Защо все по-малко искат да учат интелектуални професии - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (128270)
 Любов и изневяра (31523)
 Секс и интимност (15005)
 Тинейджърски (22222)
 Семейство (7043)
 Здраве (10035)
 Спорт и красота (4847)
 На работното място (3644)
 Образование (7633)
 В чужбина (1772)
 Наркотици и алкохол (1152)
 Измислени истории (811)
 Проза, литература (1868)
 Други (20551)
 Избор на редактора (158)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес.

Клиниката работи както с двучастови конвенционални импланти с отложено натоварване така и с едночастови базални импланти.

 

  

Споделена история от Образование

Защо все по-малко искат да учат интелектуални професии
преди: 17 часа, 57 мин., прочетена 201 пъти
Питам се затъпяваме ли като нация след като няма много желаещи да учат инженерни специалности, химия, физика и програмиране?

Право, икономика, маркетинг и др. е простотия за мен. Нямаш никакво развитие и не можеш да създаваш нищо ново под слънцето.

Мечтата на един българин е хем да взема голяма заплата, хем да е в офиса и да не ходи по обекти или пък да не е в производството на машини. Няма как да стане, без да впрегнеш мозъка си за нови неща.

Отварят се нови възможности за мен да съм нито в офис, нито в завод, а по обекти и сред природата, с възможност да създавам нови неща в тази област, защото такова съм си избрал да уча.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 16 часа, 55 мин.
hash: f99e9956ba
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

1.   Защото напоследък на нискоквалифицираните "професии" им плащат колкотото на висококвалифицираните, ако не и повече. Сервитьори, шофьори.. За какво да се бъхтя години да уча да ставам инженер, лекар като един разносвач на чинии ще взима повече от мен? Явно върши по-ценна работа.. За какво да учат хората?
Една държава, в която нискоквалифицираният труд стане по-добре заплатен от квалифицираният, не я чака нищо добро..

 
  ...
преди: 15 часа, 57 мин.
hash: 624cc2de92
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

2.   Не сме длъжни да имаме като твоите интереси. Истински успял човек никога не гледа в чуждата паница. Понякога имам чувството че един Роналдо, или Меси, които не си знаят успехите и парите са по-човечни от наш Ганчо, който като вземе 5 бона заплата и мисли че е хванал Господ за шлифера. Аман от тесногръди комплексари.

 
  ...
преди: 14 часа, 54 мин.
hash: d11a01e53d
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

3.   "икономика, маркетинг и др. е простотия за мен"

Щом са простотии, пробвай да развиеш бизнес без маркетинг и реклама, без счетоводство, без да си оптимизираш данъците, без да си смяташ себестойността и без да знаеш на кого колко дължиш и в какъв срок и от кого имаш вземания. Успех ти пожелавам.

 
  ... горе^
преди: 14 часа, 3 мин.
hash: a7b7159b03
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

4.   Отговорът е ясен - защото на хората не им се учи и работи нещо трудно.
Майка ми и вуйчо ми са завършили химия - доста трудно е за учене.

Аз преди се чудех дали медицина да уча - домързя ме, защото знаех, че ученето ще бъде много.
Записах по-лека специалност, работя в офис и така.

 
  ...
преди: 12 часа, 27 мин.
hash: c28ef6d05a
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

5.   Учениците, които се интересуват от наука, директно се ориентират към чужбина. И са прави. В химическия и физическия факултет на СУ по държавна поръчка научните и инженерни специалности са безплатни и всеки може да влезе с 3-ка от матурата. Обаче, не си заслужава. Базата е стара, програмите неактуални, отношението към студентите от страна на администрацията и част от преподавателите грубо. Ако на студентите им се налага да работят за да се издържат, е малко вероятно да успеят да завършат. Лекциите и упражненията са по цял ден, понякога до 12 часа на ден, но са толкова неадекватно разработени и предствени, че на студентите впоследствие им се налага да се самообучават така или иначе.

Реализацията за тези, които все пак успеят да завършат не е особено вълнуваща. Могат да станат учители, да работят в университета или БАН, или за някоя фирма като инженери/химици. От тези най-високо платени на този етап вероятно са учителите. Тези, които продължат с научно-изследователска дейност, обикновено са разочаровани от условията на работа и ръководството. И дори няма достатъчно отворени позиции за всички завършили, въпреки че местата за студенти не се запълват и не всички записали завършват. Голяма част си продължават образованието и кариерата в чужбина или се преквалифицират.

Предложението за петцифрени такси за платено обучение в тези факултети е страшно непонятно за мен. Те нямат желаещи да се обучават безплатно, а предлагат обучение срещу безумни суми. Вероятно идеята им е, ако случайно някой се излъже, да му вземат парите. Което показва нещо, което се знае отдавна. На ръководството на университета не му пука за студентите, обучението, науката или бъдещето на България. Просто са алчни. Ще се учудя, ако има български университет, за който не може да се каже същото.

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net