Инсулинова резистентност с нормално тегло - Spodeli.net


Нещата от живота...
 
Реклама


 Начало
 Правила
 Добави история!
 Контакт
 
Споделени истории (125879)
 Любов и изневяра (31024)
 Секс и интимност (14811)
 Тинейджърски (22121)
 Семейство (6890)
 Здраве (9880)
 Спорт и красота (4809)
 На работното място (3474)
 Образование (7516)
 В чужбина (1734)
 Наркотици и алкохол (1133)
 Измислени истории (802)
 Проза, литература (1789)
 Други (19740)
 Избор на редактора (156)
 
Полезно

Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена

Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес

 

  

Споделена история от Здраве

Инсулинова резистентност с нормално тегло
преди: 2 години, 29 дни, прочетена 1124 пъти
Заглавието трябва да обобщава това, за което ще е темата. Мислех да е "Инсулинова резистентност и стерилитет", но така ще я отворят само жени с наднормено тегло (както е класическия случай), на които лекарите са препоръчали нисковъглехидратна диета и спорт, за да нямат вкл. репродуктивни проблеми. Или запознати с въпроса. Моля всеки, който е (срещнах изключително компетентни мнения) - просто да напише какво мисли.
Ще се постарая да е максимално кратко:
До 27г възраст, поради много труден живот и обстоятелства, компенсирах с преяждане. Беше напълно нормално за мен, заради ген вероятно не съм била с наднормено тегло въпреки това. Но същевременно имах друг проблем - тежка хронична умора, задъхване, ненормална за млад човек отпуснатост. Като застаряваща лелка. Това се случи още като бях на 13гог и бях 58кг/164см. Така си останах до 27год, без промяна.
На 27г реших да променя вредните си навици, по-скоро на шега, просто спрях да ям по един шоколад всеки ден, пици, чипсове и т. н. Замених ги с яйца, ядки, млечни, месо, зеленчуци и т. н. Движех се повече, правех упражнения. За около 8-9 месеца неусетно станах 47кг. И като се почувствах млада за пръв път в живота си! Сутрин ставах пълна с енергия, не ме мързеше да се изправя, да се качвам по стълби!!! Няма нужда от повече описания... Стомашни киселини, недостиг на въздух, всичко изчезна!!!
И тогава изведнъж ми спря цикъла... До тогава абсолютно редовен, без никакви проблеми, абсолютно никакви. Казаха аменорея...
Над две години вече обикаляне по лекари - 6ма гинеколога и 3ма ендокринолога независимо един от друг са категорични, че това, което ме излекува от тежката хронична умора (която до тогава водеха депресия) е причина за аменореята. А аменорея е равно на стерилитет. За инсулиновата резистентност сама ходих и си платих изследването и после го носих за разчитане (така разбрах, че имам - лека форма, само при прием на глюкоза и само инсулина се вдига).
Вие какво бихте направили на мое място? Спряла съм здравословния начин на живот, тъй като започна ли го - отслабвам - идват ми сили, но и огромно чувство за вина, тъй като липсата на цикъл води до стерилитет...

 
Сподели историята:
 
<< Предишна Случайна Следваща >>
 
 

Коментари

Добави Коментар!
Вземи последните коментари по RSS
 
Изпрати ми имейл, ако някой добави коментар към тази история (какво е това?)
 
Email:
  ... ... ...
Коментари на страница: Най-отгоре:

преди: 2 години, 29 дни
hash: 5175b4b33a
гласове:
1 2 3 4 5
  (313149 гласа)

1.   Явно, намалените въглехидрати, водещи до ниско тегло, са те хвърлили в липса на цикъл. Увеличи въглехидратите и виж как ще се повлияеш. Но може да си имала разбутани и други хормони. За това, препоръчвам да си намериш компетентен ендокринолог и да се следиш при него.
Иначе и при липса на наднормено тегло, може да има диабет и инсулинова резистентност. Последното е много коварно, защото действа с години, без човек да се усети. Също, рядко се прави обременяване с глюкоза, което единствено може да го докаже. Сутрешна глюкоза и инсулин не е показателно.

 
  ...
преди: 2 години, 29 дни
hash: 76918f3fd1
гласове:
1 2 3 4 5
  (258716 гласа)

2.   Според мен имаш изкривени разбирания за "здравословен начин на живот" и това влияе на организма ти главоломно.
Какво бих направила на твое място ли. Вместо да ходя по лекари, щях да се изнеса на квартира при някоя баба в затънтено село и да променя диетата си според нейната, да ползвам горски плодове направо от гората и т. н.
Всичко, което ти се случва е от липса на някой минерали и натрупване на много стрес.
Казваш че било здравословно да ядеш яйца, ядки, млечни, месо, зеленчуци и т. н., а това което ядеш наистина ли са яйца, ядки, млечни, месо, зеленчуци или само приличат на такива? За да ядеш истински млечни, животното трябва да е пасло билки по поляните, а на нас ни продават бяла течност от животни които са хранени с химични отрови. За всички продукти става въпрос, и яйцата не са яйца и ядките не са ядки, и зеленчуците не са земенчуци само приличат на такива. Тази е причината и човешкото ни тяло, само да прилича на човекшко тяло. Как едно тяло да се размножава като няма достъп до елементите от които да изгради здрави клетки???

 
  ...
преди: 2 години, 29 дни
hash: ebda9a56f5
гласове:
1 2 3 4 5
  (229372 гласа)

3.   Спорт вместо глад и се храни нормално. Захарните и тестени изделия наистина можеш да ги изключиш почти напълно.

 
  ... горе^
преди: 2 години, 29 дни
hash: 1cdc84ed11
гласове:
1 2 3 4 5
  (205505 гласа)

4.   Не съм жена, но и аз имах доста висока инсулинова резистентност в продължение на 14-15 години (8 пъти над нормата, чак ендокриложоката, която ми я откри се втрещи). Дори да е лека форма, както твърдиш, най-вероятно ще я имаш за цял живот. Да, отслабването помага много, но пак не си в границите на здрав човек и трябва да внимаваш КАКВО (не колко) ядеш. От 9-годишен се започна, някъде около 18 бях 90 килограма, а на 22 бях 103 при 172см ръст... И аз нямах никакви сили за нищо и се чувствах като размазан пенсионер от най-малкото физическо натоварване. През годините обрах и куп други проблеми покраи липсата на адекватна диагностика.
Проблемът с цикъла ти най-вероятно идва от малоумната диета, която са ти препоръчали. Мога да го твърдя, защото и аз имах еректилни проблеми, както и такива с количеството сперма (то направо си нямаше). По същия начин, и мен ме въртяха с нисковъглехидратна/кето/постене и целия им пакет от простотии. Взех да отслабвам от неправене на нищо и се притесних да не се забия в другия край на скалата - болимия, анорексия и т. н. И аз си върнах старото манджаране, но другите ми проблеми се обостриха. Накрая ми писна и сам си направих диета - отне ми около година и много четене на брошури от предписани лекарства, уикипедия за термини, форуми за събиране на експериментални данни и публикации в журнали за обща насока. Ползвах и 3 чужди езика. Та въпросната ми диета си я спазвам вече 5 години и нямам ядове за нищо. Поддържам си 58кг. тегло при 12% подкожни мазнини само с 1-2 тренировки вкъщи на седмица. Когато е добро времето излизам и да се разхождам. Нито съм търчал, нито ми е трябвал фитнес за да поддържам добро здраве. Най-вредното нещо са рестриктивните диети - човешкия организъм има нужда и от 3-те групи макронутриенти (въглехидрати, мазнини и протеини) за да функционира нормално. Важно е съотношението и то до голяма степен се определя от състоянието ти. Смея да твърдя, че мазнините са много по-вредни от въглехидратите при чисто инсулинова резистентност (без развит диабет).
Вместо да се бухаш с банички и пици, се ориентирай към многозърнест хляб, съдържащ 5 вида ядки (по 1-2 филии на ядене). Нито белия, нито пълнозърнестия (силно рекламиран) са добри за поддържане на плавна крива на кръвната захар (от личен опит).
Друго важно е как си приготвяш храната - ако пържиш или топлиш в микровълнова, ефектът няма да е особено добър. Най-здравословно е варено/задушено и сурово (за зеленчуци). Става и печено, но се губят витамини и други полезни съединения (пак е къде по-добре от пържено).
Трябва да съобразиш и хранителни непоносимости, защото много хора ги имат, без дори не подозират. Не всяка такава е тежка и лесно забележима, но пак си действа отвътре (с натрупване).
И на последно място, не приемай за универсална истина какви глупости препоръчват разни "диетолози" и др. маркетингови наименования, както и избягвай повечето плодове, особено на смутита/сокчета и т. н.
Ако постигнеш балансирано хранене, целият ти метаболизъм следва да се отрегулира от към хормони и микроелементи, а от там не би следвало да имаш проблеми и с цикъла си.

 
  ...
преди: 2 години, 28 дни
hash: 996e7b7ea3
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

5.   ОТ АВТОРКАТА
Благодаря за коментарите!
1., направих го отдавна. Въглехидратните храни не ме засищат, не ми дават енергия. В това число картофи, ориз, пълнозърнести хлябове. Върнаха ми се старите проблеми с постоянна отпадналост, отпуснатост, проблеми със съня (будя се в 3 часа примерно). Всичко със симптоми на хипогликемии. Тези неща просто изчезват след 1-2 седмици без такива храни. Цикъла се върна частично, в смисъл пропуска по няколко месеца и е оскъден. Въпреки че пак преяждам както преди, теглото ми е стабилно, както и беше преди, а и бях отслабнала бавно и здравословно и няма пълен "йо-йо ефект".
2., няма да измествам темата поради какви обстоятелства не мога да се преместя на село. Иначе яйцата, част от ядките, зеленчуците и месото бяха домашни, производство от родителите ми на село. Ясно ми е, че съвременния живот увеличава случаите на различни заболявания, но аз заболяване нямам според всички изследвания. И така или иначе и до 27год., и преди промяната към по-здравословно съм приемала сухо мляко в полуфабрикатите, което "не е мляко", месо от животни, хранени с боклуци, в дюнерите и полуфабрикати с "яйчен меланж", вместо да си сваря яйце или да ям сирене (макар и купешко), вместо такова "на прах" на етикета за състава. Все пак и преди си ядях и истински "хранителни" продукти, но преяждах. А като се хранех с предимно протеинови храни нито ми е било тежко на стомаха, нито съм усещала глад. И нямах хипогликемии, имах голяма физическа сила и спях като бебе. Сега имам цикъл, но имам и предишните проблеми...
1., вече казах колко лекари съм обиколила - всички казват, че като не откриват нищо, нищо не могат да направят или кажат повече. Допитвала съм се и до лекари-познати на познати, същото, а те не са и в споменатата бройка. Обременяване с глюкоза правих, да, сама си го исках в лабораторията, беше висок само инсулина и то на 1ви и 2ри час. Но симптомите ги имам и ми пречат ужасно много. До 27г го водеха "на прихична основа", депресия, и тъкмо намерих лек и се оказа, че трябва да избирам между това да се чувствам на 90г и да мога да имам деца...

 
  ...


...
преди: 2 години, 28 дни
hash: 5ff7930231
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

6.   Купи си истинска, цейлонска канела!
Има я напр. в био-щанда на Фантастико.
Всеки ден разтваряш една чаена лъжичка в гореща вода, може също и в кафе или био-какао. И пиеш.
Няма по-добро средство срещу инсулинова резистентност.

 
  ... горе^
преди: 2 години, 28 дни
hash: c8923eedaa
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

7.   АВТОРКАТА съм пак
Номер 3, ако се храня с въглехидратни храни, или теглото ми е над 48-9кг, няма как да спортувам, тъй като нямам никаква енергия за каквато и да е физическа активност, дори да стана да изхвърля боклука ми тежи. А комбинацията протеинови храни и движение за няколко седмици ме прави друг човек и не искам отново да преживея "връщането" към старото, само за да имам нормален естрадиол... Извинявам се, ако имам грешки, но пиша бързо и не препрочитам, тъй като темата ме разстройва...

 
  ...
преди: 2 години, 28 дни
hash: c8923eedaa
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

9.   До н. 4 от авторката: Никой не ми е препоръчвал никаква диета. Стана спонтанно, а и попрочетох това-онова сама. Лекарите ми казват просто да си се върна към стария начин на живот, щом толкова години при него не съм имала проблеми с хормоните. А инс. резистентност била лека и много хора я имали, и на 45-50г ще ми кажат "старчески" диабет, "от възрастта", пак "нормално", защото мн. хора били така... Даже на диагнозата за инс. резистентност пишеше МКБ Случайно засечени отклонения при лабораторни изследвания или нещо подобно...
Както и да е - имам една молба - може ли да напишеш името на ендокринолога, който препоръчва кето диета? Ще съм ти задължена...

 
  ...
преди: 2 години, 28 дни
hash: 5175b4b33a
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

10.   Метаболизмът на жените и структурата на тялото, както и половите им хормони са различни от мъжките и хранителните режими се проявяват по различен начин при 2-та пола.
Терминът "постене"- fasting от диетите се отнася до хранене в определен брой часове и" постене"/липса на храна в останалите часове. А, не по смисъла, който имаме в БГ, а именно да се приема постна храна.
Всеки човек трябва да си намери оптимален режим на хранене, при който да е здрав, слаб, изпълнен с енергия и да може да го изпълнява цял живот.
Инсулиновата резистентност е вродено състояние, което се усложнява много от прием на въглехидрати. За това, те трябва да се намалят, но не да е съвсем кето, защото липсата им влошава шитовидната жлеза, която е много важна за всеки. Мазнините също не трябва да са на нула, защото са важен градивен елемент, засищат, регулират кръвната захар, липсата им причинява запек.
При ниско въглехидратни диети е важно да има мазнини. То, иначе излиза, че трябва само протеини да се приемат, а това би увредило бъбреците. Просто, въглехидратите се намалява, защото ядем прекалено много захари-сладки храни, хляб, безалкохолни, алкохол който се преработва като въглехидрати и е много калоричен.

 
  ... горе^
преди: 2 години, 27 дни
hash: 39a4226c78
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

11.   4 до А:
Не беше ендокриноложка, а някаква измислена диетоложка (дори без съответното образование, а с някакво сертификатче), към която ме препратиха от ендокринологията. Съветите от ендокринолозите бяха да си намаля храната и да ям по малко, но на често. От там ми изписаха и Глюкофаж. Той помагаше но само 2-3 месеца колкото да отслабна по-бързо в началото и след това започна да ми пада много захарта и го спрях. След това започнах пак да качвам и бях изпробвал няколко рязко противоположни диети от въпросната дама, която накрая каза "ми върни си старото хранене". На този етап ми кипна и взех нещата в свои ръце и само за това успях да постигна резултатите, които имам сега. Може да не съм лекар, но съм инженер, а и бях достатъчно добър по природните науки, така че не беше нещо извънземно.
Ендокринолозите от цяла София съм обиколил и само екип от Майчин дом ми установиха да речем 70% от проблема, за което съм им безкрайно благодарен. Всички останали, особено галфоните от Александровска, не стават и за чеп. Плановото записване за там е с месеци напред, но като влезеш, получаваш адекватна грижа и правилни изследвания. За храната... не е най-добрата, но това зависи много от непоносимостите ти и т. н., така че като цяло е на ниво (но за някои може и да не е - шанс).
Пак повтарям, тези диети ме разглобиха и съм се събирал цяла година след 2 месеца простотии и никога няма да ти препоръчам нещо толкова малоумно.
Относно коментара колко сме "различни" мъжете и жените - стандартна упорка на някой от схемата. И аз, и майка ми, и баба ми ни размазват кето и т. н. простотии още на следващия ден. Това, което изработих за себе си работи перфектно и за тях, че даже и за кучето пред блока. За това, тези тъпотии на друг. Хората са хора и метаболизма работи на един и същ принцип - няма жена, 50-ия пол и т. н. Въпросните "разлики" са в това какво съотношение микроелементи са необходими за тялото, а не че видиш ли - голямо чудо се случва. Не съм и казвал нищо за постно. Под постене имам предвид точно това - ядене като разпран един ден, гладуване друг (или ядене на някакви символични калории от типа 1 чай/ябълка за целия ден) - пак простотия. Същата работа са и интервалното хранене и т. н. Има си биологичен часовник и са ясно установени добрите часове на денонощието за прием на храна, но и те са само ориентировъчни - важно е как човека сам се усеща, че му е най-добре. Едни имат бърз утрешен метаболизъм, други бавен - това им определя и размера на закуската. Всеки е различен и трябва да установи какво работи за него/нея и да не се ограничава от към нищо, освен наистина вредните неща като захари и техни заместители, гмо-та, консерванти, наситени и транс мазнини, както и всички храни, към които човека има непоносимост.

 
  ...

...
преди: 2 години, 27 дни
hash: 7397f4f55e
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

12.   Авторката до 4/11:
При мен (и при всички) намаляването на въглехидратите в началото не се усеща положителния ефект. За това трябват минимум 2 седмици, понякога и месеци. А след няколко месеца, самия ми организъм си искаше протеинова храна, защото от упражненията повечето мастна тъкан се беше заменила с мускулна. И ако ядях ориз, хляб, картофи - ми беше все едно нищо, като някакъв пълнеж... не са ли ядки, сирене, месо, боб... не ставаше. Даже в началото ми беше много трудно да се върна на стария начин.

 
  ...
преди: 2 години, 24 дни
hash: 39a4226c78
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

13.   Ориз, хляб и картофи приспадат към групата на т. нар. "бързи" въглехидрати, които вдигат и свалят рязко кривата на кръвната захар поради високото си съдържание на нишесте (вид захар). Те са както с висок инсулинов, така и с висок гликемичен индекс.
Ядки, бобови и т. н. са обратното на тях и за това са ти понасяли по-добре.
Но от друга страна, човек не може всеки ден да хрупа по 1кг. ядки за да си набави необходимите въглехидрати, защото са богати на фибри, а продължителният прием на високо количество фибри води до нежелани стомашно-чревни състояния, някои от които животозастрашаващи.
Не е и казано, че трябва напълно да изключиш всички бързи въглехидрати, но гледай съотношението бавни/бързи да е нещо от сорта на 7/3 или 8/2.
За това и ти написах, че на първо време трябва да установиш кои храни предизвикват каквито и да са по сериозност непоносимости в тялото ти и да ги отстраниш напълно от менюто си. След това трябва да си направиш едно балансирано съотношение въглехидрати/протеини/мазнини и общи дневни калории в общоприетите норми, но все пак толкова, че нито да гладуваш, нито да се тъпчеш (може да кривнеш с 100-200 нагоре или надолу, повярвай ми - няма да ти се отрази на теглото). Засегнах в предишни коментари колко е важно и как се приготвя, също и кога се приема храната. По този начин ще нормализираш целия си метаболизъм, включително хормони и микроелементи, които от своя страна отговарят и за работата на половата система (освен всичко каквото се сетиш от тялото ти). Диетите категорично не помагат, защото са един порочен кръг (за твоя сметка, в здравословен и финансов план) и винаги са рестриктивни, т. е. небалансирани. Дори прословутата и прехвалена Средиземноморска диета е пагубна за хора с подагра, например. Отделно стои въпроса, и че предразполага към развиването ѝ в някои хора, но понеже тази тема е за ИР, не мисля да правя подобно отклонение.
Подобряване в състоянието се усеща за около 3 дни (ако си на правилен път), а първите видими резултати (от кантар/мерителна лента) са наистина след около 2 седмици, но не и по-късно от месец. По принцип плавното смъкване на килограми е по-здравословно и предразполага към трайно запазване на положителните резултати, а диетите в голямата си частност се фокусират върху бързо отслабване, което води до йо-йо ефект и въртене в кръг, както е известно на всички опитали по нещо от тези простотии. Няма лошо и да отслабваш с по 1кг. /седмица за цяла година, но поне ще си сигурна, че ще си останеш на правилните килограми.

 
  ... горе^
преди: 2 години, 23 дни
hash: 7397f4f55e
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

14.   Авторката до 13. :
Всички храни практически съдържат въглехидрати, които се разграждат до глюкоза. Но недостиг на глюкоза точно няма как да има, тъй като такава организма може сам да си "произведе" и от протеини, и от мазнини, ако те преобладават в храната за сметка на въглехидратите (както беше при мен).
С по 1кг. не за седмица, а за най-малко месец отслабвах. Въпреки това, това беше набедено за ниските хормони, тъй като никога преди не съм се сещала да се движа въпреки мързела и да не "боря" стреса и напрежението с храна. И понеже "преди" не съм имала такива проблеми - и ето ти заключение.

 
  ...
преди: 2 години, 22 дни
hash: 39a4226c78
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

15.   Глюкозата, получена от храни, богати на протеини и мазнини, е крайно недостатъчна за да поддържа стабилна кривата на кръвната захар за денонощието, особено през нощта, когато тялото се възстановява и черпи тази глюкоза. Идеята на кето диетата е мазнините, които са източник на най-много калории, да се изразходват вместо въглехидрати и по този начин да се отслабва по-ефективно. На хартия е добре, но в действителност лесно се стига то кетоза и др. подобни състояния, които в комбинация с ИР, размазват човек буквално за секунди/минути. Това е особено опасно и ако се приема Глюкофаж (Метформин) или др. аналогични лекарства в паралел с вредната диета. Случвало ми се е веднъж докато се бях подлъгал, че с фитнес ще се случи нещо добро за отслабване, но поне бях на някакъв уред със седалка и така и не разбрах кога съм изпаднал в безсъзнание - случи се буквално за секунда. Освестих се след 15 минути и цялото тяло ме скъсваше от болка, бях целия облян в ледена пот, с нарушено дишане и пулс, а едва бях започнал да си правя упражненията по онова време. Не съм се и изхвърлял с тежестите, защото имам и хернии и невъзможност да си преработвам млечната киселина, а лекуващата ме ендокриноложка (която ми откри 8х ИР) ме посъветва да не спортувам изобщо, така че може да се каже, че съм много премерен с това колко се натоварвам.
Разликата от тогава е, че вече 5-а година не пия Глюкофаж и си поддържам нормалните килограми без да имам каквито и да е от предишните проблеми докато карах на рутинните диети. Спортувам и по-интензивно от тогава, а почти не се изпотявам (камо ли да ми прилошава, както описах). Истината се оказа в постигането на балансиран метаболизъм през храната чрез отстраняване на всякакви непоносимости и добро отношение на въглехидрати, протеини и мазнини. В основни линии е това. Относно ИР - намаляне на мазнини като цяло, както и превез на бавни въглехидрати за по-плавна крива на захарта. Имам и допълнителни съображения като лактозна и фруктозна непоносимости, както и хиперурикемия, които усложняват значително формулата, но произхождайки от този принцип - работещи решения се намират.
Относно връзката на хормоните с отслабването, която са ти намекнали - пълни глупости. На мен ми беше почти никакъв тестостерона като бях затлъстял, а скочи в норми (почти горна граница) като отслабнах. Логиката е като си нормализираш теглото, хормоните също да се оправят. Азиятките, например, в голяма частност са кльощави, но нямат проблеми с хормоните, значи причината не е в теглото. И да от 8х ИР, сега съм спаднал до 2х ИР - няма как, тялото е свикнало 15 години да помпа инсулин като за световно и дори след 5 години чистка не съм в норма, но напредъка е неуспорим. Най-вероятно ще си остане така цял живот, но поне е на светлинни години от какво беше, значи и метода ми да го контролирам е ефективен.
Та, ако в момента не взимаш някакви лекарства (визирам основно химически) и си с нормално тегло (боди-масов индекс), би следвало и метаболизма да ти функционира г/д нормално. Ако въпреки това имаш този проблем с конкретни хормони, то най-вероятно имаш хранителна непоносимост и си струва да се фокусираш не толкова върху ИР, а върху храната си. Казвам го, защото и аз съм установил, че имам храни, които ми разбутват щитовидните хормони от много малко прието количество. Сега си представи как ядеш едно и също нещо (причинител) и дори не се усещаш. Хубаво е че имаш някаква отправна точка за съпоставка преди/след. Изпробвай да премахваш от менюто си за по някой друг ден точно определено нещо, и ако усетиш подобрение в общото състояние, това е най-вероятния виновник. След като го установиш може да започнеш търсенето на заместител.
Понеже на мен се опитваха да ме обеждават как съм имал некотролируеми тремори/спазми, рязки промени в пулса и крувното, задух, изпотяване и будене посред никое време на нощта от това, че "не съм достатъчно доволен от сексуални си живот" (а не примерно от 8х ИР, което разяжда нервите, които подават импулси към мускулите), не вярвам "стрес" да се окаже проблема и при теб. Повярвай, аз имах (и още имам) стрес, но се оказа съвсем друга причината. Не вярвам някой да е ТОЛКОВА стресиран, че да го докара до там.

 
  ...
преди: 2 години, 22 дни
hash: c8923eedaa
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

16.   Авторката
За съжаление при мен нивата на много хорммони (естроген например) наистина са ниски, под долната референтна граница или едва-едва над нея след промяната.
За непоносимости правих тест, тъй като имам и гастро оплаквания, но лекарите не могат да ми кажат дали наличието на непоносимости (16бр от 24) показва проблем, различен от "нервна почва".
За хормоните ми препоръчват някакви тестени, било то и пълнозърнести, от глутена получавам оплаквания, но всички видове изследвания за него са ми отрицателни и "върви обяснявай", че не е внушение заради модата всеки да си лепва оплаквания от него.

 
  ... горе^

...
преди: 2 години, 21 дни
hash: 39a4226c78
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

17.   Наскоро се загледах, че има разни пакети за изследване на хранителни непоносимости с по 300 алергени - сигурно този "16 от 24 броя" не е много съвременен, но са скъпи (поне за мен). Зависи и какъв тип е бил - драсване с игла на ръката и капка върху драскотината или с вземане на венозна кръв и капване на капчица върху определени смеси и следене за оцветяване на всяко джобче. Вторите са по-скъпия тип, но са и много по-точни. На мен ми правиха като малък някакъв с драскане и също бяха малък брой алергени (под 30, ако не се лъжа) - половината бяха фалшиво позитивни, а към някои негативни развих в последствие... Пълна трагедия от към достоверност.
Това, което можеш да направиш ти го описах към края на последния коментар. Ще ти отнеме известно време (около месец), но е реалния начин да определиш кои храни ти понасят и кои не особено добре.
По принцип, всяка хранителна непоносимост би могла да доведе до синдром на раздразненото дебело черво, в това число и глутена. Аз също го получавам, но от лактоза и фруктоза, както вече описах. Конкретно за глутена - мисля, че само в ориза и някои дребно-зърнести култури го няма, докато пшеница, ръж, ечемик, спелта и т. н. го имат в изобилие. Има разни безглутенови тестени изделия по магазините, вкл. и брашна, ако решиш да си правиш сама хляба. Ориза е добро съображение за глутен, но ако нямаше ИР... Отделно, съставка в него му придава свойство на диуретик - не е подходящ да се приема в обилни количества от хора с ИР, защото води до електролитен дисбаланс, и от там до повишена киселинност в тялото. За това азиатците го "къпят" в соев сос, в който има големи количества сол - за да не позволяват на ориза да изхвърля много вода от организма. Но пък поради многото прием на сол, там инфарктите са много по-чести. А вече ако имаш и хиперурикемия (като мен), соята е леш... Както и да е.
Аз съм в София и тук има един многозърнест хляб "Мио", нарязан (производство Пазарджик). Не е никак скъп, а на мен ми понася по-добре и от 2х/3х по-скъпите. Ако го нямаше, най-вероятно и аз щях да си правя сам хляба. Ако е наличен за теб, ти препоръчвам да смениш сегашния ти първо с него - има глутен, но най-малкото е едиснтвения хляб от наличните, който ми позволява да си поддържам стабилна кривата на захарта. Правят го с 2 типа брашно, както и с 5 вида ядки и като цяло е доста по-лек от всички други. Съдържа и ензими, които допълнително помагат усвояването. Наскоро имат и договор да даряват 10% от печалбата на БЧК за деца в неравностойно положение, което не съм виждал да го правят други производители и също е хубава инициатива.
Така е малко стрелба на тъмно - със сигурност имаш непоносимост към нещо, но няма как да си сигурна дали е глутен. От стотиците хора, с които съм контактувал от училище и универстите, само 1 има доказана глутенова непоносимост. При него проблема се иразява в пропускливост на тънките черва, гадене и болка в стомаха. Контролира го като яде само безглутенови печива.
От факта, че казваш, че имаш и други хормони на долна граница, се замислям и до колко отговаря на нуждите ти диетата (нямам в предвид диета от типа на кето, а просто ежедневното ти ядене, без терминологични рамки). Недостигът на витамини и минерали също могат да са играещ фактор. Например в Уикито гледам, че за балансиране на естроген са необходими витамините Б2, Б6, Б12, С, Д, както и калций, магнезий, бор. Б комплекс се набавят от хляба и предполагам за това са ти го препоръчали. Относно С - колкото си искаш източници, аз лично предпочитам зелени чушки и лимони. Витамин Д е по-пипкава работа - има го в рибата, но над 90% от него се синтезира в тялото при излагане на слънчева светлина (което през зимата е трудна работа). Този витамин е и отговорен за производството на инсулин и смъкване на кръвната захар - хората с ИР имаме нарушение в синтеза/усвояването му и задължително трябва да се приема. Най-много от рибите го има в сьомгата, но тя е безобразно скъпа, а и не на всеки му понася рибно по една или друга причина - кой с непоносимост, кой с хиперурикемия, кой се оплаква от лош дъх и липса на интимни контакти... Решението е в рибено масло, като по-добрите са тези от Щатите или Великобритания понеже използват по-добра технология за филтриране от тези в Европа, но ако нямаш хиперурикемия не би следвало да е проблем. Аз установих, че не ми трябва да приемам повече от малки таблетки (500мг) през ден. Въпреки това, да си правиш слънчеви бани по 15-20 мин., когато е слънчево е най-ефективния начин да си набавяш този витамин. Калция е ясен, магнезия трябва да си го вземаш на добавка понеже няма храна, в която да се съдържа в достатъчни количества, а при ИР той също е недостиг. Борът се съдържа в кафе, картофи, ябълки, мляко и др. Картофите ги изкоментирах предишния коментар, иначе аз ям по малко кашкавал, който съдържа достатъчно бор и калций едновременно, а и минава като нисколактозен продукт от към технология на получаване. Ако ти се яде по-екзотичен такъв, чедърът е също кашкавал, но с добавен морков (за това е оранжев на цвят), от там и витамин А. Кафето е малко нож с две остриета - при някои хора с ИР им действа добре, но при други вреди. Не е ясна причината за разминаването (аз си имам мои хипотези защо), но съм го заменил със зелен чай, който също съдържа кофеин (в значително по-малки количества) и съм доволен.
С наличната информация, това мога да ти дам като съвет. Намирам приликите с моите проблеми и неадекватно лекарско поведение и съм почти сигурен, че проблема идва от храната ти - непоносимости и евентуално небалансирано съотношение на макро- и микроелементи. Наистина хранителната култура на хората тук (вкл. "специалистите") е крайно занижена и това лесно се вижда в нивата на затлъстяване и функционални проблеми в населението още от ранна възраст. Трябва да тръгнеш от това кои хормони са ти ниски и от кои елементи се влияят. После има един период на проба/грешка докато установиш с кое се чувстваш по-добре и нямаш никакви симптоми на непоносимост. След това е време за малко сметки (аз ползвах Ексел) на съотношения като е достатъчно да докараш само тези на макроелементите (т. е. въглехидрати, мазнини и протеини, може и да изключиш фибри изцяло от сметката или по-точно не се фокусирай върху тях, написах защо). За микрото може да си вземеш един мулти-витамин, но гледай да спазваш правилото да имаш по 1 чиния салата (не е нужно да е кулинарно-сложна) на ядене и г/д си ги набавила с това. Ако имаш някакви допълнителни съображения, гледаш да ги вкараш в сметката чрез някаква храна, ако не става по една или друга причина - търсиш добавки и така. Отнема време и усилия, но няма кой да го направи по-добре от теб.

 
  ...
преди: 2 години, 12 дни
hash: cb2c66af97
гласове:
1 2 3 4 5
  (0 гласа)

18.   Допълнение към 4, 11, 13, 15 и 17:
През последната седмица реших да пробвам и аз тази цейлонска канела (по препоръка на 6). На първо време да уточня, че се намира и в други вериги мазани - аз я видях в Била и dm. Тази в Била я пласират като "премиум" продукт, съответно и на двойна цена спрямо тази в другия магазин. Канелата и от двете вериги е произведена в Шри Ланка и внесена през Германия, двете бяха и на 99% еднакви по състав и хранителни стойности, а по-евтината беше видимо по-фино смляна (и малко по-светла) от тази в Била, та изборът ми беше ясен.
До този момент не си бях правил труда да проучвам различните видове канела, и за това се учудих каква е тази "цейлонова" - явно масово продават другия вид (който и аз предимно съм опитвал открай време), защото на вкус двете се различават значително. Трудно ми е да го опиша в текст, но цейлоновата ми се стори по-пикантна/лютива и не полепва по лигавацита на гърлото като масовата. Слагах си по 1/2 чаена лъжичка в сутрешния зелен чай в продължение на 5 дни. Първите два не усетих кой знае какво, но от третия ден нататък ми стана ясно, че имам непоносимост към канелата и я спрях след 5-тия ден. Не бих казал, че и първите дни е имало подобрение в ИР-то ми - по-скоро ми падаше захарта по-рязко. Може и непоносимостта ми да е допринесла за резкия ефект, но в крайна сметка я спрях. Четох какъв е механизмът, който спомага за подобряване на ИР и без да навлизам в детайли, ще кажа, че това е малко маркетингов похват - да, една от съставките ѝ действа като "заместител" на инсулина, но това не намалява секрецията му от панкреаса (все пак панкреаса няма как да знае, че в тялото се е появил и "втори" инсулин). Може би след дълготраен прием (т. е. с натрупване в организма), панкреаса би привикнал (няма как да изтествам тази теория поради наличието на непоносимост) и наистина цялостното количество инсулин би намаляло (запазвайки ефективността), но това не е ефектът, който се рекламира (и който аз търсех). Най-близката ми асоцияция с приема на тази канела е усещане от времето, когато приемах Глюкофаж (Метформин) - от него също получавах рязки спадове в кръвната захар. Усещах и необичайна умора в часовете преди лягане и нямах същата енергия сутрин на ставане като преди да я пия (може да е било от непоносимостта, а може би не). Стомахът също беше малко раздразнен (това си беше същинската непоносимост). По-скоро бих казал, че канелата е практически приложима за диабетици тип 1, отколкото за хора с ИР или диабетици тип 2, но това са мои разсъждения и не задължавам никого да се съобразява с тях.
За мое щастие, в търсенето си на заместител на канелата попаднах на друг интересен продукт, който отговори на 120% на това, което търсих и името му е... Ябълковия оцет. Спрях се именно на него от всички възможни видове поради пренебрежимо малкото наличие на захари спрямо останалите типове (от нар, грозде, ориз и др. екзотики). Не само имам истинско подобрение относно ИР от самото начало, но и ми помага с контрола на хиперурикемията. Отделно, имам повече енергия, създаде чувство за лекота в тялото и ми успокои стомаха непосредствено след раздразнението от канелата. Но трябва да отбележа, че взимам точно по 3-4 капчици на хранене със салата или в супа, а след като приключа гледам да изплакна устата като отпия малко вода за да съм сигурен, че нямам остатъци от оцетната киселина по зъбите. Така или иначе това е много далеч от количество, което при продължителен прием евентуално би увредило емайла, но за по-сигурно... Първоначално реших да пробвам филтриран, изхождайки от логиката за зехтина, но се оказах в грешка - именно нефилтрирания, непастьоризиран, нецеден ябълков оцет с гъста утайка е може би най-добрият ни продукт (родно производство) с подобни свойства. Прозводителят се намира в Плевенско (и ябълките са български), а самият оцет е от по-евтините (в Била), които хората биха пренебрегнали на фона на останалите по-излъскани и в пъти по-скъпи видове. Киселиността му е 5%, което според мен е нормално за оцет (видях и някои по 6, 6. 5%, а само един оризов с 3%, но описах достатъчно за ориза в предишния коментар). Единственото странно, което установих е, че ми върна апетита (който ми се губеше последните седмици), а според начина му на действие, би следвало да засища и косвено да спомага за отслабване с някой килограм. Е, да, но аз наддадох с 1 кг. за тези няколко дни прием (без да съм променял калориите или нещо в тренировките). Това мога единствено да си го обясня с подобряване на усвояемостта в чревния тракт поради наличието на ензими и полезни бактерии в нефилтрирания, но не се оплаквам, защото като гледам съм качил 1кг. мускулна маса... И на последно място, оцета (по принцип) притежава антибактериални и противогъбични свойства, за разлика от канелата.
Преди известно време бях попаднал и на една статия (от научно списание) за това как ябълките подобряват половата система на жените (не я намирам в момента, а понеже не съм жена, така и не я зачетох в детайли, но предполагам, че се дължи на съдържанието на бор, който е един от елементите за синтез на естроген, както описах в предишен коментар)... Така или иначе го препоръчвам на авторката - ако не за друго, то поне може да си уверена, че ще ти помогне с ИР-то. Тествам си захарта на лягане и откакто го приемам, съм в границата 4. 8-5. 5 ммол/л, която съм установил за оптимална за мен си, а докато приемах канелата съм достигал до 4. 1 и рядко влизах в този интервал през тези 5 дни прием, та от това също правя паралела с Глюкофажа.
В заключение, приема на оцет в малки количества (няколко капки на ядене, а не някакви лъжици) не води до телесни ухания - нито през пот или урина, че даже и в устната кухина, така че не се притеснявайте от подобни митове.

 
  ...

Коментари очaкващи одобрение: няма
...

Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени!

1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
3. Обидните квалификации не са аргумент :-)
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!

Знаете ли, че след символите запетая и точка винаги следва интервал?   [ Да ]   [ Не ]

При нас коментарите се одобряват ръчно. Въведи своя имейл адрес и ще получиш известие, когато бъде публикуван нов коментар.(какво е това?)



Copyright © 2007 Spodeli.net