2. За прием:
- Високите оценки. 6. 00 диплома.
- Извънкласната дейност. Ученически проекти, публикувани статии (да, искат и подобни неща), добри есета, както и всякакви постижения. Само отлична диплома не е достатъчна. Възможно е, дори и с ниска диплома, ако например имаш отличие от международно състезание или са писали за теб в някое сериозно издание, но тук говорим за много сериозни таланти.
- Високи ниво на английски. Това означава четене, разбиране и писане на есета на сложни текстове на английски.
Ако покриеш всички това, ще има интервю, но вече ги провеждат по Skype. Ще те питат, какви са мотивите ти, да избереш тяхното училище, специалността и какви са плановете ти за бъдеще.
Очакват, да чуят за любовта ти към дадена наука и как смяташ, че тяхното училище е най-доброто на планетата, защото някой твой идол завършил там, а за в бъдеще, освен ако не се целиш във нещо свързано с финанси, никога не казвай, че искаш 6 цифрена заплата, престижна кариера и възможност да забогатееш - на тях това им е ясно. Кажи им, че ще направиш света по-добро място и подобни дивотии
Проблемите - Пари. Таксата на година е 9000 паунда. Но вода не е най-големият разход. Самата издръжка, ще ти е скъпа. Ще се изискват поне 1200 паунда за издръжка на месец и това е минимална сума, която не ти включва нищо друго извън спане, храна и отопление. Говоря, за здравословна храна. То е ясно, че можеш да караш на нудълсу и преценени месо, за 1/5 от цената, ама се почва със здравословните проблеми. Грубо, едни 15000 паунда на година, като в тях не се включват дрехи, лаптопи, телефони, забавление и разходи за пътуване до България. Отделно, цените на учебниците може да надскочат 2000 паунда на година. Гледаш към едно 25-6000 паунда на година или 100 000 за период от 4 години.
Има стипендии, но за съжаление, те често не покриват и 1/4 от нуждите ти.
Време - Програмите са такива, че изискват по 8 часа учене, проучване и писане, за всеки ден в училище. Ако си 6 часа на лекции, то имаш още 8 учене или 14 часа на ден, или 70 часа на седмица.
Това води до два проблема - Невъзможно е да се работи и не ти остава много време. Прибави и това, че забавленията ти са масово ограничени до седене в стаята или събирания в кампуса, което в добре, за първите 6 месеца, ни представи си за 4-5 години, почва да ти става ясно, защо много студенти се чувстват депресирани.
Вече споменах, но скуката е съкрушителна. Трябва, да намериш приятели и забавления. Някой са "щастливи", защото са пристрастени към това, което учат, ни такива хора са рядкост. Затова в тези университети има толкова много клубове и допълнителни дейности. Социалният ти кръг ще е там.
И като заговорихме за социални кръгове - Тук виждаш, защото Англия се запита, дори и днес, за класово общество. За 95% от населението е непосилно, да си прати децата, да учат там. Много от студентите на кампуса са хора, които са били в елитни гимназии с подобни методи на обучение, което им дава добра подготовка. Повечето не се притесняват за пари и спокойно си позволяват всякакви екскурзии и забавления, което сподоомага за стреса от ученето в такова учебно заведение. Ще се нагледал на богати и свръхбогато хора, които трудно ще искат да искат, да са ти приятели, защото сте израснали в много различни условия.
Това е.
|