Споделена история от Спорт и красота

Фитнес въпрос
Гледам примерни програми и пише, че дадено упражнение трябва да се прави например 3 х 12. Не ми е ясно обаче с каква тежест и дали всяка следваща серия трябва да е със същата тежест или по-малка.

Защото ако правилно съм разбрал, тежестта трябва да е такава, че да можеш да направиш точно 12 повторения - нито повече, нито по-малко. Ако е така, после втората серия няма как да е със същата тежест, защото с нея не мога да направя пак 12, понеже вече съм се изморил. Или трябва да е такава, че да мога да направя 3 х 12, което ще рече, че след първата бих имал сили за повече от 12?

Коментари

1.   Не се вглъбявай толкова, в първата година просто ако ходиш на фитнес и тренираш здраво, ще имаш повече от добри резултати. Сега тялото ти е изключително чувствително към мускулен растеж, така че най-важното е просто да си изградиш навика да си в залата. Иначе по-скоро си задавай диапазон от повторения, нещо като 8-12, а не 12. Взимаш една тежест, с която да стигнеш до отказ някъде между 8 и 12 (това е примерен, може 6-10, 10-15, зависи от упражнението) и гледаш с времето да вдигаш леко тежестта, като запазваш добра форма на упражненията.

2.   Хващаш тежест с която можеш да направиш 14 и правиш 12. Според мен не е много ок да стигаш до отказ. Най добре спри 1-2 повторения преди отказа, така по-добре се възстановява мускула.

3.   Здравей, поздравления за начинанието, което си предприел.

НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да са 12 повторения.
Можеш да започнеш с 12 следващата серия с 10, третата 8 повторения.
Идеята тук е да сложиш по-малко килограми на първата серия после още малко и накрая почти със 90 % от възможностите си да направиш тази серия със 8 повторения.

Фитнеса не е точна наука!!!
Всеки има различно мнение, важното е да има хипертрофия.
Питай някой батко във фитнеса да ти обясни нещата, според мен никой няма да има нищо против да ти помогне.
Поздрави!

4.   За да направиш 4 серии х12 слагаш около 50-60% от максималната тежест, която можеш да вдигнеш веднъж.

Иначе може да вдигаш или сваляш тежестта с всяка серия - примерно първа серия почваш лежанка с 50 кг, втора серия 60 кг. Трета 70 и т. ню

Или обратното почваш с максимално и смъкваш. Нарича се пирамида. Има различни програми

Т. Т.

5.   Само ще ти кажа, че ако си начинаещ, тежестта трябва да е смешна. Примерно, ако можеш да вдигаш 50 от лежанка, да правиш с 30. Ако с 30 можеш да направиш 20 повторения наведнъж, да правиш 10-12. Първо трябва да изпълняваш упражненията правилно, ставите и муслулите ти да свикнат, пък по-натам да вдигаш кила. Много ядове може да береш ако не го послушаш това. Даже първите 2-3 пъти прави упражненията само с лоста например, виж дали и каква мускулна ще имаш, ще имаш ли изобщо и се ориентирай нататък. Това дето си написал са пълни тъпотии и неща евентуално валидни за някой напреднал, който ще прави до откази. Ама едно, че една част знаят как да го направят, друго, че са тренирани и свикнали.
Относно това "хвани някой батко да ти обясни", ти гарантирам контузия. "Батковците" обикновено не са лапета, които се хранят с кроасани и пица от лавката, да не говорим, че пият разни работи. Може и да уцелиш някой адекватен и спрямо това ти какво би могъл, да ти направи програма или да ти обяснява, обаче надали. Затова или някой известен, читав треньор или сам четеш, учиш, тренираш, но внимателно като за начало. А за килата, ако искаш да се контузиш, действай както си писал...

6.   5, не знам, започнах с 3 кг дъмбели като за начало и си правя 3х12 веднъж седмично. Сгъване за бицепс, после трицепс и на края рамо. Нямам мускулна треска, но сме чувствам натоварен за момента. Това добре ли е? Гледам и видеа как правилно с справят упражненията. Ще включа постепенно и коремни преси, лицеви опори и клекове по веднъж седмично по малко за начало. По някое време ще включа и мъртва тяга с ластици от тия, които не оказват голямо съпрптивление. Тренирам в домашни условия.

7.   Само 3 има идея за кво иде реч и му напляскали минуси. 12ки се правят с 60-70% от възможностите ти, ако вдигаш 100 на лег, ще правиш 12ки със 70!

8.   Хубаво му е казал 3, ама авторът явно не е човек, който може да ги преценява в момента тия неща. Първо и най-важно е здравето му, да не се контузи, после другото.
Авторе, 3 килограма са нищо, обаче зависи за какво, по колко и колко често ги вдигаш. Зависи си какъв си. Дай малко пояснение, на колко години си, колко висок и колко килограма? Също, тренирал ли си каквото и да било някога? Също, как се храниш?
Но като цяло както ти писах, прави първите пъти с по-малки кг, изпълнявай правилно упражненията, а след това вдигай кг.

9.   И аз започнах с 12 повторения, но номер 3 много добре го е обяснил. Фитнесът не е математика, трябва да усещаш тялото си и да му задаваш правилните неща. Аз вдигайки тежестта, намалявам повторенията. Първа серия с 20 кг -> 12 повторения, 25 кг ->10, 30 кг -> 8 и т. н., но винаги правя поне 6. Не се фокусирай върху "нацепването" и не гледай другите в залата, тренирай за себе си, не за огледалото в съблекалнята. Малко хора знаят също, че мускулната маса натоварва сърцето, така че не се презорвай!

10.   Колко време според вас трябва да продължи една тренировка на начинаещ?