Можеш ли да се промениш на такава възраст - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (132627)
 Любов и изневяра (32468)
 Секс и интимност (15396)
 Тинейджърски (22376)
 Семейство (7420)
 Здраве (10260)
 Спорт и красота (4922)
 На работното място (4061)
 Образование (7826)
 В чужбина (1836)
 Наркотици и алкохол (1181)
 Измислени истории (814)
 Проза, литература (1950)
 Други (21958)
 Избор на редактора (159)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес.

Клиниката работи както с двучастови конвенционални импланти с отложено натоварване така и с едночастови базални импланти.

 

  

Споделена история от Други

Можеш ли да се промениш на такава възраст
преди: 13 дни, 23 часа, прочетена 349 пъти
Все по‑често чувам твърдението, че след 40 човек „вече е оформен“ и не може да се промени към по‑добро. Истина ли е това или е просто мит, който хората си повтарят, за да си оправдаят падението?

Според вас характерът наистина ли се „заключва“ след определена възраст, или човек може да се развива, да става по‑спокоен, по‑мъдър, по‑дисциплиниран, независимо от годините?

Ако имате опит, ще се радвам да го споделите.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 13 дни, 15 часа
hash: 00dcdc157d
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

1.   Характерът е във функция на Его-то, а както знаем последното е майстор на заблудата, така че на тази възраст няма как да се промени егото, което с годините се калцира още повече.

 
  ...
преди: 13 дни, 9 часа
hash: e0a30c9be5
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

3.   Не е до възраст. До осъзнаване е, ако го има. И ако въобще има желание за промяна. Ако няма- никой не е в състояние да те накара насила. Не е и нужно.

 
  ...
преди: 13 дни, 1 час
hash: 29dadcdff9
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

4.   Всеки човек е способен да се промени просто трябва да го иска.

 
  ... горе^
преди: 13 дни, 1 час
hash: 049ca5141d
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

5.   "не може да се промени към по‑добро"

Какво значи "промяна" и "за по-добро"?

Ако питаш - може ли другите да влияят на човек над 40 и да му обясняват как да си живее живота - НЕ. Затова и бракът не е за 35 годишни както е модерно да се обяснява, а за млади хора които поне имат шанса да се нагодят един към друг, да си изградят тепърва общи житейски навици.

Ако питаш, може ли човек над 40 да си преправи лошите навици и недостатъци - естествено че може, стига да си ги вижда и да иска да направи нещо. Пълно е с колкото искаш примери на хора които са спрели алкохола примерно, цигарите, започнали са да спортуват, да се хранят по-правилно и т. н. Но това е въпрост на осъзнаване, че тези неща обективно му вредят.

А по въпросът с характера, с него се РАЖДАШ. Той не се променя, но се адаптира спрямо житейската среда и изборите които правиш. Много често средата е такава, че не ти предоставя избор. Тя не е "добра", как очакваш човекът да се промени към "по-добро"?

Да ти го обясня като за още по-глупави. Представи си, че набият едно куче и то се озлоби и започне да напрада хора. "Характерът" ли му е такъв? И какво значи да се "промени към по-добро". Кучето просто се е адаптирало да оцелее във враждебна среда. О твоя гледна точка - това ли му е "характера"? "Хубав" или "лош" е този "характер"?

 
  ...
преди: 12 дни, 23 часа
hash: ba42309fbc
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

6.   Деменцията не пита можеш ли, не можел ли. Направо променя.

 
  ...


...
преди: 12 дни, 15 часа
hash: 64b9785b08
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

7.   Прочети за невропластичност. Може. Вярно, с годините е по-трудно. Но от друга страна на 40 е вероятно да имаш повече инструменти, които да ти помогнат за промяната - пари, среда, опит, знания.
Вече зависи и какво искаш да променяш. Ако искаш без опит да станеш олимпийски шампион в даден спорт, не може. Ако искаш да направиш кариера в ново направление, може и е пълно с такива примерни. Но е по-трудно, отколкото на 20. Можеш да учиш и запаметяваш нова информация, но пак е по-трудно.
Ако дефинираш по-добре целите си мога да ти кажа какво мисля конкретно.
Конкретно за характера, някои неща са биологично заложени, други подлежат на промяна. Вярно, имаме си травми и модели, които винаги ще се обаждат, но можем да ги държим под контрол.

 
  ... горе^
преди: 12 дни, 6 часа
hash: bcb4a407b8
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

8.   Който иска се променя, който не иска: не. Като гледам в работата как треперят на разни тетки с труден характер, вместо да ги игнорират им се чудя. При мен тези не вървят някой да ми върви с обидите напред и команди, нито ми е авторитет нито ми е интересен човек, който има претенции, а дори "добър ден" не казва.

 
  ...
преди: 12 дни, 31 мин.
hash: 3eee53a983
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

9.   От автора. Питам ако си на 40-50 си неудачник и си възпитан да мълчиш и да оставиш другите да те мачкат, можеш ли да се промениш и да се адаптираш към съвременния свят и как е най-добре да се започне?

 
  ...
преди: 11 дни, 16 часа
hash: 64b9785b08
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

10.   От 7 до автора. "Неудачник" е идентичност, формирана в главата ни, не обективен факт. Съответно подлежи на промяна чрез промяна на невронните пътеки. Не мога да ти дам стъпка по стъпка план, понеже не те познавам, но ще започна с някои стъпки, които при мен са работили.
Първо, може да прочетеш за асертивност, мъжка комуникация. Давам ти две книги, които на мен ми помогнаха. "Граници" на Хенри Клауд и "When I Say No I Feel Guilty" на Мануел Смит. Може да видиш и No More Mr Nice Guy на Робърт Гловър, преведоха я на български даже, "Никога повече добряк". Тя е по-скоро за подобно поведение в брака. Помисли и за психотерапевт.
Другото, което дава самочувствие, са успехите. Започни с малко, някакъв спорт. Бягане, фитнес, боен спорт вдигат мъжката енергия. Или каквото ти харесва. Но когато човек е в добро здраве, се качва и енергията, от там и асертивността.
И да, звучи грозно, пари. Най-малкото, ако имаш спестявания, можеш да си позволиш да не допускаш унижения на работа. Ако те уволнят, няма да гладуваш, докато намериш нова.
Но пак, не става от днес за утре и дори да се промениш, под стрес понякога вероятно ще регресираш временно към старите токсични модели.
Успех!

 
  ... горе^

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net