|
|
|
Полезно |
Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена
Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес |
|
|
|
|
|
|
|
Споделена история от Други |
За капитализма
преди: 10 години, 20 дни, прочетена 5864 пъти
Който се интересува от комунизма ДА НЕ ЧЕТЕ. Това е грешната тема! Пишете в темата „За комунизма“. Благодаря
Темата НЕ Е Комунизъм vs. Капитализъм, а ЗА КАПИТАЛИЗМА. Ако имате носталгия/спомени от комунизма, моля да пишете в темата „За комунизма“. Благодаря
Ако нямате време - не четете. Темата стана дълга
Темата е насочена към хора с интереси в областта на Икономиката и към тези, които искат да си обяснят основни механизми и процеси, както и да обогатят своята обща култура в тази насока, както и да си отговорят на долните въпроси.
В н. 76, от темата „За комунизма“ един Коментатор зададе два много интересни въпроса, които според мен вълнуват доста хора у нас, а не са по темата на историята, затова си позволих да направя тази история и да спрем да спамим другата тема.
Въпросите на н. 76 са по смисъл (не е цитат!) са следните:
1. С какво е „по-работен“ човек Х (инж. ) от човек У (работник), за да получава Х до 6 пъти по-висока заплата?
2. Какво може да направи работникът, за да получава по-висока заплата?
Надявам се да Ви помогна да си изясните някои механизми НА КАПИТАЛИЗМА, отговарящи на горните въпроси по разбираем за ВСЕКИ начин без да са необходими общи познания по Икономика.
За да са толкова ниски заплатите у нас има няколко причини, които са комплексни - т. е. действат заедно и поотделно и едната е и причина, и следствие понякога. Долу е и отговора на първия въпрос - защо едни хора взимат повече пари от други, макар че нуждите са еднакви, работното време е еднакво и всички работят съвестно по 8 часа на ден.
- ПАЗАР НА ТРУДА ТЪРСЕНЕ/ПРЕДЛАГАНЕ
Работната ръка е производствен фактор като всеки други (Капитал, Земя, Информация, Високи технологии, Ресурси). Цената за един човекочас е функция от търсене vs. предлагане и там, където са се споразумяли работник и работодател - там се стига до определена работна заплата.
За това говорим за Пазар на труда. Функционира като всеки останал пазар по принцип. Има и различни качества на работната ръка, така както има различни качества за продукти и сме готови да платим повече за по-високо качество... това всеки го знае. Не говоря за хората като личности, като равни пред закона - във философския смисъл, а за хората като производствен фактор и в качеството им само на такъв са различни. Не е оспоримо, че човекът е равен по права и като стойност в хуманен план. С това се занимават етиката и философията, но Икономиката има други теми.
Става тук дума изключително за човека като производствен фактор, който получава определена цена за своя труд.
Много сложни са процесите обаче на пазара на труда, има хора, които само това работят - има вътрешни, външни (между фирмите) и така нататък. Няма да се спирам на тези подробности тук.
Общо казано обаче заплатата се определя от дефицита на работната ръка, от нейната производителност и необходимост.
Какво може да направи определеният работник ЛИЧНО за по-висока заплата?
Направи се дефицитен - т. е. квалифицирай се!!!
НЕквалифицираната работа може да я върши всеки, включително квалифицираният човек, обратното не може да се случи.
Един лекар може да работи като санитар, но санитарят не може да работи като лекар - затова и лекарят винаги ще взима по-висока заплата от санитарят в условията на капитализъм. Един лекар може да върши работата на мед. сестрата, но обратното не може да се случи - може да има лекарска практика без мед. сестра и санитар, но не и без лекар - т. е. лекарят винаги ще взима повече от мед. сестрата.
Не бива да се намесваме в този процес!!!! Ако платим на всеки според нуждите - т. е. по равно, защо някой да става лекар и да учи по 15 г.? Той ще стане санитар и лекари няма да има или ще са прекалено малко - оформя се черен пазар, на който квалифицираният пак получава по-голямо обезщетение, за да упражнява професията си като заради изключителният дефицит може да се случи така, че обезщетението да стане огромно и непосилно за огромната част от населението и лекарят да обслужва така само най-най-богатите. Имало го е и това положение преди 20 век, а днес в Африка. И така, за да не получава Х лекар 6 пъти повече от У мед. сестра може да се получи накрая така, че Х лекар да стане толкова дефицитен, че да иска богатство за своята дейност. Вижте т.н. „лекари-звезди“ - те са изключително дефицитни заради изключителните си качества и взимат по 200 хил. долара на операция без да преувеличавам. Лекарят в гр. Враца взима 200 лв. за операция - има ли разлика в качествата на единият и другият или да платим на всички по 10 хил. лв. и да кротуват, но да видим тогава кой ще прави сложните мозъчни и сърдечни операции...
(гледайте Баш Майстора, ако се интересувате от черните пазари и искате да се посмеете, за сериозните препоръчвам книгата „Черният обелиск“ на Ремарк).
Така е и при всички други професии.
Не казвам, че всички конкретно да станем лекар, но ако си мияч на чинии в кухня, направи всичко взможно, за да станеш готвач - после майстор готвач и защо не собственик на свой ресторант... Не може да има еднакво или дори близко заплащане на майстор-готвача и мияча на чинии - и двамата са еднакво работни, но кой ще учи за готвач тогава, а и миячът на чинии можеш да го замениш с миялна машина или другите служители в по-свободно време да мият чиниите, но без главен готвач, ресторантът не може да съществува.
- УСЛОВИЯТА В ДЪРЖАВАТА НА МАКРО НИВО
Корупция, липса на инфраструктура, на специалисти във всички области, на работеща съдебна система, СТАБИЛНА НЕНАДЦЕНЕНА ВАЛУТА на сигурност, ГАРАНТИРАНЕ НА ЧАСТНАТА СОБСТВЕНОСТ, предвицимост... образование, здравеопазване, ....
За да функционира изобщо пазарната икономика са нужни два основни фактора - ГАРАНТИРАНЕ НА ЧАСТНАТА СОБСТВЕНОСТ и ясен собственик, РАБОТЕЩА СЪДЕБНА СИСТЕМА, за да се изпълни първото. Другите фактори са спомагателни, важни, но ако тези два не функционират, няма как да имаме и ДЕЙСТВАЩА пазарна икономика.
Рамковите условия в държавата, особено корупцията, нераборещата съдебна система и липсата на инфраструктура отблъскват чуждите инвеститори - т. е. няма начин да се увеличи търсенето на работна ръка в степен и в темп, необходим, за да се качат силно заплатите.
Какво можеш да направиш - ходи на избори, организирай протести, участвай в политическия живот на страната си, прави сдружения, интересувай се и изобличавай корупцията, НЕ МЪЛЧИ
- ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА НА ТРУДА
Дори да иска един работодател, той не може да плати безкрайно големи заплати, а човешките потребности са безкрайни и неограничени по определение. Има една проста сметка - за да даде 1 лв. заплата на работника си, този работник трябва да изкара 3 лв. продукция на работодателя си (продукцията може и да е услуга, научна дейност и т.н.).
Останалите 2 лв. не си ги взима работодателят за себе си, а са му необходими за инвестиции, да плати осигуровки и данъци, наеми и консумативи и да му остане като печалба толкова, колкото му обезщетява риска от инвестицията.
Т. е. дори да е дефицитен даден кадър + да иска високо заплащане, работодателят няма да му го плати, ако не може.
Затова и на Запад, където работната ръка в определени сектори е дефицитна, пак не се стига до огромни заплати + дори да има стачки - те водят до 1-2% увеличения на заплатата.
Екстремен пример е Великобритания. По времето на Тачър има огромни национални стачки на работниците в автомобилната промишленост, в добивната пробмишленост и така нататък - страната е буквално парализирана с години от такива стачки и не могат да се разберат. Английските големи фирми са пред фалит - Тачър им дава благословията си и английските капиталисти си изнасят капитала и ПРОИЗВОДСТВОТО от страната. Остават много малко като Ролс Ройс и то с минимално производство и преди всичко инжинерите и развитието, а производството е в други страни.
Ето защо днес Мини се прави от БМВ и Ровър не съществува, ако излезне човек извън Лондон ще види в очите на обикновените хора безнадежността и безперспективието - бившите работници и техните деца не знаят какво да правят със себе си.
Говорим в случая за деиндустриализация на цялата страна. В момента финансовия сектор прави над 50% от БВП там, другото са разни други усуги, масово населението е деградирало на социални помощи, алкохолизирано, и малкото фирми, които произвеждат нещичко взимат поляци, българи и румънци.
Заради обещанията и манипулацията на силните синдикати, англичаните не са готови да работят за заплатите, за които стоки за бита, храна, дори машини могат да бъде произведено на печалба и деградират на социални помощи. СИНДИКАТИТЕ ЗАЩИТАВАТ ПРАВАТА САМО НА СВОИТЕ ЧЛЕНОВЕ - РАБОТЕЩИТЕ!!! Безработните, които са жертва на деиндустриализацията не се защитават от синдикатите. Важно е това да го разберем преди да приемаме за чиста монета техните лозунги, ако сме безработни в момента, защото те не работят за нас, а за ЗАЕТИТЕ В МОМЕНТА, които плащат членски внос. Във всички страни със силни синдикати има сравнително високи заплати за ниско квалифицираните, но и огромна безработица за тях, но и за младите хора, които тепърва си търсят някаква работа (виж Гърция). Какво ви пука, ако минималната заплата е 700 евра, но вие нямате работа? Вашият доход е 0 евро. Така се чувстват към 70% от младите хора в Гърция.
Забравяме за труда като задача на човека, необходима за здрава психика, развитие. Чрез социалните помощи бившите работници имат покрив над главата, ядене и алкохол, но доходът им е в пъти по-малък от хората на минимална заплата, за която не са готови да работят (виж долу защо)
!!! В много западни държави е по-евтино да дадеш социални на неквалифицираните, ниско квалифицираните и проблемни хора (инвалиди, малцинства) от това да им дадеш работа, защото минималната заплата е по-висока от тяхната производителност!!!
У нас не можем да си позволим това все още, но е въпрос на време, НО ЗАБЕЛЕЖЕТЕ - неквалифицираните и непродуктивните НИКОГА не могат да взимат големи заплати, а в най-добрия случай ще взимат социални помощи, които ВИНАГИ са много под минималната работна заплата, за да си заслужава все пак работата за хората, които все пак решат да работят - т. е. минималната заплата е социална помощ + минималното обезщетение, за да станат такива хора и отидат на работа сутрин. Нито повече, нито по-малко.
Защо финансиста в лондонското сити има 300 хил. заплата, а работникът 1000 заплата - кой бил по-работен?
Не става дума за работност/неработност, а за стоиностите, които създаваш с твоята работа.
Най-високата добавена стойност е във финансовия сектор, а един работник, който пакетира наденица да кажем никога не може да постигне добавената стойност на финансиста, защото никой не е готов да плати 1000 лв за кило наденица.
ПОМНЕТЕ ЗА КАПИТАЛИЗМА - капиталът е мобилен. Това е ОСНОВНОТО качество на капитала. Повтаряйте си го, ако трябва - капиталът (ви) е мобилен!!!
Капиталистът във всеки момент може да си събере нещата и да инвестира другъде, ако има повече възвръщаемост или по-малък риск! Увеличи риска чрез безредици и грешна политика - капиталът си отива, намали възращаемостта чрез данъци или увеличаване на заплатите - капиталът си търси по-добри условия, ще остане, докато изобщо има минимална възвращаемост, но стане ли негативна (ЗАГУБА), капиталът си отива!!!
КАПИТАЛИСТЪТ НЕ Е СПРАВЕДЛИВ, той се води изключително от това дали получава достатачно възвращаемост от капитала си и дали има място/бранш, където може да постигне с 1 лв. капитал повече възвращаемост.
Живеем в глобален свят.
Говорим за деиндустриализацията на цели държави и преместване на Капитал към държавите и браншовете, където Капиталът докарва повече възвращаемост (развиващи се държави с добри рамкови условия).
Не е лично, ако Нокия премести завода си от Финландия в Румъния и после затвори завода и в Румъния и реши изобщо да не произвежда даден продукт - всичко е проста сметка - как да получа повече от капитала, който рискувам. Нито финландският е по-малко работен от румънецът, нито румънецът е неработен, за да му затворят завода. Работността няма никакво отношение - можеш 8 ч. да ходиш на работа и да произвеждаш стойност за 20 лв., можеш и за 10 секунди да произведеш в пъти по толкова. Има мениджъри в развитите пазарни стопанства, които средно за 5 мин. изкарват стотина евро., а чистачката на офиса им работи два дни за тези пари, но на никой не му хрумва да направи чистачката мениджър и да ? повери управлението на фирмата, макар че е стотици пъти по-евтина и очевидно е работна - идва си на работа точно и работи съвестно. Поне това не може да се случи в условията на свободно пазарно стопанство, не че не се е случвало при други условия, но този филм сме го гледали и едва ли ще се случи отново в рамките на нашия жизнен път. Затова е нужно да разберем механизмите на пазара на труда, за да не чакаме напразно да станем шефове и да не ставаме жертви на популистите.
В България под условията на корупция, нерабореща съдебна система, изключително ниска производителност на труда в сравнение с развитите държави можем да задържим капитала само с ниските данъци и работна заплата, както и с повишаване на производителността, а последното става само с инвестиция в машини, инфраструктура + ОБРАЗОВАНИЕ и квалификация на работниците. Затова е изключително важно да се борим с корупцията и нефункциониращата държава, да строим инфраструктура и да ОБРАЗОВАМЕ- това индиректно ще увеличи нашите заплати и стандарт на живот!!!
Така общо взето функционират пазарите на работна ръка.... учи се 7 години, не съм изчерпателна и съм спестила дори много фактори.
КАПИТАЛИЗМЪТ НЕ Е СПРАВЕДЛИВ, не обещава плащане според нуждите на човека, а капиталът стои в основата.
В Развитите страни в Западна Европа, които са стигнали Брутен вътрешен продукт на глава от населението над 20-30 хил. евро на човек е възможно капитализмът да се измени в посока социална пазарна икономика, но забележете - И ТАМ горните механизми функционират. Държавата може да се намеси в процесите като инвестира в образование, инфраструктура, бори корупция и така нататък, но не бива сама да раздава пари и да назначава огромна част от населението, защото няма кой да произвежда благата.
В държави като Гърция държавата си е позволила да се намеси прекалено, да обещае на населението си социални благини, надхвърлящи националното богатство, да вземе кредити, залагайки националното богатство на бъдещите поколения, пазарните механизми са нарушени - държавата е практически демократична с планово стопанство, финансирано с КРЕДИТИ!
Не бива да се ориентираме по такива държави дори краткосрочно този път да се струва по-лесен и да има благоприятни ефекти (повишено потребление, стандарт на живот). Просто не можеш да живееш безкрай на кредит.
Единственият гарант за дългосрочно благоденствие е да си изработиш благата и да потребяваш толкова, колкото си произвел.
МИНИМАЛНАТА ЗАПЛАТА КАТО ПОПУЛИЗЪМ НА ПОЛИТИЦИТЕ
Каквато и стойност да определи правителството, всички които взимат повече не са засегнати, а при тези, които взимат по-малко от новата стойност работодателят ще уволни всички, които не му докарват вече печалба или дори водят до загуба.
Така на Запад няма заради минимални заплати например хора на бензиностанцията, които да ви пълнят бензина и много подобни дейности - тези хора с никаква квалификация стават безработни, дава им се нищожна социална помощ да си натискат парцалките и в крайна сметка не печелят от високата минимална заплата. Цели сектори са унищожени и дори дребните ремонтни работи за дома гледат хората да си ги свършат сами - не случайно от там дойдоха големите магазини „Направи си сам“, но те нямаха особен успех у нас, защото у нас услугите са достъпни, дребните майстори могат да оцеляват и не са безкрайно скъпи заради държавни регламенти. (затова и на Запад хвърлят уредите си при най-малкият проблем - не е от излишно богатство, а по-евтино им идва нов уред на изплащане, защото го прави китаец, а ремонтът струва по-скъпо от новият уред или маргинално по-евтино, има и гаранция - ремонтни работилници почти няма или само, за да извършват гаранционни услуги - милиони са без работа заради това, да не говорим за разходът на природни и други ресурси, за да се спести труд в западната страна) НЕ БИВА ДА ПРАВИМ ТЕЗИ ГРЕШКИ, защото накрая сами ще висим с маркуча да си мием колата, а ще даваме половината си заплата за социални помощи, за да може тези хора, които днес ни обслужват, имат подреден ден, социален живот, работа да деградират у дома!!!
Много малка част от ниско квалифицираните действително ще получи новата заплата и то само тези, които и без това биха я получили след време и изкарват парите.
Сложно? Загубихте нишката? Ето ви нагледен, разбираем и запомнящ се пример.
НАГЛЕДЕН ПРИМЕР „ПЛАНЪТ СИДЕРОВ“ - Сидеров обещава мин. заплата от 1000 лв., народът е във възторг, излиза на улицата, сваля правителството и избира Сидеров
Човек А взима 1500 лв и това не го засяга - за него животът продължава като до сега. А не е избирател на Сидеров.
Ром Б работи в „Чистота“ за 350 лв. и е избрал Сидеров, и иска 1000 лв. заплата.
Ром Б, ще бъде освободен, защото не може общината/работодателят да плаща вместо 350 лв. почти 3 пъти повече. Боклукът трябва да бъде събран - извенднъж си заслужава да се купят машини за почистване на улиците и модерни камиони. Роми Б1, Б2 ще взимат действително 1000 лв. заплата, НО ще вършат работа като за роми Б3-В20 ЗАЕДНО. Доходът на Ром Б1 и Б2 ще стане действително 1000 лв. за работа в „Чистота“ но останалите 18 души ще останат без работа и няма да спечелят от високата мин. работна заплата, а ще имат по-нисък доход (виж долу защо)
ХУ малко фабрики и магазинчета ще затворят, защото не си заслужава при тези заплати. БЕЗРАБОТИЦАТА РАСТЕ, държавата раздава 200 лв. социални помощи. Ромите Б3 следващи ще имат доход от 200 лв. и със 150 лв. по-нисък от преди, когато минималната заплата е била 350 лв.
Така реално доходът на хората, за които същност е минималната, ще намалее със 150 лв., ще са безработни и лишени от ежедневие, социален живот и работа като средство удоволетворение.
Иван получава 900 лв. и ще получава от утре 1000 лв. - ей това ще е промяната, но Иван с висока вероятност и без това след година щеше да иска 1000 лв. и работодателят щеше да му ги даде!
Никой не печели от минималните равотни заплати освен политиците. В Гърция и тем подобните освен това минималните заплати са много над производителността на необразованите и неквалифицираните - там се работи на черно или като дребен „фирмаджия“.
Не става по този начин и обещаването на високи мин. заплати от левите политици е популизъм. Този, който ви обещава много високи минимални заплати, той ви използва.
Затова и у нас минималната работна заплата е толкова ниска - цели се да не надвишава производителността на най-неквалифицираните хора, за да имат те все пак някакъв доход, защото държавата просто в момента не може да си позволи да им дава 200 лв. социални помощи. И това обаче ще стане и след десетина годинки ще имаме може би 1000 лв. минимална заплата, но и поне 400 лв. социална помощ, огромни осигуровки, за да се плаща на тези хора да стоят и да си натискат парцалите.
Ако сте съгласни да плащате тези осигуровки - ОК, ще имаме социална пазарна икономика по образец на Франция, Германия. Холандия и тем подобните, но знайте, че неквалифицираните и непродуктивните пак няма да получават минималната заплата, а просто обществото ще ги отсортира и ще ги забрави срещу определена сума.
НАРЪЧНИК ЗА РАБОТНИКА, който иска да получава по-висока заплата
1. КВАЛИФИЦИРАЙ СЕ до максималното, на което си способен. Хората имаме различни качества и не сме еднакви, но направи всичко възможно, за да се квалифицираш спрямо своите дадености (не говоря само за висше).
НАПРАВИ СЕ ДЕФИЦИТЕН. Капиталистът не плаща според нуждите, не е справедлив, а плаща според способностите!!!
2. ИНТЕРЕСУВАЙ СЕ И УЧАСТВАЙ В ПОЛИТИЧЕСКИЯ ЖИВОТ НА СТРАНАТА - мисли, не мълчи като видиш корупция, не участвай!!! , не мълчи за проблемите, които виждаш с правосъдие, местна власт, НАДИГНИ СЕ.
НЕ ВЯРВАЙ на популисти
3. Ако работиш в бранш с висока добавена стойност, дефицитен си и носиш високи печалби на своя работодател (повече от 3 пъти на своята заплата) - ТИ ИМАШ ВЛАСТ. Организирайте се от същия бранш и направете стачка. Излъчете свои представители, които да преговарят с ВСИЧКИ РАБОТОДАТЕЛИ от бранша и се споразумейте за минимална заплта в БРАНША.
Например магазинерката в кварталния магазин няма власт, но ВСИЧКИ магазинерки ЗАЕДНО имат власт!!!
Главно условие е да имате някаква квалификация все пак и да няма голяма безработица - т. е. работодателите да не могат да ви изгонят и да вземат за 1 ден други хора.
Затова и санитарите и мед. сестрите не могат да се вдигнат на стачка, но лекарите могат и често получават увечличения на заплатите, а останалите две групи не получават. Ако обаче много мед. сестри отидат в Англия и станат дефицитни - ще ги заменят отчасти лекари-стажанти, но като цяло ще се увеличат и у нас заплатите.
Горните неща не са мое мнение, моя измислица - това са основни неща, които Икономическата наука изследва, основни изводи и механизми, доказани НАУЧНО, но и с човешка логика се достига до тях.
Моето ЛИЧНО мнение е, че капитализмът не обещава справедливост и не е справедлив строй - позволява малко хора да притежават огромна част от националното богатство като в развитите държави дори с развити социални системи и високи данъци някъде 7-10% от населението притежават повече от всички останали, взети заедно.
НО капитализмът (социален или не) е единствената система в човешката история, който мотивира и стимулира всеки човек да дава максимално от себе си и въпреки краткосрочните проблеми (кризи) в крайна сметка води до благоденствие на всички (виж западните развити държави)
Нека дискутираме за ТУК И СЕГА, за нашата система, в която живеем и ще живеем.
Моля без отметки към Комунизма - има си тема за това, пишете си там, а и обективно погледнато няма какво да се дискутира - той имплодира от само себе си и в най-добрият случай е интересна история, но в рамките на нашия живот няма начин да се върне като строй.
ДНЕС, ТУК И СЕГА имаме съвсем други проблеми, нека мислим за тях. Миналото е минало.
|
|
|
|
|
|
|
|
Коментари |
|
Вземи последните коментари по RSS |
|
|
преди: 10 години, 18 дни hash: a2994bf1bd |
|
53. 47 специален коментар във връзка със зелената ябълка. Та едно е да кажеш Зелена Ябълка, съвсем друго е за да се изкараш интелигентен да кажеш изречението "Ябълка с цвят, който лежи между жълтия и синия цвят във видимия спектър. " или "Ябълка с цвят на светофар, който позволява свободното придвижване на ППС по държавна пътната мрежа. "
Да не ти давам сложно описание на червеното в червената ябълка, че може да я сравня с нещо червено дето няма да ти хареса.
|
преди: 10 години, 18 дни hash: f3558795bd |
|
55. От 33 до авторката
Съжалявам че те разочаровах с някои неща...
Понеже искаш мнение и аз се опитах чистосърдечно да споделя неща, които ще ти спестят разочарования, но явно е трудно да се излезе от сферата на грубото схващане за живота. Ще кажа още нещо.
Това, което се опитваш да постигнеш, няма да можеш, защото зад всяко едно движение на материята стои определено съзнание. За да има определена материална конфигурация, трябва да има подходящо съзнание, защото то, съзнанието, в едно с ума и интелигентността е задвижващата и творческата сила на тази конфигурация. Умозрителните схеми и философии са надуване на сапунени мехурчета. Това, което правиш е да бъде създадена някаква общовалидна (в случая икономическа) система, без да имаш подходящо съзнание като инструмент за реализация. Ти искаш да направиш същото, което е направил Маркс например - да намери решение на материалните проблеми на хората. Разликата е, че неговата система се е реализирала, защото достатъчно хора са я приели. А това, че е довела до нещастие за мнозина е поради факта, че Маркс и последователите му не са се съобразили с духовни принципи и закони, за които намеквам в тази дискусия, че съществуват. И всеки, който постъпва така, може да има успех, ако намери по-широка подкрепа, но винаги във времето това ще води до страдание.
И този подход идва от егоизма и тщеславието, и затова, че учените искат те да са творците, авторитетите, като се подвеждат от успеха, че откриват закономерности в материята. Искат да са богове. Те не искат да чуят, че има принципи, с които трябва да се съобразяват. Те искат те да създават принципите. Е, историята и примерите показват друго.
От 30-ина години "великите учени" се опитват да разберат що е то съзнание и трошат милиарди в научни институти, но не могат. Прахосани пари за гглупости, а това е знание дадено безплатно и наготово във ведическата литература. Но те не искат да приемат авторитет, а търсят под вола теле, защото искат, както казах, те да са богове. Същата е картинката с дарвиновата теория, която е едно доказателство за предположение прието за истина. Как може човек да приема предположения за истина и да бъде успешен и щастлив. Това е мираж, илюзия, пълно невежество.
Та, ти слагаш каруцата пред коня. Искаш да построиш дворец (да допуснем че си успешна) и да пуснеш прасе в него. Тогава с твоя дворец е свършено. Е затова не става дворец в тая държава, защото не разполагаш с принц и принцеса (т. е. с подходящо съзнание).
|
преди: 10 години, 18 дни hash: a2994bf1bd |
|
56. 52 Сега за какво не мислене във връзка с вносна продукция говориш????
Казах ти, когато ме попита за моята роля, че аз ще се занимавам извън работно време, да направим кампания "купувай българското" Дадох ти пример с Франция, ако не помниш!? !?
И номерът няма да е КОНСУМИРАЙ ЗА ДА ПРОИЗВЕЖДАШ, А ПРОИЗВЕЖДАЙ И КОНСУМИРАЙ. В момента номерът за работника е ПРОИЗВЕЖДАЙ И СТОЙ ГЛАДЕН.
Никой не ти говори, нито за печатане на нови пари, нито за вземане на заеми, парите са налични откраднати от работодателите с джипове и любовници!!! Слагаме край на кражбата от работника, спираме кранчето "кражба" на работодателя. Който работодател не иска да работи без да краде от работниците си, прав му път, ще се намерят такива работодатели, които ще искат да работят честно СПРЯМО НАЕМЕН РАБОТНИК И ДЪРЖАВА, и те ще са много повече ако кампания купувай българско проработи добре, както е проработила в Франция преди 25-30г.
Ще си ядем повече пастърва вместо сьомга и дори ще изнасяме пастърва, ще си ядем българско сирене вместо Гуада и ще изнасяме български кашкавал.
И аз това казах в продукцията на човекочас проблема е мениджъра или ШЕФА.
Не ти предлагам бъдещи инвеситции в образование или някакво бавно развитие на нещата, не че има лошо в инвестициите в образование. Но то и сега се инвестира достатъчно, това че студентите превърнаха студенстки град в квартал с дискотеки и барове без библиотеки, говори за прекалено големи инвестиции във висшето образование. И държава и родители пращат средства в университета, а студентите насочват средствата в друга посока.
Няма казваш да ме направи по продуктивен и е вярно, ще направи така че шефа да спре да краде от мен и да си направи така организацията, че да може да ми плаща като на европеец, защото аз не работя по малко от европееца.
А парите ще спрат да изтичат така рязко от България, както изтичат в момента, потоците ще намалеят и целта ми ще е да постигна "купувайте българско" и защото аз ще купувам българско за разлика от шефа ми. Аз собствена яхта не искам! И джип от 200 000лв не искам!
И корупцията ще намалее, като има пари от осигуровки държавата ще може да плаща на Катаджиите 2500-4000лв заплата и те няма да си рискуват работното място за смешна сума. Сега катаджиите рискуват заплатата си от 700лв за смешните 20лв, които са една тридесет и пета част от заплатата им. Ако са на 2500-4000лв заплата няма да я рискуват за 70-110лв корупция, разбираш ли. А и хората, като имат заплати ще си оправят колите и няма да има нужда да плащат на катаджии корупция. Същото ще стане и с всички държавни служители.
Нека и общинските данъци се увеличат, какво е това общински данък WV поло 11лв?
Може да ти е чудно, но провери във всички общини годишния данък за 2014г на WV поло е 10-12лв, това за закърпване на дупките по общинските пътища и искаме да няма дупки, без общината да взема кредити е как да стане?
|
преди: 10 години, 18 дни hash: 8c6224d02d |
|
57. Благодаря на 56. Радвам се, че има хора като Вас, които се стремят да популяризират българските стоки у нас.
Аз самата в момента изнасям българска индустриална продукция в други страни от ЕС и мисля, че това е начинът.
Мерси за мнението ти.
Иначе не приемай твърде емоционално моето. Аз не говоря с емоции, а така както лекарят би говорил за рака на пациент. Ако лекарите взимаха всичко твърде емоционално, то и нямаше как да ни лекуват.
Така е във всяка професия. За теб като външен човек има много повече аспекти проблема, гледаш и социалната, лична страна на нещата, което ние се опитваме да избегнем, за да търсим ОБЕКТИВНО решение за всички и да се опитаме да предвидим поведението на всички субекти.
В икономиката и обществото не важат законите от физиката - всяко действие не води до продиводействие със същата сила и в противоположна посока. Понякога без да искаме и с добри намерения искаме да постигнем едно, а предизвикваме огромна вихрушка в обратната посока.
Дадох ти примера на Жан Виденов, който не мога да виня и демонизирам, защото намеренията му в крайна сметка бяха добри - да увеличи заплати и пенсии двойно.
Реалността обаче е по-сложна.
Докато капиталистът е собстеник на своя капитал, той може да прави с него каквото пожелае, включително да го изнесе от страната, ако условията не му харесват. Не говоря само за финансовия капитал, но дори цели фабрики могат за 48 ч. да се изнесат, а продукцията да се продаде за отрицателно време в чужбина.
Ти продаваш своя труд на пазара на труда на определена цена, но в сделката има и друг - твоят работодател. Не можеш в условията на свободни пазари да наложиш цена от горе, и да задължиш работодателя да плаща тази цена. Най-малкото той може да реши да не участва изобщо в сделката и, че не му е изгодно да наема когото и да е било у нас, а да изнесе своят капитал в държава, където ще постигне по-голяма възвръщаемост.
За да се случат нещата, които ти желаеш във времето, което ти желаеш ТРЯБВА да се национализира капитала, но това е правено и не завърши много добре. Държавата не е добър стопанин
Можем и да направим работниците собственици на фирмите, но пак не сме сигурни дали те ще управляват добре, а и дали няма да станат жертви на ловки измамници.
Помним си и масовата приватизация -идеята беше взеки гражданин да получи част от предприятията. Какво се случи реално?
Знаем и как се разграбиха ТКЗС-тата от новите им собственици, съкооператорите, които заклаха животните, продадоха за скрап машините, незнаейки какво да правят с тях. Какво да прави баба ми например с пет крави и 10 шилета, които изневиделица ? се тупват в двора - ще ги продаде или заколи.
Какво ще направят работниците, ако утре дойде един човек и им раздаде по равно акции на тяхното предприятие?
Не искам да гадая, но най-вероятно същото като съкооператорите в бившите ТКЗС-та - виждаме как съселяните управляват имуществото. Броят се на пръстите на една човешка ръка успешните кооперации в страната. Днес големи инвеститори купуват или наемат земята и произвеждат.
Защо не съумяха съселяните да управляват тяхното бивше ТКЗС (кооперация после) - 1 към 1 активите преминаха в тяхна частна собственост? Имаха МАШИНИ, ПОМЕЩЕНИЯ, всичко - една година по-късно обработваха земята за лично ползване само с мотички и лопатки и нивите пустееха!
ЛИЧНО МНЕНИЕ (не като специалист и с емоция)
Предимството на България е, че е минала през какво ли не за много кратко време. Не Ципрас да дойде, Ленин да дойде няма начин да се мобилизира масата население за лявата идея и не, защото хората не сме социални - българинът е социален човек и дели хляба с близкия си винаги, просто сме видяли достатачно и ПОМНИМ. Трябва да умрем, за да има шанс някаква левичарска идея след 40-50 г.
Авторката
|
преди: 10 години, 18 дни hash: 455eda487d |
|
58. "С две думи не става номера КОНСУМИРАЙ ЗА ДА ПРОИЗВЕЖДАШ, А ПРОИЗВЕЖДАЙ, ЗА ДА КОНСУМИРАШ" -неправилна икономическа логика. Ако произвеждаш а населението има ниска покупателна способност, стоките и услугите остават неконсумирани, получава се ДЕФЛАЦИЯ и икономиката стагнира. Ако стимулираш консумацията се получава недостиг на стоки и услуги съответно се увеличава производството им и икономиката "дръпва" напред. Разбира се стимулирането трябва да е в разумни граници. Не е нужно да имаш икономическо образование за да стигнеш до това заключение. И още нещо- по добре дай по 1000 лева заплата на 50 човека, отколкото 50 000 на един човек. Петдесетте човека ще превърнат парите си в стоки и услуги а единият ще изхарчи примерно 20-30 хиляди, а другите ще набута в банките. Затова има близо 40 милиарда лева замразени в банките, вместо да стимулират икономиката.
|
...
преди: 10 години, 18 дни hash: 8c6224d02d |
|
59. н. 58
Пропускаш важен момент - не говорим за затворена икономика, а България изнася и внася. Най-големите производители на индустриална продукция (преработена) са Китай и Германия. Това са най-големите износители на света. И в двете страни няма голяма инфлация/дефлация. В Китай се увеличават заплатите, покупателната способност и са междувременно най-големият пазар за коли. През 80-те години Китай почва реформите, след МАСОВ глад на населението и рекламите, които днес вървят за дарения за Африка, преди ги е имало с хърбави китайци.
Днес каквото и да купиш е Made in China.
Имат много проблеми, но не се борят вече за оцеляване, имат дори средна класа хората, а най-богатите изкупуват Африка и имоите в Европа в момента, имат най-големите резерви на валута в света.
„И още нещо- по добре дай по 1000 лева заплата на 50 човека, отколкото 50 000 на един човек. “
Да, това важи за утопичен свят, в който всички хора сме родени с еднакви качества, но това съвсем не е така.
Производствените разходи за производството на един смартфон са 50 евро, но го купуваш за 500-1000 евро. Защо? Плащаш за разходите за развитието на продукта, за инженерите на 50 хил. евро заплата, за софуеър, гаранция, маркетинг и какво ли не. Десетократна е добавената стойност на високо квалифицирания кадър и не можеш да му платиш същите пари, ако искаш утре да имаш нов и по-добър продукт, да оптимизираш разходи, да имаш по-добри продажби и така нататък.
Сложи инжинерът на поточната линия и ще имаш една Лада, която да правиш 50 г. същата и да се надяваш да хванеш продукт, който не е правен в петък или понеделник от попийнали работници, защото нали се сещаш, че като раздадеш на всеки същите заплати - кой ще иска да контролира, да се занимава с трудни иннженерски работи, да поема отговорности от всякакъв вид, как ще привлечеш качествен ръководен състав? Невъзможно - всеки ще иска да сглобява на поточната линия два болта и да си ходи, а както сме отворена икономика - просто мозъците ще изтекат, защото за 1000 лв. няма да работи един информатик да кажем.
Кой ще мисли новите лекарства? Кой ще лекува хората за заплатата на мед. сестра? Кой ще управлява каквото и да е било???
Няма действащ механизъм в условията на пазарна икономика, номер 58, който да наложи нещата, които предлагаш.
Аз ти писах горе как е единственият начин това да се случи - с национализация.
Няма сила, която отгоре да вдигне заплатите или да накара хората да плащат на всички еднакви запати, да назначат 100 работника на мястото на 1 инженер.
И най-трагичното е - 100 работника не са в състоянито да извършат работата на 1 инжинер, ако ще с камшик да ги биеш и не 1000, ами 5 000 лв. заплата да им дадеш. В същото време да сложиш на поточната линия инжинер контролер мениджър = на три работника, които сглобяват три жички. Ефектът си има и име се нарича скрита безработица - т.е. когато преквалифицирани хора вършат неквалифицирана работа. Ще правят с десетилетия един и същи продукт, ако изобщо решат да дойдат на работа - в крайна сметка кой ще ги контролира?
Авторката
П.П. Няма да мога да пиша известно време, заминавам в командировка, но ще следя темата.
|
преди: 10 години, 18 дни hash: 455eda487d |
|
60. Авторке, нещо не си ме разбрала, или не искаш да ме разбереш. В момента в България има дефлация т. е. производителността на труда изпреварва доходите. За да стимулираме икономиката трябва да предизвикаме лека( здравословна) инфлация. Най лесният начин е като стимулираме покупателната способност на най бедната част от населението. Същото консумира предимно стоки и услуги от първа необходимост повечето български. Богатите в случая не могат да помогнат, те и сега си купуват всичко необходимо, харчат си парите вчужбина или ги държат в банките. Къде виждаш да говоря за уравниловка, просто промяна в съотношението максимален/минимален доход. Защо намесваш Китай, Германия, инженери, поточни линии и т.н. С една дума носиш вода от десет дерета само и само да не признаеш че не си права.
|
преди: 10 години, 18 дни hash: a2994bf1bd |
|
61. 57Дай пример с реално съществуваща фабрика в България, която може и ще се изнесе заради наложени минимални ставки на заплати "цели фабрики могат за 48 ч. да се изнесат". Кажи и къде ще се изнесе тази фабрика на по добър икономически климат? "в държава, където ще постигне по-голяма възвращаемост". Коя държава?
Знаем много добре че вече и Азия и Африка са с по високи от българските заплати в момента!
Плюс това ние в момента почти не произвеждаме, кой производител ще избяга и къде? Сметни колко човека работят производство в България.
ЗАЕТИ ЛИЦА ПО ИКОНОМИЧЕСКИ ДЕЙНОСТИ И ПОЛ ПРЕЗ 2013 ГОДИНА
Селско, горско и рибно стопанство 195 500
Добивна промишленост 26 000
Преработваща промишленост 576 400
Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и газообразни горива 39 900
Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване 36 700
Строителство 206 900
Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети 525 500
Транспорт, складиране и пощи 180 800
Хотелиерство и ресторантьорство 146 100
Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения 75 300
Финансови и застрахователни дейности 51 600
Операции с недвижими имоти 9 700
Професионални дейности и научни изследвания 84 900
Административни и спомагателни дейности 118 800
Държавно управление 228 600
Образование 184 800
Хуманно здравеопазване и социална работа 153 400
Култура, спорт, развлечения 40 400
Други дейности 53 600
Ей това работят общо 2 900 000 работника в България!
Кажи кой отрасъл с колко според теб ще намали работниците си заради повишени заплати?
Аз твърдя че всички отрасли или ще си останат на същото положение или ще наемат кадри поради повишената покупателна способност на населението.
Защото сега поради свитата покупателна способност са си свили до колкото е възможно кадрите. Не мисля че има кой знае колко работници дето си клатят краката и си лакират ноктите по цял ден, е те ще се разделят може би с работното си място.
Пак започваш да клониш темата към национализации и Ленин, отказвам да говоря по въпроса комунизъм в тази тема.
Казах никой не напада правителство и Цецка Цачева иска по висока от 400лв минимална.
|
преди: 10 години, 18 дни hash: a2994bf1bd |
|
62. 59 Вижда се само че не си разбрала какво иска да ти каже 58
Никой не ти казва инженерът и чистачката да вземат по равно! Нека всеки си вземе заслуженото, но в равноправно процентно съотношение.
Казва ти се тук, че за икономиката е по добре, не шефа да прибира голяма печалба, крадейки от работника си, а да раздаде честно на работниците си парите, които заслужават като работещи наравно с европееца и са европейски граждани и пазарят на европейски цени стоките.
Ти сама каза горе, че за икономиката нямало значение кой ще похарчи парите е аз ти го обясних веднъж, че не е така, веднъж 58 ти го казва и се чудим как някой ти е дал висше икономическо образование, като не можеш да вденеш две реплики!?!?
Аз простият майстор със средно образование го разбрах, ти вишистката, нещо в твоята област не го разбра. Значи в разбиранията на нас тримата, има нещо сбъркано и то не е нито в мен нито в 58, ние двамата се разбрахме, познай къде е грешката?
|
преди: 10 години, 15 дни hash: 8c6224d02d |
|
63. н. 60 - Девлацията е заради спада на цените на петрола и заради високата спестовност на българите. Производителността също се покачва, но с 30%-тина процентчета и то в последните години, защото са се съкратили много хора и останалите вършат двойно и тройно работата, а не защото се е инвестирало в образование и кой-знае какви машини.
„57Дай пример с реално съществуваща фабрика в България, която може и ще се изнесе заради наложени минимални ставки на заплати "цели фабрики могат за 48 ч. да се изнесат". Кажи и къде ще се изнесе тази фабрика на по добър икономически климат?“
Всяка фабрика от леката промишленост може да бъде изнесена и за по-кратко време (шивашка фабрика, за дограма, за козметика, за лепила, лакове...за бойлери и тем подобни за повечко, но за дни става дума, за хартия - 3 дни....)
България е на 65-то място някъде по икономически климат - т.е. има къде да се изнесе човек. В момента Македония е много добро място за бизнес и не случайно доста бг. фирми се изнасят натам. Румъния се бори с корупцията - прекрасно място за инвестиция, но ако ще пакетираме така или иначе - направо в контейнера и към Азия с фабриката - Лаос е чудесно място за бизнес, Виетнам, Тайланд, Китай, дори Индия и Пакистан, а в Бангладеж заплатите са 1/100 от тези у нас - за 30 долара работят хората цял месец. Ако ми трябват неквалифицирани хора, мога да ги намеря дори в Африка - за какво ми е да съм в България, особено ако искат 3000 лв. заплата?
Питайте англичаните за колко време се изнасят фабрики за коли, ел. уреди, телевизори - няма и седмица, а услуги също се изнасят - аутсорсинг се нарича процесчето и в съседна Турция дори може човек да си изнесе услугите, защо не? Капиталът няма граници - на него не му трябва работна виза и навсякъде го посрещат с хляб и сол.
Авторката
|
...
преди: 10 години, 15 дни hash: 8c6224d02d |
|
64. До 62
„Казва ти се тук, че за икономиката е по добре, не шефа да прибира голяма печалба, крадейки от работника си, а да раздаде честно на работниците си парите, които заслужават като работещи наравно с европееца и са европейски граждани и пазарят на европейски цени стоките.“
Обобщавам горе какво съветвам работещите, за да си повишат заплатите
1. ПОВИШАВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯТА
2. БОРБА С КОРУПЦИЯ, ИНТЕРЕС КЪМ СЛУЧВАЩОТО СЕ В СТРАНАТА, ИНТЕРЕС КЪМ ПОЛИТИКА, защото индиректно рамковите условия в страната се отразяват на дохода на всички!
2. ОБЕДИНЕНИЕ В СИНДИКАТИ, активно отстояване на правата в бранша.
Явно не ви харесват тези неща, особено първото.
Тогава решението е 1 - СТАНЕТЕ САМИ ШЕФОВЕ и давайте на работниците си 3000 лв. заплата и правете тези неща, които пропагандирате, кой ви пречи???
Живеем в свободна страна. Всеки у нас има някакво жилище, което може да ипотекира за начален капитал - много фирми са тръгнали така.
Освен това у нас я има и формата кооперация - събирате се работниците, събирате пари помежду си и купувате фабриката - кой ви пречи? Днес много бизнеси се продават - правите си кооперация и прибирате цялата печалба, нямате капиталист над главите....
Нямам време да пиша тук повече. Нямам и какво да кажа вече, освен че като служители и граждани вие сте свободни хора - свободни да се образовате, да участвате в политическия живот, да протестирате, да сте сами капиталисти и да живеете по своя си вкус, да имате огромен доход и тем подобни - като мислите, че е лесно да си предприемач-шеф, станете сами!!!
Успешна работна седмица
Авторката
|
преди: 10 години, 15 дни hash: df6f330c0b |
|
65. "СТАНЕТЕ САМИ ШЕФОВЕ и давайте на работниците си 3000 лв. заплата и правете тези неща, които пропагандирате, кой ви пречи??? "
Липсата на 20 милионна лева...
|
преди: 10 години, 15 дни hash: 8eec0ac0e3 |
|
67. Защо са тия минуси на 64? Там има съобщена радостна новина:)
|
преди: 10 години, 14 дни hash: 8c6224d02d |
|
68. Номер 65 - какви 20 мил. лв?
Началният капитал у нас за магазинче е от 2-5 хил. лв, за цех до 100 хил. лв.
Едни от най-богатите хора в гр. Пловдив са почнали с ипотека. Всички си спомняме шампоаните „Коприва“ и „Яйчен“ през 90-те години - хората остават без работа при закриване на големите държавни предприятия, залагат си пенелното жилище и в гаража смесват шампоанчетата. Не са милиардери, но пък са милионери - децата им учат в чужбина и имат няколко коли, апартаменти в центъра, работят само за износ и правят козметика, която се продава много добре в Азия, но са почнали от едни шампоанчета за 1 лв. (1000 лв. тогава :))
Има и други такива хора - почнали с гледане на гъби, с цех за мебели, с дребен бизнес от всякакъв вид и днес доста заможни хора.
20 мил. лв. няма у нас почти никой.
Повечето бизнеси са почнали с до 10-20 хил. лв.
И днес има бизнеси с много нисък начален капитал, но не е за всеки - трябва човек да е предприемчив, да му цъка машинката, ДА Е РАБОТЛИВ, да иска да успее.
Една закусвалня Subway се отваря с 10 хил. лв. например. Не са нужни никакви умения, само човек да има желание - фирмата му предпставя всичко и дори 3 г. не плащаш кой знае какви пари на Subway. Повечето бизнеси започват с такива пари, но някои хора предпочитат да ги дадат за кола и цял живот да се изживяват като жертви.
Дори в образование не искат повечето хора да инвестират, камо ли за бизнес, но не им пречи да недоволстват. За телевизори, коли, уреди, жилища българинът пари има, но да почне нещо самостоятелно –НЕ.
Знаете ли какво не ви харесва в моите предложения - зависи всичко от вас.
Вие предложения нямате, само изброявате какво не ви харесвало. Е и? Какво чакате? Да слезне Св. Петър и да ви даде? Някое правителство да ви стори 3 бона заплатата като дори не ходите да гласувате?
Някой работодател да вземе от себе си, за да ви даде?
Няма как да се случат промените от горе надолу. Който има интерес, той ще трябва и да си го защити.
Промените няма как някой да ги стори за вас, за да можете да си живуркате спокойно и да ви пада на готово.
Такъв филм няма ни в капитализъм, но в комунизъм, в никакъв строй.
Авторката
|
преди: 10 години, 14 дни hash: a2994bf1bd |
|
69. 68 И тези с шампоанчетата са станали милионери за 10г, защото са плащали смешни заплати на работниците си, иначе щеше да им отнеме 12г, ако бяха плащали европейски заплати, въпреки че пак щяха да са милионери, но щяха и да са уважавани от работниците си и желани работодатели.
Защо очакваш от хора, чиито интелектуални възможности са до предел специалист в областта си, да бъдат или бизнесмени или отъпкани от бизнесмени? !? !? Няма ли трети вариант според теб? Защо за европейските хора с ограничени до специалист възможности имат трети вариант, заплата която да позволява нормален живот, а за българите няма? Българските специалисти не са ли европейци, че по горе да ги сравняваш с шивачки в бангладеш?
Защо само в България има толкова огромна разлика в заплатите на аналитични и приложни специалисти и приложните биват сравнявани по заплати с хора с начално образование?
Пояснение: значението на специалист можеш да видиш тук http://www. mlsp. government. bg/class/store/listclass. asp
точно така към специалисти попадат и приложните специалисти техници, майстори, механици, готвачи, мед сестри и т. н.
|
...
преди: 10 години, 14 дни hash: 8c6224d02d |
|
70. 69, в началото е нямало никакви работници, а сами като семейство са работили. Първият си милион са го изкарали хората без всякакви работници, включително деца и баби са работили в цехчето.
Плащат над 1000 лв. на хора със средно НЕТО, но си държат от десетилетия работниците и им вървят нещата, но толкова работници не им и трябват. Да имат 50-100 работника, а оборотите са им над 40 мил. евро.
Дори във фирмите за дограма в момента се точат да купуват нови машини със субсидии, което ще изхвърли 7 от 10 работника, а на останалите 3 плащаш над 1000 лв. и си ти.
Винаги, когато заплатите растат (като при нас), капиталистът смята кое му е по-изгодно - капитал или работна ръка и нискоквалифицираният труд лесно се заменя с машини, а останалите 3-ма работници защо да не позлатиш.
В козметичната промишленост у нас заплатите са много добри. Да си чул някого да се оплаква? Няма и да чуеш, защото добавената стойност е огромна и могат да се плащат такива заплати. Има бутикови производители на материали за ноктопластика. Моя роднина работи при тях за над 2000 лв. заплата със Средно образование, но работи от 15 г. вече там, доволни са хората и работи самостоятелно, има отговорности
В строителството в криза също заплатите на останалите на работа са доста добри, но много хора останаха без работа там.
Направете си бизнес - дори работници не ви трябват като не искате да им плащате 3 бона заплата и да живеете спокойно със съвестта си. В един Subway работите семейно и няма да станете богати, но ще падат повече от 700 лв. на месец.
Дори с магазин Втора ръка се изкарват към 2000 лв. чисти. Мои приятелки така си отвориха магазинчета, за да могат да си гледат децата и без служители изкарват чисто за семейството си 2000 лв. и нагоре, но е много работа и отговорности.
Няма човек, който да не е поискал и да не е изкарал повече от 700 лв.
Произходът, географското положение, членството в ЕС, раса.... не ти гарантират високата заплата, а ти трябва да си я изкараш. Нали хората сме равни - в Бангладеш шивачката шие толкова, колкото и една българска и като изкараме мита и транспортни разходи - ако си заслужава, ще шие капиталистът в Азия, защо да дава 3 бона заплата у нас?
Има дейности с ниска добавена стойност като шивашката. Затова няма в развитите държави подобно производство и скоро и у нас няма да има, защото заплатите стават прекалено високи за тази дейност - изнася се фабриката и идва нещо друго, но дали ще има работа за шивачките - не знам.
Като цяло в целия свят мъжкият труд е по-добре платен от женския, квалифицираният е по-платен от неквалифицираният.
Разбрах за недоволството ви от заплатите, но честно казано не мога да ви помогне лично и не нося лична отговорност за вашите заплати.
Търсете си друг човек да нападате или поне дайте някакви идеи за решения на проблема, че сте недоволни разбрахме.
Недоволни сме от много неща, е и?
Кой го интересува?
Или си защитаваш интереса, или мълчиш. С мрънкане не става. Разбрах посланието - искате немски заплати. Ами ОК, ама не стана ясно как ще ги изкарате.
Те и гърците искат много неща да им се дадат, но такива сладки няма - даром са само мечтите.
Авторката
|
преди: 10 години, 14 дни hash: 8c6224d02d |
|
71. Малко извън темата - не знам, кой лъже хората, че ЕС има социални цели. Това не е така. ЕС е политически съюз с чисто икономически (капиталистически) цели - създаване на общ пазар чрез свободно движение на стоки и услуги и на рамкови условия, така че ЕС като цяло да може да се кокурира в условията на глобална конкуренция.
Дори аграрните субсидии не са с цел повишаване на доходите на селското население, а просто да е конкурентно способна Европейската продукция.
Никъде в присъединителните договори не пише, че заплатите трябва да са като в Германия и дори няма изисквания колко ще е развита една държава или България нямаше да е вътре. Няма и минимални заплати на ЕС ниво и не разбирам, откъде идват тези очаквания на хората.
Целта е просто европейските капиталисти (производители) да могат да се конкурират с тези от САЩ и Азия. Нито повече, нито по-малко.
Много надценяват някои хора членството ни в ЕС, но това е нищо повече или по-малко от общ пазар без мита, с общи стандарти за продукцията и свободно движение.
Нещо като САЩ, но по-малко централизирана общност. И в САЩ заплатите в Калифорния са едни, в Алабама са други - нормално е това, защото в Калифорния залагат на образование и високи технологии, земеделието е високо технологизирано, произвеждат се цитруси и вино, а в Алабама хората живеят в 19 век и през ум не им идва да искат калифорнийски заплати :)
Авторката
|
преди: 10 години, 14 дни hash: a2994bf1bd |
|
72. 70 и ми хвалиш хора, които използвали безплатен детски труд, за да станат милионери?
Смяташ химиците при шампоаните и майсторите дограмаджии за хора заслужаващи само 1000лв или 500 евра? И 500-те евра смяташ за позлатяване?
Щом казваш че шефовете в леката ни промишленост плащат над 2000лв заплати как минималната ставка ще ги накара да изнесат бизнеса си, тя така или иначе няма да ги засегне, щом и сега си дават заплати?
Аз видях една таблица тук за химическата промишленост, отделна за шампоано производители няма http://www.investbg.government.bg/bg/sectors/human-resources-21.html
Която дава данни за химическата промишленост и че само в България заплатите са толкова ниски, и че българите са първенци по производителност в областта хим. промишленост изпреварени само от Латвийците.
Кажи сега хората в химическата промишленост в България как да си повишат заплатите да се квалифицират по добре ли, да повишат производителността си ли или да си траят докато шефовете им милионерстват?
И не ме обвинявай за насоката химическа промишленост, ти заведе темата в цеховете за шампоани.
Не ми стана ясно защо приравняваш всички приложни специалисти на едно ниво готвачи в събуей? Защо смяташ че автомонтьор или дърводелец мебелист може да се преквалифицира в бизнесмен собственик на събуей и готвач там? Защо искаш да няма в България мед сестри и всички те да открият собствени магазинчета за парцалчета втора ръка?
Квалифициран или неквалифициран приемаш труда на техници, майстори, механици, дограмаджии, дърводелци, мед сестри, учители, кранаджии и т. н, защото те са квалифицирани, но са заплатени наравно или почти като неквалифициран труд. А неквалифицираните също са на прекалено ниски заплати и за тях говоря че изнемогват от години и ще застанат наравно със специалистите при война срещу работодател.
Предлагаш на хората да стачкуват, а смяташ ли че всички работници са ощетени в България в момента и това стачкуване срещу работодатели ще изглежда, като гражданска война, това ли предлагаш?
|
преди: 10 години, 14 дни hash: 8c6224d02d |
|
73. Не си разбрал съвсем данните н. 72 - България не е страната с най-висока производителност на труда в химическата промишленост, а като съотношение производителност/разходи за труд сме на второ място. Сравнително бил производителен труда у нас, ама не дават с кого сравняват - има точни данни за разходи на труд и съотношение с производителността, но не и колко е самата производителност.
Но като цяло добра информация и все пак забравяш фактора безработица.
Производителността е важен фактор, за да има изобщо откъде да се вземат пари за високи заплати, но ако навън има голяма безработица сред хората с твоята квалификация - няма кой да ти ги даде тези заплати.
Можеш да си квалифициран производителен и пак да ти е ниска заплатата, ако навън има много безработни с твоята квалификация.
Горе бях обяснила, че работната заплата е цената, на която се споразумяват продавач на работната сила (работник, служител) и работодателят - предлагането като е голямо, тази цена ще е ниска.
Аз нищо не прадлагам иначе - стачките не съм ги измислила аз и навсякъде по света така се прави, но първо трябва да имаш позиции, а това става с 1. Ниска безработица в бранша 2. Висока производителност и в съвременните условия - да няма начин работодателят ти да се изнесе на място с по-добри условия и по-евтин труд - т.е. без особени разходи да си изнесе капитала.
Не помагат стачките като в Англия, където работиниците искали да изчерпат печалбата на работодателя - последният си подбира крушите и заминава. Сега Англия е деиндустриализирана държава и в последно време имат някакви елементарни фабрички да им работят българи, поляци и румънци за 900 паунда на месец. Това ли е решението - да си докараме виетнамци за ниско квалифицираната работа?
Не помагат и стачките в Гърция, просто защото не е достатачно да искаш, а трябва да има и откъде.
За минималните работни заплати - аз горе съм обяснила точно това - няма да засегнат 8/10 от работещите у нас дори да станат 1000 лв., а просто тези с 800-900 лв. ще вземат 200 лв. повече за сметка на няколко уволнени хорица, а тези с производителност под 1000-1200 лв. ще останат без работа.
Мен чесно казано ми е все едно дали минималната у нас ще е 1000 лв., но не съм егоист - знам, че много хора ще изгорят при такива минимални заплати или просто ще се заобикалят В Дания няма минимални работни заплати е и?
Не може някой политик да каже какви ще са заплатите - това е прост популизъм..
Ти живееш в илюзия, че капиталистите на Запад мислят по различен начин от нашите. Те идват у нас да произвеждат и дават 450 лв. заплата, а ако не им е изгодно - ще се изнесат другъде.
В цял свят капиталистът мисли рационално и гледа да максимизира възвръщаемостта на капитала си и да минимализира риска.
Чети книгата „Капитала“ на Маркс - същност той е анализирал изключително капитализма, защото комунизъм е нямало. Вярна му е само теорията на Земята, но е бил като цяло лош математик и останалите модели са му грешни, освен това е живял в друго време.
Например той е пропагандирал революция и работниците да отнемат собствеността на капиталиста, защото е виждал, че работника се заменя с машина и останалите работници получават по-високи заплати.
Маркс грешно е изхождал от това, че работниците с по-високи заплати ще почнат да се размножават, защото могат да хранят много деца и така в следващ период хората ще умират от глад, защото няма да има работа за всички.
Маркс не е предвидил, че хората с по-висок доход ще имат по-малко деца, защото няма да им трябват като работна сила, ще се образоват и ще образоват децата си.
Днес в държавите, в които винаги е имало капитализъм заплатите са по-високи, хората масово живеят по-добре от държавите, в които е имало планово стопанство, макар че никой не е дошъл да увеличава заплатите отгоре и да натиска капиталистите да правят това или онова.
Напротив. Дори днес субсидиите са за капиталиста - да си модернизира производството, да си образова работниците, да прави това или онова - няма нито една програма за повишаване на работните заплати или закон на ЕС ниво в тази насока.
Има програми за повишаване на производителността на труда, на заетостта, но парите се дават пак на капиталиста.Просто сме се пробвали вече с планово стопанство и не се получи.
Не може държавата да планира отгоре какво ще се случва. В твоя дух тръгваме точно към там -планово стопанство, една държава да определя всичко отгоре. Е, вече сме го гледали този филм.
Дай нова идея
Авторката
|
преди: 10 години, 14 дни hash: a2994bf1bd |
|
74. 71 Никой не иска социални цели от евро съюза, а заради евро съюза, заради по глобалните пазари работодателите да приравнят поне наполовина разходите си за работна ръка с европейските. Никой от тук коментиращите не е тръгнал да иска заплати от брюксел искаме си конкурентни заплати от нашите работодатели.
нямало минимални заплати на европейски ниво ХА ХА та то ако имаше ние нямаше да се оплакваме, а вече щяхме да имаме минималните заплати!
Като погледнем пазара и цените не виждаме кой знае колко голяма разлика с цените на евро производителите, конкурират се с нашите цени и то добре, но европейските производители влагат голяма част от печалбите в заплати или транспорт от Бангладеш до Европа и обратно, а българските производители прибират за себе си тази част от печалби, нито я влагат в работници, нито изнасят бизнеса си в Бангладеш та да плащат транспорт. Тук има евтини глупаци които да работят като роби. Докога!
В САЩ надали минималните заплати в Калифорния и Алабама имат разлика от 8-10 пъти? Има щати, в които заплащането е по-ниско, но пък и там няма да имате големи разходи както е в Западна Вирджиния, Алабама, Тенеси например. И разликите в заплатите на САЩ не са по големи от 2-2,5 пъти!
Ние българските работници нямаме против да сме европейска Алабама, ако цените си останат същите, нямаме против да вземаме 6-8лв на час минимална заплата за България, например 6лв по селата и 8лв на час по големите градове. След като европейската Калифорния-Германия сложи ставка 8,5евро на час. Лошото е че българите в Европа, в сравение с САЩ, сме негърски роби в Алабама. Българските работници имаме само оскъден покрив и оскъдна храна, точно толкова можем да си позволим с заплатите си на квалифицирани специалисти.
|
...
преди: 10 години, 14 дни hash: 8c6224d02d |
|
75. Не си разбрал съвсем данните н. 72 - България не е страната с най-висока производителност на труда в химическата промишленост, а като съотношение производителност/разходи за труд сме на второ място. Като имаме най-ниските разходи за труда, това съотношение за нас е много добро.
Но като цяло добра информация и все пак забравяш фактора безработица.
Производителността е важен фактор, за да има изобщо откъде да се вземат пари за високи заплати, но ако навън има голяма безработица сред хората с твоята квалификация - няма кой да ти ги даде тези заплати.
Горе бях обяснила, че работната заплата е цената, на която се споразумяват продавача на работната сила (работник, служител) и работодателят - предлагането като е голямо, тази цена ще е ниска.
Аз нищо не прадлагам иначе - стачките не съм ги измислила аз и навсякъде по света така се прави, но първо трябва да имаш позиции, а това става с 1. Ниска безработица в бранша 2. Висока производителност и в съвременните условия - да няма начин работодателят ти да се изнесе на място с по-добри условия и по-евтин труд.
Не помагат стачките като в Англия, където работиниците искали да изчерпат печалбата на работодателя - последния си подбира крушите и заминава.
За минималните работни заплати - аз горе съм обяснила точно това - няма да засегнат 8/10 от работещите у нас дори да станат 1000 лв., а просто тези с 800-900 лв. ще вземат 200 лв. повече за сметка на няколко уволнени хорица, а тези с производителност под 1000-1200 лв. ще останат без работа.
Мен чесно казано ми е все едно дали минималната у нас ще е 1000 лв., но не съм егоист - знам, че много хора ще изгорят при такива минимални заплати.
За ЕС - нещо бъркаш причинно следствените връзки - ако си конкурентен в ЕС и печелиш, ти ще имаш високи заплати и стандарт на живот, но никой не може да ти ги гарантира.
Това не е планова икономика, Брюксел не казва къде какви заплати ще се плащат. Нещо тук не си разбрал как функционира ЕС. Само в условията на планова икономика държавата може да се намесва до такава степен, до каквато ти се иска
„икой не иска социални цели от евро съюза, а заради евро съюза, заради по глобалните пазари работодателите да приравнят поне наполовина разходите си за работна ръка с европейските. “
И защо да го правят това работодателите като навън има едни 10 % безработни, неофициално дори са и повечко - защо да не си назначи работодателят още 2-ма човека и да произвежда и печели повече? Ти можеш ли да му изкараш печалба и продукция като 3-ма човека, за да искаш тройна заплата на настоящата?
Средно БВП на глава ни е 14100 долара, но искаме заплати наполовина като в развитите страни?
Като станем 40 хил. долара БВП на глава, тогава и заплатите ни ще са такива. Всички развити държави имат що-годе такъв БВП виж тук http://iliaganchev.blog.bg/biznes/2013/12/18/bruten-vytreshen-produkt-na-glava-ot-naselenieto.1220396
Той да не е глупак някакъв бг. работодателят да ти плаща над производителността ти от 14000 долара годишно (ти искаш 20 хиляди), освен това този работодател има ли поне наполовина от инфраструктура, условия като цяло в сравнение с развитите страни? Ние дори ток не можем да подадем на една фабрика нормално, нямаме пристанища като хората, ПЪТИЩА, ЖП-транспорт - къде сме тръгнали?
За построяването на едно производствено хале у нас ти трябват 65 процедури. В Сингапур процедурите са 3. Това нали се сещаш, че ще се отрази после на заплатите, защото тези разходи няма да ги носи каптиалистът сам. Искай му и 1 мил.подкупче и картинката става приказничка.
Ако сраваше с минимални заплати, то Гърците миналата седмица ги увеличиха, защо не се оправиха?
В Дания няма минимална заплата и какво от това? Нима печелят по-малко от гърците?
40% безработица имат съседите, при младежите 60% - и какво ги интересува тези люде, колко ще увеличили минималната като нямат работа?
Авторката
|
преди: 10 години, 14 дни hash: a2994bf1bd |
|
76. 73 Ни най малко не живея с илюзия, че всички капиталисти не са едни и същи, разбира се че за всеки капиталист всичко в повече прибрано в неговата банкова сметка е полза за него. Но в Европа работниците са успели да постигнат заплати чрез синдикати или чрез стачки. При нас както виждаме 25г синдикати не можахме да създадем, а и вероятност да създадем не корумпирани синдикати и те да оживеят, без да бъде платен разстрелът им или поливането с киселина от новоизлюпени милионерчета, в корумпираната до кости държава е клоняща към 0. Общонародни стачки срещу работодатели са вероятност, но ме плаши че ще изглеждат, като гражданска война, а някак все още българите-работници вярваме в доброто и честното и аз се чудя защо. Та размишлявайки, търся има ли трети вариант? Например държавна ставка минимална заплата като в Германия и Гърция в момента или нещо друго. Германия и Гърция ни показаха, че синдикатите и стачките са отживелица и начинът е държавата да застане зад народа си слагайки минимална ставка. Или да започваме втория вариант стачки, като в европейските държави преди и сега на места.
В същия смисъл на честното ще продължа така.
Честно изнервяш ме с това си твърдение, че забравям за безработицата. Това вече не знам в колко коментара го твърдиш в тази тема.
Е вече ти казах безработицата ни е 11%, в Германия за сравнение е 7% за януари 2015г, какво очакваш да дочакаме нашата да стане 0% ли?
Не ни е толкова голяма безработицата че да я въздигаш толкова като влияещ на заплатата фактор, че да намали заплатите с 8 пъти.
Има ти нещо иди на преглед, честно го мисля!
В 73 повтаряш едни и същи твърдения оборени в същата тази тема с факти и аргументи, все едно пишеш 1 коментар в тема заплати.
Твърдиш че нещо е лилаво, аз твърдя че е зелено сравнявам ти го с цвета на тревата с цвета на пролетни листа по дърветата, и само след 10-20 коментара ти пак казваш "ама забравяш че нещото е лилаво". Това твоето е някакъв вид психично разстройство, забравяш какво си чела или писала самата ти в твоята си тема.
ОТКАЗВАМ СЕ ДА КОМЕНТИРАМ С ТЕБ ПО ВЪПРОСА ПИШИ СИ САМА В ТЕМАТА СИ. Преди да напишеш някоя глупост прочети си пак всички коментари в темата ти, дали някъде не е разискван въпросът за влиянието на "безработицата" или "квалификацията" или "производителността" дали не е доказано с факти кое колко е различно с Европа и колко влияе на заплатите и по чия вина е ако го има в България в по висока степен, ако трябва преди всеки нов коментар чети всички коментари.
|
преди: 10 години, 14 дни hash: f3558795bd |
|
77. До Авторката
От 33
„1. ПОВИШАВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯТА
2. БОРБА С КОРУПЦИЯ, ИНТЕРЕС КЪМ СЛУЧВАЩОТО СЕ В СТРАНАТА, ИНТЕРЕС КЪМ ПОЛИТИКА, защото индиректно рамковите условия в страната се отразяват на дохода на всички!
2. ОБЕДИНЕНИЕ В СИНДИКАТИ, активно отстояване на правата в бранша.”
Интересно човек като е взел инерция как не може да поспре и за миг и да се поотърси .......
Ще се опитам да кажа по трети начин казаното от предните си постове.
Няма значение какви умствени построения се правят за материални обществени взаимоотношения и какви ще се опитват власт имащите да прилагат (със съгласието на част от обществото), ако тези умствени и практически построения се разминават с преобладаващото съзнание в едно общество. Съзнанието е задвижващата сила на всичко(най-общо казано) – от най-голямата простотия до най-възвишеното. Има фактори, които въздействат и формират съзнанието и тази наука не е известна на западната цивилизация. А тези, които държат капитала и властта, т.е. издигнатите хора в обществото, е тяхно задължение да се грижат за духовното израстване на цялото общество. Но понеже те самите са слепци, затова и водят обществото постоянно към страданието.
Няколко думи: Умът е причина за действената същност на материята. Той може да действа на три платфирми – Добро, Страст (задоволяване на сетивата на тялото) и Невежество, и това действие се проявява смесено с пребладаване на момент на някоя от платформите. Доброто е най-финната платформа, а другите са низходящо по-груби. По-висшата функция на ума е интелигентността – способността за преценка природата на обектите на сетивата. Има и по-висша платформа на състояние на ума – трансцендентално Добро, където концепциите АЗ и МОЕ не съществуват (а личноста запазва индивидуалноста си). Т.е. не съществува егоизъм. За да се достигне 4-тата позиция, трябва да се стъпи на 3-тата, на Доброто. Доброто са дейности извършвани за благото на другите – строеж на болници, училища, пътища, алтруистични дейности (спасяване на фабрики както даде пример) и т.н., но това добро е примесено с егото на човека и затова подобни дейности са водени от гордост, величие, тщеславие, богоподобност или богоравност ако щеш. И поради това тези дейности не могат да решат проблемите на страданието никога.
Има отговор защо един има по-добра материална позиция, а друг не (отговора не е в труда), но това ще го пропусна. Само ще кажа, че причините са съвсем обективни и не произтичат на случаен принцип, а на личностен и това незнание на хората е в основата на техните нереални желания.
Зад дейностите на ума стои приемане и отхвърляне на стойности - духовни и материални. Когато тази функция на ума е насочена само към материалните стойности, тогава духовния просперитет е стопиран. Зад стойностите стоят критерии и те се наричат качества – божествени и демонични. Общия сбор на тези качества се нарича природа на живото същество, зад която стои съзнанието – енергията, която осъществява връзката на духовното живо същество с материята.
И сега ти задавам въпрос: Как примерно един съдия (респективно всички хора), който има склонност (по природа като същество) да мами, ще го накараш да не прави това? Как един министър ще накараш да не лобира за съпартйците си и за близките нему фирми, а да действа равнопоставено? Как ще накараш един работник да изпълнява съвестно задълженията си? – за да бориш корупцията. Корупцията тръгва от ума, от финните качества. Идеята на комунизма беше да преодолее този феномен на демонизъм на човек къмто човек, без обаче да се съобразяват с някои неща, като изпълнителите се сложиха в центъра като богове. Според съзнанието си това в една или друга степен го прави и един фабрикант капиталист в рамките на предприятието, а също се проявява и в кръга на семейството. Замърсеното его действа на всичи матерални нива в които може да се прояви. Голямата заблуда в обществото е, че материалните правила (в едно с писания закон- правото) е панацеята за решаването на проблемите. Но зад проблемите стои конкретно съзнание и чрез принуда то може да бъде подтиснато, както беше при комунизма, но демоничните качества остават в латентно състояние и резултата след демокрацията е този – необуздан демонизъм по вертикала и хоризонтала, защото капитализма (всъщност това е само едно материално обозначение) не решава този проблем. Материалните обозначения и взаимодействия не влияят на съзнанието положително. Само спазването на духовни принципи влияе на съзнанието към издигане. Всъщност в негативна посока – сриването на съзнаието и задълбочаване на проблемите се влияят от демоничните качества, които са финна форма на материя. Или като вдигаш квалификацията (материалната) на човек с демонични наклонности мислиш, че се извисява? Сещам се от един документален филм за определението на една затворничка за шефа на концлагер в Полша – „Той беше интелигентен и жесток”. Трябва да стане ясно, че материално образование не чисти демонични наклонности, а такива личности само придобиват повече материални компетенции.
Друг въпрос в тази връзка: Как ще се решат проблемите възникващи от съзнание, което е под силното въздействие на невжеството – гняв, агресия, жестокост, липса на знание за правилно и неправилно? С образование като сегашното? Или тези, дето стрелят по училищата, или залагат бомби са просто незначителен процент статистика, която може да се преглътне? Западната цивилизация няма представа как сама генерира дългосрочно постепенното си саморазлагане. И това е така, защото тази цивилизация сама извиква такъв вид демонични съзнания. Как става това няма да коментирам, защото това излиза от рамките на темата (въпреки че я засяга пряко).
Да не говорим и за проблемите на психична основа – клошари , луди, безпокойства, страх, тревоги – сигурно и това ще се решава с образование и автотренинг.
Без духовния елемент всичко е обречено – дори за да се стигне до хуманизъм, алтруизъм и други изми на платформата на доброто.
Материална демокрация може да съществува само на платформата на доброто. Страстта и невежеството водят до бедствия и страдания, когато започнат да преобладават, каквато е картинката в БГ.
Не съм изчерпателен, темата е много голяма, пиша единствено за да насоча вниманието в тази посока.
|
преди: 10 години, 14 дни hash: 8c6224d02d |
|
78. до н 76
„Общонародни стачки срещу работодатели са вероятност, но ме плаши че ще изглеждат, като гражданска война, а някак все още българите-работници вярваме в доброто и честното и аз се чудя защо. “
Не се мобилизират работниците у нас не защото са толкова по-добрички от колегите си в развитите държави, а просто, защото не са прости. На повечето работници им е ясно, че навън има достатачно хора да ги заместят и нямат позицията да протестират, но никой не е казал, че това ще е за винаги така.
Въпрос на време е в отделни големи предприятия или добре развити браншове да има надигане, но не и при безработица като в момента.
Минимална заплата има в Германия от 2 месеца и то не се спазва, защото има 1010101 изключения, а Гърция какво като има 650 евро минимална? Кой го е еня, когато след седмица ще въведат драхмата. Пука на някого кой каква минимална въвел. Какво като нямаше до преди 2 месеца минимална заплата в Германия - умряха ли от глад?
За останалото съм съгласна, но не е по темата ми. Аз съм икономист, не съм Богослов, социаолог, политик, философ - като човек съм съгласна с теб, но като икономист не мога да те лъжа - системата не се гради на принципи като „доброто в човека“.
Капитализмът се гради на конкуренцията между субектите и тя е моторчето на просперитета и повишаването на стандарта на живота. Ако се намесиш в тези процеси, не знаеш до какво ще доведеш икономиката си.
В Макдоналдс например не плащат минималната заплата практически - те просто увеличиха часовете на труд и махнаха разни надбавки за извънреден труд и нощен труд, Коледни надбавки махнаха - и хоп - ето ги на минималната и дори има хора, които взимат по-малко от преди!!!!
Има доста репортажи на хора, на които заплатата им спада след въвеждане на минималната - сега работодателите имат някаква стойност да се ориентират, защо да ти плащат повече?
Ей такива хора с „Усновно 0бразование“ виж тук
http://www.blitz.bg/news/article/308679
ще останат без ВСЯКАКВА работа при твърде висока минимална
Мерси, че няма да пишеш повече по темата ми.
Авторката
|
преди: 10 години, 14 дни hash: 8c6224d02d |
|
79. н 77
„Материална демокрация може да съществува само на платформата на доброто. Страстта и невежеството водят до бедствия и страдания, когато започнат да преобладават, каквато е картинката в БГ. “
Материална демокрация по определение не може да има -
Демокрацията (от гръцки: ??????????, „народовластие“) е форма на управление, при която държавната власт произтича от народа чрез консенсус (консенсусна демокрация), референдуми (пряка демокрация) или избрани представители (представителна демокрация).
Демокрацията е ПОЛИТИЧЕСКА форма на управление, тя не е материално понятие и не може да бъде материална.
Моята тема е чисто икономическа - за Капитализма (пазарното стопанство).
Капитализъм има и в страните без демократична форма на политическо управление. Демокрацията не е предпоставка за капитализма, но е желателна. Капитализъм без демокрация може да има (виж Китай), но демокрация без капитализъм не може да има или поне до сега е нямало.
Авторката.
|
...
преди: 10 години, 14 дни hash: 0d1ba376e5 |
|
80. 76 колкото и да ми е противно да го призная , но авторката е права (поне в някой отношения) . Не ме разбирай погрешно , не я защитавам по абсолютно никакъв начин , но това е друга тема. Ще три неща:
1 За да има човек добра заплата трябва да има образование и квалификация (това последното не е много трудно защото днес качеството на образованието пада и трябва да положиш минимални усилия да си над другите гаменчета които бълват българските училища и ще те заемат на желаната длъжност )
2 Най-добре е човек да работи на държавна работа - държавата ако не и друго спазва елементарни права и е по-склонна на прави отстъпки към изискванията на хората за разлика от частниците.
3 За съжаление авторката е права - работодателите могат да експлоатират както искат работниците , поне на този етап защото както авторката казва при една стачка или по-насилствени действия от страна на работниците работодателя се покрива и изнася производството или просто ги уволнява и си наема други хора по причините обяснени от авторката.
Това което е проблем на авторката е , че е икономист и е като кон с капаци и не вижда другите сфери от живота - а именно , че ако се продължава с това темпо на развитие поне в страни като България след 40-50 години събитията от 1917 може и да се повторят и този път резултата да е различен :)
|
преди: 10 години, 14 дни hash: 2eb8e55a83 |
|
81. "Материална демокрация по определение не може да има"
Може да има всякакви определения, ако представят и обективират елемент от знанието въобще...
Демокрация е обратно на диктатура, ограничение, т. е. тя смислово се асоциира със свобода на изява на личността, откъдето да дойде и щастието, което всеки иска и търси.
Словосъчетанието ми "материална демокрация" е заредено със смисъла "свобода до степен на щастие в материално тяло". Но в материалния свят няма свобода. Човек е принуждаван от законите на природата постоянно да се съобразява и да понася тристранните страдания - от ума и сетивата, от стихиите и бедствията, и от другите живи същества. Икономическия или политическия просперитет може да възбуди такава илюзия за свобода, но е заблуда.
"Демокрацията е ПОЛИТИЧЕСКА форма на управление, тя не е материално понятие и не може да бъде материална. "
Доколкото политическата форма на управление касае грубото материално тяло на субектите, не може да се каже, че каквато и да било политическа форма на обществени взаимоотношения (в случая демократични) са лишени от материалния си елемент.
"Моята тема е чисто икономическа - за Капитализма (пазарното стопанство). "
Твоята тема никога не може да бъде чисто икономическа, ако в казуса се търсят решения на съществуващи материални (икономически в случая) проблеми. Подобен подход е мислене в невежеството. Никога не може да се изолира ума, интелигентността и съзнанието от каквото и да било.
|
преди: 10 години, 14 дни hash: 8c6224d02d |
|
82. Мерси номер 80 за адекватния и конструктивен коментар.
Аз тук още в Историята писах, че ще се огранича до икономическия аспект.
Чисто човешки ги виждам как стоят нещата. По принцип съм дори със социални убеждения и така нататък, но у нас просто липсва елементарна обща култура за начина на функциониране на пазарите, включително на този за на работна ръка.
Ако искаме да променим нещо в живота си (например работната си заплата), то ние трябва да умеем да разбираме причинно-следствените връзки, за да търсим решение на проблемите.
Според мен прекалено много станаха дискусиите, които не са по същество, но това не ни решава проблемите - лоши са политиците, лоши са работодателите.... е и?
Търси решение на проблемиете, не стига тяхната констатация и да кажем, че държавата трябва да регламентира разни неща, които не са ? работа.
По темата.
Не смятам, че работата на държавна работа е решение.
Държавна работа за всеки има само през плановото стопанство. В условията на пазарна икономика тези, които работят за капиталистът са правилото, а държавният служител е изключението и живее практически от благата, които е създал първият и практически данакоплатецът му се явява вид работодател. Това, че у нас няма контрол над държавните служители, не означава, че това е правилото. В развитите държави държавната работа е доста напрегната, работи се много и отговорностите са много, а заплатата е сравнително ниска - т.е. не е особено атрактивна, ако данакоплатецът ти диша във врата и си знае правата.
Да, важна е работата на държавните служители, моите уважения, но ако ни е болна икономиката, няма да има и как да имаме добре платени и качествени държавни служители.
Заплатите на държавния служител зависят от заплатите в частния сектор, не обратното.
Не може да се реши проблема с повече работа в държавния сектор, напротив - нашата държава е доказала, че е лош стопанин (БДЖ, Кремиковци, Булгартабак, Балкан, ... и още 101 предприятия, които се разсипаха) - и не само нашата държава е лош стопанин.
Вижте Гърция - демокрация 2/3 от хората са държавни служители държавният сектор е ОГРОМЕН (летища, пристанища, предприятия, и. и. и) и какво???
Сега с интерес следя темата, защото ако въведат драхмата, скоро ще завиждат за заплатите у нас. Говори се за Апокалипсис и тотален крах - това ли ни е примерът?
Малко извън темата - очаква се драхмата да е страшно обезценена валута, да се възродят сектори като памукопроизводство и земеделие, но гърците няма да имат пари дори за елементарни медикаменти и всичко, което е внос. (те почти нищо не произвеждат, дори България има две огромни фармацефтични компании, а те какво имат? Ние можем да произведем всеки ХУ медикамент в света дори нелеглано (виж Индия), но няма да умрем без медикамент, а те - дори Аспиринът им е вносен или го прави чужд инвеститор )
Интересно е, защото тук днешната икономическа наука не дава отговор. Какво правим с цяла държава, която лъже?
Това го е нямало до сега никога. Дори тоталитарните държави не са си позволявали такива неща.
Гледайте с интерес, защото в съседна Гърция на ПРАКТИКА са въведени нещата, които у нас доста популисти искат - огромни минимални заплати, пенсии на 50 г., ТЕЛК за половината държава, 13 заплати, държавен сектор и.. и. и, още много държавни подаръци на кредит.
Според мен България е на правилен път, но ние, които живеем в тези условия, ще платим тежката цена за него, но не сме единствени. След ВСВ всички днес развити държави от ЕС са минали през тези неща - лишения, работа в събота и неделя, работа по над 8 ч. на ден, ниски заплати, работа при тежки условия, но вижте ги сега - младите им хора живеят добре и имат перспектива.
Авторката
|
преди: 10 години, 14 дни hash: 2eb8e55a83 |
|
83. От 33 до авторката
"След ВСВ всички днес развити държави от ЕС са минали през тези неща - лишения, работа в събота и неделя, работа по над 8 ч. на ден, ниски заплати, работа при тежки условия, но вижте ги сега - младите им хора живеят добре и имат перспектива. "
Втората световна е изтрила от материалното битие една част от демоничното съзнание, затова след нея има просперитет. Хората се раждат в този свят с конкретно съзнание и после то допълнително се повлиява от материалните условия на живот. Определено съзнание се появява от определено място в определено семейство и това зависи от съзнанието на родителите. Но това, което тече в момента, е път към следваща световна война и нещата се променят. Ти нямаш знание за определени закономерности, затова идеята ти за икономически просперитет е една пясъчна кула.
|
преди: 10 години, 12 дни hash: a2994bf1bd |
|
84. 82 Какво казваш че ще стане с Гърция????
http://www.standartnews.com/svyat-europe/davat_oshte_68_mlrd_na_gratskite_banki-273988.html
|
...
преди: 10 години, 12 дни hash: 8c6224d02d |
|
85. 84, ами нищо не става - дават НА БАНКИТЕ пари, за да си изтеглят хората спестяванията и като въведат драхмата да няма много големи крякания.
Парите не ги дават за социална политика и да имат младите пенсионери :)
Минималната заплата е 650 евра, ама какво от това като 80% от хората под 30 г. са без работа?
Всички очакват да излезнат от Евро-зоната (НЕ ОТ ЕС!).
Борсата се успокои и всички анализатори прогнозират, че излизането на Гърция няма да засегне Испания, Италия, които са от значение за разлика от нищо не произвеждаща и миниатюрна Гърция.
Очаква се Гърция да въведе драхмата като тя ще загуби веднага 50% от стойността си - т.е. ако си взимал 600 евро пенсия, ще взимаш 600 драхми, но след 1 ден тези 600 драхми ще са на стойност 300 евро, а след още половин година ще са на стойност 150 евро.
Така гърците ще паднат на стандарта, който са си изработили, гръцките продукти да станат евтини и атрактивни и да започнат да прозвеждат, а туристите да се върнат при тях, вместо да ходят в Турция. Защо турчинът да работи за 150 евро, а гъркът за 650?
Очаква се да се възстановят след 40-50 години. :)
Kомунизмът свършва когато свършат чуждите пари...Историята се повтаря
Никому не го е жал. На срещата с финансовите министри на Евро-Съюза Словения и Балтийските държави са казали на Варуфакис, че в техните страни хората живеят на по-нисък стандарт от гръцкия и заплатите са много по-ниски - знаете ли какво е отговорил - вие може да живеете така (мизерно), но не и ние :).
Тези хора са меко казало гневни, защото взимат кредити, за да плащат луксозния живот на мързеливите гърци.
Нещо да чуваш за Ирландия? Имаха същите кредити като гърците, но не бяха ги изяли, а бяха спасили банките си (нещо като нашия кредит за КТБ, но в огромни размери). За 5 г. хорта си ИЗРАБОТИХА парите и с много лишения се измъкнаха от „чадъра“ на Европейската банка - живеят в достойнство и не ходят да просят и да блъскат по масите.
Какво направи гръцкото правителство до сега - продаде популистки пет стари лимузини и назначи популистки 5 стари чистачки на работа. Да живее Ципрас и големите му „успехи“.
Италия и Испания смениха 10 правителства, падаха и ставаха, но ето - измъкват се хората и са си научили урока.
За Португалия е трудно, те също са изконсумирали парите като гърците, но също правят реформи.
Очаква се гърците да изядат калая, ако не слушкат.
Не знам ти на колко си години, но българският народ 1998 г. плати висока цена за експериментите на Жан Виденов и краденето преди него - дойде МВФ (те са и в Тройката за Гърция), пое финансовото министерство и почна голямата разпродажба на държавно имущество, махнаха трите нули и народът плати ужасната цена, но тръгнаха нещата и сме днес на чисто. Гърците мислят, че могат да си спестят реформите и ще могат да го карат като до сега - грешна им е сметката.
Не са важни вече, 0,001% от износа на Германия представляват, кой го е грижа как ще живеят гърците и какви заплати искат???
Скоро ще работят за 150 евра и ще си натискат парцалите. Не е изключено и да дойдат да сменят памперси у нас точно за нашето поколение...защото България си е написала домашното, а те още не са хванали химикала.
Реално трябва да паднат заплатите под полските дори, за да тръгнат нещата в Гърция.
На нас може да ни трябват 40-50 г., за да се оправим, но 25 г. минаха, а за гърците броячът още не е почнал да брои
Авторката
|
преди: 10 години, 12 дни hash: a2994bf1bd |
|
86. 85 Значи гръцкото правителство, германското правителство, дори Европа мисли за гръцкия народ, да нямало много недоволни! А кой мисли за българския народ?
|
преди: 10 години, 12 дни hash: 8c6224d02d |
|
87. н 86, след ВСВ България попада в Съвецката зона на влияние и би следвало СССР да мисли за нас, но вече ги няма, а Русия мисли само за Русия :) Късмет с две думи - не сполучихме на господар.
Гърция до средата на 70-те години е военна диктатура. Европа ги е страх тогава, че ще минат в Източния блок (те и това заплашват) и затова ги хранят доста добре, приемат ги в ЕС, макар че до ден днешен не отговарят на условията - дори кадастър нямат, корупция до шия, нямат закони като в другите страни в ЕС и още много неща. Тогава Гърция е имала Аса в пазвата, а днес няма, но не искат да го разберат.
България днес е в ЕС, Румъния, бившите Югославски страни са асоциирани членки - с две думи Гърция не е интересна.
Последно С ФАЛШИФИКАЦИЯ се провряха в Евро-Съюза и затова бяха интересни преди 5 г. - всички ги хвана страх, че ще се загуби доверието в Еврото, но другите държави вече си стъпиха на краката, инвеститорите вече са по-умни и спокойни.
Единственият път за гърците е да вкарат драхмата - това и друг път се е случвало в Азия, в Южна Америка, а Еврото загуби вече достатачно стойност и няма да се повлияе. Много ги е страх от това, защото знаят какво ще се случи - ще трябва да работят на много ниски заплати, но най-вече ще трябва изобщо да работят.
Не знам дали усещаш, но и днес се пробват да ритат и да изкарват фантомни Аса - канят Путин на гости, Русия щяла да им помогне - това им е минавало през 20 век, но днес само буди подиграфки.
На нас може да ни трябват 40-50 г., за да се оправим, но 25 г. минаха, а за гърците броячът още не е почнал да брои.
В Гърция идва МВФ да мачка, а България е ЧЛЕН на МВФ, дава пари в него и ОПРЕДЕЛЯ политиката му, има ръководни места в МВФ.
Да, не е много, но сети се къде сме били преди 15 г. - фалирали, опоскани, гладни.
Само със силата И ТЪРПЕНИЕТО на българите се постигна толкова и е направо смешно да искаме да сме като гърците, защото това би значило 100 крачки назад.
Гърците само в едно нещо са по-добри от българите - в консумацията и лапането, а това лесно се учи, но трудно се отучва, но спокойно - всяко нещо с времето си.
България би следвало иначе да интересува нас, българите.
Левски не случайно е казал „Който ни освободи, той пръв ще ни и пороби.“
Нака не чакаме от външни сили, а да запретнем сами ръце. Трудно е, цената е тежка - нисък стандарт, ниски заплати и пенсии, но друг изход няма.
Авторката
|
преди: 10 години, 12 дни hash: 670071be1a |
|
88. Авторке, специално за Гърция не знам откъде черпиш информация, но е абсолютно недостоверна! И тъй като с радиостанции не ми се спори, отвори някоя и друга по-сериозна книжка, виж КОГА и за КАКВО са фалшифицирали данни, откога докога е била военната диктатура, кой е Костантинос Караманлис и участието му в създаването на Европейската ОБЩНОСТ и след това ръси просвещенията си!
|
преди: 10 години, 12 дни hash: 8c6224d02d |
|
90. 88, ще поживеем и ще видим.
Не ми е тема Гърция тук, просто в момента ме интересува от професионална гледна точка. Не съм историк да споря на исторически теми, но следя борсата и новините, чета анализите и с нетърпение чакам да видя какво ще се случи.
Не изпитвам емоции при това. Сякаш хирург да гледа операция „отворено сърце“. Интересно е и умирам от удоволствие да гледам какво се случва там и каквото и да се случи, ще е интересно
Авторката
|
...
преди: 10 години, 12 дни hash: 670071be1a |
|
91. 90, тогава защо се произнасяш и то супер некомпетентно?
|
преди: 10 години, 12 дни hash: f3558795bd |
|
93. От 33 до авторката
До сега всичките ти коментари представляват информация и никъде не видях знание - правилния начин за решаване на проблемите на живота на хората. Повдигнах въпроси за промяна в съзнанието, което е най-важната тема, защото всичко останало е зависимо от съзнанието, но ти просто мълчиш за това и пак си пееш твоето си, което е не повече от една приспивна песен. Тези приспивни песни ги слушам от началото на промените, които винаги са в бъдеще време. С този маниер на мислене е пълно цялото обществено пространство - гьола, където всички "умни" жаби се надквакват, където всяка иска да надвика своята философия над останалите. Тежкото положение на хората е следствие от алчността, високомерието, липсата на състрадание и т. н. През това можеше и да не се минава, ако този демонизъм не се беше проявил в такава остра форма. Обществените взаимоотношения произтичат от конкретното обществено съзнание, като сбор от съзнанието на всеки един по отделно. Ако не е така можеш да ме опровергаеш.
И аз те питам, как ще издигнеш съзнанието на хората, за да има благоденствие и просперитет за всички, а нарушителите да получават заслуженото?
Това с принадената стойност (повече работа) го слушам, както казах, от началото на промените. Как ще решиш проблема със здравословните проблеми - ако се завъртиш из болниците, ще видиш, че са пълни. Как ще решиш проблемите с човек, който заради тежка съдба или енергии е неефективен в дейностите, които извършва. Как ще решиш проблемите с тези невидими сили, които съсипват живота на толкова много хора? - достатъчно е да прочетеш разните истории само в този форум за да видиш колко неща се случват и няма за тях рационално обяснение. Ти не можеш да разбереш, че добрите неща, в това число и икономика се случват поради добрите качества, с които хората са заредени. В момента, в който в едно общество надделеят демоничните качества, за обикновените хора настава ад. Как ще повишиш добрия потенциал на хората, за да имаш добра икономика. Как ще ги накараш да са честни – фундаментално духовно качество? Ресурс на планетата (и в нашата държава) има достатъчно, но вида съзнание разпределя благата. Вдигането на съзнанието включва разбирането да не се усилват прекалено дейностите, които имаме сходни с тези на животните - спане, хранене, самозащите и съвкупление, защото човешкото общество става животинско. В тези сфери на дейност щастието не може да се намери, а само се увеличава демонизма. И аз до тук от твоите постове не видях нещо по-висше да се предлага.
С подобни „експертни” коментари такива като теб постоянно отвличат вниманието на хората от истинския проблем, който трябва наистина трябва да се решава (който не търпи отлагане), и ги люлеете в люлката на заблудата за светло бъдеще.
|
преди: 10 години, 12 дни hash: 8c6224d02d |
|
94. „Това с принадената стойност (повече работа) го слушам, както казах, от началото на промените. “
ДОБАВЕНА стойност. Чети за добавената стойност, защото „принададена стойност“ няма. Чети сам преди да обвиняваш другите в незнание. Добавената стойност не означава повече работа, а създаване на стойност с по-квалифицирана работа и ползване на машини.
Всеки човек иначе може да допринесе СПОРЕД ВЪЗМОЖНОСТИТЕ си за благоденствието си и това на своето общество, но не можеш да паразитираш на гърба на другите - кой ще създава благата.
Редът не го измисляме икономистите, ние се опитваме да го разберем, за да търсим решение.
Пример с добавената стойност - кое е по-добре според теб - да произвеждаш мляко и какао или да вземеш тези суровини и да направиш шоколад?
Швейцарците не произвеждат какао, а шоколад - хората в Африка правят какао - кой е по-богат и кой е създал по-висока добавена стойност?
iPhone се сглобява в Китай за 50 долара на апаратче, но инжинерите и програмистите, маркетинга са добавили 600 долара добавена стойност.
Кой печели повече - китаецът, който сглобява или програмистът, който мисли новите неща?
Проблемът на бедните държави е, че източват природните си ресурси и продават непреработена продукция на развитите държави, които с много акъл и работа създават пет пъти повече стойност. Това се случва, защото в развиващите се държави има много корупция, образованието е слабо, лесно се печелят говови пари от природни богатства, но да измислиш какво да правиш с тях - това е тръдното.
България няма природни богатства и имаме само един шанс - да умеем с квалификация и капитал да създаваме добавена стойност, да преработваме и да се съсредоточим към иновации и услуги, информационни технологии и наука.
Ние трябва да се учим от развитите държави, не от неразвитите, защото нямаме ресурси.
Например - не е достатачно да правиш жито, а трябва да правиш и хляб, но трябва да го опечеш. Не е достатачно да печеш хляб - трябва да можеш да го опаковаш, да го нарежеш, да намериш верига, която да го продава - житото е 1/10 от цената
Не е достатачно да правиш желязо (Кремиковци), а трябва да можеш от този продукт да строиш машини, автомобили, влакове, самолети... - само така можеш да добавиш достатачно стойност, за да си позволиш социална политика.
Връщаме се отново към твоя въпрос за добротата.
Добър и щедър можеш да бъдеш само ако имаш. Когато сам нямаш, няма и какво да дадеш.
Христос е казал „Ако имаш две ризи, дай едната на ближния си“
На това се крепи съвременната социална политика, но никой не може да иска от хората да дадат единствената си риза.
Нека първо направим две ризи да имаме и после ще има и за слабите в обществото.
„Ти не можеш да разбереш, че добрите неща, в това число и икономика се случват поради добрите качества, с които хората са заредени. В момента, в който в едно общество надделеят демоничните качества, за обикновените хора настава ад. “
Ако намекваш, че българите са демони, а хората в развитите социални държави са добри - жестоко се лъжеш. Българите в най-лошия случай са дори жертви на богатите държави, защото българката шие на западната жена гащите за 150 евро на месец, защото западната жена иска за 1 евро да носи гащи и да ? остават пари за почивки и други глезории.
Как искаш тази женица, която става всеки ден в 5 ч. да храни семейството си да съжали някого заради съдбата?
Западната жена ще дойде, ще спаси 5 кучета и ще си тръгне и после ще сочи българката как не гледа кученцата.
Мисля, че социалната политика на Запад дори е лицемерна да не говорим за т.н. помощ към „развиващите се държави“ и за интеграция на ромите и тем подобни -всичко потъва още в благотворителната организация и дори Уницеф доказано крадат за лускозни бюра, билети първа класа и хотели.
Едно събитие беше определящо в моя живот. Годината беше 1997 г., родителите ми от месеци не получаваха заплати, но ходеха на работа ...не знайно защо - зимата беше жестока, умираха хора от глад и студ и съседи идваха у дома да се топлят, докато имахме дърва и въглища, докато имахме ток да готвим, а основно се хранихме със сланина и зимнина - кой каквото имаше се разменяше, защото пари нямаше и нямаха стойност - съседката ще направи хляб с някакво грънясало жито, ние имахме сланина и кисели краставички и така си живяхме поне 1 г. на магия
Майка ми беше чакала цял ден на опашка за някакви помощи и се беше добрала до френски шоколадови бомбони - две пакетчета за двете ? деца.
Отворихме бомбоните на „добрите хора“ и вътре бяха мухлясали. Насълзиха се очите на майка ми, а ние за да не я разочароваме поизчистихме мухъла и изядохме горчивите бомбони, правейки се, че са най-сладките.
Мои съученик и цялото му семейство се натрови с гъби, защото хората ходиха из горите и събираха каквото има за ядене.
Хора убиваха диви прасета незаконно и умираха след година от тения. Ставаше дума за голото оцеляване!!!
Тогава разбрах, че човек не бива да разчита на милостиня, че милостинята винаги е мухлясала и българите само със собствени сили ще можем да се измъкнем и успяхме!
Който все още е по болниците и полива съдбата си с алкохол и цигари, чака просто напразно. Няма у нас човек почти с лесна съдба и две ризи, за да даде една на ближния си. Който е ял мухъл и е събирал гъби, той няма и една стотинка да подхвърли на някому даром, особено ако не вижда обективни причини за неработенето му.
Това ще се промени след 20 г., но за сега това е положението и не, защото сме лош народ, злобен народ, а защото сме изстрадал народ, работлив и сме на дъното.
Изпитвам съжаление към работещите бедни хора у нас - не изпитвам съжаление към неработещите и самосъжаляващите се. Наречи ме демон - такава съм - естествен подбор! Аз съм жива, а малкият Т., чиито родители му сготвиха гъбена манджа не е, съседите не са живи след консумация на заразено месо и няма да забравя какво сме минали и няма да позволя отново да стане така. Затова и демоните протестирахме 300 дни
Авторката.
|
преди: 10 години, 12 дни hash: 8eec0ac0e3 |
|
95. Авторке, има ли разлика между Съвецката и Суецката зона?
|
преди: 10 години, 12 дни hash: 996dc0d9a0 |
|
96. Ще пиша в темата, защото съм извратен от капитализма. Не съм голям икономист, но това не означава, че не разбирам какво става. А именно, че практиката не е като теорията. За мен всяка една система си има начало и край. Капитализма ни учи да живеем заради парите. Много примери мога да се извадят тук. Гледа се с добро око на всеки голям предприемач, но по-голямата част от хората нямат тези качества. И това не е само работната класа. Дори учените хора, тези на науката, са поставяни в страни. Капитализмът не е за всички народи. Както и не може да се приложи в целия свят.
И какво се получава - изключителен глад и разруха при бедните нации, които не могат да настигнат развитите и силни, и икзключително голямо свръх производство, което не се изполползва рационално.
Майната й на тази система.
|
...
преди: 10 години, 12 дни hash: a2994bf1bd |
|
97. Добро утро!!!
Човекът който ни накара преди няколко дни да четем Карл Маркс не знае какво е принадена стойност!!!!
|
преди: 10 години, 12 дни hash: 5e71519a9c |
|
98. Номер 96, ка питализмът е като тотото, за да спечели един човек 1000 лева, трябва хиляда човека да загубят по 1 лев. Тези, които са ударили джакпота, ни убеждават колко хубаво нещо е и как всички имаме шанса да станем богати. Да ама не. Дори и аз да ударя джакпота, то ще е за сметка на останалите губещи.
|
преди: 10 години, 12 дни hash: 5e71519a9c |
|
99. Едни по цяла нощ гуляят милиони пръскат до зори, а други на студа ридаят, без хляб, любов и без пари. Една богата, фина дама костюми сменя всеки час, а други в дрипи се обличат и плачат те с тъжен глас... -текст на песен писан преди 70 години. Коментарите са излишни.
|
преди: 10 години, 12 дни hash: 2eb8e55a83 |
|
100. От 33 до авторката/вр. пост 83/
Добавена стойност и принадена стойност са тъждествени понятия.
Повече богатство определено значи повече работа – повече стоки и услуги и съответно повече добавена стойност, и въобще стойност.
„Редът не го измисляме икономистите, ние се опитваме да го разберем, за да търсим решение. ”
За да намериш решение е необходимо интелигентност и разсъдък (разум), а степента до която си способен да го правиш това, произтича от добрите духовни качества, които си развил. Кой мислиш, че ще вземе по-добро решение за нещо, този, който е по-търпелив или този, който е нервак, неуравновесен и импулсивен? Кой управник ще направи повече за народа, този, който е ангажиран да мисли как да открадне повече или този, който мисли как да направи нещо за другите. Не можеш да се занимаваш само с материалната страна на нещата, без да развиваш духовната. Колкото хората стават по-духовни, толкова по-правилни решения ще взимат, защото ще имат по-висока интелигентност. Ти мислиш ли, че добрите качества на твоят милиардер са еднакви с качествата на един циганин (ром), който изпитва радост, че е успял да те измами (което ми се е случвало)? И питаш ли се откъде идват тези качества въобще? Няколко пъти ти казах, че без духовното няма решения – има страдания. И това е универсално за всички планове –личен, обществен, национален и какъвто още искаш.
„Добър и щедър можеш да бъдеш само ако имаш. Когато сам нямаш, няма и какво да дадеш. ”
Тук ти е много погрешно схващането. Човек може да бъде добър при всяко материално положение, независимо дали имаш или нямаш, просто трябва да притежаваш качествата за това. А дори можеш да дадеш и от нямането си и аз пробвах, и това работи. Прочети „Занемелите камбани” от Елин Пелин, като по-леко четиво - към 2 стр. само. Като гледам богатите се скъсаха да дават!! Само гледат как да завлекат още. Алчността не може да се погаси с още, тя е всепоглъщаща.
„Ако намекваш, че българите са демони, а хората в развитите социални държави са добри - жестоко се лъжеш. ”
Аз говоря за бреобладаващи качества. И изявата на тези преобладаващи на моменти демонични качества повече или по-малко в българина е факт, защото мога да кажа много примери. Бил съм в офис на „другари” към 91 г., когато хората не знаеха какво е милиони пари в частен джоб и идея си нямаха какво ги чака, и тогава още нямаше никакъв Виденов (ако си мислиш, че той е причината за нещо)- та другарите яко смучеха със „студентски” кооперации и пр., ако си спомняш. Всички видяхме, че забавиха приватизацията за да стопят 400 млрд. в ДСК на населението с инфлация, за да не стане то собственик на каквото и да било. След това от приватизационните фондове ходеха и изкупуваха боневете от тези, които се бяха включили в приватизацията и то с техните пари, защото на входа и изхода на предприятията сложиха свои фирми, които ги изсмукваха. Това, което не можаха да приберат го унищожиха. Всичко беше едно яко ограбване (не че явно не си го заслувавахме, ама много не могат да го разберат). Да не споменавам банковото ограбване към 94 г. Затвориха храните в складовете и аз съм се редил на опашка за мляко с детето на 1 г., защото „добрите” български пенсионери разплаквхаа жена ми и тя не можеше да се добере до мляко. Бил съм и в погранично село (уж там да са предпазени от поквара), където селянина искаше да ми пробута (измами със) зелените си дини (защото ако си неопитен не можеш да ги различиш, но се оправих). Та българина е един Андрешко в лошия смисъл и затова страда, но до голяма степен обикновените хора не са виновни, защото следват пример. Премахването на духовния елемент при комунизма и опита да бъде заместен по изкуствен начин с етика доведе до духовен колапс и резултата е налице – гледай новини и криминална хроника. Зад всичко това стои КОНКРЕТНО съзнание, а зад него – КОНКРЕТНИ духовни качества, от които част от божествените са: „Безстрашие; пречистване на съществуването; развиване на духовно знание; благотворителност; себеконтрол; въздържание; простота; ненасилие; честност; превъзмогване на гнева; отречение; спокойствие; нежелание за търсене на недостатъци; състрадание към всички живи същества; свобода от алчност; благородство; скромност; твърда решителност; евергичност; сила на духа; свобода от завист и от силно желание за почести” – тези трансцендентални качества принадлежат на праведните хора, надарени с божествена природа. Демонични – гордост, високомерие, суета, жестокост, невежество, гняв, алчност. При всички случаи по-добрите материални условия са директна проекция на по-добро съзнание следствие от духовни практики от преди. Това е като банковата сметка – вкарваш добро, получаваш добро. Вкарваш зло, получаваш зло. Просто е.
Аз не съм против тебе. Дори пиша защото ми харесваш – тази енергия, натрупани знания, ентусиазъм – това се дължи на добри качества, за които говоря. Без тези качества това, което имаш нямаше да го имаш. Ще го кажа пак по друг начин – всяко нещо има определена позиция. За да имаш добра материална позиция трябва да имаш добра позиция на съзнанието, защото съзнанието е водещо. А то е водещо, защото именно то формира материалната позиция, включително и на вида на материалното тяло на всяко живо същества. Всеки вид съзнание материализира форма на която то отговаря, за да се изяви това съзнание и да действа. Ако хората формират животинско съзнание, ще формират и животински обществени взаимоотношения – закона на джунглата, а това автоматично води до по-големи страдания, бедствия и войни. Единствено исках да ти обърна внимание на духовния елемент, който да го включиш в търсенето ти към истината (част от която е икономическия просперитет), но ти дори не прояви и любопитство. Ако си мислиш, че това, което си, е само твоя заслуга, си в голяма грешка. За да може човек нещо да направи, той трябва да има разрешение с више, дори за помненето и забравянето. Да не говорим, че ние не сме собственици и на телата си, те са ни на заем. Когато хората злоупотребяват с определени духовни принципи ядат шамарите. Доколко се усещат, това си е техен проблем. Ако нарушиш материалния закон, не можеш да се оправдаеш пред съдията, че не си го познавал. При духовните закони действа същия принцип.
С поздрави
|
преди: 10 години, 12 дни hash: 7227a2e0ed |
|
101. Аз съм инжинер, от Съвецкия съюз, не ям бомбони, ама съм капиталист.
|
...
преди: 10 години, 11 дни hash: 996dc0d9a0 |
|
102. Да, наистина е като контролирано тото. Най-ме ядосват уж преуспели хора - бизнесмени, които едва ли не изкарват цялото бедно население като неработещо и мързелуващо. И понеже парите управляват всичко - властта е точно при тези бизнесмени. Те стават идол за по-младите, които започват да им подлежат.. Всички се превърнаха в егоисти. Сега някой ще ме обори, че в развитите социални демократични държави не е така. Ами погледнато от геополитически причини, тези държави един вид живеят на чужд груб, под наем. И капитализмът не позволява на останалите да се оправят. Напротив, само по-голяма корупция и фашизъм се задава.
Някои патриотично настроени народи успяват, но лично ние вече сме толкова разединени, обезверени, обездухотворени, осверели, че надали още 25 години ще оцелеем...
|
преди: 10 години, 10 дни hash: c18b82af02 |
|
104. При капитализма - Няма възможности за всеки, а свободата е силно преувеличена. Ако нямаш пари да си направиш зъбите, какво толкова помага? Маркс е доказал, че капитализма е обречен, това и либералите го признават. И тук съм напълно съгласен с Номер 98. Няма какво да се каже. Това е обречена система, която се провали само за 10 години. Бъдещето е там, където тръгнаха гърците, по една СИРИЗА и за нас, и за цял Изток. Скоро ще се осъзнаят много хора, няма 6 млн. да живеят за 20 000 богаташа, които умират от страх, че има вероятност да се возят в обикновена кола от 90-те и да бъдат средна класа. САЩ, ЕС и Плутокрация - Един ден ще се сбогуваме!
|
преди: 10 години, 9 дни hash: 6a0b2f3fc8 |
|
105. Аз нямам време да чета всичко, но като цяло съм съгласна с Авторката. Идвам от бедно село в северозапада, където всички от десетилетия избират БСП, макар че всеки път кметът ограбваше селото. Идваше всеки път нов пак от същата партия, за да но доограби. Затвориха училището като бях в 4 клас и добре стана. Отидохме в София и нашите с много усилия ме изучиха. От 16 годишна работя, на 24г. Имах магистратура и открих малка закусвалня за американски понички с кредит от 2000 лв и всичко на консигнация. Една машина ми трябваше - и тя на кредит. След 5 г. Вече бях купила изгодно сградата както и съседната, където отворих subway. Имам 20 до 25 работникач все студенти или високо мотивирани млади хора от провинцията. Нещо като малко семейство сме, защото сме на една възраст, работя с тях, замествам ги като са болни или имат работа. В момента с 5 от най-дългогодишните си хора правим бизнес план и смятаме заедно да отворим фабрика за замръзени тестени изделия изцяло за износ. Имам вече и пазарите, ще заложа закусвалните, а те семейни апартаменти и Ще съберем парите. След най-много 1-2 г. Сме на чисто и фабриката ще плюе по 4 мил. Лв. ЧИСТА ПЕЧАЛБА. Отделно разраствам бизнеса си с още един Съб до 1 месец.
Днес доходът ми на месец БЕЗ да точа печалби, а само доходът ми под формата на заплата е 12 000 лв. Месечно. Изхранвам 2 семейства с тези пари. Няма деца и скоро няма да имам. Всичките ми приятелки родиха на 20 г. И сега реват с 300 лв. Заплатка.
Всички в моето семейство още избират бсп, комунисти са до мозъка на костите си, но за мен са мизерници. Нищо против нямат моите капиталистически пари обаче. Всеки месец искат парички. Уважавам ги заради възрастта им, но за мен това са много глупави и мързеливи хора. Цял живот чакат на държавата и живеят в къщите от родителите си, които ще им паднат един ден на главите, чакат пари от младите да покрият нуждите си, а после говорят как живели през комумизъма - МИЗЕРНО в моите очи. Моята чистачка живее по-добре
При миналите избори избраха дпс, защото им платиха 40 лв. Тези хора ме сочат с пръст, защото карам скъпа кола и близките ми живеят добре. Ха-ха...
Хич не се интересувам какъв е строя, аз искам да живея добре, а днес МОГА ДА ЖИВЕЯ ДОБРЕ, да имам планове, да се развивам. Докато на същите години родителите ми са се чудили какво да ядат. Не, мерси!
104 и хората като него се заблуждават, че може държвата да живее на кредит и да раздава на такива като него, но като човек с много кредити мога да ти кажа, че кредит се взима, за да го инвестираш, за да го избиеш и да ти плюе инвестицията след време чисти парички с които можел да живееш кралски. Аз съм изплатила над 7 кредита до сега и всеки път излизах по-богата и по-силна, а хора които ги излапаха същите пари днес нямат нищо. За 1до 2 г. Си изплащам паричките, всичко си остава за мен
|
преди: 10 години, 9 дни hash: 996dc0d9a0 |
|
106. Ей, бизнес дамата от преди май с нищо не си е променила възгледите. Ето, за нея всички възрастни или бедни хора, които не могат да се справят - са глупави и мършави. А в същото време фабриката й ще изнася цялата продукция на вън. Но иначе другите хора били виновниците за положението на държавата. Казваш отваряш работни места, ама работните места стигат за не повече от 20 % от населението. Майка ми е направила деца на 19-20. Сега аз съм студент и тя и още млада. Ако беше чакала да прави карииера, сега сигурно аз трябваше да я гледам на легло от старост. Защо е демографската криза? Защото нормалните хора (както и аз ) отказват да правят поколение, преди кариерата си. Отказват да се любуват на най-ценното и свято нещо в живота, защото не са сигурни в бъдещето. Така ли е било преди, питам? И защо имаме отрицателен прираст, заразлика от преди?
|
преди: 10 години, 9 дни hash: df6f330c0b |
|
107. Минималната заплата е 340 лева... Това е крайно неадекватна сума. Такава трябваше да е заплатата преди 12 годни. Аз бях студент, с желанието да се развивам и издържам сам. Планът беше следния - Почасова работа, стипендия и здраво учене. Проблемите бяха следните - 180 лева за три дни по 10 часа - всеки ден, разбира се, по договор бяха само 4. Стипендията не дойде първата година, защото имаше два предмета, по които всички бяха скъсани - при оплакването до ректора, се получи следния отговори -" Дa, професор X прави така, но в края на годината ще ви пусне да минете. " - Невероятно! Другото невероятно нещо бе 70те лева стипендия, за която не се квалифицирах, защото на 20 години все още завися от финансите на родителите си - АЛО, аз исках да съм самостоятелен и да не искам средства от тях, а и те не са длъжни да ми дават!
В края на краищата, се преместих в чужбина (именно благодарение на родителите си), където започнах да уча. Да цените бяха тройни, но намерих работа след два месеца. Та за два дена в седмицата, успявам да се издържам, да си купувам нужните книги и материали (65 лева за книга - няма проблем). Освен това стипендията ми е като още една заплата. Повечето ми състуденти са ориентирани и вече са говорели със съответните компании, а в България получих отговор от една компания, който гласеше, че след като завърша и се сдобия с две години стаж. Та аз бях взет на стаж след 9 месеца!!! Има и доста от нас, които искат да започнат свой собствен бизнес, на база на доста от свежите идеи, които имаме. Едно от момчетата има роднина в една от местните банки, и бе посъветван да изготви проект, при което е може да получи финансиране от над 200 000 лева. Другия съвет бе да се намери инвеститор, които да подпомогне не само с парите, но и с намирането на клиенти и помощ при работния процес. Имаха списък от подобни хора.
Твоите съвети биха били полезни, ако биват прилагани в по-добре развити икономики.
Дали искам да изкарвам добри пари? - Искам разбира се. Но основно искам да правя това, което ми харесва. Не ми трябват 100 000 евро на месец. Познавам хора, които са гонели цял живот парите, за да бъдат като наркомани и никога да не могат да се задоволят. Не е нужно да си милионер, за да си щастлив.
|
|
|
|
Коментари очaкващи одобрение: няма |
... |
|
|
|