Къде изчезна добротата - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (127919)
 Любов и изневяра (31450)
 Секс и интимност (14967)
 Тинейджърски (22209)
 Семейство (7015)
 Здраве (10020)
 Спорт и красота (4842)
 На работното място (3614)
 Образование (7609)
 В чужбина (1770)
 Наркотици и алкохол (1150)
 Измислени истории (808)
 Проза, литература (1863)
 Други (20444)
 Избор на редактора (158)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес.

Клиниката работи както с двучастови конвенционални импланти с отложено натоварване така и с едночастови базални импланти.

 

  

Споделена история от Други

Къде изчезна добротата
преди: 9 дни, 2 часа, прочетена 332 пъти
В последните години често се чуват фрази като „оправяй се“ и „никой не ти е длъжен“. На пръв поглед, тези изрази може да изглеждат като призиви за независимост и лична отговорност, но дали наистина те водят до справедливост, или водят до дълбока нечестност и социална несправедливост?

Къде изчезна добротата? Кога решихме, че състраданието, готовността да помогнем на другите, да проявим разбиране и подкрепа към тези в нужда, е нещо излишно или дори нежелано? Все по-рядко срещаме безкористни жестове и прояви на доброта, а вместо тях често се чуват критики към тези, които не могат да се справят сами. „Оправяй се“ стана почти синоним на самостоятелност, но дали не се забравя, че понякога хората са изправени пред препятствия, които не могат да преодолеят сами – поради различни лични причини. Това ли е справедливостта?

Може би идеята за „никой не ти е длъжен“ наистина е утвърдена в нашето общество, но какво всъщност означава тя? Няма ли тя не само да отнема надеждата за взаимопомощ и солидарност, но и да създава усещането, че всеки е оставен сам на себе си, без значение какви са обстоятелствата, които го заобикалят? Защо приемаме това като нещо нормално, когато всъщност всички ние сме част от една обществена структура, в която трябва да се подкрепяме взаимно?

Когато обществото ни се основава на принципа, че „никой не ти е длъжен“, това не ли води до нещо още по-опасно: социална несправедливост? Няма ли тази нагласа да засили разделението и неравенствата между хората? Вместо да се стремим към справедливост, като разпределяме ресурси, помощ и възможности, без да оставяме никого настрани, ние всъщност създаваме пропасти, които стават все по-дълбоки. Така ли наистина изглежда справедливото общество, в което живеем?

Често пъти чуваме, че личната отговорност е ключът към успеха и че всеки трябва да поеме живота си в свои ръце. Но какво се случва, когато в живота на някого настъпи криза или той просто не разполага с необходимите ресурси и възможности, за да се оправи сам? Дали наистина всички, които не успяват да се справят сами, са просто слаби и неспособни, или става въпрос за хора, които са поставени в ситуации извън техния контрол, които не могат да преодолеят без помощта на другите?

Възможно ли е философията „оправяй се сам“ всъщност да отразява измама? Измама в смисъл, че не сме готови да признаем, че социалната система не е равнопоставена и че не всеки има равни шансове да успее. Измама в смисъл, че не искаме да се изправим пред реалността, че в обществото ни има хора, които нямат възможностите или ресурсите да се „оправят“ сами, и че е наша обща отговорност да създадем условия, при които никой да не бъде оставен да се справя сам в момент на нужда.

Добротата, за съжаление, не е просто красив идеал – тя е необходимост. Ако искаме да говорим за справедливост, тя трябва да бъде основна част от нашето общество. Но дали можем да говорим за справедливост, ако не сме готови да се подкрепяме взаимно и не признаваме, че понякога всички ние имаме нужда от помощ и разбиране? Дали обществото, което основава всичко на индивидуалната отговорност, не е в действителност общество, което прикрива социалната несправедливост, вместо да я решава?

И в крайна сметка, какво ще се случи с добротата, ако продължаваме да вярваме, че всеки трябва да се справя сам? Няма ли това да доведе до по-голяма социална изолация, безпомощност и отчуждение, отколкото до справедливост?

Понякога не можем да се справим сами и да се изправим срещу всичко. Това не е признак на слабост – това е просто реалността на живота. И ако обществото ни започне да разбира, че истинската сила и справедливост идват именно от взаимната подкрепа, тогава може би ще започнем да изграждаме едно по-честно и състрадателно бъдеще.

Как вие виждате тези въпроси? Ще продължим ли да вярваме, че „оправяй се“ е пътят към справедливостта, или ще осъзнаем, че истинската справедливост е в добротата и готовността да помагаме на другите, когато имат нужда?

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 8 дни, 17 часа
hash: 29ac0d77d8
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

1.   Споменаваш за "неравенства" и "като разпределяме ресурси" в публикацията ти. Всъщност равенството е НЕсправедливо. Можеш да напишеш в Google "equality vs justice" и да разгледаш картинките...
Иначе не можеш да промениш хората и тенденцията за това охлаждане няма да намалее... Може да не е съвсем по темата и някои няма да се съгласят, но един искрен християнин ще се опитва да спазва заповеди като "обичай ближния си като себе си" или "всичко, което искате да правят вам човеците, същото правете и вие тям". Отделно "всяко добро даяние" идва от Бога. Така че може би тези отговори ще те насочат по някакъв начин.

 
  ...
преди: 8 дни, 14 часа
hash: 0696cb0ca2
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

2.   Аз преди година бях създал подобна тема като твоята, само че се отнасяше за две, три момичета, за които съм се лишавал от сън, за да им помагам, а накрая ме блокираха от нищото без причина. Еми какво да ти кажа, повечето коментиращи под темата ми бяха идиоти. Аз и сега винаги гледам да помогна на другите с каквото мога ако някой ме помоли за помощ де. Нищо не ми коства. Просто 80% от хората са безскрупулни и нагли същества, това е.

 
  ...
преди: 8 дни, 7 часа
hash: b3d210e1c7
гласове:
1 2 3 4 5
  (8 гласа)

3.   Авторе, къде по улиците виждаш хора? След 2012г. "хора" на тази жалка територийка няма! Пошлото, арогантността, завистта, наглостта ВИНАГИ взимат превес. "С нахалство към прогрес" е другото верую на българина! Не съм се родил, за да се гаврят с мен! Сбогом!

 
  ... горе^
преди: 8 дни, 6 часа
hash: 41e970bbda
гласове:
1 2 3 4 5
  (8 гласа)

4.   Авторе и сега има много хора, които помагат и спазват християнските принципи и ценности.

Просто явно не си в правилната среда - започни да ходиш на Богослужения в православната църква - и ще видиш изобилие от такива хора...

Освен това по принцип доброто не трябва да се афишира, сам Господ Иисус Христос казва следното:
"А ти кога правиш милостиня, нека лявата ти ръка не знае, какво прави дясната,
та милостинята ти да бъде скришом; и твоят Отец, Който вижда в скришно, ще ти въздаде наяве. "

 
  ...
преди: 8 дни, 5 часа
hash: 2e05e84bd7
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

5.   От автора.
Явно всички т. нар "либерали" са с това мислене на индивидуализъм, въпреки че не мисля, че е справедливо.
До 4 - знам, че в църквата има такива хора, но въпросът е да има и извън църквата хора, които имат съвест, морал и т. н.

 
  ...


...
преди: 8 дни, 5 часа
hash: 26f73ecbde
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

6.   От автора. А и много познати казват, че са вярващи, но когато цитирам нещо от Библията, за да ги науча (те казват напълно противоположните неща на тези, които пише в Библията), те ми казват да не цитирам Библията, защото я разбирам грешно. А аз я разбирам така - трябва да се съобразяваме с всичко, което пише там, особено за Новия Завет, за Стария не съм сигурен.

 
  ... горе^
преди: 8 дни, 48 мин.
hash: 71f2230ff6
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

10.   До 2 - как се казва заглавието на темата, искам да я видя, имам подобен случай.

 
  ...
преди: 5 дни, 4 часа
hash: 6ca4308ad2
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

11.   Авторе живеем във време в което има много възможности, но аз виждам мързели, прости, арогантни хора, то ги мързи да се помръднат. На кого да помогнеш, на някой който го мързи да се мръдне и ти реве как няма работа, питам, ти св-та пращаш ли, ами не, то работа няма. Е кой и как да помогне на такъв човек. Помогнаха на мой познат за интервю, където работя дойде рошава, брадясал, с черни дрехи и развлачен пуловер, язък му за езиците и образованието, е не го взеха естествено. Трябваше ли да отида да го облекат, изкъпя и избръсна ли. Каквото сам си направиш и цяло село не може да ти направи, има една поговорка. Затова отговорност, отговорност пък ако някой ти помогне благодарност.

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net