Споделена история от На работното място

Към бизнесмените
Надявам се тук да влизат и бизнесмени или мениджъри. Занимавам се с търговия на алуминиеви и ПВЦ профили. Търся доставчици от Турция и Китай. Търся по интернет, намирам разни фирми, пиша им по и-мейл, но не ми отговарят никога. Представям се от името на фирмата, искам ценоразпис, каталози, но до сега и една не ми е отговорила и нямам ни най-малка идея защо. Пробвах дори на местните езици с преводачи, но пак не става.

Въпросът ми е какво не е наред и как вие търсите доставчици и пазари в чужбина? Направо отивате на място или от разстояние и чрез познати? А ако отивате на място как точно процедирате и как ги намирате? Даже ако може и някакви тънкости да ми кажете, ще съм ви много благодарен. От скоро в бизнеса и не ми е ясно.

Мисля да се занимавам и с отглеждане на билки и бобови култури за чужбина, но не ми е ясно как става намирането на пазари в чужбина по принцип.

Коментари

1.   Мениджър човешки ресурси съм в средно голяма фирма в провиницята, работим предмно за износ. Кореспонденцията минава през мен. Не много важно, но все пак трябва да изпипваш нещата, да са написани на правилен английски и както му е реда. От там нататък ако имат интерес от съответната фирма ще се свръжат с теб, а ако нямат и картина да им нарисуваш си е се тая. Успех!

2.   За да развиваш бизнес:
1. Проучи пазара - проучи клиентите
2. Проучи конкуренцията, влез ако трябва да работиш като служител в нея, за да разбереш тънкостите и да имаш практически опит, набери контакти
3 Планирай своя бизнес план
4. Прогнозирай в рамките за какъв период ще си на печалба
Всеки, който иска да прави бизнес, според мен трябва най-малко да изпълни тези неща, иначе само с желание и приказки не става.

3.   Аз съм икономист с образование в чужбина, отговарям точно за поръчките на материали, машини, за намиране на работна ръка в средно голяма чужда фирма със седалище у нас.
За доставчиците на профили виж в интернет. Имат китайците портал, подобен на ebay, казва се alibaba, ако става дума за малки количества.
В ebay можеш да почнеш да пласираш билки и тем подобни първо в ЕС, после в целия свят - трябва ти само акаунт в paypal и да си направиш ebay магазин.
Ако произвеждаш големи количества, искренно те съветвам да потърсиш среща с мениджъри в централата на големите немски вериги за хранителни стоки - там имат ограничени във времето акции, при които можеш да популяризираш продукциите си и за много бързо време да продадеш всичко.
Ако там цените не ти харесват в алибаба, ще трябва да заминеш поне до Турция.
Първо си набележи фабриките, които произвеждат ПВЦ-профили, после се обади/пиши мейл и искай среща, разгледай производството и т.н., но между нас казано, най-добри цени можеш да получиш само, ако купуваш ГОЛЕМИ И НАПРАВО ОГРОМНИ количества.
Имай предвид, че у нас този пазар е много наситен, има големи вносители, а освен това самите фабрики за дограма вече пазаруват директно от производителя.
Ние сменяме дограмата на цялата сграда и направихме голяма поръчка направо в голям цех за дограма, а те направо от Гърция си внесоха профилите, а от Румъния стъклото.
За да си успял на един пазар трябва или да си най-евтин, или да си с най-добро качество, или да предложиш нещо ново, което го няма в момента на пазара.
За съжаление и пазарите на профили, и пазарите за билки и тем подобни са доста наситени у нас, цените са много ниски и печалбите не вярвам да са кой-знае колко високи, но ако си по-добър от останалите, ще се справиш.
Успех

П.П. Ако си купувач не ти трябва добър английски, но ако продаваш нещо, тук си изпипвай нещата и все пак е по-важно да натрупаш добри оценки сред клиентите си и да договориш добри цени при ПВЦ-то

4.   Има панаири и изложения. Отиваш на място, с визитки и брошури на фирмата. Там им всякаки производители, предлагат добри цени и условия на доставка. В Китай има и представители, който улесняват нещата - следят и товарят поръчките. Китайците лъжат доста и предлагат лошо качество, внимавай.
Някои имат специални договори да не продават на друг в страната ти.
Виж си и и-мейл-а, да не ти го хваща като спам и да те прща в Спам папката. Опитай от друг мейл. Виж дали името ти е правилно написано в регистрацията, напиш и хубаво заглавие, което да не изглежа като спам.