Споделена история от Секс и интимност

Моногамията е утопия
Напоследък се замислям, че обществото ни е лицемерно. Сигурен съм, че 99% от хората, обвързани повече от 10 г., доста често пожелават някой друг сексуално, макар и да обичат партньора си.

Просто никой не може да ме убеди, че някой може да прави 10 или 20 г. секс само с един човек и да не му писне поне малко и да загуби тръпката от секса.

На практика какво се получава? Искаш разнообразие, но понеже е обществено неприемливо - или се криеш, или просто търпиш вътрешния си дискомфорт. И в единия, и в другия случай си има последици. Или ще бъдем обвинени в лъжа и егоизъм, или цял живот ще си търпим вътрешния конфликт, който ни разяжда отвътре.

Още е по-зле е положението при двойки, които се разминават в сексуалните си нужди. Ами за по-сексуалния е просто мъчение да е верен. Т. е. той е пред дилемата или цял живот да е незадоволен, за да е чист пред съвестта си, но разяждан отвътре, или да се принуди да стане лъжец. А да не говорим, че ако партньора разбере, става още по-зле - сочене с пръст от обществото, разводи, скандали, съсипано детство на децата и т. н.

Хората не сме еднакви и едни имат повече нужда от секс, други по-малко. Представете си, че двама партньори си пасват перфектно с изключение на секса. Трябва ли да се разделят само заради това или да си правят грозни номера зад гърба?

Ако за момент оставим на страната обществените норми и насадените ни убеждения, рационално погледнато защо да е толкова неприемливо да се изневерява? Ако не са намесени чувства, ако човекът обича партньора си, ако се грижи и уважава семейството си и ако взима предпазни мерки, какъв е проблемът в крайна сметка? И защо другия трябва да се чувства предаден?

Всичко това ни е внушено още от малки, че е лошо да се изневерява, но чисто рационално погледно, стига да се прави умно, това на практика не би било проблем. Проблема си го правим ние, той е само в главите ни. Със сигурност е много по-добре от това да се самоизтезаваме, след като не сме задоволени. Или да правим номера зад гърба на другия.

Ако наистина обичаш човека до себе си, не би ли трябвало да искаш той да е задоволен и щастлив, а не потиснат сексуално. Отделно има хора с различни фетиши, което си е нормално и още Фройд ги е описал. А ако фетишите на двамата се различават?

Получава се така, че и на двамата им се иска нещо различно от време на време, но вместо да си дадат малко свобода и така и двамата да се почувстват по-добре, то те се ограничават в името на нещо, което и те не знаят. Просто защото това предизвиква ревност у тях, а тази ревност идва от подсъзнателно насаденото ни мнение за изневярата още от деца, макар че тези, които са ни говорили колко е лошо, също са изневерявали, или поне са пожелавали някого, но не са го правили, само за да не ги заклеймят.

Това ли е истинската любов? Да ревнуваш, да притежаваш и да ограничаваш човека ли? И защо масово се смята, че човек ако пожелава други, значи не обича партньора си. Защо винаги сексът и любовта се слагат в едно гърне. Толкова ли е трудно да разбереш, че човек понякога има нужда да спи с някого, когото не обича истински, а просто го привлича сексуално.

За да има толкова изневери, очевидно хората изпитват нужда от това. А за да изпитват толкова масово нужда от това, значи това ни е в природата. Защо тогава трябва да си причиняваме толкова страдание и да се принуждаваме да лъжем, само и само за да спазваме някакви измислени и наложени правила?

Изневярата е била заклеймена най-вече от религията, като идеята е била да не се разпрострянват болести, предавани по полови път. Това е било важно за оцеляването ни като вид, тъй като тогава не е имало надеждни предпазни средства. Но днешно време това е безсмислено, стига да се прави разумно. Само че вече до такава степен ни е насадено с вековете, че дори да е отпаднала причината за заклеймяването ѝ, ние продължаваме да я заклеймяваме, без реално да има нужда.

Толкова страдание, толкова лъжи, толкова нещастни деца, толкова разводи и съсипани животи заради пустата изневяра. И защо е всичко това, питам.

Знам, че разсъжденията ми са твърде разкрепостени за времето си и ще отнеса упреци, но при новаторите винаги е така. Фройд също е бил критикуван в миналото. Първият гол модел също е бил критикуван. Но времето минава и все повече хората започват да узряват, че тези норми вече са закостенели и практически предизвикват много повече страдание отколкото полза.

Коментари

51-69 от 69

63.   61, да бе. Да гледаш голи снимки в нета е голем кеф, няма що. Същото като секса. Трябва да си живееш в собствен свят, че да го приравняваш на жив секс. И секс без последици има. Като си на проститутка примерно. Само не ми казвай, че всеки, който го прави с проститутка се влюбва в нея или тя в него.

64.   Номер 62, за да легнеш с някоя, тя е твой тип. Колко от вас правят секс за "олабване" само с такива, приличащи на Анита Мейзер? Изключвам тези, които харесват Мейзерки, разбира се! Или кефът идва, ако е красива, а иначе не става? Нали е просто секс - слагай й торба на главата и давай! Но самият секс слага край на любовта ви към жената до вас. Любовта, господа, е да искаш най-доброто за човека до себе си и най-важното за теб да е неговото щастие. Това важи и за двамата, но нека разгледаме вас в този случай! Как точно случайния секс помага за щастието на онази, която уж обичате? Вие си имате жена, която да ви пере, глади, готви, прави компания и осигурява секс при нужда, но дали я обичате, щом кефът ви е на първо място? Освен това някой от вас да е чувал тези думи?

"Не правете секс с хора, в които не желаете да се влюбите, полушеговито казва д-р Фишър, защото ще ви се случи точно това. Тестостеронът може да повиши внезапно нивата на двата хормона на любовта, а оргазмът повишава концентрацията на хормоните на привързаността. "

Не е тайна, че еволюцията се стреми да създаде привързаност между сексуалните партньори, за да увеличи шанса да останат заедно и да се грижат за потомството си, осигурявайки му по-добра закрила срещу опасностите и по-голям шанс да оцелее. Та покрай шегата доктора е казал и научно потвърдени факти. Сексът си е руска рулетка, ако не си генетично увреден и не чувстваш нищо към никого - тогава наистина е без последици за теб! А ако намериш още две жени като теб - една за официална, а друга за любовница, ето ти секс без никакво последствие!

Номер 63, дали е голям кеф или не, не е важното в случая. Ако ти имаш приятелка и й изневериш, това едновременно означава:
1. правиш си кефа.
2. с действието си я караш да се чувства недостатъчно жена, ненужна, не можеща да ти вярва, обидена и какво ли още не. Въобще знаеш ли какво й минава в главата, щом научи? А това се случва рано или късно, макар да се смятате за умели подражатели на Джеймс Бонд. Всички рано или късно допускате грешка от недоглеждане или поради напрежението. Та за да си направиш кефа ще разбиеш психическото й здраве, ще я нараниш и това било секс без последици? Това бъркаш ти - последици има при всеки здрав човек.

Та ако обичаш някого, твоят кеф не е по-важен от неговия, приятел! Ако обаче е по-важен, то ти не го обичаш или си нарцис (обичаш себе си). Решавай за себе си кое от двете си! Не можеш да ме убедиш, че заради единия кеф си заслужава да стъпчеш живо същество, човече! Това не ти е гума или химикалка!

И остави любовта! Да те питам какво ще кажеш за мъж, който винаги ходи при една и съща проститутка? Няма други ли, не му искат парите ли? Защо има такива? Същото е и с любовниците - ще кажеш, че си е намерил жена, която му дава секс без да иска нищо, затова си я пази. Добре, но нали мъжете по природа са ловци - защо не си потърси друга такава за следващия път? Дори настоящата да започне да мрънка и да иска това-онова, първата реакция обикновено е опит да я успокоиш и да се върнете към добрия, стар секс? Щом не е привързан към нея, защо не я замени при първия опит да промени положението или дори след първия им секс? Защото не си спомням колко пъти някой зарязва любовницата си при първи капризи - обикновено чакат, докато стане ясно, че няма връщане назад. За да се стигне до това тя да е любовница, а не случайна задявка вече има нещо. Кой го спира да мине целия град, ако единственото важно е да си направи кефа? Нима му е кеф само с конкретна жена? Та май не винаги е само до кефа, господа 62 и 63.

А снимките и другите примери - те са приложими, ако ти пука за човека до себе си. Но ако "Кефа цена няма", тогава е ясно какво ще направите. И не ми се обяснявайте като сгафил първолак, а приемете фактите! Не моногамията или ревнивите жени са ви виновни! Проблемът се намира точно над шията ви, някъде между челюстта и върха на черепа. Там е и винаги е бил там. Не и под кръста, както твърдят някои. Не мислите с онзи си орган, а с мозъка си, който решава да създаде фетиш към оная ви работа и да я постави над всичко друго. Той винаги има избор - да се води по нуждите на либидото ви или да ги задоволи някак без да нанесе огромни поражения. Никой не казва да ставате монаси, но да ме убеждавате, че нямате избор - хайде да не ме бъркате с пеленаче!

65.   Авторе, това че не живеееш с истинска жена а патка, която ти търпи изневерите и си избиваш комплексите при други патки, въобще не ти дава право да изказваш такива екзистенциални твърдения като "Моногамията е утопия". За твое сведение истинските мъже със самочувствие не изневеряваме, а уважаваме жените до себе си. И най-чесно и мъжки е ако жената до теб не ти дава това от което имаш нужда да се разделите и тогава да търсиш друга. Но това го могат само мъже без комплекси и такива които ценят и уважават жените. Явно ти не си от тях.

66.   Aвторе, разбирам те напълно. Това какъв човек имаш до себе си, говори много за теб, не си ли го чувал? Я да видим ти какво имаш-патка без грам самочувствие, която ти търпи изневерите- извода??? Такива комплексарчета като тебе нямат достъп до истински жени, които ти дават всичко. Те са запазени за нас, мъжете със самочувствие, които го обичаме и уважаваме. Щях да ти пожелая да си намериш такава жена, но е късно за тебе вече с този начин на мислене. За вас има курви и еднодневки колкото щеш, да си избивате комплексите.

67.   66, нямаше да нужда да пишеш два различни коментара. Разбрах те още първия път. Който има широк кръгозор, не обижда на патка и комплексар, само защото разбиранията му не съвпадат с тези на другия. Това, че моите и тези на жена ми не са като твоите, не е нещо лошо. Просто хората сме различни. Да си различен не е комплекс. Но да обиждаш другия, че не е като теб е комплекс. Аз нямам проблем със себе си и с другите, така че много ти здраве.

64, еволюции, онзи доктор казал, това-онова, глупости на търкалета. Мен не ме интересуват философии, а реалния живот, който виждам с очите си. Ако бяхме моногамни, вдовиците никога нямаше да си намират друг мъж. На всеки му се иска, въпросът е партньорът му дали го обича истински и му дава свобода или иска да го притежава и да го държи в клетка.

Не може всички да сме притежатели на партньорите си. Не може да правиш нещо, само защото някой така казва и такива стереотипи е наложил. Излезте от панелните квартали и излезте малко и вижте свят. Вижте, че има и други гл. т. Вижте, че има различни хора, различни разбирания. Аз съм си щастлив така, не ме ограничават, не ограничавам, свободен съм, не съдя, не критикувам. Знам, че всеки е различен, с различно мислене и това си е негово сакровено право. Щом сте решили сами да си поставяте ограничения и зорлям да се правите нещастни, това пак си е ваше право.

Ако само за момент можеше да излезете от стереотипа и да отворите съзнанието си, щяхте да ме разберете. Но до тогава за вас ще си остана комплексар, а жена ми патка. Щом това да си го мислите, ви връща равновесието, от което ви извадих с различната си гл. т., понеже за вас друга реалност няма, това си е лично ваша работа.

68.   Авторе, ти не си различен ти си просто тарикат, който се опитва да оправдае изневерите си. Ако беше казал 'аз съм такъв' щях да те разбера и нямаше да пиша. Но да казваш, че всички сме такива и няма такова животно моногамия е смешно. А за това, че жена ти се е вързала че видиш ли ако не изневеряваш сакън не си човек и ще мреш, няма как по друг начин да я квалифицирам освен като патка без грам самочувствие.

70.   67, изложих ти факти и наблюдения върху живота, а получих "глупости на търкалета", писане заради самото писане (графомания), нещо като предизборна реч и намесване на вдовиците в разговора. Говорят ти за моногамното поведение във връзка, а вдовицата или вдовеца нямат връзка. Те са имали, но партньорът им е мъртъв. Как въобще ти хрумна да сравняваш двете? Вие не искате да си търсите нов партньор, когато овдовеете, човече! Това бих го разбрал. Вие искате хем да имате връзка, хем чук-чук извън нея (което да се приравнява към рецептите за лекарства - да е задължително, за да се излекувате от тежка форма на някакво заболяване, известно само на вас), така че какво общо има това дали вдовиците умират сами с вашия случай?

Искате свобода? Имате такава - прекратявате връзката и няма да бъдете в "клетка". Защо държите да принуждавате другия да прави компромиси със себе си заради вас, а вие не сте готови дори на малко отклонение от своите желания? Значи да приемем вашият егоизъм за правилен, но съобразяването от ваша страна с другия да е заклеймено като лошо и опит да ви притежават? Нека не бъдем лицемерни и да не си говорим за стереотипи, когато виждаме само егоистично желание да надделееш над другите! Ако просто си намирахте партньори със сходни виждания, нас не ни засяга! Но да ми говорите за лицемерно общество, понеже не е уважило капризите ви... Да, не са нужди, а капризи! Хората се нуждаят от неща като храна, вода, подслон, въздух, но очевидно никой не е загинал от невъзможност да кръшне на жена си. Всеки малко или много се чувства онеправдан и жертва на лошото общество, но малко са тези, които наистина са такива. Вие сте жертви, но на пространството между шията и върха на черепа си, не на някакво лицемерно общество или на рептилите, обединени с масоните.

Водопадите текат надолу дори някой да е против. Пък нека той да обяснява, че това е предразсъдък на водата и стереотип, измислен от лошата гравитация. :(

71.   68, ами на 90% сме такива, да. Нали ги виждам. Разликата е, че аз си го признавам, а повечето не и несъзнателно си поставят ограничения на самите себе си. Но и не очаквам да ме разберете, точно защото е подсъзнателно. Аз просто съм малко по-осъзнат от повечето. Това е. Нищо лично.

72.   Гледам интересна дискусийка се е заформила. Аз съм моногамен и ще обясня защо моногамията е правилна за мен.
Не отричам че нагонът (наричан още "емоционална изневяра" от някои) е естествен инстинкт и никой не може да го контролира в смисъл да не изпитва сексуално влечение към повече от един човек. Е, някои хора могат, обаче никой здрав човек не може, така да го кажем. Обаче има разлика между това да си представиш някоя мацка в автобуса без дрехи и това да отидеш и да я изчукаш, при положение че у вас те чака приятелката ти. Изневярата е болезнена за страната, на която е изневерено. Дори защитниците на полигамията съм сигурен че не им е безразлично ако им изневерят. Когато човек е моногамен, това показва че е в състояние да преглътне животинския си инстинкт в името на това да не нарани партньора си, показва отговорност в отношението към близките. Показва, че има по висши цели от това да задоволи животинския си нагон. Това са все качества, които са положителни във всякакъв смисъл, стига да говорим за хора, а не за пещерняци. Ако преди е било разбираемо, ако не оправдано, да кривнеш от пътя, защото не е имало порно 24/7 и единствения вариант е бил да изчукаш някой парцал и да ти мине сърбежа, то в 21ви век няма оправдание за физическата изневяра. Емоционалната изневяра не е изневяра, това да извършиш сексуален акт с човек, различен от постоянния ти партньор е изневяра. Лъскането на бастуна и заглеждането на мацки в парка също не се класират. Та така, това е моето мнение по въпроса.

73.   Чудесна тема на разговор!
Всеки си има своя гледна точка, която много зависи от възпитанието и най-вече първите 7 години оформят голяма част от маниерите на човека в бъдеще. Не трябва да съдим никого всеки си е господар на своя живот.
Аз съм Жена на 20години и искам да подкрепя с две ръце автора :)
Била съм моногамна, наранявали са ме... И това ме промени като мислене.
Имам фетиш към по възрастни мъже от мен. Дори пуснах такава тема в сайта, ако сте прочели.
Свидетел съм как повечето семейни мъже в средна възраст си търсят млади любовници, поради факта че жените им са се променили като визия, сексуалност, увиснали гърди, целулит и т. н.
И напълно нормално е когато дойде този момент мъжа да търси удоволствие извън брака, но това по никакъв начиин не трябва да пречи на семейството и не може да изтрие 20 години съвместен живот. Лично аз имам дискретна връзка със семеен мъж от 3 години...
Тъй че правете това което ви харесва докато имате възможност. Веднъж се живее. Да правиш секс е най - хубавото физическо удоволствие което можеш да изпиташ. Не говорим за безразборен секс с всеки!
Ако доойде момент в който с мъжа/жената до себе си си омръзнете което безспорно ще се случи няма нищо по-хубаво от това да задоволиш желанието си с друг/друга...
Още повече че живеем в такива времена че във всяко семейство почти има някакви проблеми - финансови, здравословни, и т. н. и секса става по рядък и некачествен. Тогава невелно човек се поддава на всякакви изкушения.

74.   73, няма да усетиш как бързо ще излети времето и ти също ще си променена като визия, ще си с целулит и увиснали гърди. Сигурно тогава ще си вече омъжена и мъжът ти ще потърси дискретна връзка с някоя 20 годишна. Ама тогава друга песен ще пееш. Пълно е с интересни свободни мъже, защо ти трябва такъв грях на душата да си слагаш-семейство да разваляш. Няма такова нещо като дискретна изневяра-има ли трети човек в едно семейство няма как да остане както си е било. И като говориш за първите 7 години го давай по-кротко-че май на много неща са пропуснали да те научат... А, пропуснах-не ми висят гърдите и нямам никакъв целулит..

75.   Човек=Егоизъм, защо иначе ревнуваме и искаме предмети или хора, да са само за нас, да ги "имаме", само ние, никой друг да не ги докосва?
Едно време през соца е имало изневери, но са били 10-20%, а сега са 98%, което е в пъти повече отколкото трябва да бъде.
Порното, разхайтеното мислене, свободията и без морални ценности, много ясно че няма да има моногамни хора.
Но има и изключения, които са мъъъничко, но все пак го има.
Всички искаме, да бъдем обичани, да бъдем искани, да не ни изневеряват, но точно тези които уж имат нужда от любов правят грешката, да изневерят, но иначе не биха се примирили, ако тяхната половинка им изневери.
Всички сме егоисти, не се поставяме в ситуации, не мислим преди да направим нещо, а когато го направим се разкайваме и продължаваме, да търсим обич, която не заслужаваме.
Има една поговорка: "Каквото посееш, това ще пожънеш" и въобще оправданията от сорта на: "Бях подтикнат/а", "Не ми обръща достатъчно внимание", не важат! Защото когато човек обича, няма да му мине и през ум, за изневери. Всичко е в главата ни, а не в гащите!

76.   74, да ще дойде и това време, в което ще запея друга песен, но защо сега да не живея? ! Колелото се върти днес съм на 20 утре на 50...
И не отричам явно не са ме възпитали добре, но не съжалявам за нищо от това което съм направила.. И за сега всичко е дискретно, не бих си го и простила ако се разведат заради мен.

78.   И не мога да разбера жените които цял живот са верни на един мъж без да са сигурни на 99% че и той им е верен.
Как минава вашето сиво ежедневие от работа, вкъщи, готвене, чистене грижа за децата, грижа за мъжа и на другия ден пак и отново....
А на 98% от мъжете ежедневието им минава така:
От работа, един бърз секс с любовницата, тайни разговори и чатове с други жени, букети и подаръчета за новата любовница, след което се прибира вкъщи при жена си изморен от работа и няма желание за секс и доста хитро и умело лъже съпругата си в продължение на дълги години...
Ее хораа замислете се малко, живота не свършва на 30!
Колкото и повечето семейни жени да отричате, че мъжете ви са такива и вие неволно се превръщате в домашна прислужница... Това няма как да го промените!
Още от стари времена е казано че жената трябва да е вярна на мъжа си, а за мъжа нищо не е казано.. На него му е позволено!
Един мъж като спи с много жени е пич, а жената съответно е к**ва. Не вярвайте сляпо на мъжете и 5 лююовници да има вие ще сте последната която ще научи.
И на калъп да го хванете той пак ще каже че не е бил вътре :D
Понеже сайта е анонимен гордо заявявам че съм от онези непокорните жени, които винаги биха изневерили при удобен момент и се наслаждават на това удоволствие и сладостта на изневярата.

79.   И още нещо от мен ;)
Всеки е невинен до доказване на противното. Това че мъжа ви е хитър и ви лъже не означава че имате щастлив брак без изневери!
Просто както някой по горе спомена, ако изневярата бъде приемлива ще настъпи разруха в обществото. Но това не значи като не е приемлива не се прави. Греха е заложен в човека още от Адам и Ева.
И наркотиците са ззабранени в България и разпространяването им е наказуемо, но сега живеем в 21в и всеки тинейджър който поиска може много лесно да си набави наркотици, представете си ако беше законно колко тъеговци щеше да има..
Същото е и с изневярата 95% от хората го правят но този който обича не иска да си отвори очите за това!
И когато си в напренала възраст между 40-50год и семмейството има и 3ти човек тогава изборите са два или развод или да си затвориш очите..
Но разводът има и много други последствия след него.
За съжаление това е грозната истина

80.   Гласувах за 74 и 75, но искам да кажа защо. На 23 май ще празнуваме със съпруга ми сребърна сватба и със синовете ще отбележим повода подобаващо, вечеря, преспиване в къща за гости... Ако щете вярвайте, много ни е минало през главата за 25 години, но изневяра- никога. А 73 винаги ще е "любовницата", това е манталитет.

81.   до 75 :

"Едно време през соца е имало изневери, но са били 10-20%, а сега са 98%, което е в пъти повече отколкото трябва да бъде. "

Отоговори ми на следните въпроси:

- Кой казва колко "инзвери" трябва да има? тва да не ти е НСИ отбелязващ някакви показатели.
- Кой казва че "полигамията" не е естестественото състояние? Църквата? Тя казва, "трябва, защото така казваме"...

Антропологията / Биологията / Дарвин ... доказват че хомо-сапиенс е силно хипер-сексуално животно. Не защото го искаме, а защото хората и още 2 вида маймуни спадат към тази група. Секса е бил инструмент за сближаване на групата и намаляване на агресията... никога не сме били в модел всички жени за алфа-мъжкаря.

82.   Авторе, не съм чувала да има такова изследване на НСИ. И какво те интересува колко процента са изневеряващите? Гледай си твоя живот. Връзките, както и хората, са различни. Сексът е най-интимното нещо между мъж и жена, естествено, че боли, когато разбереш за изневярата и не знам защо я приравняваш за спорт? Ключовата дума е доверие, а то изчезва, когато най-близкото нещо се е случило с друг/а. Ти си прави отворени връзки, ама да не ревеш после. Много животни също са моногамни. Ние имаме и разум - нека всеки избере. Аз не вярвам в отворените връзки.

84.   от автора до 82, само да уточня, че не знам на чий коментар отговаряш, но не е моя със сигурност. Аз от повече от 20 дни не съм коментирал в темата и нямам намерение да го правя повече. Исках само да уточня, че това не съм го писал аз, за да няма недоразумения.

51-69 от 69