Споделена история от На работното място

Работа след дипломирането?
Здравейте!

Преди по-малко от месец успешно се дипломирах от Софийския университет - специалност Стопанско управление с английски език. Доволна съм от знанията, които придобих по време на следването, но за съжаление нямам почти никакъв практически опит. Единствено миналата година изкарах 3 месечен неплатен стаж в счетоводна къща през лятото. Дисциплините, които изучавах ми бяха интересни и от самото начало реших, че е по-добре да посещавам редовно лекциите и упражненията, за да взема максималното от това, което ми се предлага, а работата да оставя за годините след завършването.
Дали обаче не съм сгрешила? Започнах да следя обявите за работа по-активно и за всички позиции, за които се чувствам достатъчно уверена да кандидатствам, се иска минимум 1 година опит в областта. Как човек като мен да си намери работа, след като очевидно за всяка по-добре платена работа за квалифициран персонал се изисква натрупан стаж? Дори не съм наясно какво възнаграждение би трябвало да очаквам, било то в частна фирма или в държавната администрация.. Дали въобще съм конкурентен кандидат? Моля някой, който е минал по този път да ми даде съвети или насоки, ще бъда много благодарна! :)

Коментари

1.   Възнаграждението зяеиси много и от града. Иначе като първа работа те съветвам да гледаш повече възможностите за развирие, не началното заплащане. Търси стаж в интернационална компания, ако живееш в София. Кандидатствай лично, прати си мотивационно писмо и автобиография във всички големи фирми и банки, консултантски фирми дори да нямат актуално свободно място.
На ден пиши поне по 3 кандидатури, мотивационно задължително и на английски! За всяка фирма и позиция оригинално писмо.
Успех

2.   Благодаря ти за съветите номер 1! :)

3.   Конкретно за държавната администрация - при положение, че имаш висше образование, пък било то и бакалавър за длъжност младши експерт НЕ СЕ изисква професионален опит. Стига, естествено да имаш ценза за съответната позиция - т.е. да покриваш изискванията за специалността. Заплатата ти, ако си намериш работа в първостепенен разпоредител - т.е. някое министерство ще бъде около 700 лв., като върху тях ще плащаш единствено плосък данък от 10%. Всички конкурси за работа в държавната администрация се публикуват в Административния регистър към МС. Просто чукваш в гугъл конкурси за работа и ще ти излезе най-отгоре.

4.   За първа работа те съветвам да не гледаш заплащане, в общия случай е ниско. Важен е обаче стажът и особено да научиш колкото е възможно повече. Имаш ли стаж и знания, след това става лесно. По принцип в международните компании шансът за развитие е най-голям, продобитите знания и опит-също.

5.   Да, заплатата определено е важно, но предвид на това, че си току що завършила е по-добре да се концентрираш върху фирма, в която ще имаш възможност за развитие и ще можеш освен стаж да натрупаш и опит. Съветът ми е да търсиш позиция на която ще ти се налага да учиш много нови неща, които ще са ти полезни в бъдеще, а не да започнеш някоя скучна и монотонна работа, която направо ще те скапе за няколко години. Така, че не се страхувай от предизвикателствата. Ако сега не използваш времето си да учиш нови неща по специалността си и да използваш наученото кога? Като станеш на 50 и си психически и физически уморена и вече те интересува само да ти плащат заплатата навреме и да ти тече стаж. За това ако трябва смени няколко работи, ако не попаднеш на правилната от първия път. Предполагам нямаш семейство и деца, които да зависят от теб, за това използвай тези години за да се развиваш и да натрупаш опит. Че после като родиш 1 или 2 деца вече е много по-трудно да поемаш рискове и да намираш време за себе си и за самообразоването си.
За това просто опитвай нови неща и не се страхувай. Опитът е безценен.
Успех!