За когнитивната девалвация на емоционалната уязвимост и парадоксалната ѝ стигматизация като средство за контрол - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (128130)
 Любов и изневяра (31494)
 Секс и интимност (14993)
 Тинейджърски (22213)
 Семейство (7029)
 Здраве (10032)
 Спорт и красота (4844)
 На работното място (3630)
 Образование (7626)
 В чужбина (1770)
 Наркотици и алкохол (1150)
 Измислени истории (810)
 Проза, литература (1867)
 Други (20514)
 Избор на редактора (158)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес.

Клиниката работи както с двучастови конвенционални импланти с отложено натоварване така и с едночастови базални импланти.

 

  

Споделена история от Други

За когнитивната девалвация на емоционалната уязвимост и парадоксалната ѝ стигматизация като средство за контрол
преди: 2 дни, 21 часа, прочетена 272 пъти
Уважаеми администратори, моля ви темата да бъде одобрена с оглед нейното съдържание, тъй като засяга ключова етична и психо-социална дилема, която има отношение както към междуличностните отношения, така и към колективната способност за съчувствие в обществото.

В нееднократни житейски контексти съм попадал в ситуация, при която формулирането на вътрешен дискомфорт, болка или психическо страдание се посреща не с емпатия или уважение, а с обвинение в манипулативност. Споделянето на емоционална болка, вместо да бъде разпознато като автентичен жест на уязвимост, бива тълкувано като стратегия за контрол, натиск или самопоставяне в роля на жертва с цел доминиране над ситуацията.

Тази реакция се превръща в обезоръжаващ парадокс. От една страна, се очаква индивидът да бъде автентичен, открит и емоционално прозрачен. От друга страна, самата проява на автентичност в контекста на уязвимост се използва срещу него като основание за дисквалификация, емоционално обесценяване и дори морално осъждане.

В конкретния случай, при който заявявам, че преживявам конкретни действия като форма на психологическо изтезание, вместо да срещна валидиране на преживяването си или поне уважително изслушване, бивам обвинен в това, че съм манипулативен, че преувеличавам, че се опитвам да "контролирам с емоции". Това повдига въпроса: на какво основание определен човек, изказващ страдание, автоматично се конституира като съмнителен, докато причинителят на това страдание остава свободен от етическа проверка?

Поставям темата тук не за да предизвикам полемика, а за да формулирам пред по-широка общност следния въпрос: в какъв морален ред съпротивата срещу страдание се превръща в морално укоримо поведение? И възможно ли е, в една цивилизована общност, човек да каже „страдам“ и това да не бъде превръщано в причина за обвинение, а в повод за разбиране?

Благодаря предварително за търпението и вниманието към тази публикация. Ако някой друг е имал подобен опит, ще се радвам да прочета различни гледни точки.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 2 дни, 13 часа
hash: 95282aceae
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

1.   Дефинирайте "съпротива срещу страданието". Желателно с конкретен пример. Да си представим например следния казус. Аз страдам, защото мъжът ми не ме води на екскурзии в чужбина и не ми купува скъпи подаръци. Това ме травмира емоционално и влияе негативно на моята самооценка. Настоявам да прекрати тормоза, да ме заведе на Малдивите и да ми купи чанта за 5000 лева, за да мога да се почувствам пълноценна личност. Бихте ли определили това като "съпротива срещу страданието", на която трябва да очаквам адекватна реакция - удовлевторение на ключовите ми потребности и съответно възстановяване на психичното ми равновесие?

 
  ...
преди: 2 дни, 12 часа
hash: 70261e7bce
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

2.   Автор. Благодаря за въпроса. В случая говоря за психо-емоционално страдание, а не за материални искания. Под съпротива срещу страданието имам предвид стремежа на човека да постави граници и да заяви вътрешната си болка в контекст на междуличностна динамика, в която се чувства обезценен или наранен. Това не е форма на манипулация, а акт на психична самозащита, насочен към възстановяване на субективната цялост и емоционалната сигурност. Целта не е получаване на облаги, а разпознаване и валидиране на реално психично преживяване. Няма как някой да страда, защото не е на екскурзии и не получава скъпи подаръци. Говорим за истински изтезания.

 
  ...
преди: 2 дни, 9 часа
hash: 208b9c6217
гласове:
1 2 3 4 5
  (4 гласа)

3.   Основанието човека обвинен в терор да не се подлага на етическа проверка е фактът че всеки има право да прави каквото иска, а страдащия съвсем не е длъжен да стои до човек който го тормози и въобще да контактува с такива хора. Ако той е контактувал с такива хора вината си е изцяло негова.
Самия факт че си го е причинил да контактува с хора които го натоварват емоционално говори че или е имал финансови ползи от контакта си или е мазохист.

 
  ... горе^
преди: 2 дни, 5 часа
hash: 53faf075a1
гласове:
1 2 3 4 5
  (5 гласа)

4.   И изкуствен интелект не може да ти помогне. Пробвай пак със собствен.

 
  ...
преди: 2 дни, 4 часа
hash: f1be8b2b9f
гласове:
1 2 3 4 5
  (8 гласа)

5.   Виж завършил съм психология преди 25 години.
Помня като бяхме студенти понякога обичахме да се правим на интересни и да си говорим по между си със сложни думи, но твоето минава всякакви граници.
С какво ти помага това сложно изразяване?
И какви са тези разсъждения? За какво?
Животът е прост - яж, пий, забавлявай се, работи това, което обичаш, срещай се с хора, който ти харесват, смей се колкото може повече.
И най-важното - не прекалявай с мисленето. Мисленето е полезно, но когато е прекалено става бреме.
Умереност във всичко трябва да има!

 
  ...


...
преди: 1 ден, 20 часа
hash: fc91c642a8
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

6.   Някой Ви манипулира, когото обичате.

Хората сме устроени така, че неминуемо проектираме собственият си вътрешен свят, когато трябва да съдим за мотивациите на другите, действащи върху нашият.

Просто така сме устроени. Когато нормален, дишащ и любящ човек има срещу себе си някой психопат, или човек сойто държи на това да е в позиция на силата над другия, става следното -

Любящият проектира върху другият собственият си свят - примерно, счита че емпатията на другия ще бъде сходна със собствената му емпатия, и че ако се разкрие, другият ще оцени това и ще му помогне.

Отсрещният човек вижда обратното, някой, годен да му стане жертва; Някой, който с позитивната си проекцията върху него го осмисля и му дава сила - а именно, самият той манипулатор и негоден да проектира смисъл върху другия, има нужда от проекцията на другия от смисъл върху себе си.

И вместо да му върне обратна връзка на - "съжалявам че страдаш" и така цялата комуникация ще има смислен край - любящия ще получи подкрема и ще се махне причината за страданието - психопата вместо това му връща такава обратна връзка, която няма да отстрани проблема, ами ще го задълбочи, защото в малкото му съзнание на психопата той го е страх да не изгуби притока на смисъл, на проекция от любящия, която му осмисля манипулациите.

И всъщност затова той те gas-лайтва като ти сазва, че страданието ти не е валидно и се правиш на жертва - за да се опитваш да го разбираш още повече и да му носиш смисъл.

Остави тези прогнили индивиди, колкото и да ти е мъчно.

Намери си истински приятели, нещо много трудно в днешно време.

 
  ... горе^
преди: 1 ден, 16 часа
hash: 5f8f991e60
гласове:
1 2 3 4 5
  (8 гласа)

7.   Синтезирайки пантомимиката на парадоксалната антропология и базирайки се на солидна фундаментална практика ще бъда кратък - изгубих интерес.

 
  ...
преди: 1 ден, 3 часа
hash: 33a5731a58
гласове:
1 2 3 4 5
  (7 гласа)

8.   Комплексарите си служат със сложни думи.

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net