Образование в Скандинавските държави или в България - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (125891)
 Любов и изневяра (31025)
 Секс и интимност (14811)
 Тинейджърски (22121)
 Семейство (6890)
 Здраве (9880)
 Спорт и красота (4809)
 На работното място (3475)
 Образование (7516)
 В чужбина (1734)
 Наркотици и алкохол (1133)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1789)
 Други (19744)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от Образование

Образование в Скандинавските държави или в България
преди: 2 години, 10 месеца, прочетена 1342 пъти
Здравейте, все още съм в гимназията пред последна година. Ориентирал съм се към специалност киберсигурност. В училище съм с профил със засилено изучаване на информатика. Още доста се чудя къде искам да следвам. Доста приятели завършиха и отидоха в университети из цялата страна и споделят какво е положението. От техните отзиви разбирам, че университетите в България не са на много добро ниво- базите са стари, няма актуална информация и др. Разглеждам доста често университети в Дания и Швеция. Желанието за там се появи, когато разбрах, че висшето образование за населението на държави от ЕС е безплатно. Аз лично нямам най-голямата финансова възможност, но бих се справил предполагам да уча и да работя. Естествено парите са важен фактор - квартира, храна... Друго нещо, което ме притеснява е езиковата бариера. Програмата, която надявам се избера ще е на английски език. Горе - долу владея езика на ниво В2, но за прием в техен университет минимума е С1. Ако взема напълно решението, че искам там да уча, ще седна и ще се постарая да поправя всички пропуски, които имам и да си взема изпита на C1.
За жалост нямам никакви познати в тези държави това е доста голям проблем според мен. Всяко начало е трудно попринцип.
Моля дайте мнение дали си заслужава да се учи в Дания или Швеция, плюсове и минуси. Благодаря предварително.

Също, ако има студенти в България с тази специалност ми е интересно да чуя тяхното мнение.

Още един вариант е да отида в някоя академия, което също не е лош вариант.


П.С Съжалявам, че така нахвърлено съм свързал изреченията просто нещата разбъркано ми идват в ума.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 2 години, 10 месеца
hash: 469eb6dccb
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   Веднага ще ти кажа отговора - отиваш в академия. Защо си мислиш, че в другите държави ще е по-добре от тук ? Там ИТ образованието е същото като нашите университети, че и по-зле. Е, с изключение на топ университетите. Аз лично бих те посъветвал да избуташ първо програмирането (тъкмо ще имаш една много голяма сцена пред себе си за развитие, кеф ти киберсигурност, кеф ти уеб, кеф ти игри, кеф ти мобилни приложения, кеф ти каквото се сетиш), ако решиш отново, че искаш да се занимаваш с киберсигурност научаваш и мрежите след това, научаваш линукс и така отново имаш макар и по-тесен кръг кеф ти DevOps, кеф ти киберсигурност, кеф ти администратор. А още докато си сега в училище и имаш време, то можеш да започнеш с програмирането ИЛИ да изкаращ школа за английски със сертификат (това е много важно). А и за да си вържеш гащите, ако се чудиш за език за програмиране - Python, доста е лесен за начинаещи и като цяло се използва за всичко, особено за киберсигурност и администрация, иначе дори и да решиш нещо друго, то лесно ще смениш към C# примерно.

 
  ...
преди: 2 години, 10 месеца
hash: 9fae6160d8
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   В Дания почти не останаха бакалавърски програми на анлгийски език, Минимумът варира според програмите, като B2 е приемливо ниво, в по-техничекси ориетнраните специалности. За Дания, вариантът ти е, да отидеш за магистърска степен на образование.

Иначе дали си стурва - кажи ми точно и ясно, какво искаш да работиш, като завършиш и какво ще завършваш, за да ти кажа, дали си струва.

Плюсовете са, че има стипендии, че работа за студенити има, особено в големите градове, че е интернационална среда и ако си напънеш задника да учиш и да се развиваш, особено па ак и научиш език, ще можешп да изкарваш значително повече пари и да имаш свободата, да си се врънеш в България на хубава работа, стига да избереш добра специалност, но от сега ти казвам - трудно ще ти е връането, ако всвикнеш и имаш живот там.

Минусите са, че цените с супер високи и за българин е много тудно, да отиде там, а езикът е просто ужасно труден. Културата е доста по-различна, климатът не понася на почти никого и така.

Отново - кажи ми към какво искаш да се насочиш! Иначе за съвети, ще ти кажа следното:
- Запиши се за общежития още от сега. Чака се по 2 години.
- Запиши се на уроци по езика. Най-хубавият подарък, който можеш да си направиш, ще е да се научиш на поне ниво B1, зщаото отва ще ти отвори много врати - за стиуденска работа, за социални контакти и ще ти помогне неимуверно в кариерата. Ама е и много трудно. Чеснто казано, можеш да си подобриш значително стандартта на живот, само като научиш датски или шведски, най-малкото, защото само в кол центровете дават добри пари.
- Събирай яко пари.

 
  ...
преди: 2 години, 10 месеца
hash: 8ebbf85f15
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   Ако ще се връщаш няма много полза да учиш в чужбина... тук пак ще си на същата заплата, освен ако не станеш политик, а и много от хората тук се комплексират.

 
  ... горе^
преди: 2 години, 10 месеца
hash: 3e6294c90d
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   Аз ти препоръчвам, да изкараш компоютърни науки в началото, просто защото после имаш множестов опции, от които киберсигурността е част.

И освен това, България в послендните 5 години, стана много добра дестинация за ИТ сектора, ако сравняваме доходи с чужбина. Да, няма ги онея FAANG зпалати по 350 000 долара, нито разни стартъпи, дето дават на лидовете по 250 000 евра, ама повечто неща са мног близки. В Дания за една работа, дето ти дават 12000 лева, в БГ ще вземеш 7000. Ама в Днаия ще са 7000 лева чисто, в БГ ще са 5800 чисто. И ако ти кажа, че един бургер с картофки и кола е 20 лева в заведение за бързо хранене, можеш и да си направиш сметката, къде ще ти е по-изгондо икономически.

А и най-важният език за програмисти днес е английският. С него най-лесно се намира хубава работа. И не, не го "зане всеки втори" ами един на десет има "адекватно ниво".

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net