За капитализма - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (125383)
 Любов и изневяра (30878)
 Секс и интимност (14764)
 Тинейджърски (22102)
 Семейство (6858)
 Здраве (9858)
 Спорт и красота (4799)
 На работното място (3426)
 Образование (7491)
 В чужбина (1728)
 Наркотици и алкохол (1133)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1786)
 Други (19602)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от Други

За капитализма
преди: 10 години, 20 дни, прочетена 5865 пъти
Който се интересува от комунизма ДА НЕ ЧЕТЕ. Това е грешната тема! Пишете в темата „За комунизма“. Благодаря
Темата НЕ Е Комунизъм vs. Капитализъм, а ЗА КАПИТАЛИЗМА. Ако имате носталгия/спомени от комунизма, моля да пишете в темата „За комунизма“. Благодаря
Ако нямате време - не четете. Темата стана дълга

Темата е насочена към хора с интереси в областта на Икономиката и към тези, които искат да си обяснят основни механизми и процеси, както и да обогатят своята обща култура в тази насока, както и да си отговорят на долните въпроси.

В н. 76, от темата „За комунизма“ един Коментатор зададе два много интересни въпроса, които според мен вълнуват доста хора у нас, а не са по темата на историята, затова си позволих да направя тази история и да спрем да спамим другата тема.

Въпросите на н. 76 са по смисъл (не е цитат!) са следните:
1. С какво е „по-работен“ човек Х (инж. ) от човек У (работник), за да получава Х до 6 пъти по-висока заплата?
2. Какво може да направи работникът, за да получава по-висока заплата?
Надявам се да Ви помогна да си изясните някои механизми НА КАПИТАЛИЗМА, отговарящи на горните въпроси по разбираем за ВСЕКИ начин без да са необходими общи познания по Икономика.

За да са толкова ниски заплатите у нас има няколко причини, които са комплексни - т. е. действат заедно и поотделно и едната е и причина, и следствие понякога. Долу е и отговора на първия въпрос - защо едни хора взимат повече пари от други, макар че нуждите са еднакви, работното време е еднакво и всички работят съвестно по 8 часа на ден.

- ПАЗАР НА ТРУДА ТЪРСЕНЕ/ПРЕДЛАГАНЕ
Работната ръка е производствен фактор като всеки други (Капитал, Земя, Информация, Високи технологии, Ресурси). Цената за един човекочас е функция от търсене vs. предлагане и там, където са се споразумяли работник и работодател - там се стига до определена работна заплата.
За това говорим за Пазар на труда. Функционира като всеки останал пазар по принцип. Има и различни качества на работната ръка, така както има различни качества за продукти и сме готови да платим повече за по-високо качество... това всеки го знае. Не говоря за хората като личности, като равни пред закона - във философския смисъл, а за хората като производствен фактор и в качеството им само на такъв са различни. Не е оспоримо, че човекът е равен по права и като стойност в хуманен план. С това се занимават етиката и философията, но Икономиката има други теми.

Става тук дума изключително за човека като производствен фактор, който получава определена цена за своя труд.
Много сложни са процесите обаче на пазара на труда, има хора, които само това работят - има вътрешни, външни (между фирмите) и така нататък. Няма да се спирам на тези подробности тук.
Общо казано обаче заплатата се определя от дефицита на работната ръка, от нейната производителност и необходимост.
Какво може да направи определеният работник ЛИЧНО за по-висока заплата?

Направи се дефицитен - т. е. квалифицирай се!!!

НЕквалифицираната работа може да я върши всеки, включително квалифицираният човек, обратното не може да се случи.
Един лекар може да работи като санитар, но санитарят не може да работи като лекар - затова и лекарят винаги ще взима по-висока заплата от санитарят в условията на капитализъм. Един лекар може да върши работата на мед. сестрата, но обратното не може да се случи - може да има лекарска практика без мед. сестра и санитар, но не и без лекар - т. е. лекарят винаги ще взима повече от мед. сестрата.
Не бива да се намесваме в този процес!!!! Ако платим на всеки според нуждите - т. е. по равно, защо някой да става лекар и да учи по 15 г.? Той ще стане санитар и лекари няма да има или ще са прекалено малко - оформя се черен пазар, на който квалифицираният пак получава по-голямо обезщетение, за да упражнява професията си като заради изключителният дефицит може да се случи така, че обезщетението да стане огромно и непосилно за огромната част от населението и лекарят да обслужва така само най-най-богатите. Имало го е и това положение преди 20 век, а днес в Африка. И така, за да не получава Х лекар 6 пъти повече от У мед. сестра може да се получи накрая така, че Х лекар да стане толкова дефицитен, че да иска богатство за своята дейност. Вижте т.н. „лекари-звезди“ - те са изключително дефицитни заради изключителните си качества и взимат по 200 хил. долара на операция без да преувеличавам. Лекарят в гр. Враца взима 200 лв. за операция - има ли разлика в качествата на единият и другият или да платим на всички по 10 хил. лв. и да кротуват, но да видим тогава кой ще прави сложните мозъчни и сърдечни операции...
(гледайте Баш Майстора, ако се интересувате от черните пазари и искате да се посмеете, за сериозните препоръчвам книгата „Черният обелиск“ на Ремарк).

Така е и при всички други професии.
Не казвам, че всички конкретно да станем лекар, но ако си мияч на чинии в кухня, направи всичко взможно, за да станеш готвач - после майстор готвач и защо не собственик на свой ресторант... Не може да има еднакво или дори близко заплащане на майстор-готвача и мияча на чинии - и двамата са еднакво работни, но кой ще учи за готвач тогава, а и миячът на чинии можеш да го замениш с миялна машина или другите служители в по-свободно време да мият чиниите, но без главен готвач, ресторантът не може да съществува.

- УСЛОВИЯТА В ДЪРЖАВАТА НА МАКРО НИВО
Корупция, липса на инфраструктура, на специалисти във всички области, на работеща съдебна система, СТАБИЛНА НЕНАДЦЕНЕНА ВАЛУТА на сигурност, ГАРАНТИРАНЕ НА ЧАСТНАТА СОБСТВЕНОСТ, предвицимост... образование, здравеопазване, ....
За да функционира изобщо пазарната икономика са нужни два основни фактора - ГАРАНТИРАНЕ НА ЧАСТНАТА СОБСТВЕНОСТ и ясен собственик, РАБОТЕЩА СЪДЕБНА СИСТЕМА, за да се изпълни първото. Другите фактори са спомагателни, важни, но ако тези два не функционират, няма как да имаме и ДЕЙСТВАЩА пазарна икономика.
Рамковите условия в държавата, особено корупцията, нераборещата съдебна система и липсата на инфраструктура отблъскват чуждите инвеститори - т. е. няма начин да се увеличи търсенето на работна ръка в степен и в темп, необходим, за да се качат силно заплатите.

Какво можеш да направиш - ходи на избори, организирай протести, участвай в политическия живот на страната си, прави сдружения, интересувай се и изобличавай корупцията, НЕ МЪЛЧИ

- ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА НА ТРУДА
Дори да иска един работодател, той не може да плати безкрайно големи заплати, а човешките потребности са безкрайни и неограничени по определение. Има една проста сметка - за да даде 1 лв. заплата на работника си, този работник трябва да изкара 3 лв. продукция на работодателя си (продукцията може и да е услуга, научна дейност и т.н.).
Останалите 2 лв. не си ги взима работодателят за себе си, а са му необходими за инвестиции, да плати осигуровки и данъци, наеми и консумативи и да му остане като печалба толкова, колкото му обезщетява риска от инвестицията.
Т. е. дори да е дефицитен даден кадър + да иска високо заплащане, работодателят няма да му го плати, ако не може.
Затова и на Запад, където работната ръка в определени сектори е дефицитна, пак не се стига до огромни заплати + дори да има стачки - те водят до 1-2% увеличения на заплатата.
Екстремен пример е Великобритания. По времето на Тачър има огромни национални стачки на работниците в автомобилната промишленост, в добивната пробмишленост и така нататък - страната е буквално парализирана с години от такива стачки и не могат да се разберат. Английските големи фирми са пред фалит - Тачър им дава благословията си и английските капиталисти си изнасят капитала и ПРОИЗВОДСТВОТО от страната. Остават много малко като Ролс Ройс и то с минимално производство и преди всичко инжинерите и развитието, а производството е в други страни.
Ето защо днес Мини се прави от БМВ и Ровър не съществува, ако излезне човек извън Лондон ще види в очите на обикновените хора безнадежността и безперспективието - бившите работници и техните деца не знаят какво да правят със себе си.
Говорим в случая за деиндустриализация на цялата страна. В момента финансовия сектор прави над 50% от БВП там, другото са разни други усуги, масово населението е деградирало на социални помощи, алкохолизирано, и малкото фирми, които произвеждат нещичко взимат поляци, българи и румънци.
Заради обещанията и манипулацията на силните синдикати, англичаните не са готови да работят за заплатите, за които стоки за бита, храна, дори машини могат да бъде произведено на печалба и деградират на социални помощи. СИНДИКАТИТЕ ЗАЩИТАВАТ ПРАВАТА САМО НА СВОИТЕ ЧЛЕНОВЕ - РАБОТЕЩИТЕ!!! Безработните, които са жертва на деиндустриализацията не се защитават от синдикатите. Важно е това да го разберем преди да приемаме за чиста монета техните лозунги, ако сме безработни в момента, защото те не работят за нас, а за ЗАЕТИТЕ В МОМЕНТА, които плащат членски внос. Във всички страни със силни синдикати има сравнително високи заплати за ниско квалифицираните, но и огромна безработица за тях, но и за младите хора, които тепърва си търсят някаква работа (виж Гърция). Какво ви пука, ако минималната заплата е 700 евра, но вие нямате работа? Вашият доход е 0 евро. Така се чувстват към 70% от младите хора в Гърция.
Забравяме за труда като задача на човека, необходима за здрава психика, развитие. Чрез социалните помощи бившите работници имат покрив над главата, ядене и алкохол, но доходът им е в пъти по-малък от хората на минимална заплата, за която не са готови да работят (виж долу защо)

!!! В много западни държави е по-евтино да дадеш социални на неквалифицираните, ниско квалифицираните и проблемни хора (инвалиди, малцинства) от това да им дадеш работа, защото минималната заплата е по-висока от тяхната производителност!!!

У нас не можем да си позволим това все още, но е въпрос на време, НО ЗАБЕЛЕЖЕТЕ - неквалифицираните и непродуктивните НИКОГА не могат да взимат големи заплати, а в най-добрия случай ще взимат социални помощи, които ВИНАГИ са много под минималната работна заплата, за да си заслужава все пак работата за хората, които все пак решат да работят - т. е. минималната заплата е социална помощ + минималното обезщетение, за да станат такива хора и отидат на работа сутрин. Нито повече, нито по-малко.

Защо финансиста в лондонското сити има 300 хил. заплата, а работникът 1000 заплата - кой бил по-работен?

Не става дума за работност/неработност, а за стоиностите, които създаваш с твоята работа.
Най-високата добавена стойност е във финансовия сектор, а един работник, който пакетира наденица да кажем никога не може да постигне добавената стойност на финансиста, защото никой не е готов да плати 1000 лв за кило наденица.

ПОМНЕТЕ ЗА КАПИТАЛИЗМА - капиталът е мобилен. Това е ОСНОВНОТО качество на капитала. Повтаряйте си го, ако трябва - капиталът (ви) е мобилен!!!
Капиталистът във всеки момент може да си събере нещата и да инвестира другъде, ако има повече възвръщаемост или по-малък риск! Увеличи риска чрез безредици и грешна политика - капиталът си отива, намали възращаемостта чрез данъци или увеличаване на заплатите - капиталът си търси по-добри условия, ще остане, докато изобщо има минимална възвращаемост, но стане ли негативна (ЗАГУБА), капиталът си отива!!!
КАПИТАЛИСТЪТ НЕ Е СПРАВЕДЛИВ, той се води изключително от това дали получава достатачно възвращаемост от капитала си и дали има място/бранш, където може да постигне с 1 лв. капитал повече възвращаемост.
Живеем в глобален свят.
Говорим за деиндустриализацията на цели държави и преместване на Капитал към държавите и браншовете, където Капиталът докарва повече възвращаемост (развиващи се държави с добри рамкови условия).
Не е лично, ако Нокия премести завода си от Финландия в Румъния и после затвори завода и в Румъния и реши изобщо да не произвежда даден продукт - всичко е проста сметка - как да получа повече от капитала, който рискувам. Нито финландският е по-малко работен от румънецът, нито румънецът е неработен, за да му затворят завода. Работността няма никакво отношение - можеш 8 ч. да ходиш на работа и да произвеждаш стойност за 20 лв., можеш и за 10 секунди да произведеш в пъти по толкова. Има мениджъри в развитите пазарни стопанства, които средно за 5 мин. изкарват стотина евро., а чистачката на офиса им работи два дни за тези пари, но на никой не му хрумва да направи чистачката мениджър и да ? повери управлението на фирмата, макар че е стотици пъти по-евтина и очевидно е работна - идва си на работа точно и работи съвестно. Поне това не може да се случи в условията на свободно пазарно стопанство, не че не се е случвало при други условия, но този филм сме го гледали и едва ли ще се случи отново в рамките на нашия жизнен път. Затова е нужно да разберем механизмите на пазара на труда, за да не чакаме напразно да станем шефове и да не ставаме жертви на популистите.

В България под условията на корупция, нерабореща съдебна система, изключително ниска производителност на труда в сравнение с развитите държави можем да задържим капитала само с ниските данъци и работна заплата, както и с повишаване на производителността, а последното става само с инвестиция в машини, инфраструктура + ОБРАЗОВАНИЕ и квалификация на работниците. Затова е изключително важно да се борим с корупцията и нефункциониращата държава, да строим инфраструктура и да ОБРАЗОВАМЕ- това индиректно ще увеличи нашите заплати и стандарт на живот!!!


Така общо взето функционират пазарите на работна ръка.... учи се 7 години, не съм изчерпателна и съм спестила дори много фактори.

КАПИТАЛИЗМЪТ НЕ Е СПРАВЕДЛИВ, не обещава плащане според нуждите на човека, а капиталът стои в основата.
В Развитите страни в Западна Европа, които са стигнали Брутен вътрешен продукт на глава от населението над 20-30 хил. евро на човек е възможно капитализмът да се измени в посока социална пазарна икономика, но забележете - И ТАМ горните механизми функционират. Държавата може да се намеси в процесите като инвестира в образование, инфраструктура, бори корупция и така нататък, но не бива сама да раздава пари и да назначава огромна част от населението, защото няма кой да произвежда благата.

В държави като Гърция държавата си е позволила да се намеси прекалено, да обещае на населението си социални благини, надхвърлящи националното богатство, да вземе кредити, залагайки националното богатство на бъдещите поколения, пазарните механизми са нарушени - държавата е практически демократична с планово стопанство, финансирано с КРЕДИТИ!
Не бива да се ориентираме по такива държави дори краткосрочно този път да се струва по-лесен и да има благоприятни ефекти (повишено потребление, стандарт на живот). Просто не можеш да живееш безкрай на кредит.
Единственият гарант за дългосрочно благоденствие е да си изработиш благата и да потребяваш толкова, колкото си произвел.

МИНИМАЛНАТА ЗАПЛАТА КАТО ПОПУЛИЗЪМ НА ПОЛИТИЦИТЕ
Каквато и стойност да определи правителството, всички които взимат повече не са засегнати, а при тези, които взимат по-малко от новата стойност работодателят ще уволни всички, които не му докарват вече печалба или дори водят до загуба.
Така на Запад няма заради минимални заплати например хора на бензиностанцията, които да ви пълнят бензина и много подобни дейности - тези хора с никаква квалификация стават безработни, дава им се нищожна социална помощ да си натискат парцалките и в крайна сметка не печелят от високата минимална заплата. Цели сектори са унищожени и дори дребните ремонтни работи за дома гледат хората да си ги свършат сами - не случайно от там дойдоха големите магазини „Направи си сам“, но те нямаха особен успех у нас, защото у нас услугите са достъпни, дребните майстори могат да оцеляват и не са безкрайно скъпи заради държавни регламенти. (затова и на Запад хвърлят уредите си при най-малкият проблем - не е от излишно богатство, а по-евтино им идва нов уред на изплащане, защото го прави китаец, а ремонтът струва по-скъпо от новият уред или маргинално по-евтино, има и гаранция - ремонтни работилници почти няма или само, за да извършват гаранционни услуги - милиони са без работа заради това, да не говорим за разходът на природни и други ресурси, за да се спести труд в западната страна) НЕ БИВА ДА ПРАВИМ ТЕЗИ ГРЕШКИ, защото накрая сами ще висим с маркуча да си мием колата, а ще даваме половината си заплата за социални помощи, за да може тези хора, които днес ни обслужват, имат подреден ден, социален живот, работа да деградират у дома!!!

Много малка част от ниско квалифицираните действително ще получи новата заплата и то само тези, които и без това биха я получили след време и изкарват парите.

Сложно? Загубихте нишката? Ето ви нагледен, разбираем и запомнящ се пример.

НАГЛЕДЕН ПРИМЕР „ПЛАНЪТ СИДЕРОВ“ - Сидеров обещава мин. заплата от 1000 лв., народът е във възторг, излиза на улицата, сваля правителството и избира Сидеров

Човек А взима 1500 лв и това не го засяга - за него животът продължава като до сега. А не е избирател на Сидеров.

Ром Б работи в „Чистота“ за 350 лв. и е избрал Сидеров, и иска 1000 лв. заплата.

Ром Б, ще бъде освободен, защото не може общината/работодателят да плаща вместо 350 лв. почти 3 пъти повече. Боклукът трябва да бъде събран - извенднъж си заслужава да се купят машини за почистване на улиците и модерни камиони. Роми Б1, Б2 ще взимат действително 1000 лв. заплата, НО ще вършат работа като за роми Б3-В20 ЗАЕДНО. Доходът на Ром Б1 и Б2 ще стане действително 1000 лв. за работа в „Чистота“ но останалите 18 души ще останат без работа и няма да спечелят от високата мин. работна заплата, а ще имат по-нисък доход (виж долу защо)
ХУ малко фабрики и магазинчета ще затворят, защото не си заслужава при тези заплати. БЕЗРАБОТИЦАТА РАСТЕ, държавата раздава 200 лв. социални помощи. Ромите Б3 следващи ще имат доход от 200 лв. и със 150 лв. по-нисък от преди, когато минималната заплата е била 350 лв.
Така реално доходът на хората, за които същност е минималната, ще намалее със 150 лв., ще са безработни и лишени от ежедневие, социален живот и работа като средство удоволетворение.

Иван получава 900 лв. и ще получава от утре 1000 лв. - ей това ще е промяната, но Иван с висока вероятност и без това след година щеше да иска 1000 лв. и работодателят щеше да му ги даде!

Никой не печели от минималните равотни заплати освен политиците. В Гърция и тем подобните освен това минималните заплати са много над производителността на необразованите и неквалифицираните - там се работи на черно или като дребен „фирмаджия“.

Не става по този начин и обещаването на високи мин. заплати от левите политици е популизъм. Този, който ви обещава много високи минимални заплати, той ви използва.
Затова и у нас минималната работна заплата е толкова ниска - цели се да не надвишава производителността на най-неквалифицираните хора, за да имат те все пак някакъв доход, защото държавата просто в момента не може да си позволи да им дава 200 лв. социални помощи. И това обаче ще стане и след десетина годинки ще имаме може би 1000 лв. минимална заплата, но и поне 400 лв. социална помощ, огромни осигуровки, за да се плаща на тези хора да стоят и да си натискат парцалите.
Ако сте съгласни да плащате тези осигуровки - ОК, ще имаме социална пазарна икономика по образец на Франция, Германия. Холандия и тем подобните, но знайте, че неквалифицираните и непродуктивните пак няма да получават минималната заплата, а просто обществото ще ги отсортира и ще ги забрави срещу определена сума.

НАРЪЧНИК ЗА РАБОТНИКА, който иска да получава по-висока заплата

1. КВАЛИФИЦИРАЙ СЕ до максималното, на което си способен. Хората имаме различни качества и не сме еднакви, но направи всичко възможно, за да се квалифицираш спрямо своите дадености (не говоря само за висше).
НАПРАВИ СЕ ДЕФИЦИТЕН. Капиталистът не плаща според нуждите, не е справедлив, а плаща според способностите!!!

2. ИНТЕРЕСУВАЙ СЕ И УЧАСТВАЙ В ПОЛИТИЧЕСКИЯ ЖИВОТ НА СТРАНАТА - мисли, не мълчи като видиш корупция, не участвай!!! , не мълчи за проблемите, които виждаш с правосъдие, местна власт, НАДИГНИ СЕ.
НЕ ВЯРВАЙ на популисти

3. Ако работиш в бранш с висока добавена стойност, дефицитен си и носиш високи печалби на своя работодател (повече от 3 пъти на своята заплата) - ТИ ИМАШ ВЛАСТ. Организирайте се от същия бранш и направете стачка. Излъчете свои представители, които да преговарят с ВСИЧКИ РАБОТОДАТЕЛИ от бранша и се споразумейте за минимална заплта в БРАНША.
Например магазинерката в кварталния магазин няма власт, но ВСИЧКИ магазинерки ЗАЕДНО имат власт!!!
Главно условие е да имате някаква квалификация все пак и да няма голяма безработица - т. е. работодателите да не могат да ви изгонят и да вземат за 1 ден други хора.
Затова и санитарите и мед. сестрите не могат да се вдигнат на стачка, но лекарите могат и често получават увечличения на заплатите, а останалите две групи не получават. Ако обаче много мед. сестри отидат в Англия и станат дефицитни - ще ги заменят отчасти лекари-стажанти, но като цяло ще се увеличат и у нас заплатите.


Горните неща не са мое мнение, моя измислица - това са основни неща, които Икономическата наука изследва, основни изводи и механизми, доказани НАУЧНО, но и с човешка логика се достига до тях.

Моето ЛИЧНО мнение е, че капитализмът не обещава справедливост и не е справедлив строй - позволява малко хора да притежават огромна част от националното богатство като в развитите държави дори с развити социални системи и високи данъци някъде 7-10% от населението притежават повече от всички останали, взети заедно.
НО капитализмът (социален или не) е единствената система в човешката история, който мотивира и стимулира всеки човек да дава максимално от себе си и въпреки краткосрочните проблеми (кризи) в крайна сметка води до благоденствие на всички (виж западните развити държави)

Нека дискутираме за ТУК И СЕГА, за нашата система, в която живеем и ще живеем.
Моля без отметки към Комунизма - има си тема за това, пишете си там, а и обективно погледнато няма какво да се дискутира - той имплодира от само себе си и в най-добрият случай е интересна история, но в рамките на нашия живот няма начин да се върне като строй.

ДНЕС, ТУК И СЕГА имаме съвсем други проблеми, нека мислим за тях. Миналото е минало.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:
101-117 от 117

преди: 10 години, 9 дни
hash: 5e71519a9c
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

108.   Абе 105, да не сте случайно близначки с АВТОРКАТА? Същия стил на писане, същото бизнес развитие, същото умилително отношение към наемния персонал, силно напомнящо за о тношението към цигани и психично болни в една автомивка. "Плюенето" на 4 милиона печалба пък ми напомня за хилядата пъти възвръщаемост на вложения капитал от една друга тема. Бизнес дама си, а не знаеш какво е консигнация!!! На консигнация се продават стоки, а не се правят понички. И ако обичаш разясни кои по-точно са мизерници, глупави и мързеливи във вашето семейство, защото от написаното излиза, че това са майка ти ибаща ти...

 
  ...
преди: 10 години, 9 дни
hash: 4ad45cf4ba
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

109.   Пределно ясно е, че капитализмът не е хубав строй, просто за този етап от развитието на човечеството е най-приложим. Комунизмът е хубав само на теория-всички равни, няма бедни, няма богати. Хубаво, ама това е неприложимо към момента. Няма как някой да лежи по цял ден и да е равен с онзи, който работи съвестно. 105 го е обяснила много точно. Не, че не е невъзможно да си съвестен, работлив и умен, и пак да си беден. Вероятността обаче това да се случи при споменатите условия е много по-малка, отколкото ако си мързелив. България е бедна страна и наистина има хора, които работят съвестно, но са бедни, това не го отричам. В същото време, по мои наблюдения, наистина бедните хора не реват наляво-надясно колко са зле. Напротив, те се свиват и си живеят скромно. Най-много реват онези, минаващи у нас за заможни. Познавам хора с по няколко апартамента, коли, вили, облечени в маркови дрехи и т. н., които постоянно плачат, че нямат пари, че държавата не ставала и прочие. Това не е бедност, това е алчност. Друг важен момент е, че много хора стоят и чакат някой друг да им реши проблемите, някой друг да им намери работа, някой друг да им вдигне заплатите и т. н., за което даже не са виновни и те, просто така са били възпитани. Трябва да се научим да си търсим правата и да ги отстояваме, само тогава положението за всички ни ще се подобри. Някъде не ти издават касова бележка-обаждаш се на НАП, продават ти негодна стока-сигнализираш КЗП. С лежане вкъщи и псуване на масата нищо не се решава.

 
  ...
преди: 10 години, 9 дни
hash: 78f98bce40
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

110.   Авторке, искам да те питам по-високи заплати не означава ли това, че хората могат да си позволят да харчат повече пари, тоест да купуват повече и от там да се подобри производителността, търговията, услугите и куп още други сектори. Пиша ти на база коментара(не помня точно кой беше), че ако се увеличи заплатата на обикновения работник един вид предприятието ще предприеме съкращение на персонал и ще има повече безработица, но ако хората имат повече пари за харчене в различните сектори, то тогава ще има и повече оборот и по този начин бизнеса не би ли следвало да бъде разширен? И така да се създадат нови работни места?
Защото аз до скоро работех за 400 лв и честно казано от доста неща се лишавам и не говоря за излизане по заведения или купуване за нов парцал от китайския-тези неща за мене са лукс, говоря за лишаване от нормална храна пестене от сметки за ток. И не ми говори ти за преквалификация в тази нашата мила Родина, защото съм на 36, МАМА и ТАТИ навремето нямаха възможност да ми плащат образованието, затова чак сега когато след почти цял живот лишаване от ЕЛЕМЕНТАРНИ неща, които са нужни за съществуване в добро здраве (забележи за СЪЩЕСТВУВАНЕ, не живеене) ми писна и реших да се преквалифицирам- да записах се в университета, преди 2 години изкарах курс по програма аз мога за професионална квалификация, но въпреки че имам квалификация никъде не ме взимат на работа- така че това с преквалификацията не действа!
Относно "стачката на магазинерките"- пресен пример от преди 2 месеца- бяхме повикани в събота на работа, работодателя решил пак да ни забави големите заплати от 400 лв, целия персонал се ядосахме и си тръгнахме, след което последваха коментари от страна на работодателя, как ние губи "някакви" 200 лв, той губил 5000, заради това наше неподчинение. Е да ама ние с 200 лв се храним и плащаме сметки 15 дни! И какво мислиш, че се случи? Ами на всички ни връчи заповедите за прекратяване на трудовите ни отношения.
Затова някой в началните коментари беше казал, че нашите капиталисти се самозабравят и трябва някой да ги перне през ръцете

 
  ... горе^
преди: 10 години, 9 дни
hash: 78f98bce40
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

111.   към 105 колко е месечната заплата на обикновения работник в твоята фирма?
И престанете да свързвате положението в България с партии, вие не разбрахте ли, че пред нас се плюят един друг, а вечер заедно си пият ракията(образно казано)
За всичко това сме си виновни единствено и само ние обикновените граждани, защото сме егоисти и злобни. поговорката "не сакам на мен да е добре, сакам на Вуте да е зле" важи с пълна сила за нашата нация.
Защото такива като номер 105, които имат нормален начин на живот никога няма да подкрепят протеста на хората, които живеят на прага на мизерията, защото не се интересуват от неправдата, а се интересуват само от собствения си живот.

 
  ...
преди: 10 години, 8 дни
hash: a2994bf1bd
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

112.   111 Прав си че 105 и авторката никога няма да подкрепят хората, които живеят на прага на мизерията, но не защото не се интересуват, а защото са наясно, че вдигнат ли се заплатите, те трябва да се лишат от част от "печалбата си" за да плащат на 25-те си работници по високи заплати.
В същото време някой услуги ще поскъпнат за нея. Например Чистачката й ще иска повече пари за да чисти дома й, личният шофьор също, личният й масажист ще иска не 20лв, а 50лева на процедура и няма да й се подмазва, като му подхвърли 5лв бакшиш, козметика й ще повиши цените си, фризьора също няма да целува дупето й за 10лв. Автомонтьорът ще иска пари само да й погледне колата.
едно отклонение:
Вчера ми се случи да стана свидетел, една такава млада дама с туарег да се изсмее на автомонтьор, че й взел само 120лв, а хем й прибрал туарега с пътната помощ от пътя, през нощта, хем го поправял цяла нощ и на сутринта, джипа й бил готов и тя показно се хвалеше че й взел само 120лв общо за части, за нощен труд и затова че я прибрал от пътя. Като ехидно спомена че се е връщала от рождения си ден и там похарчила за кефа си 4000лв.

Спа центъра в хотела, вече няма да е 20лв на ден, а ще иска поне 50лв. Няма да има начин за 2 години работа в България тя да кара кола за 200 000лв, няма да може за 5 години да развие бизнес от който да капят 4 милиончета месечно, защото ще трябва да плаща заплати.
Надявам се осъзнаваш нейните предполагаеми загуби, ако "мизерниците" успеят. Не че не им пука за бедните, те обаче знаят, че докато има огромни количества бедни, цените на услугите ще са ниски.
Не се надявай с думи да убедиш кърлеж, че пиенето на кръв е лошо нещо. 105 дори не осъзнава, че има този си начин на живот не само благодарение на себе си, ами и благодарение на работниците си, и благодарение на това че и бачкат за мизерни за Европа заплати. Защо не се опита да направи за 5 г същото нещо в Германия или Дания, защото е наясно, че държавите няма да й позволят да плаща мизерни надници на гражданите им. Сега иска да прави тесто за в чужбина, ама ако се вдигнат заплатите няма да може да прави достатъчно евтино тесто че да го купуват европейците.
Поразрови се в нета малко и ще видиш шоколад Своге, които ние добре познаваме че е български. В България за бедните българи е на цена 1, 20лв, за холандците обаче е на цена 0, 19 евро цента, нека децата на бедните българи гледат българските витрини с влажни очи, нека работниците в завода в Своге са на мизерни заплати.

 
  ...


...
преди: 10 години, 8 дни
hash: 084634da64
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

113.   Прочетете този роман, няма нужда от филосфстване, не откривайте наново топлата вода, убивате си само времето. "
Чарлз Дикенс
"Тежки времена"

 
  ... горе^
преди: 10 години, 8 дни
hash: 084634da64
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

114.   За да запаля интереса Ви, ето разбор върху романа на Дикенс.
" Романът „Тежки времена“ е бил обнародван за първи път в издаваното от Дикенс списание „Домашно четиво“ (април-август 1854 г. ), скоро след което е излязъл и в отделна книга.

В творчеството на Дикенс романът „Тежки времена“ заема особено място. Значението му се определя не толкова от художествените достойнства, макар че те са безспорни, колкото от изключително голямата острота, с която писателят е поставил кардиналните социално-политически въпроси на епохата. Той като че ли е най-публицистичният от романите на Дикенс.

Както е известно, във всичките си книги Дикенс е засягал съществените проблеми в обществения живот на Англия. След „Посмъртните записки на клуба Пиквик“ той е създавал неуморно едно след друго произведения, в които съдбата на героите в една или друга форма е била свързана с жизнените условия на разните класи. Още от първите крачки хуманистът Дикенс е обръщал внимание в творчеството си върху пороците на буржоазната държавно-политическа и обществена система. Още в „Оливър Туист“ той е изобразил последиците от социалната несправедливост за най-бедните слоеве от населението. Контрастът между богатството и немотията е централният социален мотив в цялото творчество на писателя. Обаче в преобладаващия брой от своите произведения Дикенс е съсредоточавал вниманието си върху съдбата на дребната буржоазия или според английската терминология „по-долната част на средната класа“. Чрез съдбата на героите от тази среда Дикенс е разкрил процеса на поляризирането на класите, в който особено ярко и драматично се е отразявало развитието на капитализма. Драматизмът се е криел в това, че хората, принадлежали дотогава към сравнително обезпечена част от обществото, обеднявали, пауперизирали се и ставали безимотни. Съчувствието на Дикенс, както е известно, винаги е било на страната на онези, които са били жертви на тъй наречения буржоазен прогрес. Известно е също, че писателят е отразявал тези жизнени явления не в социално-икономически или политически аспект, макар и да е бил винаги точен при изобразяване на конкретните условия, които са определяли съдбата на героите му. В центъра на вниманието си Дикенс е поставял проблемите на нравствеността. Именно от това гледище той е разглеждал онези социални проблеми, които са играли решаваща роля в съдбата на героите му.

В „Тежки времена“ Дикенс за първи път се е заел да изобрази основното противоречие в капиталистическото общество. Съдържанието на романа се определя не от контрастите между немотията и богатството изобщо, а от конфликта между труда и капитала. Великият реалист е изобразил онова, което К. Маркс нарече централен конфликт на XIX век — борбата между буржоазията и пролетариата. "
Прочетете го, ще Ви е от полза, а от това и на цялото общество. Мисля, че е актуален и за днешното ни време.

 
  ...
преди: 10 години, 8 дни
hash: 6a0b2f3fc8
гласове:
1 2 3 4 5
  (2 гласа)

115.   105 съм. Не ви разбирам как още живеете в илюзии. Навън е джунгла.
Моят принцип е помощ чрез самопомощ. Давам работа на хора, на които никой не дава работа - без връзки, студенти с напрегнат план, дори имам един инвалид. Тук като анонимен човек мога да си кажа какво мисля. В живота обаче просто си действам, не се интересувам от политика и последно съч гласувала за първанов срещу сидеров
За мен единственият шанс да се измъкне човек е с много работа.
Що не питате аз за колко съм почнаша да работя като дойдохме в софия като толкова съжалявате работниците ми? Работих за 250 лв. бакшишите по 14 часа на ден лятото. Никога не съм чакала съжаление, няма и да го дам. Мен никой не ми е дал на глтово и не ме е съжалил, защо аз да давам от честно изкараното? За разлика от други нито откраднах, ното се продадох на някой чичко, запазих достойнството си и давам достойнство на моите хора. Първият ми работодател никога няма да забравя, че ме викна в склада си и ми викаше, бременна ли си ма, ако забременееш на улижата ма, селянко. Бях на 16 г. И гледам и не мога да повярвам, а онзи крещи. Жена му ни държеше като робовладелка, стоиш докато има хора, обаждане през 10 мин. Какво правиш.затова и реших да се забимавам сама и поне отношение да има в моята фирма. Да, печеля добре, но защото работя добре. Всеки мои работник е свободен да ходи ако не му харесва, свободен да си направи бизнес, изобщо свободен. Имам хора на всякакви заплати, от минимална до над максималната но не това е въпросът, а отношението и да работим като екип.
Едно мен ме свързва с авторката аз вярвам е днес тук и сега и съм доволна от възможностите които имах.
Не ме интересува капитализъл, комунизъм, днес живея добре не си спомням комунизъма и не ме интересува.
Сори за грешките пиша от телефон

 
  ...
преди: 10 години, 8 дни
hash: 996dc0d9a0
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

116.   109
Не си прав, че през комунима всички взимали по равно, а някои не работели. Напротив, който не работи не е можело да оцелява. Друг е въпроса, че наистина плановата икономика изостава и не търпи развитие. Но това може да се е дължавало и на факта, че сме отделяли много повече внимание на общи проекти, а личността е оставала на страна. Отново егоизма и алчността побеждават.
Но защо трябва да връщаме нещо старо, ами не съградим ново? Там е работата, че наистина не може да продължавата по този начин и рано или късно светът ще преживее трансформация, жалкото обаче според мен е, че тя ще бъде съпроводена с агресия и война. А то вече е на лице разпадът в Близкия изток и Европа.
Та да се доуточния - не може 1 процент от населението да притежава 90 процента от благата в света. Не може някои държави да стават все по-бедни, а други все по-богати..

Към втората част на коментара ви имам забележки. Когато държавата липсва, за какви права въобще си говорим? Ако става въпрос за права в работата ти, а директорите ти са богаташи, връзкари, мафиоти? В същото време държавните служби и синдикати не си вършат работата, а ти нямаш пари за адвокати. Та за какви права и свободи става въпрос?

Коментар номер 110.
Не, не може като увеличиш минималната заплата без да има икономика, да не фалират още в началото много предприятия. Самия преход не може да се осъществи така. Всички ще работят на загуба. Ако ще говорим за такъв тип промяна и вдигане на минималните заплати, то самата система трябва да се промени. Най-вече да се наблегне на ценностите и морала. Да не преяждаме.

За да оцелее човечеството то трябва да си промени съзнанието и светогледа. Трябва да престанем да гледаме и да се задоволяваме само с материално. Това според мен хората сами до последно няма да го променят, освен ако от горе група хора не създадът нова система, която да изиграе роля в мисленето на хората и пътят им живота.

 
  ... горе^
преди: 10 години, 8 дни
hash: a2994bf1bd
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

117.   113 защо да четем "Тежки времена" на Дикенс? За да видим в средата на 19 век колко са били зле хората ли? И мислиш че от това, че ще знаем колко зле са били хората в Англия преди 160 години ние сега ще се почувстваме по добре ли?

 
  ...

...
преди: 10 години, 8 дни
hash: 78f98bce40
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

118.   Номер 110 и 111 съм
към н 112 и аз това имах предвид, затова я попитах колко дава на работниците си, за да види съотношението между нейния доход и този на хората, които и вадят хляба. Тук само н 115 да не скочи, защото ми е ясно как мислят работодателите, че щом са дали работа значи те са по- важните в случая, но нещата са взаимно свързани.
До колкото до това, че всеки гледа себе си и трябва да се подкрепяме едни други имах предвид например ако магазинерките отидат на протест, лекарите, бдж работниците и т. н. и те да се присъединят към протеста, по този начин ставаме единни. А какво ще спечелят лекарите, които са се присъединили към магазинерките ли- ами магазинерките ще имат средства да отидат например на частен преглед и по този начин да получат по-качествено обслужване.
Към н 115 никой не иска съжаление от теб и повярвай ми не си единствената, която е работила на същите условия, в момента много хора работят на такива условия. И за това сме си виновни ние работниците, защото ако няма кой да се навие да ти работи за минималната заплата ти ще бъдеш принудена да вдигнеш заплатата нали? Или пък предпочиташ да фалираш? Това беше в отговор на "Моя работник е свободен да си ходи, ако не му харесва"
И кой ти иска честно изкараното, тук ставаше въпрос за това, че такива като теб изкарват от здравето на хората, защото съгласи се не е много здравословно години наред да си на ръба на мизерията. Ами изкарвай си предприемчива си, умна си щом си тръгнала от нулата и си стигнала до тук без чужда помощ, но съгласи се че не може човек цял живот да живее на ръба на мизерията, изкарвайки ти хляба, за това казах, че наистина трябва се да вдигне минималната заплата дотолкова, че човек да се почувства и жив, а не да се лишава от жизненоважни неща. Да за теб няма да е добре, но в началото, след това, когато хората имат повече доходи, ти ще имаш повече оборот и ще си разраснеш бизнеса, така ще дадеш работа на повече хора и пак ще печелиш много повече от работниците те. Така на практика бизнеса ти може да се разширява много повече, отколкото сега, когато хората буквално не могат да си купят хляб, а какво остава за понички!

 
  ...
преди: 10 години, 8 дни
hash: 34da719eed
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

121.   110, принципно за повечето от нещата си права и напълно те разбирам. Без опит на много места не вземат, но не чак никъде. Просто трябва да покажеш, че наистина много искаш работата и си готова да работиш доста. След като понатрупаш стаж и опит, нещата стават по-лесни. Не знам от кой град си, но се ориентирай към чуждестранни компании, там става по-лесно, отношението е по-добро, условията са по-добри и наистина ще имаш възможност да научиш доста неща. Български работодател в 95% от случаите няма изобщо да те погледне. Колкото до това, че са ви прекратили договорите-не са имали основание. Най-вероятно са ви бутнали прекратяване по взаимно съгласие, които вие сте подписали. В случая обаче сте имали пълното право да не подписвате нищо. Ако договорите ви са постоянни, работодателят много трудно може да ви махне. Ако пък ви махне незаконно, отивате на съд и ви гарантирам, че ще го осъдите и ще стане бързо. Тия капиталисти трябва ние да ги перкаме през ръцете, няма кой да го направи вместо нас.

 
  ... горе^
преди: 10 години, 8 дни
hash: 76d5a10cd2
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

122.   117, ето, за това трябва да се прочете, защото ние сега вървим по пътя, по който Англия е минала преди 200години. Преди да се оформи демокрацията там, е преминала индустриална революция. Ние искаме по комунистически да правим пазарна икономика. Бивши партийни величия си разпределиха капитала на народа и се превърнаха в олигарси(на запад ги наричат капиталисти). Разликата между едните и другите е в това, че на запад капиталиста е проумял, че при добро заплащане, служителите му носят по големи печалби(постигат ефект от труда), а у нас се мъчат да богатеят чрез първобитна експлоатация. Ето как разсъждава нашият "КАПИТАЛИСТ"-""Моя работник е свободен да си ходи, ако не му харесва"!? Или, не знай много, защото на портала чакат други. И с такава логика искат капитал да правят. Затова тук резултатите са мижави. Карат по комунистически, те си мислят, че плащат, а работниците работят толкова колкото им плащат. Докато имаме "капиталисти" които мислят като авторката и някои други като нея, още дълго ще си пожелаваме това:-"Не знам от кой град си, но се ориентирай към чуждестранни компании, там става по-лесно, отношението е по-добро, условията са по-добри и наистина ще имаш възможност да научиш доста неща. Български работодател в 95% от случаите няма изобщо да те погледне. " Ето затова трябва да се прочете Дикенс, особено нашите "капиталисти" трябва да го прочетат, та дано разберат какво е капитализъм и има ли той почва у нас. За тях, да експлоатират чужд труд, без да заплащат, значи успех!? Чрез съдбата на героите от тази среда Дикенс е разкрил процеса на поляризирането на класите, в който особено ярко и драматично се е отразявало развитието на капитализма. Драматизмът се е криел в това, че хората, принадлежали дотогава към сравнително обезпечена част от обществото, обеднявали, пауперизирали се и ставали безимотни. Съчувствието на Дикенс, както е известно, винаги е било на страната на онези, които са били жертви на тъй наречения буржоазен прогрес. 117, -"За да видим в средата на 19 век колко са били зле хората ли? " Не №117, за да разберем, че сега живота ни се върна на нивото през 19 век, затова трябва да се прочете.

 
  ...
преди: 10 години, 7 дни
hash: 0d4599bd72
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

123.   Капитализма трябва да се измете.

 
  ...
преди: 10 години, 5 дни
hash: 8c6224d02d
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

124.   Благодаря на всички участници в дискусията за интереса към темата. Това беше и моята идея. Не търся истини - те са отдавна написани от великите хора преди мен, а просто се надявам да почнем да се събуждаме като нация и да търсим смисъл зад нещата, коиото се служват и да се събудим като нация, така както сме го правили през Възраждането вече веднъж.
Не съм съгласна с много от мненията, но не това е важното. Важен е ИНТЕРЕСЪТ към теми като тази, ОПИТЪТ ни да търсим знания и обяснения.
Благодаря най-вече на тези от вас, които избраха да говорим по същество и по смисъла на темата без излишни емоции.
Смятам да отворя нова тема, която да нарека „Комунизъм vs. Капитализъм“, в който да погледнем на темитене само от икономическа, но и от философската гледна точка. Знам, че пак ще събера много „почитатели“, но аз никога не съм живяла конвенционално и не можете да ме засегнете с нападки към моята личност. За съжаление разваляте добрата дискусия с тях и нищо повече, защото не можете да ме засегнете по този начин - грешният човек съм за подобни неща.
Забравяте също, че говорим тук общо, по същество и за принципи - не съм омбуцмана, премиера или някаква висша инстанция (Господ, кармата, превидението) и не съм измислила аз правилата на играта, системата, как функционират нещата. Сърдете се на човешката природа и на историческото ни минало, тропайте по масата, но това не намалява нашата отговорност като граждани (да ходим на избори и да участваме в политическия живот), като работници и служители (да се квалифицираме и преквалифицираме).
Знам, че у нас все още има голяма носталгия към плановото стопанство, но е време да приключим с миналото и да търсим начини да плуваме по-добре в настоящите води, което означава да се занимаваме с теми като тази. Достатачно е сложна сегашната система, за да се тормозим непрекъснато как е било или как държавата това или онова трябвало да стори и как преди било перфектно, сега било ужасно. Популистите просто използват кухите си лозунги, за да отвлекат вниманието на обществото от несправянето с истинските задачи на държавата - национална и вътрешна сигурност, здравеопазване, образование, инфраструктура, привличане на външни инвеститори, функционираща съдебна система...
Въртим се в кръг, защото не разбираме като общество как функционират пазарите, как функционира пазара на труда и имаме нереалистични представи, невъзможни и напълно грешни очаквания, които няма да бъдат удоволетворени НИКОГА.
В същото време между пръстите ни се изплъзва цяло богатство от шансове, крадат ни и ни зариват с бюрокрация, за да има възможности за корупция, но това нас не ни интересува, а е първопричината за нашето страдание и състояние на бедна държава.

Авторката

 
  ... горе^

...
преди: 10 години, 5 дни
hash: 996dc0d9a0
гласове:
1 2 3 4 5
  (1 гласа)

125.   Вече 25 години деградираме, а след още толкова изчезваме. Парите ще ни погубят. Няма бъдеше капитализма.

 
  ...
преди: 4 години, 2 месеца
hash: 56c2c00191
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

126.   Един червен социолог каза, че капитализъм се прави като отделиш жените от мъжете.

Имайки наум това плюс, че фараоните са били първите капиталисти, може да се сетитете как се били построени пирамидите и каква лепило са използвали за смазка...

 
  ...

101-117 от 117
Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net
eXTReMe Tracker