Споделена история от На работното място

От 4 месеца съм без работа.
Здравейте,
От 4 месеца съм без работа, търся си и постоянно кандидатствам за обявени позиции, но нищо не се случва - дори и на интервю не ме викат. Имам висше - опит 3 год. не по специалността обаче това не е достатъчно и се питам какво още мога да направя по въпроса освен да пускам CV за обявите в нета? Приятели нямам такива, които биха ми подали ръка и препоръчали на някой директор.
В провинцията съм, но кандидатствам не само в родния ми град, а и в София за по-голям шанс, обаче "удрям на камък" :(((

Коментари

1.   Всичко хора, които не получават реализация в България обикновенно бягат другаде. Ако имаш възможност давай и ти. :)

2.   Имам същия проблем със съпруга си в къщи, така че разбирам.....Ами мисля, че трябва да се търси личен контакт, да се звъни по телефона, да се ходи на място. Това прави нещата различни от един лист хартия, изпратен по нета. Успех!!!!

3.   Разгледай внимателно cv-то си. Търси навсякъде, всички сайтове и тн. Ще станат нещата, но отнема време понякога. Не се отчайвай и горе главата. ;)
Ралф

4.   Аз ти давам съвет от личен опит-бягай,бягай надалеч!!!Ние не сме виновни,че сме се родили в тая ненормална държава,но животът е един и не сме длъжни на никого да го скапваме тук,нито на циганите,нито на държавата.Всеки се спасява както може.Тук бъдеще няма.Скоро ще останат само цигани.Успех!

5.   Не се притеснявай! Това търсене може да отнеме повечко време сега покрай световната икономическа криза независимо къде си(в Гърция постоянно стачкуват за какво ли не, в Румъния също започнаха, икономическото състояние в САЩ не изглежда да се е подобрило въпреки обещанията дадени от президента Обама на изборите...). В България близките няколко години ще е зле или много зле, но подобрения може и да има от догодина. Нещата за да се подобрят изисква сериозна предприемчивост от страна както на правителството, така и от общината, но също и от самите хора. Не спирайте да търсите работа!

6.   Как да не се притеснява като може да няма с какво да живее.

7.   АЗ съм Росирос
Не съм грозна,даже симпатична,запазена,за годините си,
на 49г.,но търсят млади..,а като ги гледам само с цигара
в уста,без опит,мързи ги да говорят,нямат опит,еее.....
за какво говорим???Аз съм без работа вече ще стане 1г.,
не искам да обиждам вс.младежи,вс.идва от горе...
Умея доста неща,опитна,отговорна,но да бъда хамалин
за жълти ст.,няма събота,неделя,няма празници..........
Всички сме на този хал.Не сме ДЪРЖАВА.Няма оправия.
Тя е дълга тема.....

8.   Аз пък имам 10 години опит по специалността. 3 месеца си търсих работа и едни заплати предлагат, а едни разходи имам ... за майстора на колата, за подкупчета за лекар дано да си свърши поне този път работата.. Добре че неямам деца, че като се почне децки градини, училищен рекет... За 2 седмици си намерих работа в чужбина - в европа с прилично за мен заплащане. За колата стигат, за лекар неплащам вече. Бат Боко както заете закрива БАН, та работа остава в спортните клубове и на полето да си търсим в България. На полето пък ползват трактори...
А ти какво искаш да работиш? Въпроса е сериозен !

9.   Здравейте, както беше споделила една жена по- горе, аз имам същият проблем със съпруга ми, той е вкъщи вече година и 10 месеца. Когато се случи да го извикат на интервю, обикновено получава, вече познатия, отговор:
"Благодарим Ви, ше се свържем с вас, независимо дали сте одобрен, или не." и след това- от умрял писмо.

Чудя се вече какво да правим, ние също нямаме приятели, които да ни подадат ръка. Хората са станали едни...всеки се прави на луд и да може, няма да ти помогне. Това е действителността.
Не знам доколко чужбина е изход, точно сега.

10.   Да, и в моето семейство ситуацията е подобна, съпруга ми пр година загуби платена работа, осем месеца стоя без работа, успя да си намери работа при отвратителни условия, но работи там, на този етап няма на къде, аз в момента съм в къщи отново безработна, та относно помощта от близки и приятели, ами те се скриват вв момента в който разберат че си в затруднение, кандидатствам непрекъснатох тук там, но уви-успех никакъв, та в тъзи връзка се отвратих от псевдопомощта на роднини -за работа. май като те усетят че ти е трудно, се стараят да те достъпчат още, та и малкото самочувствие което ти е останало на хоризанта да се стъпче. еее, поне при мен е така, незнам при вас. аз бих помогнала ако можех, на явно че хората са много злобни и лоши! та незнам какъв е изхода от тази ситуация, аз загубих отговорите, но се надявам да има възмездие за тези които градят щастието си и богатството си на хорската нищета и отчаяние!

11.   Ох и аз съм така. Непрекъснато си изпращам автобиографии по обяви, но нищо от никъде вече 7-8 месеца. Не знам май вече ще кандидатствам за социални помощи.

12.   Здравейте.. положението в "милата" ни родина никога няма да се оправи. Аз съм младо момиче на 26 години с висше образование, с магистърска степен даже и вече 4 месеца удрям на камък. Нямам кой знае какъв опит, работила съм 1 година и половина като консултант и управител в една Софийска галерия и известно време в рекламна компания като административен координатор. Смятам, че съм умно и красиво момиче, с нужните дипломи и съм се принудила да кандидаствам за какви ли не места и пак никой не ми се обажда от никъде. Пропуснах да кажа, че и на двете места, на които съм работила стана, чрез познати. Както каза една госпожа по-горе, като ти видят дипломата и им се струваш прекалено квалифициран за продавач например. А не им идва на акъл, че щом си стигнал до там да си търсиш каквото и да е работа, значи имаш нужда от такава.

13.   12, какви са ти дипломите и от кой университет? И ти езици, поне английски, знаеш ли?
Иначе, на който не му харесва в „милата родина“ - прав му път.
Аз преди година си бях качила автобиографията в разни сайтове, и днес ми се обаждат хората, но няма начин - отдавна имам работа. Отне ми точно 2 седмици. Дори не е в София, но аз съм мобилен човек... Хайде, приятен емигрантски живот.

14.   Няма работни места, няма я приказката "има работа в България, стига да я пожелаеш"... Хора, които не работят, се преквалифицират, работят за около девет месеца и пак са без работа. Преквалификацията даже може да влияе на дадено завършено висше образование.

15.   Оф, номер 13, стига във всяка тема, която някой се оплаква, че е безработен, да се самоизтъкваш как си си намерила работа. Еми браво! Пази си я. Хубаво, че си мобилна, но замисляла ли си се, че не всеки е. Пък и зависи в каква сфера по-точно работиш ти. Тук не е място анонимно да избиваме комплекси, защото безработицата наистина е голяма. И без познати и приятели работа е почти невъзможно да се намери.

16.   15 e права. И аз съм забелязала, че 13 във всяка една тема, в която е възможно, избива комлекси като постянно разказва как има всичко и колко е щастлива. До колко е вярно, вие самите преценете. Аз ако имах всичко и бях щастлива нямаше да пиша в анонимен сайт, където хората споделят за реални проблеми и аз да им повтарям колко съм повече от тях, няма как да стане.

17.   номер 13.. като си имаш работа и си много доволна нямаш място тук, това че ти си изкарала късмет, не значи че трябва да се опитваш да поттъпкваш самочувствието на другите като им навираш, че много бързо си си намерила работа и си много щастлива... и дипломите ми са на ниво и езици знам... така, че не от там идва проблема. Понякога човек като удря на камък и не му върви иска да сподели с някой.

18.   12, ти как търсиш предимно работа? :) Преди две години хората започнаха да подават документи, вече там където не подават обяви, но реално има работа.

19.   18 е прав(а). Добавям - не е срамно да почнеш с по-нискоквалифицирана и ниско платена работа и в последствие да се доказваш. Има доста работодатели, които са добронамерени. Ако си честна и работлива, ако забележат, че има повече потенциал в теб, ще те препоръчат за друга работа, ако нямат подходяща в момента. Препоръката е много важна, както и първият контакт. Който търси-намира. (
Успех
Номер 13

П.П. - на хората, които ме нападат мога да препоръчам да си намерят работа и да бъдат упорити. Трайната безработица става хронична, защото никой не се решава да наеме човек с повече от година дупка в автобиографията. Май майчинството не ви се е отразило добре? Може би сте сбъркали форума - има БгМама, Розали и тем подобни, където не сте анонимни, а и хубави аватарчета можете да си сложите. Успех!

20.   19 имам чувството че не живееш в България, изобщо че си живееш в твой измислен свят. Кой в Бг ще седне да се занимава с някой кандидатствал за работа да го насочва, да го препоръчва без да го познава... За теб работа има, защото си имаш работа, я напусни да те видя за колко време ще си намериш отново. Истината е такава, че нямали кой да те уреди някъде не става работата. Причина за това е недоверието между хората. На работодателят по му изнася да се довери на този, който му препоръчва някой, отколкото на някой дошъл от улицата както се казва. Аз също работя обаче съм била и безработна и повярвай отрязваха ме отвсякъде, защото нямах познат да ме уреди на която и ще да е работа по която съм кандидатствала. Ето на тази също ме уредиха. На предишната ми работа, когато напусках бившата ми шефка ме караше аз да си търся заместничка, въпреки че имаше обява, тя тактично отрязваше момичетата, които питаха и чакаше аз да и доведа някоя моя позната. И знаеш ли защо, защото си мислят, че препоръчаният човек от някого било то работник, приятел, познат ще е като него.

21.   20, кой препоръчва работа на новопостъпили за някой близък, след като няма време да се занимава да търси работа за себе си или да си намери заместник, а ще ходи да се сближава с непознати

22.   21 Нали знаеш, че по закон преди да напуснеш трябва да уведомиш работодателя месец предварително, докато този месец тече ти си работиш, нататък ако няма заместник теб не те интересува да се оправят. И после имаш цялото време на света да си търсиш работа. Това последното не го схванах ама карай

23.   20, погледни това с обявата от хубавата страна:)

24.   18... търся вече каква да е работа, разбира се че няма срамна работа и пускам документи навсякъде. Не се отказвам, но е трудно. Преднишните места, на които съм работила всичките бяха, чрез познати... очевидно, че трябва да си страшен късметлия за да почнеш някъде без да е нужно някой да те препоръча.

25.   20, нали няма кой да седне да се занимава с кандидатствалите:)

26.   20, живея в България, когато не съм в командировка - но действително често за дълго съм извън страната. Работя често за и с чужденци - колеги, шеф, клиенти...

Какво му е лошото на т.н. „връзки“, които по света се наричат препоръки и дори писмено ти ги дават? (аз и у нас искам писнеми препоръки от работодателите си, напускала съм без да се карам)?

Пасивното изпращане на документи не е достатачно. Аз преди година също бях безработна и пуснах автобиографии на всевъзможни места, както и качих в популярните сайтове .... известно време нищо.
После се размърдах, потърсих бегъл познат, помогнах му с едни преводи, разказах му за проблема си - той беше доволен от работата ми, препоръча ме и поне имах шанс за интервюта в много компании в София. Не бях доволна от заплащането (имам и студентски кредит), така че отказах...пак се размърдах, направих една презентация за един проект, защитих го пред бивш мои шеф и ме назначиха да правя проекта....

Нито една от позициите, които съм заемала някога в живота си не е била обявявана. За капак обаче, почнаха почти да ме тормозят работодатели по телефона (видели някакви останали биографии някъде), предимно заради езиковите ми познания - в момента търсяв в разни call центрове хора. (точно на 30.01 пак ми се обадиха за такава длъжност) Плащат към 1500 лв., но за мен тази работа е за хора със средно образование и това им казвам, не спират да ме търсят пак тези хора и да настояват! Никакви връзки значи не биха ми трябвали за такава нискоквалифицирана длъжност (е, но изискваща знаене на език).

Никакви връзки не са ми трябвали и за другите ми нискоквалифицирани работи, но хората, за които съм работила са ме препоръчвали и най-малкото съм имала шанс за интервю.

И в моята работа не взимам фирма-подизпълнител без да познавам хората. Най-големият ни доставчик е..фирмата на един бивш мой съученик, неговите контрагенти надолу по веригата - познати на съдружника му и т.н.
Добра приятелка ми препоръча счетоводителя ни.
Същата е пък дясната ръка на може би най-богатият в момента българин - как - с препоръки. Почва момичето (след неуспешна емиграция в Англия) с 300 зора на най-ниската позиция в счетоводна къща. Има средно по тази специалност, висше от нелегитимен филиал на Шуменският университет....Но какво толкова? Харесва я шефката, защото е скромна, работи съвестно без да се оплаква - оказва се, че тя е съпругата на този богат мъж, но си живее инкогнито - веднага препоръчва момичето на мъжа си, онзи я харесва.
Дори не смея да питам, колко печели сега - същото момиче, което в средата на 2010-та се върна от Англия без пари и 3 месеца не можа да си намери работа!!! Но не се отказа - нито след дискреминацията преди емиграцията, нито след като видя, че с 5,5 паунда не можеш да сбъднеш мечтите си, нито увеси нос през тези 3 месеца, а се скъса от интервюта. Обади се на бившата си шефка, която я е препоръчала като счетоводител...Как мислите, че стават тези неща?

Правете си връзки! Правете услуги, не късайте връзката със съученици, състуденти, колеги, БИВШИ РАБОТОДАТЕЛИ. Връзките, препоръките са мръсна дума само у нас. В чужбина всичко също е с връзки (препоръки), дори си имат писмена форма...

Мога до утре да разказвам, но всичките ми приятели, които работиха какво ли не по време на следването си (чистачки, продавач на зеленчуци, фризьорка, на бензиностанция) , после си намериха работа. Всичките бяха подпомогнати от бившите си работодатели - при една човекът нае дори мъжа ? на работа (наречете го с „връзки“).

Не се отчаивайте.
Просто гледайте да се закачите някъде на работа. Може и да е като камериерка дори....Като ви харесат някъде, ако сте учтиви, приятни и усмихнати хора, ще ви помогнат и препоръчат!

Успех на всички!
Просто мислете позитивно, имайте самочувствие и бъдете социални!
номер 19

27.   19, знам ли защо си си намерила работа... Разчиташ преди всичко на препоръчаното...?

28.   Благодаря ти, 19! :)

29.   Оф на тая жена трябва да и спрат интернета-26. Вече и знам цялата автобиография. Само едни и същи неща пише.

30.   Тази 26 не я знам каква е, но реално погледнато повечето от нещата, които е написала не са правилни. 1500 лв. заплата за среднисти... омг. Да вкарам и аз малко жаргон. Другото което твърдо мога да заявя познанствата не са гаранция, че ще бъдеш нает, те са просто една евентуална възможност, но нищо повече, говоря го почти от първа ръка. И там шансът е 50/50. Ако този ваш съученик е по-кадърен от вас и може да ви измести, защото има впечатляваща биография, ще го препоръчате ли? И това със знаенето на езици - хора, не се излагайте, едва когато взех Кеймбрижд сертификат, разбрах какво се казва реално владеене на езика, сега учил там 3-4 езика, знае 2 думи и така, ама може ли да чете и пише научни доклади на езика и прочие или само го поназнайва. Да не каже някой, че избивам комплекси, защото не е така. И стига сте се правили на велики, че едва ли не сте постигнали Американската мечта. Даже хора с големи доходи от средната класа в България, дето почти я нямаме, едва смогват, това го казвам, защото принадлежа към такова семейство, вие ми говорите за 1500 лева за среднисти, дори и за София, тази заплата е силно преувеличена, защото имам косвено позната, отговаряща тестването на лекарства и е явно супер специалист и колко взема 5000 бона. Ама тя е една от малкото с такива заплати в столицата. Тук просто се говорят глупости. Чао.

31.   Сори за грешката не 5000 бона, а 5 бона. Бързах. ;-)

32.   Нещо не сте ме разбрали, номер 30 - не казвам, че давали 1500 лв. за среднист, а че ЗА МЕН работата в call център е за среднист, защото освен перфектните познания по езика (на ниво майчин), не изисква кой знае какво мислене и отговорност.
Нямам никакви сертификати за езиците, които говоря, между другото. Единият ми е на ниво майчин, без акцент дори. Това се търси в този вид работа, но е безмозъчна и скучна.

П. П. 5000 евро (не лева) заплата взимат и у нас в момента много тясни специалисти в бившите военни заводи, където в момента канадска фирма произвежда роботика. Кандидатствайте тем- търсят отчаяно инжинери. В Шумен предлагат жилище + добра заплата за инжинери, няма желаещи.

В момента много работодатели не могат да намерят необходимите им хора. От части сами са си виновни, защото са се вторачили в пустото висше, не във възможностите на хората и техните таланти. Честно казано - предпочитам човек с хубаво средно, препоръки и опит.
Препоръки или българско висше от Шуменския университет? Определено препоръките!

Просто искам да ви кажа - не се отчаивайте!
Работа има, но трябва търсене и смелост, вяра в себе си и в собствените си способности, защото на интервюто става ясно... до интервюто - препоръките помагат, но не назначават!
Не се затваряйте вкъщи, бъдете сред хора, нека близки и познати знаят, че си търсите работа. Нека попитат в собствените си фирми за свободно място. Бъдете готови да почнете с ниско квалифицирана работа, за да се „закачите“ в работното ежедневие, за да се докажете и от тази си позиция да търсите работа - в същата фирма или в друга!
Положението не е розово в момента, но.... било е и по-зле!
Горе главата, можете. Не се приемайте като жетви, това ще ви депресира още повече. Чувствто, че си жертва на обстоятелства, държава, работодатели, семейство, порядки - това е чувство за безсилие по отношение на собствения живот. Да, така винаги човек има логично звучащо оправдание, но остава в същото положение и крътът от безработица, безпаричие, нещастие се затваря.

номер 19

33.   Госпожице или госпожо, пише се "инженери", второ - аз не казвам, че не съм си измислил доста прилични варианти за реализация. При това моят вариант в момента е може би единственият, при който макар и бавно и трудно се достига до доста големи доходи, пък и предполага допълнително усъвършенстване. Освен това за връзки мога да ви кажа, че квартиранти на нашите са производственият директор и шефът на лабораторията на небезизвестната компания "Приста Ойл", а главният счетоводител на компанията ни е много близък приятел. Но аз не искам работа в частна компания, дори да е добре платена, предпочитам нещо съвсем друго, по-добро според мен и натам съм се насочил. Това не го говоря наизуст, както и фактът, че съм на "ти", не само с прословутия английски, но и че поназнайвам и други езици, разбирам от компютри извънредно много и прочие, но не искам да се хваля, защото става смешно, просто ви казвам, че не съм отчаян, а съм реалист, 1500 лева не са заплата не само за среднист, а и за доста висшисти. Вижте средната заплата за страната според НСИ, въпреки че на тях не им вярвам особено поради обективни причини. Не знам дали сте запознати с науката статистика между другото. Просто искам да кажа, че човек трябва да гони реалистични цели и да се усъвършенства. Самите познанства са плюс, но не и гаранция, колкото и силни да са. Позволете ми да изразя лично мнение. ;-)

И между другото, не знам каква заплата взимате, за да говорите, че 1500 са ви малко. Или сте супер тесен специалист, или нещо не се връзва. Ако имате поне докторантура, разбирам да претендирате, но ако сте просто магистър или бакалавър, малко ми се струва преувеличено подобна сума да ви е под нивото. Съжалявам, ако съм бил прекалено искрен. Довиждане.

P. S. Повече няма смисъл да пиша коментари, дано да сте разбрали добрите ми наремения. ;-)