УАСГ - мнения? - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (125879)
 Любов и изневяра (31024)
 Секс и интимност (14811)
 Тинейджърски (22121)
 Семейство (6890)
 Здраве (9880)
 Спорт и красота (4809)
 На работното място (3474)
 Образование (7516)
 В чужбина (1734)
 Наркотици и алкохол (1133)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1789)
 Други (19740)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от Образование

УАСГ - мнения?
преди: 2 години, 1 месец, прочетена 3190 пъти
Здравейте, според вас хубав университет ли е УАСГ? Аз лично съм чувал, че образованието там е доста добро, но как стоят нещата със студентския живот като цяло? Завързват ли се контакти, комуникативни ли са хората там? Преди дни отправих питане за ТУ София и там коментарите бяха много негативни. Цитирам: "там са задръстеняци и няма комуникиране, всички са забозляци. Трудно ще намериш там нови приятели или гаджета. ". Важи ли същото за УАСГ? Питам защото просто искам да знам в какво си инвестирам следващите 4 или даже 6 години. Също така как стоят нещата с реализацията на специалностите в УАСГ?

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 2 години, 1 месец
hash: fe9f6321e5
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

1.   Ти за какво отиваш? Да си търсиш приятели и гадже или да се развиваш? Ако търсиш пъровото най-добре отиди в някой свободен университет Публична администрация, стопанско управление или маркетинг....

 
  ...
преди: 2 години, 1 месец
hash: c5f23a9169
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   Здравей! Студентския живот зависи единствено и само от теб. В каквато и среда да те набутат, ако си задръстен, си оставаш задръстен и обратното. Ако искаш да си избираш университет заради средата - избери УНСС. Всички знаят, че там са най-големите купонджийки.

Съдейки по написаното, в момента си губя времето, но все пак ще ти разкажа за УАСГ. Записах 2012 година и завърших 2017 - специалност "Строителство на сгради и съоръжения". Записах го, защото това исках да уча и с това исках да се занимавам. Има много за учене, много курсови задачи и проекти и като цяло не е "айляк". Зависи какъв ти е капацитета и колко си сериозен. Аз например си върших задачките на време и за тези 5 години съм имала само една безсънна нощ прекарана в учене и беше така, защото заминавах за бригада и трябваше много бързо да заверя и да се явявам на изпити. И други безсънни съм имала, но не заради ученето. Ако ти е интересно и ти се отдава - проблеми няма да имаш. Огромен плюс, ако си сериозен е, че излизаш директно магистър. А не бакалавър и после магистри и пак кандидатствания и класирания. Огромен минус е, ако си лентяин - ще изкараш няколко години и няма да имаш никаква диплома. За ученето - толкова. Зависи най-вече от теб - желанието ти и капацитета ти.

За реализацията - трудно ми беше да си намеря първата работа. В крайна сметка след месец търсене, си намерих - в проектанстко бюро. Стоях там една година - заплатата ми за тогавашните стандарти /2017-2018/ беше средна - 1 500лв. В последствие напуснах и попаднах първо на един гаден работодател - луд и крещящ, а после на един абсолютен мошеник. В крайна сметка си намерих настоящата работа. Тук съм на един от най-големите обекти в София. Работя като проектов инженер - помощник и заместник на проектовия ръководител. Работата е интересна, динамична, имам контакти с много хора. Заплатата ми е 2 500лв - не е от най-високите, но е средна за бранша. Имам си служебни привелигии като компютър, телефон, кола. Не е държавна работа - мога да излизам да си върша личните неща - банки, лекари и др. без да давам отчети или да взимам почивен ден. В общи линии имам голяма свобода в работното си време. Минусите са, че си имам задачки за вършене и на никой не му дреме дали трябва да работя до 10 часа вечерта и събота и неделя... Работата трябва да се свърши - кога и как си организирам аз.

Като цяло за реализацията - заплатите не са от най-високите. Средни за страната са. Перспективата е да стават все по-високи, тъй като има липса на качествени кадри. Във УАСГ с това онлайн обучение, много се занижи нивото. Пример за това е новата ми току-що завършила колежка, на която трябва да ѝ обяснявам разликата между дължина, площ и обем. Но като изключим тези недоразумения, качествените кадри не остават без работа.

Успех!

 
  ...
преди: 2 години, 1 месец
hash: 37ff431153
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   а) накратко: кенеф

б) подробно: поставил си въпроса за реализацията последен, а това трябва да е първия въпрос. Последно ще си избираш УАСГ заради професионалната реализация или заради студентския живот? Показваш доста несериозно отношение...

Ако са ти интересни инженерните професии или архитектурата, си струва, защото ще правиш нещо, което те вдъхновява. Но ще е много трудно да си намериш работа наистина свързана с материята. Повечето длъжности за дейности на много по-ниско ниво - примерно много от дипломираните инженери работят като технически ръководители, разбирай надзирател на рецидивисти-общаци и всякаква друга полу-човешка сган по строежите, а пък архитектите стават чиновници в общини, чертожници или рисуватели на "идеите" на всякакви селски бекове, които имат парите и властта да оформят архитектурната клоака, която обитаваме.

Ако говорим за пари - освен ако не си корумпе в някоя община, забрави. (Ако си особено талантлив, има шанс да станеш водещ инженер в някоя чуждестранна фирма или търсен архитект, ама пак не си струва вложените усилия спрямо дохода, ако го сравниш с професии като лекар, юрист, бизнесмен... )

Ако поемеш пътя на свободна практика, може да постигнеш добър баланс между вдъхновение, приятна работна среда и доход, но за да се случи това, трябва първо да си го поставиш за цел, да си наясно, че този път изисква 2-3 години някъде да си на минус или на нула и най-важното - да развиеш отлични социални умения и организираност за работата с клиенти.

---

С последното изречение, моментално скачам към темата за социалната среда - върху архитектите нямам набюдения, но инженерните специалности - масово хора без амбиция, без самодисциплина, без социални умения. Недодялани, мързеливи, безинициативни, чакащи цял живот нещо да ги бута. Има и доста тъпи хора, които са на ръба на функционалната неграмотност, а ги събрали да проектират сгради, язовири и какво ли не... Някои нямат елементарно възпитание, маниери, излезли от селото орангутани, с дефицити и в хигиента също. Ако ти харесва да си в компания на безделници, лаладжии и селски идиоти, това е твоето място! Иначе, поне по моето време, там имаше адски привлекателни, естествено красиви жени, не знам защо, но се набиваше на очи.

---

Преподаване - положението е черно-бяло, говоря за инженерните специалности. Има доста компетентни преподаватели, някои и с много добри умения да обясняват, с желание за работа.

Проблемът е, че учебната програма е претовартена с излишни предмети и във всеки предмет има излишни знания. Учебният ден е много дълъг, а за да осмислиш наученото, трябва да се прибереш, да си починеш, да го преговориш, са си напишеш домашната работа... С тази кретенска програма това е невъзможно. (Разбира се, за стадото от недодялани мързеливци това не е проблем, защото те нямат и намерение да учат. УАСГ се завършва с преписване. И да искаш, няма друг начин. )

Извън компетентността, много от преподавателите са инфантилни злобави, които се чудят как да тормозят студентите в името на тормоза. Администрацията също си живее в комунизма и се чуди как да ти направи гадости, за да избива комплекси. Има голяма корупция с местата в общежитията. Битовата среда е плачевна, пак поради корупция.

---

В заключение - остави УАСГ-а за малко, първо проучи дали имаш дадености и нагласа за инжерна или архитектурна работа. Това не са универсално достъпни поприща. Както не от всеки може да стане певец или атлет, независимо от "гърча", така и инженер или архитект не се става без някои вродени качества.

 
  ... горе^
преди: 2 години, 1 месец
hash: b674a95105
гласове:
1 2 3 4 5
  (6 гласа)

4.   Да се набуташ в строителния бранш ако нямаш връзки във фамилна строителна фирма у нас или намерение да работиш това в чужбина няма голям смисъл. Паричните възнаграждения за строителен инженер са на ниво 1500-2500 лв, като извън София да взимаш над 2000 лв е почти невъзможно, но отговорността, която ще носиш е до живот. Ако искаш да учиш обаче строително инженерство от любов към самата наука УАСГ е единственото учебно заведение, което има някакви въможности да ти предаде нещичко в строителната наука. Ако искаш да си ръководител на обект да командваш мангали, да заобикаляте закони и да си домакинка на материали не ти трябва университет за това следователно можеш да изкараш курс за строителен техник, да завършиш свободен университет или да си купиш диплома. Ако искаш да се забавляваш, да ходиш по копони с красиви колежки и да взимаш същите пари за много по-малко усилия отивай в УНСС и си стани един счетоводител. Ако искаш да изкарваш пари с професия и нямаш връзки записваш IT, медицина или за моряк, ако си безскрупулен може и нещо с право за да се насочиш към най-калната и мръсна структура в тая държава- съдебната система.

 
  ...
преди: 2 години, 1 месец
hash: c564c6c7e5
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

5.   3, защо казваш инженер? Инженерни специалности има много - например химичен инженер, строителен инцидент и т. н. В случая става дума за строителна специалност. Това е правилният термин.

 
  ...


...
преди: 2 години, 1 месец
hash: 37ff431153
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

6.   До номер 2 - цитираните заплати брутни ли са или нетни? Осигуровките на цялата сума ли са?

 
  ... горе^
преди: 2 години, 1 месец
hash: 37ff431153
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

7.   От 3 до 5 - мисля, че от контекста се разбира, че говоря за инженерните специалности в УАСГ, конкретно. Те са няколко.

 
  ...
преди: 2 години, 1 месец
hash: b948a1d29d
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

9.   До №2
Завършила висше образование /да не посочваме вуза/ и не знае какво е обем и площ??? В потрес съм.

До автора
Насочи се към специалност с реализация в ИТ сектора след това.

 
  ...
преди: 2 години, 1 месец
hash: 88b847af1f
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

10.   На база питането ти по скоро недей. Казвам ти го като човек, който влезе в УАСГ като експеримент. В инженерните специалности се влиза много лесно, но университет е труден. Трябва редовно да учиш и да работиш над курсовите си задачи и проекти. Иначе има едно "шоу" наречено седмица за заверки. По цял ден висиш по разни коридори и се нервиш. След това вече почват изпитите. Също така не очаквай интересна социална среда и гаджета. Има малко студенти и доста от тях прекъсват или се отказват.

 
  ... горе^
преди: 2 години, 1 месец
hash: c564c6c7e5
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

11.   10, нямам проблем с ученето. Искам да разбера какви хора влизат там. Като си търси работа, човек се интересува от условията и средата. С университета е същото. Какво имаш предвид под малко студенти? Колко човека влизат примерно, можеш ли да кажеш само ориентировъчно. 100 - 200 в една специалност първи курс? И колко големи са групите?

 
  ...

...
преди: 1 година, 6 месеца
hash: 11bd991ee6
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

12.   Не ти трябва човече, не си заслужава. Това е най- голямата ми грешка... С две думи не си заслужава.. Ниска заплата, преподаватели които въобще не им дреме за вас, комплексирани и ти търсят цаката... Лекциите скучни с много материал и чертежи... От голямата натовареност няма да научиш нещо кой знай какво и все ще се чустваш тъп там, защото професорчетата изискват супер много.. УАСГ се завършва с готови проекти и преписване на изпити, това е там, никакъв професионализъм.. Интересното е че преподавателите въобще не поставят проблема, защото иначе няма да са там, защото няма да са нужни, тъй като всеки ще прекъсне и няма кой да обучават..

 
  ...
преди: 1 година, 5 месеца
hash: 7bcc16d882
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

14.   Мога да кажа за специалност "Архитектура", завършил съм през 2010 г. Мисля, че не си заслужава. Заплатите на архитект не са високи, между 1500-2000 лв. Това не е нищо за София. Много проектантски фирми са всъщност едни гаражни фирмички, които често не предлагат осигуряване на пълен размер; няма повишения, няма индексиране.

Много архитекти излизат. Имаш УАСГ, НБУ, ВСУ Любен Каравелов, варненския. Мисля, че четири университета, които бълват архитекти са прекалено много за нашия пазар. Не знам колко места има във всеки един от тях, но предполагам, че всяка година завършват общо над 200 архитекта, може би дори почти 300. Прекалено много е. Докато следваш в университета и завършиш, на пазара са излезли 1000 архитекта - къде има работа за всички? ! Много хора започват директно във визуализаторски фирми. Чиста загуба на време е да учиш пет и половина години и веднага след това да станеш визуализатор, нещо за което не ти трябва висше.

Лично на мен ми се струва, че вече архитектът не е главен майстор и водещ в строителния процес. Строителството отдавна се е отдалечило от занаятчийската същност, която е имало само допреди няколко десетилетия. Архитектът е предимно правен консултант, чертожник, мениджър на всички специалности и накрая да измисли някакво разпределение, що-годе функционално.

За всичко това образованието в университета не те подготвя въобще. Залъгват те с всякакви безсмислени дисциплини - философия, социология, организация на строителството и какво ли още не, които въобще не ти трябват в работата. Правиш проекти за театри, стадиони, хотелски комплекси, заводи, а в реалната практика - някое къще, шарено блокче, склад.

Накратно да обобщя: не е нито толкова добре платена, нито престижна.

 
  ... горе^

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net