Пазене на техниката - Spodeli.net


Нещата от живота...
 


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (124643)
 Любов и изневяра (30687)
 Секс и интимност (14697)
 Тинейджърски (22078)
 Семейство (6789)
 Здраве (9790)
 Спорт и красота (4787)
 На работното място (3377)
 Образование (7450)
 В чужбина (1712)
 Наркотици и алкохол (1131)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1773)
 Други (19414)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от Други

Пазене на техниката
преди: 9 години, 9 месеца, прочетена 1303 пъти
Здравейте всички, за Коледа 2014 получих нов лаптоп - HP 250 G3 Notebook PC. Малко късно се сещам, но след като прегледах какви грижи трябват, особено за батерията му се стреснах, понеже не съм прилагал нито едно от тях.
Имам въпрос - как да поддържам батерията му и правилно да я ползвам - досега никога не съм я махал, и когато много се изтощи просто включвах зарядното и като се зареди почти докрай го изключвах, като това става до 2-3 пъти на ден, но вярно ли е както прочетох, че трябва батерията да се маха, и да я слагаш само когато ще го носиш със себе си някъде? Има и дни, в които лаптопа го ползвам много малко, примерно за половин-един час. Сега батерията ми пада за над два-до три часа (то зависи и за какво го използвам, но горе-долу за толкова време). И нещо още за поддръжката чух - че трябва на няколко да правиш нещо на диска му, понеже ставал много "неорганизиран" или нещо подобно. Аз гледам да не го запълвам с неща, предимно инсталирам игри и тегля филми и клипове, повечето от които трия после(обяснението е, че вероятно заради Интернета ми, клиповете във Вбокс7 зареждат за часове, а да ги конвертирам и кача ми отнема най-много три минути и после повечето ги трия). Това беше за хард диска, но особено ме тревожи батерията, явно не съм се научил съвсем да пазя техниката, което е лошо. Може нещо и за батериите на телефоните да драснете, за литиево-йонните.

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 9 години, 9 месеца
hash: 14fc3041bb
гласове:
1 2 3 4 5
  (305911 гласа)

1.   Здравей,

Не трябва да се притесняваш за батерията.
Единственото, което е хубаво да правиш, за да е по-дълаг живота й е да не държиш постоянно лаптопа включен в контакта и батерията да не се разрежда. Хубаво е да има поне по едно, две разреждания на седмица. Като казвам разреждания, имам предвид не да ти изгасне компютъра, а да се появи съобщението, че имаш малко батерия - примерно алармата ти е настроена на 10%.
Това е така, защото в някои офиси лаптпите стоят постоянно на захранване и понеже батерията никога не се разрежда, то стига се до момент, в който тя спира да работи изобщо и тогава, ако изключиш захранването то лаптопа директно изгасва. Но това очевидно не е твоя случай.

Както и да е, но имай предвид, че батериите са по-скоро консуматив, аз работя на лаптопи от 12 години, досега съм имал 5 или 6, не помня вече, и общо взето на батерията живота й е средно 2-2.5 години.


Другото, за което говориш се казва дефрагментация. Т.е. ако записваш често неща на хард диска и след това ги триеш, след време вътрешната (физическата) структура на информацията върху хард-диска няма да е оптимална. Затова отвреме навреме може да се пуска въпросната програма, която пренарежда информацията... Но имай предвид, че освен, ако положението не е много зле, това няма да има, кой знае какъв ефект. Даже в наши дни имам чувството, че това вече не се прави.

Ето ти още по темата, ако знаеш английски:
http://en.wikipedia.org/wiki/Defragmentation


Ползвай си компютърът, полагай нормални грижи и не се фиксирай, защото в крайна сметка всичко се разваля с времето.

Успех

 
  ...
преди: 9 години, 9 месеца
hash: 0d83262ae6
гласове:
1 2 3 4 5
  (252444 гласа)

2.   Батерията си има "живот", който се измерва с броя цикли заряд-разряд. Като седи постоянно включена на лаптопа ти тя периодично се дозарежда, но и почти не се разрежда, освен ако не го ползваш само на батерия. Наистина хубаво е като я заредиш напълно после да я изхарчиш до около 40% от капацитета ? и след това да я свалиш - така можеш да я съхраняваш месеци (примерно да повтаряш тази процедура 2-3 пъти годишно) почти без да хабиш цикли заряд-разряд. Но колкото и да се грижиш за нея - една батерия не може да изкара 20 години, примерно. Най-много 10 ще изкара.
Не си го слагай на сърце - аз моята не я махам, защото ако внезапно спре тока, или без да искам откача кабела, батерията ми играе роля на UPS. Да не говорим, че като тръгна нанякъде - направо откачам кабела и тръгвам, без 1/2 час да се чудя къде съм му дянал батерията...

За хард-диска - трябва да се дефрагментира, да. Това се получава, защото: представи си - записваш 10 файла по 10MB всеки един след друг. След това изтриваш примерно 2-ри, 3-ти, 5-ти и 8-и файл - съответно на тяхно място по доска остават "дупки". След това записваш един голям файл от 100MB. Как се записва той? Ами първо се запълва 1-вата "дупка" с част от файла, после втората, после третата и така докато глават попадне на наистина голямо свободно парче и там дозаписва остатъка от файла. Става така, че големият файл се накъсва на 4-5 парчета, чест слоедващото от които се нами дори ПРЕДИ предишното на диска, понеже просто в момента там е имало свободно място. Като постоянно запиваш и триеш файлове, това накъсване (наречено "фрагментация") достига колосални размери и забавя силно работата на хард-диска и на компютъра като цяло, понеже главата трябва да търси и да се мести напред-назад за всяко парченце от файла, а понякога те са стотици и хиляди. Спасението от това е - веднъж на известно време (което зависи от начина и интензивността на работа с диска) да му правиш дефрагментация (това е обратния процес на фрагментациатя), където специализирана програма изчита файловете един по един и ги презаписва наново, така че всеки файл да е последователно записан на диска, а не на хиляди разхвърляни парченца. Процесът обааче едно че изисква около 30% свободно дисково пространство (за да може да записва там временно "оправените" файлове), и второ че трае между няколко часа и няколко дни... (зависи колко голям и бърз е диска, колко файлове и в каква степен на фрагментация има на него). Всъщност - всичко това е валидно САМО за класическите харддискове с магнитен запис, понеже там главата се придвижва физически за дас търси парченцата, и плочите се въртят, което отнема време. При SSD-дисковете, които са на практика просто памет - там няка никакво значение дали е фрагментиран файлът или не - винаги се чете за едно и също време. Така че ако компютърът ти е с SSD-драйв - тази грижа директно отпада!
Всъщност, най-бързата дефрагментация става ако имаш още един диск със същия или по-голям капацитет от този на компютъра ти - тогава просто копираш фаиловете от единия диск на другия и обратно. При копирането файловете се записват последователно върху диска и още след първото прехвърляне имаш напълно дефрагментирани данни.

Не се шашкай - всяка техника си изисква специфична поддръжка, но и прекаленото вманиачаване в такава не си е работа... Не забравяй, че съвременната техника обикновено остарява морално далеч преди да се повреди или нещо такова.

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net
eXTReMe Tracker