Споделена история от На работното място

Работата ми е ад
Здравейте! Историята ми сигурно е банална, но ще я разкажа и бих се радвала да получа съвет от някой, който е бил в моето положение. И така, завърших висшето си образование преди 5,5 г. Приеха ме да уча специалност, която ми беше мечта. Преживях много трудни моменти по време на самото ми следване, тъй като родителите ми не само че не можеха да ми помагат, но и се налагаше аз да им изпращам пари, за да преживяват. Имах хубави доходи, но бях много ангажирана и от отличничка в трудната ми специалност, успехът ми падна с около единица. По време на държавните ми изпити ми се налагаше да работя до 2-3 през нощта, за да насмогвам със срокове, и въпреки това успях да ги взема с нелош успех. В крайна сметка стигнах до заветната диплома. Работата ми по време на следването не беше по специалността ми. Заплащането беше добро, но беше обвързано с изпълнение, т.е. работя - плащат ми, не работя - не ми плащат. В много месеци изкарвах много повече, отколкото на сегашната ми работа. Тежеше ми обаче, че не се реализирам, затова започнах да търся работа по специалността. В града, където живеех, нямаше как да работя по специалността ми, затова започнах да търся работа в София. Владея английски език отлично, имам сертификат от уважавана образователна институция. Затова и повечето големи фирми се надпреварваха да ме канят на интервюта. Винаги резултатите ми бяха отлични и всичко беше чудесно, докато на n-тото интервю не станеше дума за заплащането. Разбирах, че никой не иска да плаща много на някой току-що завършил, но и исках да мога да покривам разходите си, а с предлаганото възнаграждение нямаше как да плащам друго, освен квартирата. В продължение на около година търсих работа, участвах във всякакви безумни интервюта и конкурси, и практически се бях отчаяла.
Тогава дойде предложение от моя позната да работя с нея в друг голям областен град. Заплащането в никакъв случай не беше толкова добро, колкото ми се искаше, но стигаше за наем и някаква храна, а и щях да се развивам, затова и се съгласих. Оставих всичко и се впуснах в новата работа. Както се оказа по-късно, това беше огромна грешка. След първоначалните й уверения, че не иска да ми е шеф, защото е гадно да работиш за някой, а иска да сме равни, показа другото си лице. Всичко стана постепенно, а аз вече бях оставила другата си работа и нямаше как да се върна. Държеше се ужасно с мен и си го изкарваше на мен, а аз търпях, защото нямах друг избор. Успя да ме изолира от всякакви контакти с други хора в работната ни среда, за да получава заслугите за всичко, свършено от мен. Имаше дни, в които съм чакала да свършим работа, за да мога да поплача на възглавницата. Тъй като при преместването ми нямах друг избор, се наложи да живея с нея, а това ме потискаше още повече - през уикендите ме следеше какво правя, къде излизам, с кого се срещам. Не вършеше никаква домакинска работа и пр. На няколко пъти решавах да се махна, но междувременно се запознах с мъж, който успя да спечели сърцето ми. Беше ми много трудно да се изнеса, но в крайна сметка се махнах от нея и контактите ни вече са изцяло в работата. От време на време излизаме с нея, но това е просто от куртоазия от моя страна. Тя самата е доста невзрачна като жена и чак напоследък осъзнавам, че може би това е причината за част от злобата й спрямо мен. Много пъти съм искала да напусна, но трудно бих намерила работа по специалността ми отново - тя познава много хора и би се постарала да направи така че никой да не ме наеме. Не разполагам със спестявания, за да започна собствен бизнес в същата сфера. Ако имах спестявания, бих рискувала, защото работата ми постепенно се превърна в ад. Крещи ми се за щяло и нещяло, сипят се обвинения и постоянно ми се вменява вина, която е 99% за нейни грешки. Дори когато мога да докажа, че грешката или пропускът е неин, тя ми отговаря, че е трябвало да й напомня и ако съм й напомнела, никога нямало да допусне грешка. Уморена съм от всичко това и въпреки че съм много търпелив човек, нервите ми не издържат и е въпрос на време да избухна. Нямаме договор помежду си и работя като самоосигуряваща се, така че ако си тръгна, тя може и изобщо да не ми плати, а аз разчитам на тези пари, така че ако напускам, трябва да е в началото на месеца. Сигурно ще кажете, че постоянно мисля за пари, но няма как да не го правя, след като в живота не мога да разчитам на никой друг - нито родителите ми имат финансовата възможност да ми помогнат, нито мъжа до мен. Наложително е да сменя работата, защото в скоро време (2-3 г.) искам да имам поне едно дете, а ако не съм решила въпроса с доходите, няма как да стане - доходите на партньора ми варират всеки месец,но са между 400 и 500 лв., което е крайно недостатъчно за издръжка на двама души с малко дете. Моля някой по-възрастен, който е минал през това, да ми каже как се е измъкнал от такъв ад. Благодаря за отделеното време на всички, които са прочели написаното от мен. Нека Господ Ви закриля и бъдете здрави!

Коментари

1.   Доста гадна ситуация, не знам какво да те посъветвам. Искам само да ти обърна внимание за осигуряването за "Общо заболяване и майчинство", каквото трябва да имаш, за да получаваш помощ за майчинство спрямо дохода, на който си се осигурявала. Аз бях дълго време самоосигуряваща се, и се оказа, че не съм се осигурявала по това перо, и реално нямам право на пропорционално обезщетение за майчинство, а само на минималното.
Така че, направи справка или някой по-вещ от мен тук да се изкаже, за да може поне като имаш детенце, да си обезщетена справедливо.

2.   Не казваш каква специалност си завършила.
Така ми е трудно да ти дадем съвет, но след като ти плати напусни по-добре.
Защо започваш да учиш за специалност за, която не е много заплатено(Заплащането в никакъв случай не беше толковс добро... стигаше за наем и някаква храна)?

3.   Извинявай, но сама си виновна за ситуацията.
Има само едно нещо което не могат да ти отнемат други хора и това е достойнството. Освен че не си изкарвала никакви пари, ти си позволила бякакви простаци да те тъпчат, което смазва самочувствието и създава доста психически проблеми.
Още по-лошото е, че заплатите в България да ниски, само защото има такива като теб, които да работят съвестно за без пари. Може да гладуваш, да студуваш, но от личен опит ти казвам, че е далеч по лошода изкарваш смешни пари и същевременно да си виновен за всичко.
Късай, хвърляй и не се обръщай.
За твое успокоение июах подобна работа навремето, където работих за подобни смешни пари, винаги отнасях тежката и трудна работа, а накрая еди кой ди застава пред шефа и казва че всичко той е напрвил, а аз не съм се справял добре. Държанието беше трагично, парите не стигаха и просто си тръгнах. Такава табота не носи нищо добро, само негативи. После исках да ме върнат, сваляха ми звезди, искаха да ми увеличат двойно заплатата, само че беше прекалено късно за такива неща.
Не позволявай да те тъпчат за напред, има много завистливи и мързеливи хора, които се възползват от обри и сърдечни ххора.

4.   От авторката: Да, осигурявам се за това от скоро, беше голяма борба.. но осигуровките ми са върху минимална сума

5.   Аз съм мъж на 27 години и бих те посъветвал да действаш първо с добро - обясни й, че няма право да ти крещи и че ако ти напуснеш, тя е загубена. Ако не си промени държанието, накарай приятеля ти да й скръцне със зъби да си опича картинката. Ако и това не помогне - напусни. Лесно е. И по-добре сега, докато си още млада, а не след 10 години, когато наистина няма да искат да те вземат.

6.   Бих те посъветвала да поизчакаш месец-два, да си спестиш някой лев и тогава да напуснеш. Няма смисъл да стоиш на работа, която не те удовлетворява, а даже и напротив-тежи ти. Тази твоята "приятелка" колкото и познати да има в сферата, едва ли би ти навредила в бъдеще. Ако трябва за начало намери си друга работа, дори ако се наложи-смени града, нали вече си го правила! Мобилизирайте се с твоя човек и си потърсете нова работа и ново местожителство, някъде, където и двамата ще се чувствате добре. След като и той е на толкова ниска заплата няма да има какво да губи и ще може да рискувате. Желая ви късмет. Дано си намериш подходяща работа по специалността и да попаднеш на добри хора, шефове и колежки, а не като досегашните ти!

7.   Явявай се по конкурси за работа в държ. администрация. Там поне нещата са значително по-строго регламентирани.

8.   Много неприятна ситуация. Неможеш да разчиташ дори на човека до тебе. След като и той работи за без пари, тогава защо двамата не отидете в друг град, за да си потърсите по-свясна работа и за повече пари? С тези негови доходи, дори и да се откачиш от сегашната ти работодателка, как ще раждаш деца и той как ще осигури финансова стабилност на бъдещото Ви семейство. Любовта си е любов, но трябват и пари. И недей повече да стоиш на тази работа и да си разбиваш психиката. Махни се веднага. Ако човекът до теб те обича, ще направи всичко възможно, за да те подкрепи.

9.   От авторката: Ами, вижте, чисто взимам около 900 лв., което, като не плащам наем - защото живеем жилището на приятеля ми, ми стигат да живея нормално, помагам и на него. Наемите тук са високи, затова и в началото парите не ми стигаха, а и тя ми вдигна т.нар. заплата с 200 лв. след като бях работила 1 г.
Номер 3, много е лесно да говориш така, но замислял ли си се какво е да разчиташ само на себе си за издръжка? Имам предвид ВИНАГИ и САМО на себе си? Да знаеш, че майка ти и баща ти нямат да ти дадат 100 лв., ако нямаш пари се разболееш или ти се наложи да си правиш нещо при зъболекар например?
Смяната на работата означава да съм спестила някой лев, както ме съветва и някой в по-долните коментари - нещо, което просто не съм успяла да направя по ред причини извън мен - изпращане на пари на роднини и т.н. Не съм свидлива - има близки мои хора, които живеят много по-зле от мен. Може би трябва да стана егоист и да браня своето, за да спестявам.
Специалността, която съм завършила, не означава задължително ниски доходи. Имам колеги, които печелят по над 20 000 лв. на месец, но е въпрос на много фактори. Умишлено не споменавам какво съм завършила, защото не искам да бъда разпозната от някой, който чете тук.
Наскоро започнах един страничен мой проект, в който съм инвестирала малка сума и мога да се занимавам с него в свободното ми време. Кой знае - може птичето на кацне и на моето рамо.
От една страна работата ми беше лош избор поради всичко описано в първата ми публикация, но от друга - научих много, включително ми се наложи да науча още един език и успях да го науча на ниво C1 за 2 г. Мислила съм си да инвестирам в това да се явя на изпит за международно признат сертификат по него, за да мога да стана преводач - това е само по-краен вариант.
За съжаление не мога да накарам приятеля ми да сменим града, тъй като той има собствен наследствен апартамент и не желае да живее "по квартири". Той е скромно момче и може да живее и с малко пари, не харчи по заведения, дрехи, джаджи. Аз съм по-амбициозна, но той ме балансира. Не искам да се разделяме заради пари и всекидневно мисля как да се измъкна от ситуацията. Родителите му могат да помагат, ако имаме дете, но аз искам да бъдем самостоятелни. През целия си съзнателен живот съм била самостоятелна и това ми е дало много воля и дисциплина за постигане на целите ми. Вярвам, че ще променя нещата към по-добро.

Иска ми се някой да ми даде конструктивен съвет какво да правя. Да критикува всеки може,аз самата се критикувам достатъчно.

10.   Авторке, и аз след завършването си изпаднах в подобна ситуация, т. е. попаднах на отвратителна жена, която ми се водеше шефка. Заплатата е ясно, че беше ниска, но за човек без опит няма и как да е особено висока, освен ако не си набутан някъде с връзки. Рецептата поне за мен в случая е само една-първо започваш работа по специалността си, независимо за колко пари ( това ти си го направила вече ). Второ-натрупваш малко стаж и опит и веднага започваш да се оглеждаш за по-добри оферти. Примерно, аз след като направих година и половина стаж, веднага започнах с активното търсене на по-добра работа и я търсих в продължение на още една година. Трето-не знам каква ти е специалността, но се ориентирай към големите чуждестранни компании. Да, в повечето случаи се работи повечко там, но пък опита и натрупаните знания са безценни. Парите също са си доста повече. Вдигайте се с приятеля си и си търсете работа в по-големите градове.

11.   Благодаря на всички за коментарите!
След поредния скандал, от който май вдигнах кръвно и 2 дни поред не спря да ме боли глава, се взех в ръце и се заех сериозно с това да търся алтернатива. Въпреки че става въпрос за оцеляване, нямам пари и възможностите ми са ограничени, започнах да развивам една своя идея, която не изисква почти никаква инвестиция, и ако успея да я реализирам, може би ще имам стабилни доходи от друг източник за 9 месеца, вероятно дори година. Тогава ще работя още малко за ужасната ми шефка, за да спестя пари, след което ще напусна и никога, ама никога повече няма да работя за някой друг. Вярвам, че веднъж скъсала синджира, ще се справя. Ще пиша отново в темата, когато има положително развитие.
Желая здраве и късмет на всички!

Авторката

12.   Авторке, успех. И като ходиш на работа винаги си прави един countdown, че с един ден ти остават по-малко там. Така ще се чувстваш и самата ти по-заредена с енергия.

Успех!!! Пиши ни отново!!!

13.   УСПЕХ!

"... веднъж скъсала синджира, ще се справя" - абсолютно подкрепям това, все едно аз го казвам.
А също и решението ти да не рабоjиш за някой друг.
Една източна поговорка казва, че всеки който работи за някого, е роб. Още веднъж успех от мен и пиши за положителното развитие, вярвам и съм сигурна, че ще има такова.

14.   Здравейте всички,

Отдавна не бях писала по темата, защото нямаше развитие. Искам да споделя как започнах да работя в посока напускането ми на тази работа-ад.
Започнах да спестявам по малко, заделих някаква малка сума и се старая да съм активна. Записах един допълнителен курс, който да повиши още квалификацията ми и да ми създаде някакви допълнителни опции за работа за себе си - собствен бизнес без особено голяма инвестиция (аз така или иначе работя в сферата на консултантските услуги, просто ще мога да консултирам в още една насока). Като цяло ми е трудно, защото в работата се изтощавам и в края на деня главата ме боли от висене пред компютъра, телефонни разговори и тичане насам-натам по институции, но мотивацията ми е силна и не смятам да се отказвам. Да, проблем е това, че не мога да разчитам на никого за първоначална финансова подкрепа, но имам все по-силното чувство, че ще успея да се справя. Въпрос на време е да намеря варианта за себе си. Не ми пречи да се занимавам и с няколко неща едновременно.

Започнах проект за онлайн консултации в моята сфера. Имам някакви познания по уеб дизайн и, макар и с доста усилия, ще мога да си го завърша сама, а приходи вярвам, че все някак ще има - ще го рекламирам в Гугъл Адс и Фейсбук, не е чак толкова скъпо. Хубавото е, че мога да стартирам сравнително анонимно и да пробвам как ще потръгне. Ако успея да намеря клиентела, със знанията и уменията, които притежавам, имам възможност да печеля няколко пъти повече в сравнение със заплатата ми в момента, така че, дори като сметна всички осигуровки и данъка, пак ще съм много по-добре. В интерес на истината, ако има клиенти, само с 2-3 дни работа мога да си докарвам сегашната ми заплата.
Колебая се обаче дали няма да има проблем с това, че не разполагам с реален офис, и на първо време ще трябва да се задоволя с виртуалния. Изглежда ми несериозно да се срещам с клиенти по кафенета например. От друга страна, в днешния забързан свят клиентът предпочита да му се свърши работа, а не да се среща с теб, а и дори среща да има, ще е където на него му е удобно (т. е. да няма неудобство с паркиране, синя зона и пр. ), например имала съм срещи с клиенти даже в мола. Наемът и поддръжката на офис (плащане на ток, вода, интернет и др. под. ) излизат доста скъпо и не съм сигурна, че такава инвестиция си заслужава на първо време. Какво мислите вие?
Другото, което ме притеснява, е, че ако започна работа за себе си и започнат да ме търсят сегашните ни клиенти (подчертавам, че аз нямам намерение да ги крада, а да си намеря нови, но нямам намерение и да ги връщам, ако са решили, че искат да работят с мен), шефката ми ще помисли, че аз съм ги откраднала нарочно, ще започне да пуска гадни слухове по мой адрес и ще ми навреди. Тя е способна да създава всякакви интриги и съм го виждала по отношение на много други хора, на които е искала да навреди.
Въпреки това, не смятам, че е способна да ме унищожи - има много хора, които я мразят, така че мога да си спечеля приятели в тяхно лице. :)

Ще ми бъде полезно, ако пише някой, стартирал собствен бизнес от нулата. Действително имам нужда от съвет дали нещата могат да се получат така, както ги виждам - започвам първо онлайн, появяват се някакви клиенти и виждам, че има шанс да ми потръгне, напускам работа и се фокусирам единствено над моя бизнес, получавайки емоционално спокойствие и по-добри доходи.

Освен този проект имам и други идеи, които си вървят паралелно, кандидатствала съм чрез ЮЛ, в което съм управител в сянка, за финансиране по една програма, но резултати още няма и вероятно ще знам дали мога да разчитам нещо да се случи там в началото на следващата година.
Отделно съм ангажирала мой близък да търси контакти, които имат нужда от консултации в сферата, в която завършвам курс в момента (големият ми успех е, че това става тайно от шефката ми, тъй като е в почивните дни и тя няма как да разбере - иначе щеше да започне да ми се навира с въпроси от рода на това защо съм го записала, след като няма да го прилагам в работата - ние не се занимаваме с това).

Благодаря на всички, отделили от времето и вниманието си, за да следят темата. Всякакъв съвет ще ми бъде полезен. Надявам се след няколко месеца вече да мога да се похваля с реални успехи и да съм се отървала от досадната ми шефка.

15.   Здравей, аз съм но. 1.
Не съм стартирала собствен бизнес, но съм със свободна професия и работя от дома, може да съм ти полезна.
Мисля, че щом си решила да опиташ сама, непременно трябва да го направиш, струва си, хубаво е, и може да успееш. Браво! Разбира се, няма да е лесно, но по-добре да се помъчиш с нещо твое, отколкото безинициативно да оставяш някой да ти ходи по главата.
Сега на въпросите ти:
1. За офиса - може би за срещи, презентации и т. н. да ползваш някои "споделен офис", виж в нета какво е това, ако не знаеш. Можеш да си наемеш зала за среща когато пожелаеш. Или навсякъде да казваш на клиентите си, че правиш посещения при тях. И нищо не пречи да им казваш, че до разрастване на бизнеса, посещаваш клиента. Толкоз!
2. За клиентите на бившата ти шефка. Каквото и да направиш, да и ги вземеш или не, тя пак ще говори срещу теб. Ако ще краставици да решиш да продаваш. Така че това не трябва да те тревожи, още по-малко щом не възнамеряваш умишлено да и вредиш.
Нещата могат да се получат щом ти искаш да се получат, и да не се получат, ще си опитала. Обаче, как смяташ да съчетаваш конкурентен бизнес с основната си работа, ми то все някой ще се отпусне пред нея, и тя може да те уволни, навреди и т. н.
Също да те посъветвам, не се натоварвай прекомерно, може да се изтощиш, а това да доведе до демотивация.
Не съм специалист по нещата, за които питаш, но мога да те насърчавам от дистанция, защото всъщност ти се радвам на съзидателните усилия. Аз съм жена на 36, работя от вкъщи но като свободна професия, просто за да имаш представа.

16.   От авторката до номер 1/15:

Преди всичко бих искала да ти благодаря за подкрепата и съветите, наистина означава много за мен. За съжаление споделени офиси в моя град няма. Идеята е прекрасна, но няма как да я реализирам. :(
По втората точка също си много права, познавам шефката ми добре и ми е ясно, че ще скалъпи някоя мръсотия по мой адрес, каквото и да стане. Иска ми се да измисля някакъв вариант, при който да се разделим без излишни ексцесии и тя да не го приема лично (независимо от това, че е), но не мога да измисля такъв.
Конкурентен бизнес мога да правя, ще е малко трудно, вероятно и ще е изтощително, ако се разрасне, но тогава просто ще напусна. :)
Каквото и да направя, ще се разбере, че съм започнала да осъществявам конкурентна дейност, но ми се иска да не знае в самото начало, за да не успее да ми попречи. Изключително много съжалявам, че въобще започнах работа при нея, но навремето нямах особен избор.

17.   Здравей знам че темата е писана преди много време но все пак ще се опитам да ти дам някакъв съвет.
От това което прочетох владееш поне един език C1 - можеш да пробваш като допълнителна работа кол център например. Колкото до уеб дизайна, пробвай Freelancing не ти трябва офис

18.   Номер 17, изглежда нищо не си прочел от темата. "Допълнителна" работа в кол център - такова животно няма, там си се работи по 8 часа. Никъде не става дума и за занимаване с уеб дизайн, за да има "опитване" като freelancer.

19.   От авторката:

Много дълго време не бях писала, ще разкажа какво се случи.
Имах грандиозни планове за самостоятелна работа и т.н., но нещата просто взеха друг обрат. След много дълъг размисъл рискувах, проведох много сериозен разговор и успях да предоговоря условията си на работа и вече получавам около 2000 лв. месечно, отделно имам по-голямо спокойствие, не ми се упражнява такъв гаден психически натиск. По-разумно ще бъде да изчакам, за да съм по-спокойна и да имам спестени поне 7-8 000 лв., за да успея да стартирам и да съм спокойна, дори си мисля, че е по-добре да е 10 000, за да си поемам разходите поне няколко месеца.
Не съм се отказала от идеята за собствен бизнес, но искам да подходя разумно и да не стартирам неподготвена.
Като цяло съм много по-спокойна за себе си и бъдещето си.
Бих искала да кажа на всички млади хора в неизгодно положение в работата да не търпят до безкрай, а да поискат своето. Да, трудно е, но човек трябва да поема рискове.

20.   Ясно, значи просто си я изнудила за по-висока заплата и се доказа, че единственото, от което се интересуваш, са парите, продала си си достойнството и мечтите за тях, а всичко друго са празни приказки и оправдания.