Споделена история от Спорт и красота

Сила в краката
Здравейте на 17 години съм и имам забрана за клек и мъртва тяга, когато започнах да тренирам преди две години нищо ми нямаше но със времето много контузии ми дойдоха на главата. В момента живея на село и съм далеч от фитнеса залата, тренирам на лостовете и има ли възможност да направя силни и големи крака като дърпам на дядо ми буса и колата и карам колело по баирите, мисля да правя и клекове за бройка, забраната за вдигане на тежести е защото костите ми се развиват по бавно с 3 години тоест имам костите на 14 годишен, благодаря за коментарите!

Коментари

1.   За да спестиш доста въпроси, добави малко пояснения. Какво имаш пред вид в сила в краката, клек и мъртва тяга и тнт.? Предполагам някакъв вид костна плътност ли са ти правили или с изледвания на костната структура-длан и какво беше? Какво разбираш под сила? Принципно съветът ми към теб, ако си се занимавал със силов трибой или някаква силова дисциплина е да продължиш да правиш някакво изолирано упражнение: прримерно клек върху пейка или клек с щанга пред гърди. За тяга може някакъв ограничен вариант частична тяга 45градуса, може и обръщане. Примерно тези основни упражнения ги правиш в 2-3 може и 4 разгряващи серии и в 2-е работни без да падаш под 6-7 повторения. Към тях задължително по 2-3 встъпителни... за крака бедрени екстензии, напъди без с тежест, български клек... при гърба хипер екстензии набиране може да включиш, някакъв скрипец или гребане. Ако под сила разбираш експлозивност, то спокойно бичи с колелото, въженце по схема рунд въженце -почивка и тнт. За гърба можеш да оставиш набиране, а обръщането по принцип е упражнение за експлозивност и си го работи, но пак частично без да вдигаш щангата от пода, а от стойка. Няма място за кахъри, от село по-добро място няма за вдигане на килограми, постижения и рехабилитация на контузии...

2.   Сила (strength) и мускулна маса са две коренно различни неща. Повече мускули не е непременно равно на повече сила. Бодибилдъра, макар и с много мускули не е по-силен от един щангист, който няма толкова изразена мускулатура. Експлозивността (power) е още по- различно качество, то пък зависи от силата и скоростта (speed). С лостове можеш да постигнеш много, за съжаление само горна част на тялото.

Първо дай да разберем защо си се контузил, зарежи за момента докторите. Къде сбърка с контузиите - механиката на упражненията, неправилни тренировки, тежестите, претоварване, не си се въстановяявал добре, къде е проблема? Някаква медицинска диагноза/болест?

Повече доктори и идея си нямат кое как работи. Най-най-най-доброто нещо което всеки един човек (мъж иили жена) може да направи за здравина на костите е точно тренировките с тежести. Точно това прави костите по-здрави и плътни. Няма никакво значение на колко си години, колкото по-рано започнеш толкова по добре. Разбира се правилното изпълнение на упреажненията и подходящите тежести са важни, но това са специфични неща за всеки човек. Тук е началото.

3.   Можеш, разбира се. Тичай, карай колело, скачай на въже и т. н. Няма да станеш щангист от тези упражнения, но ще ти направят краката здрави и жилави. Впоследствие вече като си поукрепнал, ще почнеш вече със силовите упражнения и ще видиш как ще ти е по-лесно, отколкото ако не си бил тренирал краката преди това изобщо.