Споделена история от В чужбина

Само аз ли смятам така?
Само според мен ли няма "далавера" в прословутата чужбина?

Прави ми впечаление, че всеки втори около мен говори как мисли да емигрира, как там едва ли не парите растат по дърветата и живееш като цар. Не знам защо, но ми се струва от чисто финансова гл. т., че не си заслужава. За другата страна на нещата не говорим в момента - само за финанси става въпрос.

Направих си една проста сметка за едно средностатистическо 3-членно семейство от Русе (понеже съм от Русе и имам представа) за това колко пари биха изкарвали и колко биха харчили в сравнение със същото семейство, но английско, в Англия - да речем в Лондон. Англия - понеже съм бил там на студенстска бригада и горе-долу имам представа за цените и заплатите.

Значи в Русе средната заплата е между 500 и 600 лв нето (казвам го от лични наблюдения, а и професионални, тъй като работата ми е такава, знам, че повечето фирми дават пари на ръка, но и това съм го калкулирал). Т. е. при двама работещи - 1000-1200 лв доход. С тези пари от личен опит ви казвам, че ще живеете почти нормално предвид цените в града. Да, ако пушите ще ви е проблем, да, няма да можете да си позволявате почивки, да, няма да ходите по дискотеки и ресторанти, но въпреки всичко ако харчите разумно, си е една достатъчна сума за относително нормален живот.

В Лондон например двамата биха изкарвали общо 4000 паунда, но една сравнително свястна квартира за трима е 1500 паунда, сметките са 150 + 260 за транспорт за двамата + поне 100 паунда за интернет, тв, телефони. За храна за трима 600 паунда, а детската градина доколкото знам е около 1000 паунда на месец, понеже има недостиг на държавни. Отделно излизания, лекарства, извънредни разходи. И като теглим чертата, пак излизаме горе-долу на нула.

И това говоря за английско семейство, а българите поне в началото няма да получават тези пари. Т. е. те реално даже ще си снижат стандарта в началото. Друг е въпроса ако се набутаме с още 100 пакистанеца в 1 къща - да, тогава ще пестим, но това не е ли понижаване на стандарта, а ние все пак отиваме уж да живеем по-добре.

С две думи искам да кажа, че там изкарваме повече като абсолютна стойност, но съотнощението между разходи и приходи си остава същото.

И в крайна не мога разбера къде е далаверата в цялата работа? Аз ли бъркам сметките или? Това ми е основния въпрос към вас. Да, може би там има възможности за израстване след време, но кой би ви го гарантирал и нима в България няма предвид, че тук все пак си говорите езика перфектно, образованието ви важи в пълна степен и сте си на мястото в своята си среда, култура и т. н.

Направих подобна сметка за малко по-квалифицирани хора и резултата е същия - различни цифри, еднакво съотношение. Съгласен съм, че не е лесно в България, но не смятам, че в чужбина е много по-лесно особено за емигранти.

Според мен има смисъл от емиграция само ако:
- не можете да си намерите работа в България
- паднало ви е наистина добро предложение за чужбина
- искате да си обогатите мирогледа
- професията ви е по-специфична и има приложение основно в чужбина

Просто си разсъждавам, може и да не съм прав.

Коментари

101-118 от 118

106.   Има "далавера", ако имаш добро образование, стаж и може да се наложиш. Другия вариант е, ако си част от някакво начинание (търговия, производство, услуги, консултации).
Апартаменти в София, за по 3000 почти няма, но има такива коита са по 1500-2000 лева. Те са също толкова достъпни за 90% от хората, колото са и скъпите апартаменти/къщи в Амстердам, Милано, Копенхаген, а Лндон просто забива всички останали в земята. Имат апартаменти за по 5000 паунда на седмица, но дали има и 50 000 души в Лондон, които могат да си ги позволят... това е друг въпрос.
Да, един ресторант е 60-100 евро, но както там, така и в България, бедните не ходят на ресторанти. Да не говорим, че между кръчма и ресторант има огромна разлика.

107.   Има "далавера", ако имаш добро образование, стаж и може да се наложиш. Другия вариант е, ако си част от някакво начинание (търговия, производство, услуги, консултации). Просот парите, клиентската база, връзките и законодателствата работят в твоя полза.
Ето наприемер, начална заплата на програмист в София, рядко ще надмине 800 лева. В някои страни, само на стажа, можеш да стигнеш 4000 лева. 12-15 000 са заплата, която ще взима един среден специалист. В България 1800-2500 е обхвата, който повечето, които аз познавам взимат. Някое гуру, с повече познания и умения от цял факултет, ще си докара 5-6000. Същия, би взимал 5 цифрена сума в евро за тази работа, ако работи в западна страна.
Апартаменти в София, за по 3000 почти няма, но има такива коита са по 1500-2000 лева. Те са също толкова достъпни за 90% от хората, колото са и скъпите апартаменти/къщи в Амстердам, Милано, Копенхаген, а Лондон просто забива всички останали в земята. Имат апартаменти за по 5000 паунда на седмица, но дали има и 50 000 души в Лондон, които могат да си ги позволят... това е друг въпрос.
Да, един ресторант е 60-100 евро, но както там, така и в България, бедните не ходят на ресторанти. Да не говорим, че между кръчма и ресторант има огромна разлика.
Но каква е истината? Ако бачкаш за минимална заплата, ще си зле навсякъде. Та допреди две години, минималната бе 270 лева в България. Сега е 420 - поне няма да умреш от глад.
Далавера няма - има добро плануване!

108.   Пълна глупост е тая тема. С 1200 лв в Русе къде спомена квартирата? Ами ако ти се наложи ремонт на жилището или нова мебел?? Много плоско ми се струва цялото това разсъждение. Ми да вземем да ги дръпнем лондончани към Русе ли ко??

109.   94, за пореден път ти казвам, че хора, които лично познавам, само в рамките на 2 години откакто са заминали, отидоха на екзотична почивка, а междувременно си дойдоха и няколко пъти до България и пак ходиха по планини и морета. Същите тези хора имат единствено средно образование и в България работеха обща работа - единият товареше камиони, а другият беше на поточна линия. Просто не ми е ясно какво толкова ви бърка кой, къде се е устроил. Аз лично винаги съм се радвал на хора, които вземат живота си в ръце и не чакат на родители и дядовци да им помагат. Да, щеше да е супер всички тези хора, живеещи в чужбина да не бяха заминавали. Трябваше ли обаче да останат тук и да мизерстват?

110.   109, явно твоите познати са или богаташи, или те лъжат, защото спред моите няма такива, а моите са ми роднини и родители и едва ли ще ме лъжат. Иначе дай, Боже, всекиму, но някак не ти вярвам.

111.   108, темата изобщо не е глупост, нито има за цел да убеждава някого, нито пък казва, че някой е прав, а друг крив. Тук чисто и просто споделяме гледни точки и споделяме дали си заслужава. Естествено за някои си заслужава, за други не. А твоето изказване е доста плоско - щом е в Лондон, то автоматично е по-добре. Да, ама в Лондон може и като емигрант да взимаш жълти стотинки, а в Русе професията ти да важи и ако си добър в занаята да живееш дори по-добре от Лондон. Казвам го примерно.

Ето точно затова е темата - плюсове и минуси, ако не си разбрал, по-добре не се изказвай непотготвен, защото така не правиш добро впечатление.

Освен за това за квартирата съм писал, но пак не си чел, а се изказваш разбрал-недоразбрал. Малко трудно се води диалог с такъв като теб, а моята цел е да водя такъв, а не да си изпеем песничката, без значение другия какво е писал. Няма особена полза от това.

112.   Не, авторе, в чужбина няма място за "далавераджии"! Има място за амбициозни хора!

113.   Шапку долу! Българите от чужбина по данни на БНБ всяка година изпращат в България на своите близки средно по един милиард и седемстотин милиона долара и са най - големия инвеститор в страната. Малко уважение към труда на тези хора.

114.   Автора: Тристайна къща с двор в северна Англия е 500 , 300- 400 са кансели и други разходи. Във фабрика за кашкавал на лентата взимат по 100- 120 на ден чисто при 15 подсигурени работни дни като минимум. При двама работещи се взимат 3000- 3600 като храната е около 300- 400 на седмица. Останалото може да се събере или изхарчи за глезотийки. А това са близо 1500 на месец.
Твоите изчисления са за Лондон, но сметни- тук има заплати по 10000 на месец което обезсмисля твоите сметки.
М32, живеещ 9 години в УК

115.   Автора до 114 - ако цифрите са верни, звучи примамливо.

116.   Номер 114 спри да пишеш лъжи и да се опитваш да залъгваш хората. Заплатата за този вид работа изобщо не е 100-120 паунда на ден, а е 200-250 на седмица - МАКСИМУМ! В България това може да изглежда много, но тук са нищо, след кто си платиш сметките, много малко остава. Аз съм в северна Англия в момента и зная много добре положението тука. Доло на юг, в Лондон заплатите са по големи, но и трябва да бъдат, защото там и разходите са много по високи, особено квартирата. Спри с тези опити да заблуждаваш хората, защото все още има други българи които за сега са тука. С влошаването на отношението на хората към имигрантите тука, много от източноевропейците започнаха да се изнасят, а ти си седнал да зарибяваш хората с лъжи за големи заплати и да ги подмамваш.

Четете и гледайте новините по вестници, телевизия и интернет, преди да си пръснете напразно парите!

117.   За Англия : имах един познат англичанин, който имаше отколо 10 години стаж в ИТ сферата. След последната смяна на работата си стана шеф на отдел в много голяма фирма. Хвърляше шапка от радост понеже чистата му заплата беше 3500 паунда на месец. Така че по-полека с историите за заплати от по 10000 панунда - много ясно, че ги има, но сигурно от българските емигранти 0, 001% получават такова заплащане.
Това е заплата на специализиран медик - примерно хирург. Пешо от Михайловци, ако отиде на автомивката или в завода за консерви, няма да получава повече от 1500 паунда чисто в най-добрия случай.

118.   Стой си в България, където средната заплата е 380 евро и ще станеш милионер! :)

119.   Авторе всичко това са плюсовете.
Сега кажи и минусите, защото все повече започваш да ми приличаш на българин - "работодател" в Англия.
Ако нямаш лична изгода, кажи и минусите.
Човек не е само на през живота си, нали?
--
Ако ти не знаеш, попитай онези плачещите.

120.   До 114: В кое село в северна Англия живееш, че къщата ти е 500? Аз съм живяла в град с 30 000 души и плащах 300 за легло, в къща с 10 човека. И бяхме 3 в стая.
Пък да не говорим какво точно представлявят къщите в Англия, кихаш и те чуват чак през 2 улици. Нашите панелки са по-добри.
Предпочитам да карам с 3000лева, с мъжа ми общо в България, отколкото с 4000 паунда в Англия сред негри и ходещи бомби. Не говоря за униженията и тоталното затъпяване, защото дори и да имаш възможности... Трудно ще станеш нещо повече от общ работник.
Отидох, живях малко в Англия, за да видя толкова ли е добре иии реших, че не ми трябват нито пари, нито нерви.

121.   114, ти хората наистина ги смяташ за балъци и за това гледаш да им навържеш синигерчетата. Като лъжеш поне се опитай да го првавиш с мярка. Първо в северна Англия има много безрботни и за това хората от там, си търсят работа на юг в Лондон. Второ, много от хората там са на нула часа договор - обаждат им се само ако имат нужда от тях и нямат гаранция за това. На тях, обикновено могат да им осигурят 12 - 16 часа работа на седмица. Заплатите за които пишеш са пълна глупост. Хората там ще са доволни и на 150 - 200 паунда на седмица, въпреки че за тяхния стандарт това е нищо, но е по-добро от това което наистина вземат. Фантазиите ти обаче не спират тук и казваш че за храна ти отиват 300 - 400 паунда на седмица. Ти само филета от летящи катерички с черен хайвер ли ядеш? !
Пий една чаша студена вода и се успокой малко, защото тъй както си я подкарал, някой който ти чете глупостите може и да се напикае от смях.

122.   119, минуси мога да кажа от скромния си опит в чужбина и от опита на родителите ми и познати:

За България:
- злобата и негативизма на хората
- ниските заплати
- дупките и мизерията
- корупцията
- лошото качество на здравеопзването и образованието

За чужбина:
- лошото отношение на местните
- дискриминация
- високи разходи за живот
- налагането да живееш с още хора в една квартира и то често черни
- ниската стойност на образованието, което си придобил в България
- трудното развитие в кариерата предвид образование, произход, език
- риска, който поемаш, отивайки в чужбина
- стреса, на който се подлагаш, докато се адаптираш
- риск да станеш жертва на улични банди особено в градове като Бирмингам, Лондон, Манчестър примерно
- риска от терористични атаки
- това, че ако се разболееш, трябва да чакаш 3 месеца, за да можеш да се прегледаш, освен ако не кихаш здраво за частно обслужване, което трудно би си позволил
- културни различия

Това е в общи линии и личното ми мнение.

123.   До 118
Не трябва да съм милионерка за да съм щастлива. Живях почти две години в Холандия и много добре зная какъв е живота там. Откакто съм се върнала в България, с всеки нов ден, все повече харесвам живота си тука и не бих го заменила отново с онази гадост на запад.

101-118 от 118