Споделена история от Други

За плодовете и зеленчуците на пазара
Искам да чуя вашето мнение относно плодовете и зеленчуците на пазара. Аз много държа да купувам българска стока. Но доколкото разбирам от прочетеното по вестниците, голяма част от стоката идва от чужбина, а търговците я предлагат като местно производство. Как да знам, че купувам нашенски плодове и зеленчуци?

Коментари

1.   Важното е да ядеш достатачно плод и зеленчук, чужбинските не са от друга планета, а ако искаш да ди 100% сигурен ще трябва да ходиш до селата.

2.   Съгласен съм с номер 1, дори бих добавил, че ако искаш да си 100% сигурен, трябва да си го отгледаш сам. Много се спекулира напоследък с тази българска стока, ама да не мислите, че бай Иван, който гледа домати, за да ги продава на пазара, не ги убива от нитрати. Че нали ако не ги тори няма да станат толкова много и толкова големи. Имахме преди време комшии, които гледаха зеленчуци с цел продажба. Повярвайте, толкова изкуствена тор на едно място не сте виждали. Същата работа е и с меда, който се продава по пазарите-90% от него е пълен с най-различни примеси. Не го ли вземеш от строго проверен човек-забрави, че ядеш истински мед. Така е и с млякото и с домашните ракии, изобщо всичко, за което можете да се сетите и минава за уж "чисто, домашно производство".

3.   Много е важно на кой пазар пазаруваш! Ако си от София, например, пробвай пазарчето на Младост-1, до метрото. Там почти няма борсови стоки, а повечето са лели и чичовци от околните села, пернишко, кюстендилско и т. н. Познавам ги повечето лично, купувам им редовно от продукцията и на вкус и на вид не се отличава по нищо от продукцията на тъщата (да е жива и здрава), която съм я строил да произвежда абсолютно еко- био- продукти - без пръскане, без торове, без нищо (само малко оборски тор от свободно-пасящи крави, и то прегорял поне 1 година)! Но за съжаление тя е на другия край на България и доставките са затруднени...

4.   Благодаря ти, номер 3. В края на седмицата непременно ще отида там да си напазаря.

5.   Един съвет : НИКОГА не купувай най- големите и добре изглеждащи продукти, за да станат такива са пръскани с препарати, торени непрекъснато а и дори изменени генетично. Аз съм от североизточно село и повярвай ми - зеленчуците и плодовете, колкото и старателно да се гледат не достигат някакви огромни размери, каквито всъщност се продават в големите магазини.

6.   Благодаря ти, номер 5. Това, което казваш е абсолютно така и винаги си имам едно наум, когато пазарувам. И аз си спомням от детските години, в нашата градинка това което отглеждахме не добиваше гигантски размери.