Споделена история от На работното място

Живот с 480лв заплата??
Здравейте, бая съм се озорил. Преди работех почасово и се изкарваха +- ~350лв. Бях казал обаче, че става дума около 200лв за да получавам повече от единия родител. По още 200лв ми даваше месечно и битовите сметки също ги плащаше всичките. Сега се изпокарахме с въпроси, свързани с учене... и да си плащам всичко вече, включително и битовите сметки, които излизат около 100лв. месечно – ток, телефон, вода и интернет. Имам фактури от месеци назад, толкова се връзва. Без парното, него не знам какво ще го правя.

Та сега ще започна нова работа, вече ми казаха да вадя документи за ТД. Това е, че преди съм бил с 350+200+100(влючвам и битовите сметки, за които нямах грижата) = 650лв. С толкова съм живял. А сегашната ми заплата ще е 480лв чисто.

И досега не беше кой знае какво, но не съм гладувал. Ям здравословно, но икономично, без деликатеси и скъпи храни. Сега обаче съм се хванал за главата като правя сметки и нещата изглеждат страшни.

Някой живял ли е с такава заплата от порядъка 450-480лв? Изцяло на своя издръжка. Ако ви се е случвало ще ви помоля да кажете как е било, от кое може да се спести, нещо полезно от собствен опит да кажете, някой трик и тн. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Некa се отзовaт тук всички " родолюбци "!
Зaщото много лесно пеят, че избягaлите от тaзи жaлкa държaвицa сме предaтели. Хaйде сегa, кaжете му нa aвторa КAК!
Aз не знaм aвторе, бих си кaмшикa отдaвнa и тук вече нямaм тaкивa грижи. Единственото, което ми идвa кaто съвет е БЯГAЙ!
Където и дa е, сaмо не в бг( не е грешкa мaлкaтa буквa).

2.   Не, тука в този сайт хората живеят с 2000 заплата, не са деца и пишат от чужбина.. пфф намерил си къде да търсиш съвети. Тука нямат реални хора, а само комплексари. Иначе ако си сам, можеш да се справиш с тези пари, ама е трудно и трябва да се лишаваш.

3.   Аз живея с 400 лв. чисто на месец.
Спестява се най-вече от храната и сметките, защото там отиват парите. :) Ти заедно с родителите си ли живееш?
100 лв. без топлофикация е прекалено много за сам човек, аз живея сама в гарсониера и плащам толкова заедно с всичко. Парно не ползвам, само топла вода. :)

За храната - не ям месо и алкохол /не заради парите/;
цигари - пуша електронна цигара, която излиза доста по-евтино. Можеш да си пазаруваш всичко от по-евтин магазин, например от лидл. Хляба е скъп, малък по грамаж и е пълен с въздух и разни вредни боклуци.
Една добра опция е да си купуваш брашно и да си го печеш сам, само с брашното, вода и сода... по-евтино е, хем е и по-вкусно, отколкото магазинския хляб, който кой знае колко много хора са го премятали през ръцете си и са му оставили вредните си вибрации, и колко време се е търкалял по складовете... това също не е за пренебрегване, освен чисто финансовата страна.

Но преди всичко исках да ти кажа да не се притесняваш, няма нужда да питаш за съвет... ти сам като поживееш, сам ще видиш от опит кое как е.
И това точно е хубавото в ситуацията: с малко пари или с повече, но да не си материално зависим. Вече ако трябва да плащаш наем, е по-сложно.

4.   Споделям моя опит. На 25 съм - юрист и заплатата ми е 600 лв. Живея в София на квартира сама и плащам 300 лв. наем и още около 50 лв. консумативи. С останалите 250 лв. живея доволно тъп живот, ама поне не гладувам. В общи линии си готвя вкъщи - предимно ориз, спагети, супа - излизат най-евтино и са хранителни. Ходя пеша и с колело, говоря много рядко по телефона, ползвам предимно вайбър. Както се досещаш купоните се изчерпват с бира на пейка. Във втори курс бях промоутърка и честно казано - живеех по-добре... Ако знаеш език - хващай и почасови преводи. Когато имах време миналата година - изкарвах кинти и от преводи.

5.   има хора и с много по-малко! дори със семейство, деца и т. н.
ще се справиш!
потърси в интернет има много статии със идеи как да спестим пари
може да си вземеш карта за намаление - 5-10 процента не е малко и ще си спестиш прилична сума

6.   Ми знам ли.. Когато пускаш чешмата за нещо я пускай слабо колкото да ти е достатъчно не да шурти и да върви сума ти вода, като се къпеш също спирай душа докато се сапунисаш нещо такова, събирай дрехи за пералня колкото да се напълни, не я пускай всеки ден, гаси лампите като си в другата стая, дрехи като си купуваш може да поглеждаш и в магазините за 2-ра употреба понякога има нови дрехи и хубави за 1-2-3 лв само вместо 10-15-20.. някакви козметики ако ползваш не слагай прекалено а само колкото ти трябва за да имаш за повече време и по рядко да купуваш, храните които се развалят - не купувай по много наведнъж защото ако не ги изядеш на време ги хвърляш и тях и парите си на вятъра.. в момента не се сещам за друго.

7.   Работя за 500 лв. Толкова взимам чисто (плюс минус 20-ина лв). Живея под наем. Съответно плащам наем 150 лв, плюс сметки. Интернета и кабелната си ги делим с другите съквартиранти. Телефон ползвам рядко, защото просто не обичам да говоря глупости, а просто се обаждам по същество. По тази причина съм на икономичен план. Сметките ми са индивидуални - за стаята. Общо взето 250 лв ми отиват за нае и сметки за месеца. Останалите 200-250 са ми за храна и за други разходи (дрехи, козметика и т. н. ). Така съм вече 4-та година и не се оплаквам. Просто се разпростирам според чергата си.

8.   Хората и с по-малко се справят, не се притеснявай ще се справиш, просто няма да харчиш за глупости... Не знам просто толкова смешни са заплатите... не знам какво да кажа

9.   Живял съм и с по-малко, но вкъщи т. е. без наем и парно. Ограничено е, но щом така се е получило трябва да се изкара някак си.

10.   Ми зле беше. Радвам се, че това вече е минало.

11.   Точно поради тази причина работя в чужбина.. не ти намеквам да напуснеш, но и аз бях в същото положение..

12.   Потърси в интернет за начини да се спестят пари от каквото и да е. Аз гледам кулинарния канал и има едно предаване, което ти показва как да пестиш МНОГО пари от храна. Сигурен съм, че има и такива неща и за други неща не само за храна.

13.   Ти си егати щастливеца, на мен ми дават по 141, 08 лв на месец пенсия и ми казват живей, а ти за 480 лв си се хванал за главата. Дай да се сменим, а?

14.   480 лв. заплата... И се оплаквате. Майка ми е куриер и мъкне цял ден тежки пратки и какви ли не неща, скапа си здравето и получава два пъти по-малко пари от колкото трябва. 240 лв. и работи само тя. Баща ми има тежка операция и не може да работи пък и потръгва работата ми. Пък и от криза ми се оплаквате... боже боже.

16.   Благодаря ви много! Живея сам от 3 години, в собствен апартамент, не плащам наем. Въпросът е, че още не мога да завърша висшето си образование, 1 година още на индивидуален план, за това се скарахме с баща ми, че не си взимам изпитите навреме, не се дипломирам още. Имам друг допълнителен доход, който е несигурен – един месец се изкарват добри кинти, друг месец няма и трябва да се оправям с наличното.. Ще карам по номера.

Н1 – уседнал съм тук вече, приятелката ми също работи тук за 500-550лв заплата, а живее още при родителите си и идва вкъщи за да се... усамотим на спокойствие и гушкаме после. Не можем да си позволим да излезем навсякъде, все трябва да се ограничаваме. И това докарва нерви. Като всяка жена понякога ме упреква за нещата и че парите недостигат.

Н3 – много си миличка:).
Не живея с родителите си отдавна. Ползвам парно през зимата, от 5 топломера само 3, които няма как. И аз не ям месо или рядко. Не заради спестяване, а по вкус.
Алкохол си позволявам 1-2 пъти през уикенда. Скъп е. Не пуша вече. Пазарувам от 2 малки квартални магазина, по-евтини цени спрямо други вериги магазини.
Поживял съм сам и знам кое как е:) Да, това е хубаво на ситуацията, поне да не съм материално зависим от баща ми и приключихме споровете с образованието за да не си късаме нервите повече.

Н4 – ти поне си завършила висше с голям потенциал. Ще се оправиш постепенно нататък. А във втори курс когато си била промоутърка, ако си живеела още при родителите си, знам какво е. Когато отваряш хладилника, пълен е и си ядеш спокойно без да го мислиш откъде идва.

Н5 – хора с две такива заплати около 400-600лв в едно жилище сигурно могат и дете. Вероятно родителите също помагат с нещо.

Н6 – знам ги повечето неща. Специално за дрехи, никога не си бих си купил втора употреба. Дрехите се износват с времето и загубват вид за пред хора, личи си.

Н12 – потърсил съм в интернет начините да се спестяват пари.

Останалите коментари няма да ги обсъждам, ясно е. Ако нямаш роднини, които да те подкрепят в труден момент и до клошар можеш да стигнеш. Да не говорим примерно за зъболекари, поддържам хубави зъби, сега трябва да си правя един заден. Ще излезе 360лв. Откъде пари??? И кога? Надявам се есента.

Сякаш излиза вече че аз съм разглезен, не е така. Но съм млад човек, излиза ни се, обмисляме да заживеем заедно до 1-2 години и дете. Поне да живеем нормално, прилично. А не мизерстване. Докато не се дипломирам след 1г е ясно че ще работя на ниска заплата. И след това не очаквам веднага да потече мед и масло, но възможностите и полето за развитие са по-други.

Пожелавам ви на всички успехи и справяне с настоящата ситуация, голяма борба е животът и особено в по-бедните страни, като нашата, нещата са плачевни... Докато не си го потърсиш и направиш сам.

17.   2ма души сме с 2100 чисто. Наем не плащаме. Пак не стигат. Не завиждам на автора.

18.   Късно се включвам, но мисля, че мога да ти влезна в положение, защото съм живяла с 200 евро на месец (след сметки, наем, плащане на университет и пътна карта) като студентка в много скъп град и държава - храната е 2, 5 ПЪТИ по-скъпа от в България например, затова имам и тук интересни съвети

Можеш да намалиш разходите си

1. Телевизия/Интернет/Телефон
- откажи се от телевизия, не можеш да повярваш колко канали си хващаш безплатно с антена (Нова, БНТ, БТВ) - нали ще учиш? За какво ти е ТВ?
- питай съседите да ползваш тяхната кабелка
Ако не можеш да излезнеш от договорите, преговори нещо, за да минеш на по-ниска тарифа, а ако договорът не е на твое име не плащай.
- виж си договора за телефона, при възможност излезни от него и карай без такса, нека хората да те набират като им трябваш

2. Вода/Парно/Ток
Водата е прекалено евтина, за да си заслужава да пестиш.
Ток отива най-много за готвене и топла вода. Къпи се с хладка вода или просто по-късо време, достатачно е за хигиената ти, не намалявай бр. къпания обаче (като се вмиришеш не си полезен никому).
Можеш да готвиш на газов котлон, но иначе можеш да намалиш и разхода си просто като готвиш на по-ниска степен и не преваряваш нещата. Освен това салати и сума ти др. неща не се готвят така погледнато.
Парно можеш да пестиш като отопляваш само една стая, в която и да спиш или разчиташ на съседите -) Аз една зима изкарах без всякакво парно, в университета и библиотеките е отоплено!

3. Транспорт
Задължително градски с намаление! Не се изкушавай да взимаш таксита, колкото и да бързаш. Научи се така да планираш нещата, че да имаш достатачно време, за да стигнеш с градски транспорт

4. Храна
ВИНАГИ готви или си взимай нещо за ядене от вкъщи. Не само е по-здравословно, но и ще спестиш много пари. Най-евтините храни са винаги варивата (макарони, ориз) както и хляба с нещо, но аз дори успявах да се храня много здравословно с ограничените си средства - взимах за университет, работа (работих учих редовно) бисквити, подобни на нашите обикновенни бисквити и ябълки, вода от вкъщи и пълних в тоалетната, а вкъщи се храних 1 хранене (не закусвам). Не е вярно, че с по-малко месо ще спестиш - 1 път на ден пилешко или риба някаква няма да ти е прекалено скъпо. Пилешкото е евтино, има и евтино свинско - ядеш си едни 200 гр. месо като човек.

Общо за храна кафе УЧЕБНИЦИ И КОПИЯ, УЧЕБНИ МАТЕРИАЛИ, ИНТЕРНЕТ В УНИВЕРСИТЕТА имах 50 евро на седмица, което е като стойност в България някъде 50 лв., не съм пушачка, а пак казвам - храната беше по-скъпа поне 2 пъти от в България, а плодовете дори още повече, но съм момиче и имам нужда от 500 калории на ден по-малко от теб, което уравновесява нещата. Не намаляй месо и плодове, млечни продукти, защото ще дадеш парите за лекарства. Задължително се ваксинирай против грип, защото струва 10 лв. ваксината, а после пестиш от лекарства много повече!
Е, попадаш понякога в глупави ситуации - пуснаха ми слух, че съм болна от анорексия, защото твърдях, че съм на диета, а същност нямах пари за стол нито на работа, нито в университета и тем подобни, но се свиква.

5. Дрехи
Караш без нови дрехи, износваш.
Аз така изкарах близо 3-4 години като си купувах най-най-важното. Карала съм с 1 чифт маратонки 3 сезона и тем подобни. Най-скъпи са връхните дрехи и обувките и ако може гледай без тях, а да износваш.

6. Никакви излизания, дискотеки, ресторанти, дори фаст фуд (у дома е по-евтино)
Тук приятелката ти трябва да се примири, университетът трябва да е номер 1 за теб докато не завършиш просто.

Можеш да увеличиш приходите си

1. Ако приятелката ти също работи, може да се нанесе при теб и да покрие част от фиксираните ти разходи, защото неща като парно не зависят от бр. хора в жилището. Гледам, че имала доход от над 500 лв. - ами вие общо почти 1000 лв. доход, с които бихте живел дори добре, стига тя да е пестелива и да си знае сметката.

2. Дай под наем стая на друг студент. Ако жилището е малко, дай легло под наем - ще си делиш стаята с друго момче докато завършиш, голяма работа.

3. Дай цялото жилище под наем, а ти потърси по-евтино жилище от наема, който ще взимаш (в по-лош квартал, малко или от някой направо стаята в общежитие да наемеш) - САМО НЕ СЕ ВРЪЩАЙ ПРИ МАМА И ТАТИ! Заслужава си тази сметка, ако поне 100 лв. е разликата от двата наеми. Можеш и да се нанесеш при приятели в някоя стая, тъкмо ще ти е весело и ще се запознаеш с нови хора.

4. Потърси си по-доходна работа
... което значи или повече раб. часове, или по-квалифицирана. Ако става само с повече раб. часове - дай си повече зор да учиш в останалото свободно време.
Аз съм работила по около 30 ч. на седмица понякога повече, за да оцелея, а учих в елитен университет (55-60 място в ТОП 500 в СВЕТА) редовно обучение и доста тежка специалност с много анализи, математика, научна работа, присъствие в университета, ТАКСИ и т. н.
Не е срамно да имаш малко пари, гъз знае 2 и 200, освен това ще научиш много трикове за живота по-нататък, а и ще се дисциплинираш и един ден ще можеш да оцениш по-добре нещата в живота си.
Ти добре, че не плащаш наем. Много жестоко е, ако наем ти виси на главата освен всичко останало.

Според мен, ако си дисциплиниран, ти ще успееш да оцелееш с тези пари и ще успееш да си завършиш. Всичко е до воля и дисциплина или до това човек да бъде предприемчив, защото докато аз пестях като луда, моят приятел е въртял разни бизнеси (честни и законни) и дори в края на следването си е имал луксозна кола и имот, пари на сметка. Или едното, или другото!

19.   Брато, евала ти правя, че вместо да чакаш на вашите да ти плащат сметките и затова да живееш при тях, гелдаш да се оправяш сам, колкото и трудно да ти е.

Това е правилния избор, защото макар сега да ти е трудно, свикваш да се оправяш сам и някой ден все ще измислиш нещо за вдигане на доходите. Иначе цял живот ще си свикнал някой да мисли вместо теб и нищо няма да направиш.

20.   Снощи вкъщи е влизал крадец!
Нищо не е взел, но оставил на масата 20 лева и бележка - "Не е хубаво да се живее така!"

21.   №1 - такива сте! И това че киснете постоянно по БЪЛГАРСКИТЕ форуми го доказва!!! Защо не тръгнеш да се изхождаш по холандските, немските, американските или където си се "спасил" там форуми и да им обясняваш колко мъдро си постъпил, напускайки родината си? А те какви калъфи са, че не са напуснали своята? Ами идваш тука та се правиш на велик?
Не само заради циганите и крадците хората по света гледат на нас като на полезни изкопаеми, а И заради такива като тебе...

22.   Н 21 успокой се, пий мaлко водa... и му кaжи нa aвторa КAК!
Явно си много по- зле, той поне се опрaвя криво- ляво, a е и позитивен, въпреки товa.
Но ти.... бедничкият. Никaкво обрaзовaние ли нямaш, език някaкъв? Зaтовa ли тaм си се свил нa компa и сaмо плюнки мятaш? Ми нaучи се поне тоaлетни дa чистиш! Все нещо ще ти излезе!
Хaйде, успех и със здрaве!

23.   №21 е напълно прав. Ей такива като №1 са пълна скръб и ако бяха толкова щастливи там(където и да са на майната си), нямаше постоянно да висят в български сайтове и да се правят на велики и преуспели. Познавам такива като него, които заминаха там и сега живота им, въпреки че е по-различн и взмат малко повече пари, е същата помия в каквато си живееха и тука. Срам ги е да си го признаят, за да не ги помислят за нещастници и губачи и все още стоят там, само да не им се присмиват като се върнат. Колко дълго ще изтърпят, те първа ще се види. Някои от тях, които успяха да преглътнат твърдия залък, започнаха да се пибират един по един и с наведени гл ави си признават истината.
А може би, което е най вероятното, №1 изобщо не е българин и като много други чужденци като него, е специално обучен и добре платен, да влиза в български сайтове и да промива мозъците на храта и да ги навива да напуснат Бългаия. ЧУДЯ СЕ ЗАЩО? !!!

25.   22, сега ще ти заобеснява, че си платен трол и че трябва да пишеш, че да не те изгонят от посолството да не се редиш на опашки в бюрото по труда. Не е лесно...

26.   Става ми тъжно. Учих архитектура и прекъснах 5-ти курс за да стана тичач в чужбина. И съм тук вече 2 години. Спестявам пари вече 2 години за да довърша ученето и да имам пари занапред, ама като чета вече отдавна ми се изгуби смисъла да върна и да работя за 600 лв, макар и като архитект. Доведени сме до нивото на оцеляване, но явно трябва и под това да паднем, за да изринем пасмината от грабители и плужеци в парламента. Иде ми да мина една военна школовка някъде и с една оптика да ги подпукам всичките. Богата държава сме на всичко, ама продаваме ресурсите си на 1000 пъти под себестойността им за да може чужденците с качествени материали и качествени хора, дошли пак от България да живеят добре, а ние да оцеляваме. Виновни сме ние. Вместо да задаваме въпроси как да оцелея с тези пари, нека всички с тези пари да се организират, съберът и излезнат да ги видят и протестите да не са 15- 20000 и то партийни членове, а 2 милиона души

27.   Ама големи идеи дава №18 направо ужас. Дава съвети да затънеш в бъдеще повече от колкото си сега.
1. Измами кабеларките като се включиш към съседи или като не плащаш.
2. Скарай се сприятели като ги муфтиш, само те да ти звънят, сякаш те са на много по високи заплати и могат да си го позволят.
3. За парно муфти съседите.
4. Храни се здравословно с макарони хляб и ориз и пропусни закуската!? !? А каква храна за мъж ти е предложила ябълки с бисквити направо да не повярваш. А 200гр месо за какъв човек е храна не разбрах, та ти си млад мъж тя наясно ли е колко яде млад мъж!? !?
5. Носи стари дрехи изглеждай като клошар! това ти е полза, може да се научиш да кърпиш, кръпките понякога да модерни!!!!
6. Никакви излизания като станеш на 55-60г. тогава е времето за дискотека и заведение. За младите може би не е здравословно.
№18 Наясно ли е че 65-70% от българите живеят с такива доходи и тези доходи са дългогодишни и нямат шанс за изплуване. Дори да работиш по 20часа на ден повече от 800лв в България за човек със средно образование е немислимо. А с предложените от нея съвети можеш да останеш без приятели, съседите да те намразят и междувременно да се разболееш, да не говорим за душевното ти здраве без излизания без приятели и със мразещи те познати.

28.   Пътво. Коментар номер едно... Лесно е на готово, а?

Второ. Коментар номер 26.
Като каза за военно обучение и аз съм си го мислил. Ако се намери тайна организация, в която да се включват доброволци, бунтовници за борбра със системата и правителството ни - включвам се. Лошото е, че ако няма ясни идеи - след окупацията и евентуалната оставка на партийците - ще започне повторен хаус. Хората много се делят. Едните ще искат да излизаме от ЕС и да променим, , демократичните'' права, за да се справим с някои неща. Други ще се опитат отново да се възползват, ще свалят маските, ще използват в краен случай собствената ни платена армия, подпомагана от НАТО, която да избива собствения си народ, обвинявайки ни като сепаратисти.

Та, въобще не знам какво да мисля.

29.   26 недей тъгувa, aми си гледaй животa. Виж из Бг новинaрските сaйтове кaкво се случвa с КТБ, при пожaр днес ( току- що четох) изгоряхa предполaгaм всякaкви докaзaтелствa зa незaконни строежи ( може и връзкa с въпроснaтa бaнкa дa имa), че покрaй новите " потопи" трябвa дa се покривa.
Гледaй си в твоето бъдеще и товa е! Кaто тръгнaт тукa дa обяснявaт, че Бългaрия дaлa и ТРЯБВA дa вземе.... ох, вече дa плaчеш ли с тaкивa, дa се смееш ли.
Дaлa обрaзовaние 2- ро кaчество, ще ти нaтискa глaвaтa в кaлтa до дупкa, че a си се нaдигнaл, a си ухaпaл или.... избягaл.
Още еднa- две години и нямa и дa помислиш зa връщaне. Млaд човек си, с потенциaл. Рaзвивaй си го и си щрaкaй с пръсти.
Бългaрия може би ще имa ново нaчaло, след още едно- две поколения, когaто се нaсочaт ( който реши), децaтa нa тези, които сме нaвън. Отгледaни/ възпитaни мaлко по нa зaпaд, със свободен дух, новaторски идеи, неподaтливи нa стaрчески идеи, със сaмочувствието, че могaт дa ритaт пaрaзитите по горните етaжи, съглaсно зaкони, които ще вaжaт зa Бългaрия, по същия нaчин, кaкто зa остaнaлите цивилизовaни стрaни. Aвaнтюристи, с млaдa, буйнa кръв и чисто сърце, зa коитобще е истинско предизвикaтелство дa построят из осново цялa еднa новa нaция от модерни бългaри. И време е Левски. Ботев и тем подобни, дa бъдaт остaвени дa си почивaт в историятa. Тaм им е мястото. 90% говорят със обсебените погледи нa луди зa Левски примерно и в скедвaщия момент зaпочвaт дa " убивaт" нa думи мaлцинствaтa. Кaкво ти говори товa? ! Нa мен, обсебеност по един портрет, не познaвaт историятa нито нa човекa, нито политическите му идеи. Просто визуaлизирaт/ откривaт еднa причинa зa мaниятa си, предполaгaм вярвaт, че изглеждaт по- мaлко луди. Aми в моите очи- не!
Aз чукaм нa дърво и си кaзвaм - слaвa Богу, избягaх нaвреме!

Подготвих чaдърa, зa дъждa дето ме очaквa;)))

30.   Коментар номер 29... трагедия... Що за глупости са това? Искаш да изтриеш българската народо психология? Мислиш си, че родилите се, , българчета'' далеч от родината, които и езика си ще са забравили - ще се завърнат и така демократично ще излекуват България? Боже.. Че и Левски ще споменава.. Плач. Как и си представяте, че може да съществува нормално държава, когато движещата й сила емигрира и липсва? Как, питам!? Леле... Защитник на ромските малцинства ли си? Мислиш, че можем да ги обучем да не крадат и да работят демократично? На толерантен ли се правиш? Ужас, не мога да повярвам на очите си на каква подигравка и омраза към собствения си народ, корени и нация ставам свидетел... Никакво чувство на самоуважение, на единение, на обич към родното.. Нищо..

31.   До преди 3 години взимах от порядъка на 420-480, плащах наем 150 лв, пращах на бившият ми приятел 100 - 120 лв да му помагам, понеже беше зле битовите сметки, на мен да се храня, обличам и за социален живот ми оставаха 80-100 лв до другата заплата. Живях така 2 години, забравих какъв беше вкуса на вафлата, на чипса и на месото и какво е да изпиеш едно кафе на заведение без да ти мине мисълта, че тоя 1 лв можеше утре да го дадеш за хляб. Питаш за пестене, в квартирата в която живях имаше парно и съответно Тец. Тогава кубика топла вода струваше 18. 90 -хабях по половин кубик, миех се със студена вода лятото, есента и пролетта само когато си миех косата през 3 дни си позволявах да врътна кранчето на топлата вода. Спестявах за зимата, понеже макар и да не пусках радиатора зимните сметки бяха по-високи от летните. Храната- готвех си. Нали се сещаш - 1. 30 ти струва 0. 5 пакет ориз и 0. 80 ст едно шише доматен сок за 2. 1 ядеш 2 дни , отколкото да дадеш 2 лв за едно парче пица където няма да те засити. Обаче знаеш ли бях щастлива, защото се оправях абсолютно сама и знаех, че освен на себе си на друг не мога да разчитам. Но по принцип аз съм от бедно семейство и като цяло съм израснала в лишения и мизерия и това не беше нищо ново за мен, освен разликата, че когато живеех с родителите ми съм разчитала на баща ми да оправи нещата. Вярвам, че ще се справиш и вярвай ми живота винаги компенсира. Поне мен ме компенсира сега живота ми е друг, не тъна в охолство, но живея спокойно и не се лишавам чак толкова много.

32.   №30 Че №29 не е прав не е, така е внуците на деца отгледани в чужбина ще се слеят с техните нации и никога няма да се върнат да се борят за нещо загубено от пра дядо им. Толкова колкото сега младите се борят за запазване малкото село на дядо си, толкова и бъдещите отгледани в чужбина ще милеят за България.
Първо човек се бори, само когато е притиснат и живее нетърпимо зле.
Второ обичта към родина не е в кръвта, а в обучението на душата, обучението на обич към родина. Тоест обичта към родината се обучава в човека.
№30 Циганите не са толкова непоправими, всъщност те си живеят по техния морал, морал възпитан в тях от родителите им. Чул си, че циганите крадат, но да си чул циганин от циганин да краде, не че няма заможни цигани. Родителите им наранени от дискриминиращи ги хора като теб, обучават децата си в омраза към българите. Защо според теб циганите не мразят българските турци? И са съгласни лесно приемат дори мюсюлманство за своя религия.
Тъй като не става за избием циганите трябва да се научим да живеем с тях, и тъй като за да получиш трябва да дадеш, то трябва да обучим/образоваме децата им да живеят в нашето общество, за да живеем заедно с тях в нашата обща България. България е разноцветна и трябва да го приемем, ако не искаме да я загубим. Имаме си законите, просто трябва да се научим да ги спазваме. Когато чуем или видим беззаконие трябва веднага да викнем органи на реда, а не да си мълчим и да подминаваме. Дори да знаем, че вероятно няма да бъдат наказани, колкото по често обръщаме внимание и търсим спазване на реда, все ще се по често ще се намират наказани. Ясно е че напусналите потъващия ни кораб няма да да дойдат да помагат да запушим пробойните. Трябва тези които все още сме тук да започнем, но не да гледаме само големите пробойни, които са далече от нас /във властта, такива винаги ще има, има ги и във най добрите държави/, а да гледаме да запушим малките пробойни около нас. Ако достатъчно хора се вдигнем да спасяваме кораба България, ще има и авантюристи от вън, които ще искат да помагат.

33.   Половината, които тука се хвалят че са добре и взимат 2 000 лв. заплата си измислят. Иначе нямаше да висят и да коментират тук. Ако щете публикувайте мнението ми! Така е.

34.   Н 32, нaпълно си прaв! Aз съм първaтa, която би се включилa отвън ( нямa дa се върнa ), но единствено и сaмо тогaвa, когaто зaпочне дa се случвa товa, зa което говориш. И при всичките ми опити дa го кaжa/ обясня, съм билa aтaкувaнa кaто родоотстъпник или зaщитник нa мaлцинствaтa, което aвтомaтично ме е постaвяло позициятa нa " врaг" от бедни мозъци, поддържaни от хорa без мнение. Кaк пък никой не се зaмисли, че товa сa основи зa строежa нa новaтa генерaция, без.... този тип " приемственост" от минaлите поколения, които ни доведохa до ръбa нa крaя! Новото поколение, от което реaлно зaвиси бъдещето нa Бългaрия! Че тя кaто име нa кaртaтa ще продължи дa съществувa, но не по нaчинa по който в крaйнa сметкa всички искaме. Омрaзaтa, зaвисттa и злобaтa, кaто че ли вече не допускaт яснaтa мисъл зa по- добро бъдеще. Някои нaмирaт смисъл смисъл дори сaмо в товa дa " хaпят" сънaродници, без знaчение в Бг или извън, но нямa и грaм aко щеш бизнес/ комерсиaлно мислене- кaк дa привлечем можещите дa се включaт с лев поне. Aз исемейството ми сме от ония, които нямa дa се върнем. Децaтa ми, не могa дa знaм с кaквa нaционaлност ще свържaт нaтaтък животите си. Но съм склоннa, дори искaм дa ми спечелено доверието тaкa че, дa искaм дa помогнa. A със подобни глупaво обвинения, дори не си дaвaт сметкa, кaк губят/ отблъсквaт потенциaлни спонсори.
Зaщо " висим" по бг форумите? ! Те зaтовa!
От сaнтиментaлни чувствa по едно минaло! Едно минaло, зaрaди което някои сме готови дa инвестирaме в бъдещето. Имaхa един голям проблем бългaрите преди, доколкото виждaм, имaт го и сегa- не умеят дa се реклaмирaт.

35.   До коментар 32. Прав си, че ако искаме да запазим България не трябва да бъдем крайни, но за циганите много се заблуждаваш.. Проблемът далеч не е лесно решим. За обучението и възпитанието на тези хора аз няма да дам нито един лев. Бих подкрепил всяка една организация и управляващи, които ще им спрат кранчето от детски и всякакви помощи, от които живеят. Образование ли? Имам познати работещи в специално ромско училище. Държавата им усигорява безплатни учебници и храна. Те идват само за храната, след това напускали. Нямат абсолютно никакво желание да учат. Ромите винаги са били такива и не само в България. В богатите държави са успявали да понаучат малко, наливат им средства, но България и българите сме бедни. А кражбите и зверствата, особено по селата са наистина много. Не си прав, че обичали турците. В Турция никога не са позволявали и търпели подобни хора. Те буквално живеят на наш гръб. Какви затвори? Знаеш ли колко пари отиват там, за да ги издържат? За това, когато полицията ги задържи на злоупотреба - ги пускат на свобода. Нямам намерение да плащам нов европейски данък за условията в затворите. Не! За каквто искайте ме взимаите, но не мисля, че вече в тази разрушена държава можем, , демократично'' да се справим с тях. Отказват да работят и да учат, това е факт. Трудовите лагери са идея... Иначе не казвам, че няма изключения, отделили се от, , гетото''. В същото време все повече българи мизерстват и средната класа е унищожена. Съжаявам, аз не мога да приема новия наложен от западния свят и колонизиран ред. Трябва пълна промяна, от всякаде вече се вижда, че каквото и правителство да сложим - се проваля. Смисъл, до такава яма се докарани, че вече няма как да оцелее лодката ни, заобиколен от от бойни кораби в капитализма.

36.   И с по-малко съм живяла, ама няма да ти казвам как се живее само на хляб и масло. За щастие не продължи дълго. Така, че много ти съчувствам, а и както върви може и аз в скоро време да попадна в тая категория. Че с мъжът ми нещо не сме в добри отношения и ако се разведем ще трябва да оцелявам само с моята заплата.

37.   До но. 35
За това, че трябват пълни промени, си прав. Нито една от тези партии, които се редуват да ни клатят, нямат абсолютно никакво намерение да променят положението. Нали и за това, господарите им, им помагат и им пълнят гушите.
Подобни проблеми имат и останлите държави от ЕС. Огромна емиграця, престъпност и пълно безсилие да направят каквото и да било, защото законите, наложени им от ЕС не им позволяват да направят нищо. И там, хората осъзнаха, че на политиците от всички "демократични" партии, които се редуват да ги оправляват, не им пука за тях. Единствено десните и крайно десните партии, предлагат някакво смислено решение на въпроса. За това и броя на хората, които се прсъединяват към тях расте много бързо. Разбра се, че дните на ЕС са преброени и че е само въпрос на време, кога ще се рзпадне. Всички виждат, че Англия е първата държава която ще го напусне. След това всички други ще я последват.
Драстични положения, изискват драстични решения.

38.   Авторе, аз живея с по малко от това и се оправям, защото си правя сметката.
Месечно:
За инернет, телевзия и мобилен -35лв.
За данък сгради, чистачка и асансьор 30лв.
За храна 130лв.
За ток и вода - 50лв.
За дрехи и други - 50лв.

Общо - 295лв.
Кола нямам, защото мога преспокойно да живея без такава.

39.   До номер 38: Вярно е, че неволята учи, но в коя част на света са тези цени на тока и водата?

40.   Аз мога да потвърдя написаното от 38, живея във Варна. Само мога да допълня, че нямам кабелна, а с антена си хващам перфектно достатачно канали, ползвам локален интернет за 8 лв месечно и си чистя сама, асансьор нямаме, 5, 50 събираме за входа месечно. Готвя сама и ям само и дома, плащам 40 лв за ток, водя на година към 50-60 лв., зимата за ток 60 лв., живея в стар апартамент 2 стаи и се отоплявам с климатик, но тази зима беше мека и доста спестих

41.   хмм, ами аз получавам 300 лв на месец, слава богу не плащам за квартира, имам интернет и затова кабрела не ми е ннужна и дори мисля да си взема телефон на изплащане.. иначе не излизам на дискотеки или кафета... еее, да кажем ходя на кафе един път на 2 месеца... от магазина вземам най-необходимите неща, а на заплата понякога си купувам и кола :D няма как, все някак ще оцелеем

42.   Ако става въпрос за оцеляване - и аз мога с много по-малко. Направо си правя една землянка или избушка в Балкана, взимам си по една въдица, мрежа, копие и лък, пълня си патрони за пушката сам и съм готов. А, може и няколко кокошки и крава в обор да гледам.

43.   №39
Винаги внимавам как и колко ток и вода използвам, но дори вместо 50 лв. да бяха 100лв. пак нямаше да е проблем. Преди 3 години си направих вътрешна изолация на стените, тавана и пода на апартамента и разликата което това напрви, беше огромна - топло пез зимата и хладно пез лятото. Отоплявам се и готвя с високо ефективна печка на дърва, кюнците на която са напавени странично на няколко слоя и минават през топлинно акомулиращи тухли и винаги излъчват топлина - препоръчвам го на всеки. Когато през зимата се прибера от работа, не само топлинно-акомолиращи тули, но и апатамента ми е още топъл. Отново зареждам печката и таката и така цяла зима.

44.   Абе, то хубаво, ама имуществото, което имате защо не го отчитате към доходите си, разбира се някаква част от него разбита за съответния месец. Ако сте го получили като наследство и жилището ви има 90 хил. лв. пазарна цена, това се равнява на 360 мес. по 250 лв. например.
Т.е. доходите ви те са 350 лв., ако толкова ви е заплатата, а 350 250=600 лв.