Споделена история от На работното място

Търсене на работа
Здравейте, на 25 години съм и от известно време усилено търся работа. До сега съм завършил бакалавър, докато мисълта ми е да работя, за да мога да завърша и магистърска степен една година. В Благоевград на няколко пъти пътувам, търся неквалифицирана работа, която мога да работя с цел сега да се издържам. Но няколкото пъти, когато съм бил на интервюта след кандидатстване в Джобс. бг ми казват, че говорят с управител и шеф и след ден или два ще се обадят, за сега никой не ми се е обаждал - така ли процедират по принцип, има ли някой одобрен по такъв начин, след като ти кажат след 2 дни, че ще изберат човека и той наистина да е одобрен. Най-странното е, че днес около обяд ми казаха, не че може да се обадят, а ще се обадят. Тука няма и може? Накрая нищо. Не знам, но по този начин след много търсене най-много да отчаят хората по този начин. Ако се действа така, ако не си одобрен по добре да ти кажат възможно най-скоро, а не да пътуваш да чакаш и само да чакаш. Малко съм ядосан и ще съм благодарен за някой съвет, да продължа ли с Джобс по тоя начин в Благоевград, как седят нещата в София например?

Коментари

1.   Здравей, аз съм на 35 и от миналата година търся работа и пускам в джобс. бг автобиографии, и да, впечатленията ти са верни, казват, че ще се обадят при всякакъв резултат, но не звънят изобщо, освен ако не са те избрали. Звънят само, ако искат да те наемат. От другите няма обратна връзка. Явно е новият HR-ски похват. Не разбирам защо не кажат "Ако не ви се обадим до /еди кога си/, значи не сме се спрели на вас". Но така е, факт.

2.   Винаги се обаждат само на одобрените, за да спестят от комуникации -телефонни и пощенски услуги струват пари, а кандидатите са стотици може и хиляди. Затова кандидатствайте на възможно повече места и не разчитайте само на едно и се явявайте на всички интервюта, защото и там има неодобрени

3.   Винаги обещават да се обадят, но не се обаждат. Когато търсех работа, ходих на може би 20 интервюта, но само от 2 места бяха коректни да ми се обадят, че няма да ме наемат.
Аз съм учила в Благоевград, а известно време и работих. Имам много лоши впечатления - градът е малък, а младите хора без стаж - твърде много. Ако нямаш роднини, които да помогнат за работа, ще ти е много трудно. Започваш от нулата и те третират като лайно. Недей да си губиш времето в Благоевград, нищо няма да се получи там. Повече шанс имаш в София, Пловдив, Русе, Варна, Бургас. София е най-близо, опитай си късмета там. Ако останеш в Благоевград, рискуваш да станеш трайно безработен, а и уважението към младите клони към 0, заплащането - също.

4.   Така става. Ако няма да те наемат не ти звънят.

5.   Точно така, търси си и в други градове. Но моят съвет е да не разчитате само на интернет сайтове, а и лично да подавате. Освен това на интервюто ги питай, кога да например е удобно да се чуете отново. Или пък ако те кажат, че ще ти се обадят, звънни им и ти и ги питай дали има някакво развитие по отношение на твоето кандидатстване.

но пробвай в другите градове непременно!

6.   Повечето изобщо не си правят труда да ти се обадят, особено ако не са те одобрили. Изобщо не смятат за нужно да ти кажат резултата. Чакаш 2-3 дни и ако не ти се обадят, приемаш, че не са те харесали и отиваш на следващото интервю. Да не говорим, че в джобс има и фалшиви обяви. Пускат обява, хората пращат СВ-та, те им събират личните данни и така. Път после си чакай да ти се обадят, ама друг път. Така, че го приеми. Тук в България е така.