Споделена история от На работното място

Присмиват ми се в мое присъствие с кодови думи
Здравейте,
преди не комуникирах много с колегите си, за да стоя настрана от интриги и това ставаше успешно. Сега те си говорят с мен и аз се отпуснах и започнах да си говоря с тях, да се шегувам, често си говорим всякакви простотии, но забелязах, че докато сме в една стая те си правят значи и използват някакви ключови фрази за мен, които аз не разбирам, и естествено не мога да ги хвана, че пред очите ми се шегуват с мен. Някак си разбрах това. Почувствах се много обидена, защото не съм имала лоши чувства към никого, а на много от тези колеги редовно помагам в работата. Усмихват ми се, а зад гърба ми забиват нож. Много ми е трудно, но хубавото е че съм на по - висок пост от тях и съм важен човек във фирмата и моето мнение е важно, както и това да съм там. Опитвам се да игнорирам това, но когато видя колежките ми да излизат под ръка в обедни почивки, а мен никой да не ме вика ми става много криво и се чудя какво не ми е наред.
Има ли хора в моето положение и ако да как се справяте?

Коментари

1.   Май егото ти е малко в повече - затова така става. Както и фактът че за теб е по-важно да си по-високо и по-важна от другите, отколкото да общуваш пълноценно с тях...
Питаш ли ме мен, като съм в една стая с 20 африкански негъра и почти не ги разбирам какво си приказват? Обаче се занасям с тях, върша същите простотии и работата върви някак си. Ама не се шравя нито на нещо повече, нито на нещо по-малко от тях...

2.   Номер 1 как реши и отсече. Много некомпетентно и комплексарско изказване.

3.   Добре, че съм на висок пост във фирмата, преди ги игнорирах, но сега си говоря с тях, обидно ми е, че не излизат с мен........

Ами търси грешката в себе си, а не в колегите си. Ако и на мен ми дойде някоя надута кокошка, или надут пуяк за началник и за да не се "вкарва в интриги" държи максимална дистанция, а след време, когато види, че нещата не са така, както си ги представя, ами нормално е, ще го отсвиря моментално, пък, ако ще не на обяд, а на вечеря да иска да отидем.

Много си се взела на сериозно, а такива хора в колективите не са особено долюбвани.

4.   Това с тези ключови фрази и кодове ми прилича на параноя.
Разкажи нещо повече за свободното си време и взаимоотношенията и разясни малко какви са тия ключови думи!

5.   Номер 1, май малко злобееш?

6.   Не съм в твоето положение, но знам за хора в моята фирма, които са. Това е често срещан "феномен" - много хора обичат да товарят някого, за да се чувстват обединени и да се чувстват нещо повече. Не знам какво можеш да направиш, освен да общуваш по-приятелски с болшинството от хората. Впрочем, не очаквай сами да те поканят на обяд (рядко се случва), може ти да ги попиташ "вие на еди кое си място ли ходите и кога?" и те най-вероятно ще те извикат.

7.   Аман от злобни коментари като тези на номер 1 и някои други. Как се хващат за едно изречение и вадят изводи от него. Това, че е на ръководна позиция не я прави лоша, нагла или надута. Вие сте лоши, че така съдите хората, а момичето може да е добро и съвестно, както излиза, тъй като пише, че помага на колежките си и е мила с тях въпреки всичко... А какво по - човечно от това? Просто си е задала един въпрос и е споделила тук.
Моля изливайте си злобатата другаде, не тук, и без това на хората не им е лесно...

8.   Човек може да държи дистанция по много различни причини. И впрочем много често наричаме надуто дадено поведение, което всъщност не е такова. Да спрем с етикетите! Има хора, които са весели и открити, но не обичат да поддържан близки контакти с някого. Към авторката-ами говори с тях само общи приказки, здравей, как си и неща свързани с работата. Но не прекрачвай границата по нататък. Винаги бъди усмихната-първо че с това показваш, че не ти пука особено за клюките им, и второ-показваш, че ти не си злонамерена.

9.   А как стигна до извода, че въпросните кодови думи се отнасят точно до теб и то с цел присмех? Защото и на мен ми прилича на параноя това и на чисто внушение. Явно подсъзнателно изпитваш страх, че не те приемат и не те харесват и за това ти се привиждат разни знаци и кодови думи. Нали знаеш, когато човек е несигурен в себе си започва да отдава значение всякакви дреболии и да им придава огромен смисъл. Та не мисля, че колегите ти се държат като ученици и се занимават с такива глупости като кодови думи и знаци и то в твое присъствие. Да си ги чула случайно да говорят за теб зад гърба ти-ок случва се, ама чак пък да си правят тайни знаци пред теб... малко нереално ми се струва. За това спри да се филмираш, моля те. А колкото до това, че не те приемат за една от тях, ами нормално е, ти си на по-висока позиция от тях. С колежките и ние си се лигавим понякога, ама пред шефовете все пак гледаме да пазим поведение. някак си не върви да се изцепиш от вратата и да наречеш шефката си мацка, нали? И да си обсъждаш с нея всякакви глупости. Докато с колежките, особено когато нямаме работа си говорим така. Обаче сме на едно ниво и работата и заплатата ни не зависи от другата. А от шефката и от нейните решения зависим всички. така, че е нормално, че пред нея не си позволяваме чак толкова свободно поведение. Предполагам, че над себе си имаш шефове и ти не би си позволила да нахълташ в офиса на шефа си и да почнеш да го занимаваш с клюки и празни приказки, нали? Е, същото е и с твоите подчинени. Колкото и да се държат приятелски с теб, все пак гледат да спазват някаква дистанция. За това ако искаш да имаш приятели в офиса потърси ги сред хората на твоето ниво в йерархията.

11.   Да не ти пука.

12.   Мисля, че ти завиждат и ги е яд. Да не ти пука!

13.   Поддържам №8 - авторке не се отчайвай, те поне без да се прикриват показват истинския си облик.
Нали не искаш такива хора за приятели?
Бъди вежлива и колегиална, ако те помолят за помощ - не отказвай и помни ми думата, един ден ще плачат за тебе.

14.   ами поддържай дистанция, не си длъжна да им падаш на нивото, като си на по - висока позиция от тях.