Споделена история от Секс и интимност

Противозачатъчни таблетки Джаз
Здравейте
От доста време съм си наумила да започна противозачатъчни таблетки поради 3 причини.
1. Регулиране на месечния цикъл
2. Намаляване болката от месечния цикъл
3. Термина "анти бебе".
Отидох на гинекологичен преглед и ми предписаха Джаз. Прочетох листовката но не ми стана много ясно каква е цялата схема. Гинеколожката ми каза започваш ги на първия ден от МЦ таблетките са 28 (4) плацибо таблетки. До тук всичко ясно.
Искам да попитам (по опитни и разбиращи от мен) Колко време след започването на хапчетата мога да махна другите предпазни средства (презервативите)?
Ще съм ви благодарна за отговорите.

Момиче на 20г

Коментари

1.   мисля че два дена след почването им е добре, аз така правя когато сам ги спирала за почивка от тях и съм нямала проблем но си е божа работа всичко де :)

2.   Само да ти кажа, че е добре да ги пиеш в точно определен час, без да се отклоняваш много. Преди да започна да пия Джаз пиех по-силни таблетки и дори и да закъснеех с приема им с 5-6-7 часа, те си действаха. Случваше ми се да ремем 2 пъти в месеца да закъснея с по няколко часа, без да пропускам обаче. Гинекологът ми смени таблетките с Джас, на третия месец забременях, не съм пропускала, но нямах навика да ги пия в определен час и мисля, че в това беше проблема. :)

3.   Точно тези не съм ги пила, но при всички противозачатъчни има няколко основни принципа. Когато започваш да взимаш таблетки за първи път винаги взимаш първата в деня, в които ти дойде цикъла. Пример, идва ти в понеделник и ти изпиваш хапчето на което пише понеделник, на другия ден изпиваш следващото на което пише вторник и т. н. Следващият път цикълът ти ще дойде докато си на края на опаковката, но ти си продължаваш да си взимаш таблетките и след това продължаваш с новата опаковка без прекъсване.
Второто нещо е да гледаш да си взимаш хапчето приблизително в един и същ час всеки ден (аз даже съм си нагласила алармата на телефона за 21 ч. вечерта, че да не забравя). Не е казано да ги взимаш вечер, може и сутрин, важното е да е в един и същ час. На мен просто вечер ми е по-удобно.
Колкото до това кога може да махнеш презервативите, ами изпий поне една пълна опаковка и тогава.
Не е толкова трудно, само трябва да внимаваш и да не си забравяш хапчетата, че доста познати имам, които забременяха така. От време на време пропускали по някое хапче и накрая олеле, ама аз нали бях на противозачатъчни? ! Така, че внимавай за това.
А и последно, ако пиеш такива хапчета не трябва да пушиш! Защото има риск от тромби и изобщо можеш да си докараш сериозен проблем.

4.   Номер 2, и какво й пречи да си изработи навик - всяка сутрин като става в 7-8 часа за работа или за училище да взема таблетката?
Хубаво е да изкараш поне един цикъл (28 дена) с таблетките, преди да махнеш останалите средства за предпазване.
Не се комбинират добре с алкохол и антибиотици.

5.   7 дни след като си ги почнала, може да не използваш презерватив :) аз ги пия от 3 години, аз не спазвам час, но ги приемам редовно.