Споделена история от Спорт и красота

Боен спорт
Здравейте. Пише ви млад мъж на 22 години. В последните няколко месеца много сериозно обмислям идеята да се запиша да тренирам боен спорт (бокс или ММА).
Като цяло съм физически активен. Ходя на фитнес, старая се да се храня добре, когато мога практикувам всякакви спортове с приятел, генетиката ми е добра (широки рамене и як врат, без никога да съм го тренирал).
Като ученик бях доста хилав, но въпреки това в междучасията се борех с останалите момчета и въпреки, че повечето от тях бяха значително над моите килограми, се справях доста добре. Бях 1. 75, на 60, 65 килограма в 10ти клас, но доста жилав. Въпреки всичко това, през тинейджърските си години така и не се реших да запиша нещо (вероятно от притеснение).

Е ето, че най-накрая съм сериозен в намеренията си да го направя. Не искам да гоня някаква кариера, ясно ми е, че с толкова късен старт това е почти невъзможно, а и прекалено многото удари в главата и травми не са добре за здравето. Искам да се запиша поради две причини - за да се науча да се защитавам максимално добре и да бъде по-спокоен ако ми се наложи да се бия на улицата и заради адреналина и тръпката.

И така да преминем към същинската част. Създадох темата с цел да задам няколко въпроса към хората, които тренират или са тренирали някой от гореизброените спортове:

- Каква е обстановката в залите за новаците и отношението към тях?
- Понеже има доста представители на малцинствата там... Държат ли се като хората?
- Кога ще ме пуснат на спаринг за пръв път и задължителен ли е той?
- Как ще протече първата ми тренировка?

Благодаря предварително!

Коментари

1.   Аз ходех на муай тай, даже ходих и на специален лагер с потните мъжаги, но нищо не ми върза, и само ядох бой от по опитните в турнира накрая. Цялото ми тяло беше в синини, доказателство че съм луда глава, но вкрайна сметка се отказах от тоя брутален спорт. Специално там цигани нямаше, тренерите ги биваше, но не трябва да пускат неопитни, срещу опитни да не става касапница.

Един от многото.

2.   Направо към въпросите ти:

1) каква е обстановката в залите към новаците и отношението към тях?

- отношението е както към всички останали; това е хубавото на спортните зали, че всички се държат като равни и с уважение към другите; повече уважение може да получиш само ако си наистина майстор в спорта или състезател; за новаците е проява на уважение ако играеш с тях да не се "силиш", тоест да удряш с 50-70% от максималната ти сила, а не с всичка сила, защото новакът е по-неопите и се учи

2) представители на малцинствата

- не знам за коя зала визираш, в моята зала представители на малцинствата са не повече от 5 души от общо над 100 човека трениращи, държат се нормално и учтиво като всички други

3) ще ме пуснат ли на спаринг

- най-вероятно ще те пуснат когато придобиеш някакъв базов опит(след месец-два тренировки), стига разбира се и ти да имаш желание за спаринг; в моята зала има хора, които просто си тренират на крушата и не искат да се качват на ринга и да се бият; никой не ги и кара насила

4) как ще протече първата тренировка

- ще загреете, след което треньорът ще даде на по-напред нашите да правят някакви упражнения и ще дойде да ти обясни някакви базови неща(например стъпките в бокса, лядвъ - десен, и т. н.

Успех

3.   Няма от какво да се притесняваш, всеки гледа себе си, аз в залата в която ходя няма хора от малцинствата, спаринга не е задължителен.