Програмата Еразъм - Spodeli.net


Нещата от живота...
 


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (127441)
 Любов и изневяра (31366)
 Секс и интимност (14923)
 Тинейджърски (22190)
 Семейство (6982)
 Здраве (9984)
 Спорт и красота (4837)
 На работното място (3585)
 Образование (7575)
 В чужбина (1763)
 Наркотици и алкохол (1145)
 Измислени истории (806)
 Проза, литература (1854)
 Други (20273)
 Избор на редактора (158)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес.

Клиниката работи както с двучастови конвенционални импланти с отложено натоварване така и с едночастови базални импланти.

 

  

Споделена история от Любов и изневяра

Програмата Еразъм
преди: 9 години, 1 месец, прочетена 2409 пъти
Уча в МУ Варна Дентална медицина 1 курс.Искам другата година да кандидатствам за програмата Еразъм,но не съм наясно с всичко.Например кой определя колко време ще прекараш в чужбина,колко пъти мога да кандидатствам,кога се заплаща гранта и мога ли по време на програмата да се връщам в България за 2-3 дни?

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 9 години, 1 месец
hash: ee21f6f9c5
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   До преди година и половина можеше да се ходи два пъти в чужбина по Еразъм - веднъж се водеше Learning и веднъж Practice или Placement или нещо подобно. Като общият престой можеше да бъде до 1 година, т. е. два семестъра. Но от преди година условията се смениха и програмата вече се казва всъщност Еразъм , а не Еразъм и сега вече нe съм запознат с детайлите. Провери в сайта на Центъра за развитие на човешките ресурси (http://www. hrdc. bg/) - те отговарят за Еразъм в България и всичко е описано подробно там. Освен това в университета ти трябва да има някакъв отдел (департамент, деканат или офис), в който можеш да попиташ каквото те интересува.

Аз лично ходих в Германия през 2014 година за да правя диплома работа там по Еразъм. Парите се дават предварително преди да заминеш, като зависят от това в коя страна отиваш, за колко време и от това колко студенти искат да отидат в чужбина от твоя ВУЗ. Нормално е да очакваш стипедията да е от около 350 (напр. за Румъния) до 600 - 650 евро на месец (за Великобритания или Скандинавия). Това колко време можеш да прекараш там също зависи от това с колко пари разполага ВУЗ-а ти - колкото повече одобрени има, толкова е по-къс престоя. Но по-малко от два месеца едва ли може да бъде. Можеш да си се връщаш колкото пъти искаш в България стига да можеш да си го позволиш финансово. Броят на кандидатстванията няма ограничение - кандидатствай си на воля.

Понеже сега си 1-ви курс, реално най-рано можеш да заминеш летния семестър на 2-ри курс. Но аз по-спокоро бих заминал от 3-ти, просто ще натрупам повече знания по широкопрофилните дисциплини, които са по-теоретични и ще отида там за по-практическите. Всички знаем каква е материалната база на университетите в България (особено на инженерните и медицинските) и каква е в по-богатите страни.
Понеже ще си на обучение в приемащата страна (а не както бях аз - за дипломна), ще трябва да решите с декана ви или който там е отговорен за учебния ви план, какви дисциплини ще изучаваш. Какъвто и предмет да искаш да учиш, трябва да го съгласуваш, защото като нищо после могат да не ти го признаят нашите "модерни" професори.

Важно е също да избереш място където има достатъчно места в общежитията. Университетите са задължени да подсигурят място за живеене на еразмусите, но това на практика не винаги е така и ще трябва да си търсиш евентуално място сам. Освен това си пази билетите от заминаването и връщането, защото се отчиташ с тях, когато се върнеш.

Така, че дерзай и успех. Със сигурност си заслужава.

 
  ...
преди: 9 години, 1 месец
hash: ee8071caa8
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   Благодаря ти номер 1! Ако може и някой друг да се вкл. с още информация за това как е прекарал в чужбина и т. н.

 
  ...
преди: 9 години, 1 месец
hash: 9aa4b4b548
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   Здравей,
аз бях по Еразъм зимата на 2012 във Уелс. В моя университет ни е позволено да участваме в програмата само веднъж за бакалавър и веднъж за магистър (евентуално). Обмена представлява един семестър в друг университет. Възможно е да се удължи престоя с още един семестър или година. - две, но трябва да се говори с твоя департамент, защото тогава ти ставаш редовен студент там и си плащаш всичките такси. Няма как престоя за обмен да е по-малко от семестър, тъй като трябва да направиш определени кредити, които се определят от занятията, които посещаваш и накрая трябва да имаш оценки по тях. Ако нямаш - се счита за неспазване на договора и ще трябва да върнеш гранда.
Докато си там можеш да пътуваш колкото си искаш, където си искаш, стига да имаш пари за това и това да не пречи на обучението ти, защото ако са стриктни с отсъствията може да не те пуснат да завършиш семестъра.

Отиди и попитай лелките в твоя университет, който се занимават с това. Най-вероятно ще са по-любезни от другата администрация, поне при нас е така.

П. П. на мен гранда тогава ми беше 602 евро. По договор получваш 75 процента от него, преди да заминеш, и останалите 25 като се върнеш, но обикновено закъсняват и е възможно да се наложи да се осигуриш с необходимите пари за 2 до 4 седмици, докато дойдат първите 75 процента. Аз като се върнах ми преведоха още около 500 евро над цялата сума, защото преценили че е по-скъпо от колкото са ни дали ;d

Такива неща.. намери други студенти от университета ти, който са били там последните години да ти обяснят как стоят нещата.

Поли

 
  ... горе^
преди: 9 години, 1 месец
hash: b1c0fec7d5
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   Здравей, би трябвало да намериш информация по интернет за условията или в брошурата в университета ти или ако има специална стая в университета, в която се занимават с това! Не мога да ти кажа нищо в детаили, но искам само да изразя мнение по тази програма. Българка съм, която живее от 17 години в чужбина, в чужбина завърших висшето си и сега работя. Като бях студентка се запознавах с много студенти, които бяха Ерасмус се нарича в повечто Западни държави. Помня, че това бяха най-големите купони, защото ако отидеш ще се запознаеш с хора от къде ли не, от Латинска Америка, от Азия и тн...
Имах многократно възможността да отида и аз в друга западноевропейска държава да направя една година Ерасмус, но тогава обстоятелствата бяха други. Бях с много сериозна връзка и приятелят ми тогава беше много ревнив и само ми вдигаше кръвното като споменавах, че искам да отида за една година някъде. Както и да е, не го направих и сега адски съжалявам. Та това е моят съвет, Ерасмус програмата трябва да се пнаправи, без никакви съмнения, страхове или колебания. Това е страхотна възможност да живееш и да видиш как живеят местните жители, да учиш в техните университети, но и да се запознаеш с много нови хора от различни страни. Дерзай и само напред!

 
  ...
преди: 9 години, 1 месец
hash: c97faf7606
гласове:
1 2 3 4 5
  (17 гласа)

5.   Благодаря Ви! До колкото разбрах срокът по който мога да съм в чужбина по Еразъм е 1 година, но не разбрах това за цялото висше или само за степента (Балкалавър, Магистър, Докторант)

 
  ...


...
преди: 8 години, 11 месеца
hash: 38c1879b30
гласове:
1 2 3 4 5
  (3 гласа)

6.   Максималният престой е 6 месеца за Learning и 6 месеца за Placement, т. е. общият максимален престой може да бъде 1 година (или 2 семестъра). Това е за всяка отделна степен - до 1 година за бакалавър до 1 година за магистратура до 1 година за докторантура. Или общо до 3 години.

В една друга тема за Еразъм пишеше, че престоя там бил само за купона, културния обмен и пр., че не се учело и че имали само 1 псевдо-изпит - не се подвеждай по тези разкази. В Испания и Португалия може и да е така, но аз бях в Германия (в Магдебург) и трябваше да си уча и да ходя на изпити, както местните студенти. Никого от преподавателите не го интересува какъв ти е статута - редовен студент или такъв по обмен. Разбира се университета организира събития специално за гостуващите студенти, като екскурзии, пикници, партита, ходения на кино и барове, но това не е било в никакъв случай за сметка на ученето.
Проблем ще бъде в последствие колко от тези изпити ще ти бъдат признати в България, затова се подготви психически още докато ги държиш изпитите там, че може да ходиш на тях отново тук.

Относно стипендията - парите би трябвало да ти ги изплатят на 100 % още преди да заминеш, ако някой университет не го прави или се бавят, значи е некоректен към студентите си.

Така че дерзай и успех с престоя в чужбина.

 
  ... горе^

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net