бил в твоето положение, взимах около 350 лева чисто и ми стигаха, но живеех при родителите си и не давах пари особено пари за храна и сметки. Няма как да го сравня ако живеех сам.

19.   Номер 16, я пак си помисли дали ти написа коментар 12, защото аз твърдя, че е мой.

20.   Аз съм 16

Да Номер 18, знам го това и изрично го казах, поста ми е насочен към по-младите хора, или към тези, които си живеят с родителите и нямат семейства.

Поста ти е безсмислен до някаква степен, защото ме перифрезираш.

Разбира се, че има и такива хора със семейства, които взимат по 400 лв заплата и пак пушат, и се оплакват. Но за България в повечето градове 150 и 150- са си все пак някаква разлика, нали така... почти половината заплата си е това, заедно с пътните, и храната...

Ядосвам се понякога от подобни коментари "Не забравяй, че ти все пак живееш при родителите си".. еми много ясно... АЗ ИЗРИЧНО го казах това, за да не си правите грешни изводи. Изрично го подчертах, за да няма безсмислени коментари след мен относно поста ми. Затова споделих обстоятелствата, в които са ми харесвали тези 400лв и мисля, че бях достатъчно ясен!!!

Това, че много хора пушели в такива ситуации въобще не означава, че е правилно нещо. И пак ви казах, не се лишавайте от храна, и удоволствия, само и само за да си купите цигари, а се лишете от цигарите, за да си купите тези неща.

И аз като нормален човек, естествено, бих искал малко по-голяма заплата, би било идеално. Но ще видим. Вярвам, че може да се случи :).

21.   Номер 16, пак ти казвам, че има различни ситуации. Седни и помисли малко, преди да квалифицираш определен пост като безсмислен или не! Има много хора, които пак повтарям взимат твоята заплата, но с нея плащат и сметки и храна. Някои от тях са на твоите години, даже и по-малки и също живеят с родителите си. Въпросните родители обаче може да са болни, инвалиди или безработни. Тогава грижата за семейството пада върху децата и повярвай пари хич не им остават. Така по-ясно ли ти го написах? ! Това, че ти не даваш пари за храна и сметки у вас, не означава че всички твои връсници са като теб. Все едно някой да каже, че работи за 350 лева, ама баща му има добър бизнес, купил му е чисто ново БМВ и видиш ли другите са големи балъци, понеже със същата заплата ходят пеша.

22.   Здравейте,
много благодаря за всички коментари. Жестът, че някой е отделил 10 минути за това да чете и отговаря на някой си, е много голям.
За съжаление не смятам, че вариантът да преспиш с някой има дългосрочен ефект. Виж, за контактите съм съгласна - нямам предвид да те сложат на позиция, за която нищо не разбираш, а по-скоро да те препоръчат. Но аз съм доста срамежлив и прекалено скромен човек - то иначе щях ли да пиша в сайта? :)

Силно впечатление ми направи колко хора предлагат да се замине в чужбина. Знаете ли, имам приятели, които берат ягоди в Англия, други, които са хамали в Щатите или адвокати в Щатите и банкер във Виена. Всичките карат нови коли и живеят в доста скъпи за бг условията апартаменти. Почти никой от тях не е щастлив обаче. Доволен - да. Но без приятели, без семейство, без нашата култура - там няма забавления, няма срещи след работа или уикенда, няма "как си съседе" и ред други.
И го пиша това, защото, мили хора, нека някой да остане в България. Защото кой ще пече хляб за родителите ни, а кой ще ги лекува?

Аз оставам тук. Не че ми е много ясно какво ще правя.... Определено в jobs се търсят само хора с малко по-ограничено мислене, така че почти нямам надежда за там. А пари си трябват. Въртят ми се идеи да продавам некви бг неща в онлай магазини из Европа и сега ще почна да събирам информация. Вчера гледах репортаж за човек с увреждане, който си търсил, търсил работа и като му отказали навсякъде си отворил магазин за риба. Аз, да ме пази Господ, съм здрава... все трябва да се измисли вариант, ако ще нещо мое да предприема.... само трябва и кураж и смелост да си взема от някъде, че само с идея няма да стане.

Още веднъж благодаря на всички!

23.   Не бива да обвиняваме хората, които заминават за чужбина, понеже повечето от тях не са там от хубаво. Едва ли някой изгаря от желание да изостави семейство и приятели просто ей така, за да отиде в чужда страна. Животът навън не е толкова розов, колкото им се струва на някои. Да, вярно, не мислиш как ще си платиш сметките и дали ще имаш пари за храна, лесно си покриваш всички разходи и ти остават пари след това. Социалният ти живот в повечето случаи е сведен до нула. Имам доста познати, които живеят в чужбина, но много малко от тях могат да се похвалят, че са си намерили истински приятели. Аз в момента съм тук и в България ми харесва. Не мога да пренебрегна факта обаче, че имах късмет да си намеря работа по специалността, защото много хора като мен го нямат. Знам колко е трудно да започнеш работа, когато нямаш опит и връзки, както бях аз. Ако нямах този шанс, сега вероятно и аз щях да съм някъде в чужбина. Колкото до jobs, там отново е въпрос да уцели правилната обява. Всякакви фирми си търсят служители там, има откровено много мошеници, но има читави. До момента съм работил на две места, като първото си го намерих по обява във вестник, а второто през jobs. Познавам доста хора, които са си намерели добри места чрез jobs и са доволни. Лично аз предпочитам да работя за чужди компании, понеже са в пъти по-коректни от масата български работодатели. Не, че и при тях всичко е розово, но изобщо няма база за сравнение с нашите мошеници. Първата фирма, в която работих беше българска и в нея почти всички от собствениците до ръководството мислеха единствено как да прецакат работника и да го унижат. Ако могат и 0. 10 лв. от заплатата на някой да отрежат, правеха го с небивало настървение.

24.   Работете каквото ви харесва, не за 100 лева отгоре. Парите са ви (ни) така изчислени, че да стигнат, да можеш да отидеш на другия ден на работа и на другия ден и на другия ден и т.н. Нито гладен, нито жаден, разбира се ако не ги пръскаш за цигари, мигари и да си местния бараба (забавно прозвуча), да мяташ сълфетки по баровете два дни, а после да си ближеш ташаците за сол.

25.   И аз така, а си мислех, че е от годините-38. Все пак очевидно е, че в повечето чуждестранни и не само фирми, за които допускаме, че ще плащат приемливи заплати,всички служители са под 30, така че може би вече 30, а не 35 е пределната възраст. Освен това си искат fluent English, който не се постига само със сертификат. Обаче има и много, които не им е нужен, но си търсят много млади хора, т.е под 30.

26.   Номер 24, Недей да ми копираш мнението от една друга тема с няколко хиляди четения, в която става въпрос за сходен проблем.

Това за алкохола и цигарите го казах аз!!! Не ме копирай!!!

27.   26, и какво точно означава "това го казах АЗ" в един анонимен форум? Всеки може да е "аз", както и всеки може да е "не-аз"... Радвай се, че хората повтарят думите ти - значи ги харесват, оценили са ги, запомнили са ги и са им били полезни... А това вече е повод за добра самооценка от твоя страна.
Като ще градиш "аз", поне сложи едно подписче отдолу "Груйчо" или "Димитричка"...

28.   26, специално се върнах да прочета какво толкова гениално има в мнението ти, че търсиш авторски права върху него. 24 дори не е споменал алкохол, но и да беше, не виждам какво уникално има в мнението му, че да претендираш, че е твое:-) кой пък друг освен теб би се сетил, че ако не харчи за цигари и алкохол, ще му остават повече пари!
вземи го патентовай, такова откритие не се оставя на случая :-)
Ж42

29.   Има над 500 000, които не са от София родом, а просто идват тук от цяла България да си търсят работа. И няма работа за родените и постоянни жители на столицата. Има си работа по градовете им.

30.   Ех, тия "софиянци", тесногръди с разсъжденията си, мързеливи и не виждат по-далеч от носа си. И с какво си по-добър от останалите, с това че си потомък на някакви шопи от селцата до София, които столицата е погълнала с развитието си ли? Е аз съм потомка на род, който за последните две столетия е живял в няколко държави. Всичките ми роднини и дори назад във времето са обръщали особено внимание на доброто образование. Никой от родата ми не си е поставял пречки, къде ще живее. Ако не можеш да си намериш мястото в София, може би е време да се замислиш, къде ще живееш по-добре, вместо да обвиняваш хората, дошли в твоя град.

31.   Какво тесногръдие? Не е ли пълно с хора от провинцията? Онзи ден точно това си говорих със зъболекарката ми, понеже и тя търси работа за децата си, ама вика от провинцията няма да се вредиш лесно. Не са виновни хората от провинцията, те живеят в София и не работят, само са на фотосинтеза, това ли твърдиш 30? (Истината е неприятна и тежка, но трябва да я преглъщаме, няма друг избор. Ето защо сме толкова куца държава и още 100 години ще куцаме. Най-правилно е било, когато ни наливат акъл, а не когато ние наливаме всеки му.. Бай Тошовото време беше идеалното време, защото го нямапе това велико преселение. Имаше работа във всеки град. Ама те в Северна Корея затова си живеят живота, защото няма възгласи и различни разбирания, а само едни за всички - Народа строи държавата, а тя го храни. Там трябва да се простират мечтите на всеки нормален човек, не да дойде някой от Силистра и да ми се уреди за 5000 лв. заплата с основно образование, после да ми вдига пръст във форумите и да ми каже: Който работи има, който не работи няма. И гаражчето му със супер як и мощен SLK, а пред него столичанин с разпокъсани торбички от плат, понеже му свиди от недоимък и за пликче да плати, се прибира пеша с протрити от ходене обувки. Добре дошли в София. Гъзарейте си в селата, там ви е мястото. 3-4 са големите градове в България, всичко под 100 хиляди е провиниця, а там има толкова малко хора, че винаги има работа за още 100 хиляди факт!!!

32.   Номер 31, като ви мързи да работите и като не сте учили, така ще е! И от Горно нанадолнище може да дойде някой и да взема не 5 000, а 20 000 лева. Само, че човекът не е лежал, като вас, ами е положил някакви усилия през живота си, за да стигне до тук! Щом смятате, че в провинцията има работа-отивайте! Живеем в свободна държава, всеки може да работи, където пожелае. Комунизмът свърши!!! Днес хората искат работа, а не, ама бил неграмотен, ама бил мързелив-нищо вземаме го! Пък и какви софианци сте вие? ! Комунистите ви събраха най-дивите селяни от села и паланки и изведнъж станахте софианци. Достатъчно е човек да се разходи из кварталите и да види в каква мизерия живеете!

37.   Проблемът е, че ако не си някой или до някой - си никой. С питане, обяви и автобиографии можеш да намериш работа в чужбина, но не и в България.

40.   Не се обиждай 32, но не съм чул някой трудолюбив да е забогатял. От труд се става гърбав, но не и богат. Има работа в провинцията и това е проверено, но ги няма забавленията и шмекериите. И защо някой трябва да си напуска града? Може просто всеки да си стъпи здраво на краката и а престане да звездее и ламти за пари. И как можеш да заявиш толкова нагло, че мързеливците са причина? Ти отиваш и си търсиш работа на 100 места и ти казват само заето, заето, заето? Ясно ни е защо е заето, защото има преселване в столицата, но циганите и чужденците не са толкова виновни, колкото провинцията.

41.   Виж сега 40, има много хора, които с труд и работа са си осигурили много добър материален статус. Е, вярно нямат частни яхти и самолети, но пък не мислят как ще си платят тока или утре какво ще ядат. Освен това живеем в свободна държава и всеки може да ходи, да работи където си поиска. След като според вас има работа в провинцията и твърдите, че сте безработни, не виждам какво ви спира да отидете и да работите. Освен това, точно в София е най-лесно да си намериш работа. Няма логика хора от села и паланки да пристигат в столицата и да се оправят, а самите софиянци да не могат. Звучи малко смешно нали?!

43.   На пълно съм съгласна с коментарите на номер 40.
Нека да не коментираме кой е мързелив и кой не, защото в различните ситуации, хората се държат различно.
Наскоро ни се наложи да пуснем обява в сайт за да си намерим добър кадър за нов пост. Св-тата заваляха. Различни хора, от различни градове идваха на интервюта и знаете ли... само софиянците си знаеха цената. Имаше хора, които бяха пропътували половин България за да дойдат на интервю и се пазаряха за заплата от 300 лв. Даже не мога да си представя, как биха оцеляли с толкова... Те просто искат да дойдат в големия град и да сбъднат "Българската мечта" - местожителство - София - успял човек... А как живее? Какво яде? Как си плаща сметките?

Проблема е, че никой не оценява труда си. А работодателя, когато може да те изстисква до краен предел за мизерна заплата, никога няма се възпротиви.
Самите ние трябва да си поставим цели и да се борим за тях.

44.   Aйде стига с тази София и мързеливите софиянци.Има и други големи градове в бг. където може да се успява.A в по - малките градове/дори и областните/аистина няма никакви възможности ,особено за висшистите

46.   Ами 43, ако погледнем реално, вие 80% от "софианците" сте точно събрани не от половин, а от цяла България. Аз досега, не съм видял някой да е отишъл в София, просто ей така, защото е много готино. Почти всички отиват в столицата за повече пари и възможности. Никой не е луд да живее в тази мизерия, в този трафик и при това замърсяване. Ако беше толкова хубаво в провинцията, хората щяха да идват от София, не да бягат на там. Както останалите са свободни да напуснат домовете си в търсене на щастието, така и вие можете да се махнете от столицата, след като не ви отърва.

47.   Здравейте, отново.
46, мисля, че не си осмислил добре това, което съм искала да кажа.
Аз не съм против хората от другите населени места. Разбира се, че в столицата човек има по голям шанс да се развива като специалист , тъй като има повече фирми и образователни програми.
Аз просто исках да кажа, че човек откъде и да идва трябва да знае цената на своя труд , а не да подбива цената на работната ръка. Това не пречи само на мен, а и на всички, които работят за пари...
Мога да кажа, че много мои познати се ориентираха към по малки градове, аз лично също търся идеалното място за мен и моето семейство извън големия град, защото имам друга концепция за света и за живота, който искам да водя...

48.   Искам да кажа нещо по темата. Аз съм в същата си позиция, като номер 1 и 2 и на същите години. Постоянно пускам СВ та. Тази година завърших И най-странното е че ме викат по интервюта, но не ме наемат. И ми е странно защо: млада, образована и със страхотна визия. Явно всичко е до късмет. Имам приятелка по-невзрачна и с по-смотана завършена специалност, и с по-смотан университет от мен, която намери в нета много добра работа. И според мен не шуробаджанащината, а късмета е важен.
Така, че успех на всички и дано през новата година да имаме повече късмет!

49.   Много е зле положението и затова много млади хора като завършат университета и заминават в чужбина, защото тук стоят без работа, навсякъде им искат стаж, ама как да го натрупат този стаж като не им се дава шанс.

50.   Мдаа, късмета бил важен... Значи в Русия и Белорус много късметлий хората, тъй като там почти няма безработица.

51.   Аз пък съм супер квалифициран ИТ специалист и също не мога да си намеря работа, след като напуснах последното ми работно място. Един път на едно интервю ИТ-то, което ме интервюираше знаеше по-малко от мен. Усетих, че няма да стане заварката и го подпуках с въпроси по специалността. Направих го смешен, след което му заявих, че не мога да си помисля да започна работа във фирма, в която синиър системен администратор не знае основни неща, а пича почервеня и съжали, че е разговарял с мен. Имал съм и друг случай. Започнах в голяма банка като младши системен администратор. От мен очакваха да не съм навътре в материята, но като им показах няколко пиниза започнаха да осъзнават за какво иде реч и започнаха да ме отбягват, от което на мен изобщо не ми дремеше. Завистта на колегите ми беше огромна. Така, че да знаете едно - ако сте много квалифицирани има голяма вероятност да не си намерите работа, колкото и да тръбят нявсякъде, че имало глад за специалисти. Ако сте много образовани, особено пък и с много опит (като мен) нямате шанс, защото моментално се превръщате в заплаха за лентяите от шуро-баджанашкия кръг, които ги държат заради интригите и връзките. Във фирмите в БГ навсякъде е едо и също - има хора, от които нищо не става и обикновено са хора на някого, а аз и такива като мен им изкарваме заплатите. В България мениджмънта куца здраво!

52.   Реалната безработица в страната ни е над 35 %! Блянове за Достойна работа и по-добър живот?? Шансовете са Против Вас!!

53.   била 11 % според агенцията по заетостта! изобщо не са в час горките!

54.   Мога само да ти кажа, че съм била в твоето положение и дълго време съм си търсила работа. Ако това ще ти е като успокоение, не си единствения човек без работа, брат ми е с висше, аз също съм с висше, но в случая в България, няма значение вече образованието, на теория съм "Инженер", на практика работя работа за среднист и супер ниска заплата за София. Истината е да имаш приятел, който да те препоръча. Иначе от опит знам, ще ти е трудно от интервю на интервю да ходиш и да не знаеш кога ще ти излезе късмета. Лошото е, че хората от провинцията са тук или извън БГ. Не може да си млад човек, да искаш да работиш, и да няма къде? Но ще сме на това дередже, докато си мълчим и не предприемаме никакви действия, омръзна ми да се подиграва работодатели, министри с нас и не само младите, а и възрастните, хора ровя по кофите в София, не само цигани и някои от тях са с Висше. Работили са 20 или 15г. като счетоводители, учители и т. н. Малко се отплеснах, извинявай но трябваше да си излея и аз душата. Съвета ми е, ако имаш познати попитай дали някой би ти подал ръка, но ако ти каже да няам проблем, докато не те извикат не интервю не се радвай, и на мен 2-3 познати са ми казвали ще питам и накрая нищо, та по-добре е да са ти верни приятели, защото "шуробаджинащината" е на всякъде, нищо че повечето ще кажат "никой не ме е уредил, търсих и намерих работа.

55.   Първо много ти съчувствам! Аз бях без работа близо 2 години и добре, че през част от тях си пишех дипломната работа, че иначе щях да полудея. Сега работя и си обичам работата, така че аз съм пример, че с упоритост нещата стават. Обаче през тези две години натрупах доста горчив опит. Включително и направо невероятен. Започнах работа в една фирма, работих няколко дни, уж шефовете много ме харесваха, накрая просто ми се обадиха да "не идваш утре" с мотива... че съм прекалено умна за въпросната позиция! На едно пък интервю една секретарка директно ни информира (бяхме няколко човека), че шефът вече е назначил племенницата си, но формално трябвало да има интервю. На трето място пък още на интервюто искаха да подпиша договор, че няма да се омъжвам и да забременявам през следващите 5 години...
Изобщо да се смееш ли, да плачеш ли? Не е истина работодателите в България колко на сериозно са се взели. И после реват, че няма подходящи кадри. Защо ли?
Успех с търсенето и гледай на глупостите с усмивка, че иначе ще се побъркаш!

56.   Структурата на държавата не е направена така, че да си намерите работа и да живеете достоен живот.