Споделена история от Секс и интимност

Може ли някой да отговори на въпросите ми?
Здравейте,
Момиче на 16 г. съм и искам да попитам някой неща, просто защото няма към кого да се обърна. Да, бих могла да попитам майка ми, но тя ще вземе да се осъмни в мен, понеже си имам приятел и т. н. Изчела съм доста теми в сайта и не само и все пак има някои неща, които продължават да ме тревожат. Нямам намерение да правя какъвто и да е секс, просто искам да съм подготвена. И така...
1. Ако партньорът ми е носител на някаква венерическа болест (след орален секс), възможно ли е, дори само ако се целуваме и имам раничка в устата, да прихвана и аз?
2. Ако разбера, че партньорът ми е носител на някаква болест, при орален секс как мога да се защитя и изобщо мога ли?
3. След секс, ако презервативът неволно се скъса, какъв контрацептив (освен ескапеле) мога да използвам. Питам, защото четох, че при ескапеле имало много странични ефекти.
4. Задължително ли трябва да ходя на гинеколог редовно, след като започна да водя полов живот.
5. Нормално ли е да ми се появяват толкова херпеси след като се целуваме? И това трябва ли да ме притеснява?
6. По колко начина мога да разбера, дали партньорът ми е носител на някаква венерическа болест?
7. Опасно ли да пия контрацептив като ескапеле няколко пъти в месеца, просто от страх да не забременея (дори и да не попада сперма във влагалището ми или близо до него)? И възможно ли е да си доведа някакви необратими последствия (като да не мога да забременея) по- късно?
8. Задължително ли трябва да чакам 2 седмици, за да мога да си направя тест за бременност и освен sure chek какъв друг по- надежден мога да използвам?
9. Освен durex, какви други надеждни презервативи мога да използвам? И има ли значение дали използваме женски или мъжки презерватив? Кой е по - надежден и кой по- удобен?
10. И още нещо за тампоните. Наистина ли са толкова вредни(както твърди майка ми), особено за подрастващите? Не знам какво толкова може да ми стане ако използвам 1-2 пъти по време на менструационния ми цикъл.
Някои от въпросите може да ви се сторят банални, но все пак, мисля, че тази тема ще е полезна не само на мен, но и на много други неуверени и необразовани в тази сфера подрастващи. И все пак ще съм благодарна на на модераторите ако изобщо публикуват темата!
Поздрави!

Коментари

1.   1. Ако партньорът ми е носител на някаква венерическа болест (след орален секс), възможно ли е, дори само ако се целуваме и имам раничка в устата, да прихвана и аз?

Зависи от венерическата болест, но при орялен секс само и целувки СПИН не може напромер да се хване, а ранички в устата се надяваме да нямяме. Иначе младите хора е малко вероятно да имате кой знае какви венерически болести.

2. Ако разбера, че партньорът ми е носител на някаква болест, при орален секс как мога да се защитя и изобщо мога ли?

Ако знаеш, че някой има венерическа болест, кажи му де се лекува!
Иначе ползвай кондом, но най-честите болести като сиилиз и трипер ще прехванеш най-вероятно. Просто не прави свирки на всеки срещнат и нямаш проблем.

3. След секс, ако презервативът неволно се скъса, какъв контрацептив (освен ескапеле) мога да използвам. Питам, защото четох, че при ескапеле имало много странични ефекти.

Вероятността да се скъса кондом е много малка, но ско все пак се случи вземи Ескапеле. Страничните ефекти са минимални и не всеки ги чувства, а много малко хора. Аз ползвах близо 10 г. кондоми за контрацепция и ми се е късал точно 2 пъти, а от Ескапеле нямах странични ефекти, освен че ми дойде менструацията единия път по-рано, а другия път по-къдно, но алтернативата е аборт и не си заслужава. Все пак си прави сметката, колко малко е вероятността да ти се скъса кондома и не се отказвай от кондоми! Не слушай хора, които твърдят, че се били късали и така били забременели уж - тези хора ги е срсм да си признаят, че не са се пазили.

4. Задължително ли трябва да ходя на гинеколог редовно, след като започна да водя полов живот.

Не. Ти си младо момиче и, ако нямаш безразборен полов живот, ползваш кондоми и нямаш оплаквания, разбира се, няма какво да киснеш по лекари. Не само у нас, но и на Запад касата плаща профилактични прегледи чак след 35 г. навършени. Трябва да отидеш, ако искаш да взимаш противозачатачни или имаш проблеми. Аз ходя веднъж на 2 - 3 години, защото нямам проблеми, не съм носител и на човешки папиломен вирус, за което съм се изследвала. Ти ако имаш само един партньор и той е бил девствен, ползвате кондоми....не виждам защо ще киснеш по гинеколози. Омай предвид, че там ходят болни от всякакви инфекции жени и можеш да пипнеш някаква зараза, защото не можеш да си сигурна как е почиствано и дали заразите на другите пациенти изобщо подлежат на почистване!
При лекарите по принцип се множат най-упоритите бактерии гъби и инфекции!

5. Нормално ли е да ми се появяват толкова херпеси след като се целуваме? И това трябва ли да ме притеснява?

Не, но херпесите не са от целуване, а ти е слаб имунитетът. Вземи си витамини и се храни нормално НИКОГА НЕ СЕ ЦЕЛУВАЙ И НЕ ПРАВИ ОРАЛНА ЛЮБОВ АКО ИМАШ ХЕРПЕС.

6. По колко начина мога да разбера, дали партньорът ми е носител на някаква венерическа болест?

Чети за различните болести, но ако мислиш, че партньорът ти има безразборен сексуален живот, не спи с него!
Повечето болести имат инкубационен период и няма начин да познаеш тогава.

7. Опасно ли да пия контрацептив като ескапеле няколко пъти в месеца, просто от страх да не забременея (дори и да не попада сперма във влагалището ми или близо до него)? И възможно ли е да си доведа някакви необратими последствия (като да не мога да забременея) по- късно?

ЕСКАПЕЛЕ НЕ Е КОНТРАЦЕПТИВ, А Е СРЕДСТВО ЗА СПЕШНА КОНТРАЦЕПЦИЯ.
Изрично е посочено, че не млже да се пие повече от 1 път на месец!
Ползвай кондоми или нека ти изпишат противозачатачни, но Ескапеле се взима действително и само по спешност.
Не можеш да забременееш, ако попаднела сперма близо до влагалището. Спермата не може да лети или да преминава през кожа. Образовай се или ползвай просто кондом да ти е мирна главата.

8. Задължително ли трябва да чакам 2 седмици, за да мога да си направя тест за бременност и освен sure chek какъв друг по- надежден мога да използвам?

Минимум 3 дни след закъсняване на менструацията се прави тест, после след 7 дни повторно за сигурност, а преди това само кръвен тест дава резултат.

9. Освен durex, какви други надеждни презервативи мога да използвам? И има ли значение дали използваме женски или мъжки презерватив? Кой е по - надежден и кой по- удобен?

Не ползвай женски кондоми-диафрагми, защото
- са скъпи /към 5 лв. брой/
- не са надеждни и трудно се слагат
- ползват се в комбинация със спермицидни гелове, което не е много добре за здравето на вагината

Нормалнире кондоми иначе ВСИЧКИ СА НАДЕЖДНИ НЕЗАВИСИМО ОТ ЦЕНА И МАРКА! ВСЕКИ кондом е единично тестван! Дори най- еврините кондоми за 30 ст. са точно толкова надеждни като Дюрекс
За удобството трябва да прецените вие. И българските Спортекс са Ок, но са малко дебелички, което пък за вас не е зле, защото създават чувство за сигурност, а и обхващат по-добре пениса. Много зависи и от размера на момчето. Почнете със Спортекс, но ако са му малки опитайте с Дюрекс. В Сексшоповете иначе можете да питате по-подробно, а ако ви е срам - най-удобно се купуват кондоми в големите дрогерии или супермаркети заедно с други неща. Купувайте големи опаковки, за да не се занимавате всеки път, а и често се случва да объркаш страната на наиване имтогава трябва нов кондом. Иначе експериментирайте с различно марки и видове, цената няма значение за сигурността - плащаш за марката и маркетинга.
Част от удоволствието имаче е точно в експериментирането. Ако нямате парички наче в Лидл например има големи опаковки от по 12 кондома за много ниска цена, има наливни кондоми от аптеките за стотинки и много евтини в Секс-шоповете.

10. И още нещо за тампоните. Наистина ли са толкова вредни(както твърди майка ми), особено за подрастващите? Не знам какво толкова може да ми стане ако използвам 1-2 пъти по време на менструационния ми цикъл.

Не са вредни тампоните, но в изключително рядки случаи е възможна инфекция - чети опаковката. Трябва да се внимава да не забравиш тампон в себе си!
Аз не ги харесвам, защото ме боли корема от тях и често се изместват, а и ми протичат, чувствам сухота от тях. Ползвам само в леките дни.
Важно е една жена да експериментира и сама да си направи изводите, не може друга жена да ти се налага.
Ако човек спазва лична хигиена, няма как фа са вредни тампоните.
МНОГО ВАЖНО е да си миеш ръцете преди да сложиш тампона, а ако плуваш с тампон да го сменяш при всяко влизане във водата, защото се напива с мръсната вода и после е в тялото ти, сменяй тампона най-късно на всеки 6 часа и за спане ползвай превръзка все пак, ако не искаш изненади.

Успех!

2.   Добре обяснено от номер едно, само да поясня, да от целуване изшизат херпеси на устните, защото се получава претриване и вируса избива по лесно през лигавицата. Наистина внимавай, защото се пренася и по половите органи, когато имаш херпес не го пипай, ако го пипнеш мии си ръцете, пази си очите.

3.   Ти все едно ще слагаш каска, противогаз, бронезащитна жилетка, противохимическо наметало, и ще отиваш на война! :)