Споделена история от На работното място

Заплати за юристи без стаж
Работя в адвокатско дружество като юристконсулт 2 години със заплата 750 лв, не виждам изгледи да ми я повишат. Доста неща научих но имам и още за учене - материала в правото е неизчерпаем и се учи цял живот, но пък и тази заплата е като за продавач-консултант. Според вас нормална ли е тази заплата. Моля за отговор само юристи които са в моето положение или са минали по моя път

Коментари

1.   Ще ти кажа само, че човек трябва да се радва на това, което има, заплатата ти не е толкова зле. Иначе нищо не се знае как ще е за в бъдеще.

2.   Съдии започват на заплата от 919 лева. Адвокати взимат по 800 лева.
Представи си следния пример.
Съдиш човек, който има пари. Той предлага 5000 на съдията, и 3000 на теб. Ще ви отнеме точно един час за да оправите документите и да си стиснете ръцете. Част от тези пари отиват за твоята кантора, но в края на краищата си изкарал няколко заплати за един подпис. Може би си от малкото честни юристи и затова не си сложен в средата, в която се развиват подобни ситуации.

3.   Много е относително. В държавната администрация заплатите на младшите юрисконсулти са там някъде, при ЧСИ и адвокатите варират доста.

4.   Много ти са. Вие юристите никакви блага на обществото не създавате, както един инженер например, но имате много големи претенции. Те са породени от онези съдии и прокурори, за които си чувал че правят по хиляди на месец, защото са корумпирани и точат системата и си мислиш, че и ти заслужаваш толкова. Само да ти кажа, че моя приятел е юрист на община и с разни комисии едвам си докарва 460 лева. На тази работа е от 3 години.

5.   Здравей, Юрист съм тепърва започва да работя като такава. До сега бях продавач-консултант.
Не мисля, че заплатата ти е като на продавач-консултант, а доста по-висока. Според мен си помисли добре дали имаш полза от мястото, на което работи и после и за заплатата. Защото в тази стагнация е трудно с работата, а ако мислиш да започваш на др място може и 470лв да ти предложат-казвам от опит това!
Освен, ако не си натрупал нужния стаж и не си решил да започваш да работиш като адвокат и за себе си. Проблема е голям с бълването на Юристи.

6.   Заплатата на продавач-консултант е 450 лева, само информативно. Радвай се на каквото имаш

7.   В кой град работиш?

8.   Какви са тези пари, човече? Хората, които са писали коментари явно хич не са наясно със заплатите. Майка ми е продавач-консултант и взима 800 лева, а има само средно образование, при което е смешно юрист да взима тези пари. Аз работя в чужбина и първата ми заплата по професия беше 3 000 евро, сега вече съм на 8 000 евро месечно. Да, майка ми работи, въпреки че изкарвам толкова много, но това е нейн избор, така че язък ти за ученето и за смешните пари, съжалявам ви и ви съчувствам. Виждате ли нашата майка родина какво ни причинява? Гони ни от собствената ни земя, а ние нямаме стимул да останем, след като труда ни е подценен.

9.   Автора - към 7. - София

10.   Здравей! Аз също съм юрист. На първата ми работа започнах със заплата 700 лева, впоследствие неколкократно се увеличи. На втората ми работа пак стартирах със 700 лева и за 2 години имаше промяна, но незначителна.
Това са заплатите. В администрацията е много по-зле. Една приятелка дълго беше на 400 и няколко лева.
Но нищо не пречи да потърсиш по-добре платена работа, но имай предвид, че повечето пари са свързани с повече стрес, отговорности и т.н.
П.С. За София става въпрос.

11.   Ехх, Няма как да не се влючи и някой преуспял от чужбината да ни светне какви са заплатите в България!
Започнал бил на 3000 евро, сега 8000 евро месечно. Мани, мани ... интересно някой толкова преуспял какво търси в spodeli.net, а не си оправдава заплатата?

12.   Майка ти може да взима толкова пари,но не на всички продавачки им дават по-толкова.Такова е положението.Те хората с образование понякога немогат да искарат толкова.

13.   Не съм юрист, но ще ти дам един съвет, защото и аз бях в твоето положение. Ако няма какво повече да учиш там и се чувстваш подготвен да вървиш нагоре, потърси си нова работа. Аз след като завърших, започнах работа във фирма, в която пряката ми началничка беше изключително злобен и завистлив човек. Криеше абсолютно всичко от мен, само и само да не науча нещо, като същевременно ми даваше да работя само най-простите неща. Аз обаче исках да се науча, ровичках се, четях в интернет, гледах как са правени определени неща и постепенно се поочупих, придобивайки самочувствие. Придобил увереност, веднага започнах усилено да си търся по-добра работа и в крайна сметка я намерих. Нито съм се молил да ми показват нещо, нито да ми вдигат заплатата. Просто си тръгнах и си реших проблема сам. Няма смисъл да стоиш и чакаш, ако намериш по-добри условия, защо да не приемеш.

14.   Така сме повече юристи. Аз започнах в една кантора за 400 лв., което се счита за ненормално висока космическа сума като за начало. След 4 месеца ми всигнаха парите на 500 лв. Това е. След като ми направи това увеличение, началникът ми каза, че няма да ми вдига заплата за неограничен период от време. Става дума за една от големите кантори в страната. Шефът ми се къпеше в пари. Ходеше по екскурзии в чужбина всеки месец, купуваше си къщи, вили, земя, строеше сараи, поддържаше и втори бизнес, издържа една сюрия деца и т. н. И така. Хората с по няколко години опит вземаха между 700 и 800 лв. Имаше разни с по над 2-3 които правеха хилядарка и т. н. Доколкото разбирам максимума му беше около 1500 за един колега с 10 години стаж в същата кантора. Работодателите се възползват, че има наводнение от юристи на пазара и могат да не плащат. Конкуренцията е огромна и това какви познания имаш не е важно. Само връзките помагат. Ако ги нямаш е много трудно. А дали си струват усилията? Да бачкаш 10 години и да стигнеш 1500 лв.? Заплата като тази надхвърля парите на среднистите, но какво от това? Има професии където почват с тези цифри. Познавам прокрамисти, които правят много пари, познавам стоителен инженер, които почна с 1000 и т. н. Като барман можеше да почна за 600 чисто, ако зарежда правото. Абе, разбираш... касиерите във фантаскито в София вземат по около 700 лв. Смешно е да си юрист. Сега съм напуснал. Не работя като юрист, макар да се занимавам с умствен труд. Печеля по около 1500 лв. месечно и изгледи да стигна 2000 на хонорари съм. Работя и събота и неделя. Няма как. Но поне печеля повече. Сега се чудя дали да се върна към правото... вся пак там има възможност за кариера, но е толкова несигурно... В свободното си време се преспециализирам. Надявам се да стана програмист. Чувам, че заплатите им са по-добри... Но като цяло в правото е ужасно трудно и безсмислено ако не си връзкат. Мислел съм за собствена кантора, но пък разноходите са огромни за месеца. Дали ще ги покривам? Дали печалбата ще си струва? Ако е 500-600 лв... не. Има и много големи риби. Истинските пари не са в ходене по дела, а в обслужване на дружества и богаташи. Те вече си имат юристи за тази работа, защо биха ги оставили и заменили с млад перспективен юрист? Т. е. защо да идват при мен? Реших, че просто няма да изкарвам достатъчно и по този начин. Как мога да преборя големите? Законите са измислени така, че да ги защитават. Когато си нов имаш две възможности, за да изпъкнеш. Всъщност 3: 1. Реклама - но тя е забранена за адвокатите => това отпада. 2. Да свалиш много цените от начало... но има минимални възнаграждения и не можеш да паднеш под тях => отпада. 3. Да вършиш по-качествено работа - повечето работят еднотипна работа, колкото и добре да я свършиш, няма да е по-добре от колегата X, който също е на ниво. Ще сте най-много равни по качество. И така... огледай се и помисли дали има смисъл. Дилемата е голяма. Огромна. Аз още съм в нея. Приемам сегашното си състояние за временно и се чудя дали се пробвам отново. Просто обаче не съм сигурен дали си струва.

15.   Няма хляб за всички. Юристи има много, но качеството вече е друга работа.
Като чета коментарите, явно моят доход е висок. Имам и страшно много колеги от университета, които са с високи (по Вашите стандарти) доходи. Ако знаеш 2-3 езика и имаш допълнителни квалификации, няма да започнеш на 400 лв., но и ще си намериш по-бавно и трудно работа. Аз търсих работа доста време след завършването. Месечно изкарвам чисто над 1000 лв., не съм с 10-годишен стаж. :)
Професията не е за всеки, но това никой не ти го казва, когато те приемат в университета.

Колкото до автора на темата - след като пише, че работи като юрисТконсулт, според мен и тази заплата му е много. Колеги, трябва преди всичко да сме грамотни!!! Лесно е да се оплакваш и да мрънкаш за заплата, но какво точно предлагаш насреща? !? Как един клиент потенциално да ти се довери, когато дори не умееш да си напишеш професията правилно? Нали не очакваш с този правопис да ти дадат дело с материален интерес 200 000 лв.?

Рецепти за успех няма, но е напълно нормално да има и добре реализирани, и не толкова. По темата явно пишат предимно последните. В моя випуск има и от едните, и от другите, но още по време на следването си личеше кой от кои ще стане.

Докато не спре да е модерно да се учи Право, така ще е.

16.   Ниско е заплащането на юристите, защото на пазара на труда има свръх предлагане на такива. Навремето прависти излизаха само от СУ, а сега изникват от всякъде.

17.   До 15: 2-3 езика квалификация специалност право, която, учена както трябва, съвсем не е лека, и за това заплата над 1000? Това също е малко за подобен специалист. Чак такова образование за 1000 и няколко стотачки отгоре... какво вложение, колко време и нерви е отнело да се придобие това, за щастието да се работи за 1000-1500 лв преди да навършиш 10 години стаж... Наистина е малко. Много хора с други специалности, без език или само с английски и без квалификации започват с 1000 лв. заплата чисто... Да, дори без опит. Съзнанието на юристите се е извратило. 2-3 езика, квалификации, право, специализации, може би отличен успех и то в престижен университет и се приема заплата над 1000 за окей. Лудост. Някои професии, които се започват с курс стартират с повече и искат анлийски на ниво "работно", което не е нещо особено. Така де, тия без подобни екстри (квалификации, 100 езика) вземат по около 800 лв. масово в юридическата професия, а с толкова допълнителни неща... от тях да те делят 500-600 лв. като сметнеш вложението и т. н. Аз като юрист вземах 500 преди да се откажа. Знам английски на високо ниво и немски по средно ниво, но явно достатъчно, защото съм работил с немски дружества съм превеждал документи от немски, имам много висока компютърна грамотност (занимавал съм се с програмиране), отличен успех от университета и ме приеха в Харвард на специализация, но по лични причини не успях да замина (може да опитам отново следващата година). Началникът ми не знаеше английски, нито немски, нито нищо освен български. В правото си беше някакъв среднист. Компютър не беше пипал освен за имей, сърфиране в нета и скайп. Имаше връзки обаче. Намираше клиенти, колкото си иска човек, понеже познаваше много заможни хора. Хвърляше по някой кокал на юристите в кантората си, а той обираше огромни суми без да прави нищо, освен да се впуска в сладки приказки с клиентите. Не, че това не е необходимо, но просто не е правилно да е толкова крайно. Да не знаеш бъкел право и да си пълен с пари... Просто знанието не се цени в тази сфера. Важни са връзките. Толкова труд и подготовка за 1000-1500 лв.... ако човек вложи същия хъс в друга област къде може да стигне... с право е трудно да измъкнеш и в чужбина дори (практически трябва да завършиш отново там), а с други специалности можеш поне да опиташ, с толкова труд къде ли ще стигне човек с нормална специалност? 2-3 езика, квалификация, може нещо в чужбина (курс, специализация), може и няколко такива, ако има възможност, тежка специалност (ако се учи както трябва) и т. н. 1000-1500 тогава ще ти е стажантската заплата, защото ще си изключително ценен кадър и ще трябва да те задържат. Да не говорим, че стажантите в правото никой не иска да ги обучава, ако не са роднини или с друго положение. Да не вземе някой занаятчето... (въх! ). И не е вярно, че много от по-новите юристи нямат знания. Достатъчно от тях ги притежават. На повечето им трябва един лек тласък, едно интензивно практическо обучение, което трябва да трае около 6 месеца. Но наистина интензивно. Не да се разнасят папки, да се белят мандарини за клиента, да сканираш и копираш за половината кантора, да редиш документи и правната работа да е някаква химера. Истинска, юридическа работа и то интензивно на всякакви нива. На повечето им трябва това и ще са добри юристи. Просто работодателите в сферата не им пука за "човешкия капитал" и не искат да го развиват. Има много специалисти готови да работят бевъзмездно. 1000-1500 лв. за всичко изброено не е висока заплата. Ниска е.

18.   Какви 800 лева ви гонят бе хора - чета коментарите и не мога да повярвам на очите си!
Минималната заплата в България считано от 1 януари 2016 е 420 лв. Говорим за бруто. Нето е някъде малко над 300 лв. Кой почва работа от 800 лв. не знам? ! Започва се първо от 420 бруто! Говоря за ниските позиции като подавач-консултант!
Точка по въпроса!

19.   До №14 Много ми се иска да разбера от каква умствена работа един човек с юридическо образование печели по около 1500 лв. месечно. Може ли да споделите?

32.   От 15 до 17

Колега, криво сте ме разбрали. Не съм казала, че сумата от 1000 лв. е кой знае колко висока. Искам 5 000, ама няма кой да ми ги даде, затова ще си ги изкарвам сама, дай Боже скоро.
Гадна ни е професията, но съм се хванала на хорото и не смятам да се отказвам. В юридическата професия простосмъртните започват да правят хубави пари след 35-40, преди това има много препятстващи фактори. Рисковете също са много. Продавачка обаче много отдавна реших да не ставам, не желая да си плюя на образованието, защото това значи да загърбя няколко години от живота ми безвъзвратно и да се правя, че ги е нямало. Е, не мога! Трудно е, не е за всеки, но предпочитам да съм от тези, които накрая ще успеят, отколкото от отказалите се. Всеки е свободен да направи личен избор.
А и нека бъдем честни - колко от наскоро завършилите колеги са грамотни? Говорим за правопис? Погледнете мнението на автора например. Той работи като юрисТконсулт. Ако съм работодател, хич нямаше и на интервю за работа да го поканя. Неграмотността е масова и повсеместна. Как да поверя сериозна работа на някой, който даже не може да пише правилно? Нормални и подлежащи на развитие са може би не повече от 10%, останалите 90% са посредствени, особено тези, родени след 1991-2 г. Вижте какво е нивото в средните училища, как да очакваме нещо друго?
На мен, честно казано, вече не ми пука толкова, защото нямам интерес да се появява интелигентна конкуренция.

33.   До 32: наемат ги всякакви. На работодателят не му трябва човек със знания, а някой за малко пари. Не се чудете. Така е. Да може да се рискува, вместо да се откаже човек, но какво става ако се провали накрая? Шансът за това е огромен. Да чакаш да вземеш по 4-5 хиляди до 50 годишен... много е. А дали ще ги стигнеш някога? Твърде вероятно, не. Все пак повече не успяват, а успехът не зависи от знания и умения, а връзки и кои точно клиенти ще спечелиш.

34.   33, основната причина да наемат "всякакви" е, че основно "всякакви" завършват.
Всичко е въпрос на много фактори. Някои колеги на 50 години изкарват по много повече от 5000 на месец, сумата беше дадена като пример.

Не ми се навлиза в безпредметни спорове. Всеки сам преценява за себе си и си носи последствията от избора.

35.   Мале, мале.... 15 и 32 стига се напъва с това ЮРИСТКОНСУЛТ. Единствената неграмотна тук излизаш ти. Пише се юрисконсулт без Т. Преди да се възмущаваш направи справка с интернет, не е толкова трудно ;) Думата юридконсулт идва от юрисдикция, а не от юрист.

36.   От 32:

Прекрасно знам как се пише, акцентирам над това, че авторът е неграмотен. Изглежда не Ви достига интелект, за да го разберете, поради което в този коментар Ви го обяснявам като на дете от детската градина. Никога не бих наела някой като автора, който не може да си напише професията правилно.
Както и да е, аз съм грамотна, имам образование, работа, дори скоро сама ще стана работодател... Вие му мислете. :)