Какво да правя след 12 клас, свързано с IT? - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (127222)
 Любов и изневяра (31322)
 Секс и интимност (14909)
 Тинейджърски (22178)
 Семейство (6967)
 Здраве (9967)
 Спорт и красота (4831)
 На работното място (3565)
 Образование (7563)
 В чужбина (1759)
 Наркотици и алкохол (1144)
 Измислени истории (806)
 Проза, литература (1848)
 Други (20205)
 Избор на редактора (158)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес.

Клиниката работи както с двучастови конвенционални импланти с отложено натоварване така и с едночастови базални импланти.

 

  

Споделена история от Образование

Какво да правя след 12 клас, свързано с IT?
преди: 9 години, 8 месеца, прочетена 1901 пъти
Здравейте, на 18 съм и карам последна година в училище - 12 клас. Вече съм решил че ще карам матура по Английски, защото езика го чаткам почти перфектно там ще имам the best chances of getting хубава оценка :D. По БЕЛ и математика съм слаб но някак ще ги избутам. Знам с какво искам да се занимавам компютри - графика, програмиране, хардуер - квото ще да е нямам претенций - компютрите ми са в кръвта от малка възраст и съм се учил на тях също от много малък както Английския. Някой хора го виждат това като пристрастяване но истината е че бъдещето е в технологийте - особенно в мобилните устройства, който направиха революция в начина по който ние хората общуваме, в последните 6-7 години.

Та въпроса ми е за тези който споделят тази страст като мен - какво аджеба да уча И къде? Тези няколко университета са ми хванали и окото и искам да попитам за съвет

UniBit - или така наречения библиотекарски. Чух че там било лесно и се изкарвало без много ядове в новата компютърна паракелка

Софийския в ФМИ - свързано с информатиката

Техническия - не ми се ходи там, защото доколкото знам е супер трудно.

НБУ - за този не знам много, всякаква препоръка и ще бъда благодарен

SoftUni - това е по-скоро школа отколкото университет но много я хвалят. Всичко PR и hype измама ли е или найстина е добър избор?

Също така искам да кажа че не съм добър с математиката и последните години ми куца защото не съм учил по нея много. Едни ми разправят че за програмирането без математика си загинал уууууу аааа
други ми викат че хич не е нужна за програмирането, само трябва много логика в което вярвам че мога.
Програмирането е специялността из ИТ в която най-много съм се насочил поради отличните работни възнаграждения, но както казах съм отворен и за всичко друго с компютрите.

Също така искам и да работя - не мога да се представя да съм на 20 и да не съм работил ден в живота ми, затова има ли възможност да работя докато уча някакъв стаж или нещо отделно? В района на София става въпрос.

Извинявам се че стана дълъг поста, просто исках да попитам някого анонимно какво мисли по въпроса - някой с опит с тези неща. Последния ми въпрос е каква е разликата между всеки ден ходене на лекций и задочното учене? Как става работата? Благодаря!

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 9 години, 8 месеца
hash: a35cf4e54f
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   Здрасти, колега,
Аз лично съм студент в СофтУни, сега завършвам и като цяло съм доволен. Разбира се, има си и недостатъци, но в сравнение с държавното образование, през което съм минал, е доста добър вариант. Все пак имай предвид, че не е университет, не издава диплома за висше (освен по партньорска програма), а двугодишен интензивен курс. Според мен обаче формалната диплома няма никакво значение в тези среди. Относно математиката - зависи. За 3Д графика и рендиране трябва много. За уеб приложения и игри, не толкова. Досега ми е трябвала само елементарна математика, която с малко усилия можеш да разбереш. Така че има място и за програмисти, които не са добри математици. Школи като СофтУни, Телерик, Хак България са най-добрият вариант, ако искаш да започнеш бързо работа, понеже се концентрират най-вече върху практическите умения. Самото обучение в СофтУни е супер интензивно и е почти невъзможно да се съчетае с работа, но пък след година и половина ще имаш знания за джуниър позиция (ако се отнасяш сериозно към обучението). Имат и рекрутмънт програма, с която ти помагат да идеш на интервю за работа.
ФМИ на СУ е също добър вариант най-вече заради средата - от там излизат най-добрите програмисти, макар че според някои е по-скоро въпреки ФМИ, а не заради ФМИ. Друг голям плюс според мен там са математиките, които ще развият логическото и алгоритмичното ти мисене. Но след като на теб не са ти по сърце, може по-скоро да е минус.
Библиотекарския и НБУ не бих ги записал - студенти там са ми споделяли, че освен дипломата, не получават никакви знания.
Но като цяло предвид това, което си казал - не обичаш математика и искаш бързо да почнеш работа, съветвам те наистина да се насочиш към някоя практическа школа като СофтУни или Телерик. Според мен добър вариант е, ако си много амбициозен - ФМИ СофтУни една година и половина, скъсваш си задника. После почваш работа и учиш паралелно във ФМИ.
Но най-важното си ТИ И ТВОЕТО ЖЕЛАНИЕ. Училището ще те подбутва, но 90% зависи от твоя труд. Аз с една година СофтУни познавам второкурсници от ФМИ, които ми скриват шапката, познавам и четвъртокурсници, които знаят в пъти по-малко от мен и не знам кой ги е пуснал до там. Така че който и път да избереш в програмирането, хващай се от сега, гледай видеоматериали, лекции, решавай задачи. Има достатъчно онлайн, и СофтУни си качват всичките материали.
Успех!

 
  ...
преди: 9 години, 8 месеца
hash: c7b658593a
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   уууууу аааа - Какви части на речта са тези ?

 
  ...
преди: 9 години, 8 месеца
hash: eef7313423
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   За повечето хора: IT = големи заплати, значи айде всички да ставаме IT! Да, ама не - от всяко дърво свирка не става...

 
  ... горе^
преди: 9 години, 8 месеца
hash: a35cf4e54f
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   Номер 1 съм. До номер 3 - това го чувам по адрес на всеки, който иска да се захване с програмиране. Някои опитни програмисти си мислят, че никой друг, освен тях, не става. Но не виждам какво лошо има човек да търси добра доходност. Особено един мъж трябва да може някой ден да храни семейството си. Но е много важно това да ти харесва, да го правиш с желание, за да си добър.
Относно това дали става някой - СофтУни добре са го измислили. Пускат двумесечен безплатен курс, за да видиш дали ти е интересно и можеш ли да го правиш. В края има изпит и който го мине, вече може да стане студент.
П. С. Моля да ме извините за постоянната "реклама" на СофтУни, просто уча там и затова разполагам с най-много информация точно за тази школа. Има и други подобни варианти.

 
  ...
преди: 9 години, 8 месеца
hash: e735c10ec0
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

5.   Благодаря за дългото и обстойното мнение на коментар 1. Какви са разликите между телерик и СофтУни?

 
  ...


...
преди: 9 години, 7 месеца
hash: a35cf4e54f
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

6.   Номер 1 съм:
Не съм учил в Телерик, така че ще ти кажа само това, което са ми споделяли и съм чувал.
Учебните материали и на двете школи са много сходни. Което е нормално, тъй като академията на Телерик е създадена от Светлин Наков, настоящият собственик на СофтУни. Но целите са малко по-различни.
Школата на Телерик създава кадри преди всичко за самата фирма. На всеки етап продължавт само определен процент от курсистите, останалите отпадат и могат самостоятелно да си гледат материалите онлайн. Накрая вземат на работа само най-добрите. Но и отпадналите със знанията си обикновено се реализират в други компании. Основни плюсове на Телерик - безплатно обучение, много добри лектори. Минуси - обучението е концентрирано най-вече в материя, която трябва на самата компания и може да има пропуски в направления, непотребни са Телерик но важни за програмирането по принцип.
СофтУни работи по друг бизнес модел. Там обучението е платено, отделно се спонсорира от фирми. После ако СофтУни има намери кадри, взема солидна комисиона. Като цяло лесно се влиза, но без сериозни усилия не можеш да завършиш (реално още няма завършили, проектът е на година и половина). Плюсове - доста широк набор от свободноизбираеми курсове, съответно можеш да профилираш каквото ти е интересно. Посредничество при търсене на работа за добрите студенти. Фундаментални знания в концепциите за програмиране.
Минуси - не е много евтино - редовното обучение е 500 лв. на семестър, а задочното - 250. Като нова структура все още има доста административни неуредици. Лекторите нямат опит и са далеч от тези на Телерик като ниво.
Още един съвет - което и да избереш, запиши редовно и ходи на лекции. Всички материали са качени онлайн, но присъствието те вкарва в една среда от ентусиасти и ученето върви много по-лесно. Успех!

 
  ... горе^
преди: 9 години, 6 месеца
hash: e735c10ec0
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

9.   Към коментар 1: колега, как знаеш че има практическа работа след завършване със сигурност, ако още школата е толкова нова че никой не е завършил? Как става?

 
  ...
преди: 9 години, 6 месеца
hash: 1d3200116f
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

10.   Да ти кажа, приятелю, ако не си добър по математика, програмирането може да го забравиш. Специалностите "компютърни науки" и "информатика" учат до края на 4ти семестър с математиците, така че ще ти е дооооста трудно, ако влезеш там. Най-добре се ориентирай към "инженерен дизайн" или подобни, в които учат само базовите висши математики. Ако пък искаш въобще да няма математика, забрави за специалностите, свързани с компютри и се насочи към етика, психология или право.

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net