Споделена история от В чужбина

Само аз ли смятам така?
Само според мен ли няма "далавера" в прословутата чужбина?

Прави ми впечаление, че всеки втори около мен говори как мисли да емигрира, как там едва ли не парите растат по дърветата и живееш като цар. Не знам защо, но ми се струва от чисто финансова гл. т., че не си заслужава. За другата страна на нещата не говорим в момента - само за финанси става въпрос.

Направих си една проста сметка за едно средностатистическо 3-членно семейство от Русе (понеже съм от Русе и имам представа) за това колко пари биха изкарвали и колко биха харчили в сравнение със същото семейство, но английско, в Англия - да речем в Лондон. Англия - понеже съм бил там на студенстска бригада и горе-долу имам представа за цените и заплатите.

Значи в Русе средната заплата е между 500 и 600 лв нето (казвам го от лични наблюдения, а и професионални, тъй като работата ми е такава, знам, че повечето фирми дават пари на ръка, но и това съм го калкулирал). Т. е. при двама работещи - 1000-1200 лв доход. С тези пари от личен опит ви казвам, че ще живеете почти нормално предвид цените в града. Да, ако пушите ще ви е проблем, да, няма да можете да си позволявате почивки, да, няма да ходите по дискотеки и ресторанти, но въпреки всичко ако харчите разумно, си е една достатъчна сума за относително нормален живот.

В Лондон например двамата биха изкарвали общо 4000 паунда, но една сравнително свястна квартира за трима е 1500 паунда, сметките са 150 + 260 за транспорт за двамата + поне 100 паунда за интернет, тв, телефони. За храна за трима 600 паунда, а детската градина доколкото знам е около 1000 паунда на месец, понеже има недостиг на държавни. Отделно излизания, лекарства, извънредни разходи. И като теглим чертата, пак излизаме горе-долу на нула.

И това говоря за английско семейство, а българите поне в началото няма да получават тези пари. Т. е. те реално даже ще си снижат стандарта в началото. Друг е въпроса ако се набутаме с още 100 пакистанеца в 1 къща - да, тогава ще пестим, но това не е ли понижаване на стандарта, а ние все пак отиваме уж да живеем по-добре.

С две думи искам да кажа, че там изкарваме повече като абсолютна стойност, но съотнощението между разходи и приходи си остава същото.

И в крайна не мога разбера къде е далаверата в цялата работа? Аз ли бъркам сметките или? Това ми е основния въпрос към вас. Да, може би там има възможности за израстване след време, но кой би ви го гарантирал и нима в България няма предвид, че тук все пак си говорите езика перфектно, образованието ви важи в пълна степен и сте си на мястото в своята си среда, култура и т. н.

Направих подобна сметка за малко по-квалифицирани хора и резултата е същия - различни цифри, еднакво съотношение. Съгласен съм, че не е лесно в България, но не смятам, че в чужбина е много по-лесно особено за емигранти.

Според мен има смисъл от емиграция само ако:
- не можете да си намерите работа в България
- паднало ви е наистина добро предложение за чужбина
- искате да си обогатите мирогледа
- професията ви е по-специфична и има приложение основно в чужбина

Просто си разсъждавам, може и да не съм прав.

Коментари

51-100 от 118

51.   Авторе, прав си че чисто финансово погледнато, не само приходите, но и разходите в чужбина са по-високи. И двамата сме квалифицирани и общо взето тук поддържаме същия стандарт, който поддържахме и в БГ. Така че "далавера" няма - не сме я и търсили.

За мен е ценно, че тук имам спокойствие и сигурност. Имам среда и приятели, на който мога да разчитам. Имам подреден живот, Дишам по-чист въздух, имам по-малко стрес и мога да живея по-здравословно. Това е за мен първостепенно - качеството на живота.

Ако погледнем от чисто битова гледна точка: институциите тук функционират, пенсионните осигуровки, които плащам няма да потънат в някой фонд и да се обезценят, банката ми няма да фалира и да трябва да чакам на опашки с месеци за парите си, не ме управляват мафиоти, а застраховките тук, ако се случи нещо ги изплащат. Когато купувам био-храна, мога да проверя дали наистина е био. Когато дойде майстор вкъщи да прави ремонт, ако си остави ръцете, правата ми са защитени и гарантирани. Няма я и войната и диващината по пътищата. Взаимоотношенията със съседите са уредени със закони, които за разлика от в БГ всички спазват и не се налага да търпя изцепки и простотии. И най-вече не се налага вече да дишам софийския въздух, който тотално срива имунитета и докато се отървеш от един вирус си пипнал нов. Единствения минус е качеството на интернет услугите - в България не оценяваме какво имаме в това отношение :)

Та, ей такива малки неща - просто водя нормален живот и това ми стига. Но не знам, дали може да го разбере това човек, който се ослушва за "далавера". В крайна сметка всеки намира това, което търси.

52.   Номер 36, в момента живея в Холандия и мога да ти дам точни цифри от първо лице, щом държиш. Завършил съм тук и 2-ра година си работя по специалността. Минималната заплата тук е 1485 евро, средната е 2158 евро. Основните ти разходи са: квартира - между 700 и 800 евро за един апартамент и храна - между 300 и 400 евро. Това е. Кола не ти трябва, защото тук всички се придвижват с колелета. Зиме, лете, пек, сняг, всички си движат с колелета. Виж какъв парадокс - хората тук взимат в пъти повече пари от тези в България и въпреки това няма мутри с S-класи, които да парадират с пари. Та, средната заплата е 2158 евро, а основните ти разходи на месец са 1000-1200 евро, тоест ако взимаш средна заплата, ти остават чисти близо 1000 евро на месец. Как мислиш, дали тук се живее по-добре от България? И все пак държа да отбележа 2 неща: аз имам местно образование и взимам доста добра заплата и второто - Холандия е една от държавите с най-висок стандарт в света - много е скъп живота тук, но и заплатите са доста високи. И все пак, за мен никога парите не са били причината да напусна България. Имам късмет да идвам от семейство с добри доходи и спокойно можех с връзки да се уредя добре и в България. Причините да замина са добре познати - корупция, злоба, мизерия, разбити пътища, бездомни кучета, мутри, чалга диви и като цяло ширещата се простотия и анархия в държавата. Имаше една мисъл: "Ако човек беше роден, за да изживее целия си живот на едно място, щеше да има корени, а не крака. " :)

53.   Автора до 48

Дадох ти 5 звезди за конкретните сметки, но все пак сумите ти нещо не ми се връзват. Как така 400 евро за храна и сметки за четирима (100 евро на човек)? Родителите ми живеят там от много години и харчат по 100 евро на човек само за храната и то без да са в Мадрид, а в пъти по-малък град, който не е курортен. Освен това ако давам едната си стая под наем в България и тук ще живея мааалко по-добре. Така че това не е довод, а и сумите малко не ми се струват реални. А това, че за 2 евро можело да си купиш маркова дреха, дори няма да го коментирам. Точно пък в Испания са най-скъпите дрехи от всички държави, които съм посещавал.

До 52

Благодаря ти за конкретните цифри. Но явно живееш сам, тъй като не споменаваш да имаш деца, семейство. Съгласи, че ако като в моя случай имаш дете, сметките стават коренно различни. Само градината ще ти е 1000 евро, докато в България е 50 лв, понеже има достатъчно държавни за разлика от Холандия. Или поне в Русе има. Да не говорим, че много от децата боледуват често. Отделно си сложил разходи само за наем и храна. Ами сметки, дрехи, излизания, лекарства?

Иначе адмирирам решението ти да живееш там, защото причините, които си изброил са наистина съществени и ще повторя, че и на мен ми идва да емигрирам заради тях понякога. А това, че имаш местно образование също не е за пренебрегване. За съжаление това не е привилегия за повечето емигранти и със сигурност е голям плюс. Успех!

54.   51, напълно резонни доводи и уважавам решението ти, както и се радвам, че си щастлив. Ако намекваш, че аз се ослушвам за далавера, ще ти кажа, че не е вярно. Но все пак не можеш да отречеш, че "далаверата" си е един от факторите, които трябва да се разглеждат при подобно решение. И тук обсъждаме точно този фактор. Просто такава е темата. А че останалите факти са си важни, спор няма. Но идеята ми в тази тема беще точно за стандарта на живот, останалите фактори така или иначе в голяма степен са лични и индивидуални, докато финансовата част е малко по-унифициране за всички.

55.   Автора

Искам да благодаря на всички, че се получи един хубав и конструктивен диалог без обиди. А колкото до решението къде да живеем и работим пожелавам на всеки да вземе правилното решение за себе си. Ясно е, че това е индивидуално решение. И нека все пак бъдем честни и обективни, защото където и да живеем със сигурност ще има неща, които не ни харесват. Нека не заблуждаваме другите в стремежа си да се изкараме по-успешни.

56.   №47 го е отразила най обективно. Живях там и мога да ви кажа че това е самата истина.

57.   Далавера няма. Далаверата е вид измамна/мътна/нечиста сделка.
Ако искаш да правиш далавера, можеш да се порбваш навсякъде. Та ние сме меката на далаверите ! Лъжи с европроекти, пренасяй оръжие, контрабандна стока, крий данъци, източвай кредитни карти - далавера колкото искаш.
Именно тази далавера е причината, да се махат толкова много хора.
А на запад е същото. За повечето е просто ново място, където вече могат да си позволят нов телефон и скъпи обувки, но губят връзки с приятели, семсейтвто и родина, без да се случва нищо интересно в живота им.
За останалата част, чуждите страни просто са предложели други и повече възможности в различни отношения.
Ако ще е да бачкаш за година две и да започнеш някакво начинание ... може би. Ако ще е да бачкап три годин, за да си купиш колата мечта от детство (познавам един такъв), то си е чиста загуба на живот.
Другите вариятни са да търсиш социално и културно разнообразие, както и различен кариерен път.
Може един да обича да е в родината си, а друг да си намери щастието на другия край на света. Не се знае.
А и не всичко е колко пари взимаш, колко ти е наема, какъв ти е телефона ... Не твърдя, че това са маловажни неща, просто искам да кажа, че всеки се е вторачил прекалено здеаво в тях. Нима няма нищо друго в живота ? И ако има, задължително ли е то да е само на едно мято ?

58.   Ето ти конкретни цифри от Франция:

- чиста заплата 3500 евро
- наем ток/отопление - 1500 евро
- храна - около 400 евро
- детска градина - 450 евро
- интернет телефон - 50 евро
- цигари - 7 евро/пакет

Всички услуги са много по-скъпи отколкото в България, заведенията също - примерно вечеря за двама в среден ресторан - между 60 и 100 евро в зависимост от апетита и най-вече алкохола.

В България семейният ни доход беше малко над 4000 лв на месец, което в сравнение със сега е повече като покупателна способност.
Самите пари, обаче не са били решаващи за мен. По-скоро са мотивите изброени от номер 51.

В крайна сметка не мисля, че живота в чужбина е а приори по-добър, това си е лично решение, което има много последствия след себе си (повечето от които разбираме, чак след като сме се преместили). Не мисля, че човек живущ в Русе с 1200 лв доход е задължително по-нещастен от такъв живущ в чужбина с 5 пъти по-висок доход. В един момент, в който човек може да покрие базовите си разходи и да има относителна стабилност, финансите не оказват толкова голямо влияние върху светоусещането, други неща като например как се разбираме с партньора до себе си са много по-важни :-)

59.   Виж какво, авторе, достатъчно цифри са ти дадени, както за чужбина, така и за други държави! Мисля, че ако имаш завършен трети клас, спокойно можеш да сметнеш и прецениш къде е по-добре! И, да, работейки в чужбина, обикновените емигранти могат да си позволят почивки и то доста екзотични. В България с 600 лева заплата и цяла година да не ядеш нищо, пак няма да ти стигнат парите. Колкото до мен, аз сирене точно не правя, казах, че съм в този бизнес. Заплатата ми не е 600 лева, затова стоя тук, ако вземах подобни пари, бих заминал в първият удобен момент. Като гледам с какъв патос се опитваш да изкараш бялото - черно, си мисля, че изобщо не работиш за 600 лева, дори нямаш идея какво са 600 лева. Повече приличаш на един от многото набедени "бизнесмени", които не плащат осигуровки и си търсят балами да им работят, ако може и без пари. Еми, ще намаляват все повече и повече. И хиляда теми да пуснеш, положението няма да се промени в твоя полза. В България минималната заплата трябва да е поне 1 000 лева нето, за да могат и най-бедните хора да се нахранят спокойно, да им е топло през зимата, да облекат децата си и да ги заведат на море, било то и за 2-3 дена! И накрая, понеже се занимавам с финанси и виждам, че влагаш много енергия, ще ти дам един безплатен съвет: изкарай си бизнеса на светло, плати си на някой да ти направи читав анализ на дейността ( няма да ти струва 600 лева със сигурност ) и виж къде са ти слабите места. Тези пари, които си мислиш, че спестяваш, прецаквайки персонала си и държавата, ги губиш в пъти повече от кражби на същият този персонал и грешни решения. Ще видиш много интересни неща, повярвай!

60.   Номер 52 Какво си завършила в Холандия и знаеш ли холандски? Мерси.

61.   Oт 1
Ще си позволя да коментирам 52, защото съм живяла в тази държава, по-специално в Амстердам в един от най-добрите квартали Oud Zuid. Наемът ти е от 3000-5000 евро, а нагоре гранции няама като има жилища с месечни наеми от 15-21 хил. месечно. Който иска да живее в центъра в хубавите квартали с хубави училища, плаща и другъде същото, а дори в покрайнините съм гледала за информация в горе-долу нормални квартали наемът е към 1500 евро за панелно жилище. Не съм гледала за гетата и за социални жилища само.

„Основните ти разходи са: квартира - между 700 и 800 евро за един апартамент и храна - между 300 и 400 евро. Това е. Кола не ти трябва, защото тук всички се придвижват с колелета. “
Само студентската квартира или в гатата ще живееш с такъв наем поне говоря за големите градове, а спести като информация, че там не можеш да си избираш училището като при нас и живот в гето означава за децата специално и невъзможност за получаване на добро образование. И в България има лоши училища по махалите, но можеш да си запишеш детето където си искаш и да го караш или да купиш карта за градски транспорт, който и в много градове е почти безплатен за учениците. Никой не е откъснат от образование, защото живее на лошо място. Дори децата от селата вече ги карат на училище с безплатен транспорт до големите градове.
В Холандия не е така. Образованието е безплатно, но пак само богатите, средната класа могат да си позволят живота в добрите квартали, където по правило са и добрите училища, детски градини и така нататък. Бедността се възпроизвежда, а нашите емигранти просто почват от самото начало и няма как да живеят в добрите квартали. Сещате се, че техните деца няма да видят университет. Така е и в Германия, и в Австрия, и във Франция, а в други държави като Великобритания, Испания директно си плащаш за добро образование още от детската градина. Който живее в апартамент за 700 евро на Запад в голям град, независимо от държавата, той ако има деца си знае, какво означава това за тях. Аз в университета деца на български, турски и така нататък емигранти не видях - българите бяхме на 100% от България, имахме турски състуденти, но от Истамбул и нито един от местните турци, макар че представляваха 10% от населението в града заедно с югославяните и други подобни.

Защо пиша това - ами само, за да ви посоча какъв е там стандартът и какви са разходите само за наем и мислете какви са съответно другите разходи и дали 1500евро специално в Холандия дали са пари. Също и разходите за храна не са само 400 евро на месец за 1 човек дори да си готвиш у дома, а едно сядане в ресторант е автоматично 30-60 евро и то на човек! Едно кафе ти е от 2,50 евро до 4 евро и то от пластмасова чашка
В по-малките селища е друго, но там пък и животът е друг и също трябва кола, а и като българин там какво ще правиш - нито работа има, нито някой ще те търпи.

Също е спестила, че страната е много равна като релеф и предвижването с колело дори е лесно, също е най-гъсто населената държава в Европа и дори в света е сред първите 5-10 държави по гъстота на население - тоест разстоянията са малки и може и без кола поне в големите градове. В България релелфът е планински, разстоянията са големи, много рядко населена държава е - без кола не може. Що за съпоставка е това? Примерно моят роден град има 30 хил. души население и от единият до другият му край са 22 км. В Холандия 22 км. са ти разстоянието до другия огромен по население и нищожен като площ град. С две думи това с колелото е непрактикуемо не само у нас, но и в Италия да отидете и така нататък. Където е възможно и у нас хората се предвижват с колело. Примерно в Северна България има много равни части и масово там ще видите същите масивни велосипеди като в Холандия. Хората не са глупави навсякъде по света и гледат удобството, но я се опитай в Родопите примерно да стигнеш на работа с колело и не само - дори в София е много стръмно понякога и няма как да се случи това, но пък строим трета линия на метрото, имаме на всеки 30 мин. рейсове до всякакви градчета и също е възможен живота без кола и много повече българи живеят без кола от холандци. Това, че някои хора си купуват у нас хубави автомобили е само признак, че имат по-висока покупателна способност, но в Амстердам на нашата улица специално имаше три Панамери, отделно Ягуари, Кайени и поне още 10 коли с много висока стойност. Да притежаваш обаче кола в Холандия си е лукс, защото освен ДДС ти взимат до 20% данък „лукс“ дори да става дума за обикновена кола. Паркирането дори на улицата е 4 евро на час. Ако щеш. Вече и хибридите и ел. колите не са освободени. У нас всеки може да кара кола и има хора с по 40 лв. годишен данък, гражданската застраховка е 260 лв, 253 лв. с отстъпката, Каското ти е дори под 2000 лв. годишно за луксозна кола и покриват всички щети, сервизите са ти евтини и така нататък - това изобщо не е лукс и можеш хем кола да караш, хем колело - според кефът. Това се нарича свобода и държавата не те ограничава тук.
Също е спестила н. 52 информацията за цените на градски транспорт примерно - 2.8 евро ти е билетчето за трамвай, за цените на всякакви услуги, включително, че Здравните каси не покриват никакви зъболекарски услуги, а една пломба ти е 250 евро, а нагоре няма граници. На мен за запълване на 1 каналче ми взеха 550 евро и се оказа некачествено, забра зъбът и в България ме правиха на ново. Само да като прекрачиш зъболекарски кабинет, се простяваш с поне 500 евро. При 1500 евро заплата да видим как ще отидеш на зъболекар.
52 спестява и да спомене за климата на тази държава - там вали повече отколкото в Англия и в Амстердам пада най-много дъжд от всички градове в Европа. Има в дрогериите цели рафтове с таблетки витамин Д за всякакви възрасти зимата, а моята българска зъболекарка, която има доста холандски пациенти вече твърди, че от всичките западняци, които ходят при нея те имат най-леш зъби, защото няма превенция, но и климатът е такъв.
Общественото здравеопазване е сведено до ефициентност и пестене на средства. Затова повечето жени все още раждат у дома - в родилна зала имаш 1, 5 часа време, за да освободиш леглото. Има и специални хотели, които отдават стаи за раждане в близост до болниците, но в самата болница ако нямаш проблеми никога не можеш да родиш в нормални условия с екип от лекари и така нататък. Аз и затова и двете деца съм ги раждала в България в нашата местна болница и не само аз - приятелките ми от Италия, Германия, САЩ се прибираха по родните си места, за да не раждат „естествено“ като кучки в домашни условия без лекарска помощ. В България по закон 1 лекар, 1 акушерка, безброй сестри и 1 педиатър имаш на разположение. В Холандия се опипва корема от акушерката по време на бременността и се ражда с нейна помощ...ако случайно няма друго раждане в момента. Тоест сама можеш у дома да си раждаш като кучка и линейка няма да дойде, защото не си болна и ако акушерката реши, че няма проблеми и лекар няма да видиш, но затова пък има евтаназия на бебета и така са номер 1 по смъртност на новородените в индустриалния свят.
Това също спести, така както и спести, че на практика отпуск по майчинство няма и жените масово се цедят по тоалетните на големите офис-сгради, а пеленачетата ги гледат забулени и неграмотни жени в помещения, в които преди са се помещавали магазини, по мазетата на практика без двор, а легълцата са направо по земята под формата на шарени матраци нечистени от незнайно време и като минаваш от там можеш да гледаш как бебета от 2-3 месеца до 3 години лежат по пода в собствените си мръсотии, а жените-арабки си седят на една маса и си пият кафето на сладка приказка, защото в тези държави не се иска никакви образование, за да си учител в детска градина, а до 4 клас се иска само 2 г. практическо обучение и е без университет.
Мога до утре да продължавам с данъците, таксичките им, всякакви писма, които те застигат с всякакви искания за плащане на абсурдни неща.
И още трябва да знаете, че холандците са добри търговци, но си падат мързеливи и вършат само най-необходимото. Недай си Боже да си имате работа с майстори! Ние стояхме 3 седмици без топла вода, защото от фирмата за поддръжка си прехвърляха отговорността и никой от тях не поръчал нужната част. После сметката е от 500 евро нагоре, нагоре няма граници, разбира се. Комшията го разориха майстори и сигурно още се съдят, на моя колежка ѝ падна пък покрива от тях - съди ги 3 години, за да ѝ платят част от разходите. И като говорим за покриви - не е рядко поредната буря да отнесе покривите на половината селище, а обезщетение няма нито от държавата, нито от застрахователите, защото срещу бури няма кой да ви застрахова в тази държава. Масово падат примерно дървета върху коли при бури, а те са непрекъснати...разходите са за сметка на собствениците.

Има във всяка държава положителни и отрицателни неща, проблеми като в България са елементарни, повърхностни и дразнещи като дупките по улиците, но на Запад не са по-малки. Примерно във Франция и Холандия са си внесли много хора от колониите и имат дългосрочен и вечен проблем с тези хора, проблемът с дрогата е много голям специално в Амстердам и така нататък. Има места, през които се минава само в затворена кола - там всички жени са с кърпи или бурки, мъжете с нещо като рокли и се говори арабски. Това също го спести. Спести и, че наемите от 700 евро са точно в тези квартали, а хазяйнът ти е мароканец и има случаи такива хазяй да влизат в студентски квартири и да изнасилват наемателките си. Това защо спестяваш?
Нашите цигани ще ви се сторят направо цвете ако видите какво живее и се множи спеицално в големите холандски градове и само хората с възможности, които могат да си позволят 3000 евро за наем могат да живеят сравнително спокойно, но едва ли ще сте сред тях.

Човек може да гледа чашата като наполовина пълна или наполовина празна. Изборът е ваш, но не си мислете, че на Запад няма проблеми. Престрелките между разни организирани престъпни групи изобщо не са обект на новините, защото са ежедневие, за катастрофите и задръстванията от 20 километра и нагоре да не говорим. В България се шашкаме от всякакви глупости, които в големите градове на Запад са просто ежедневие.
Българите за съжаление като най-новите емигранти веднага имат контакт с най-голямата утайка на обществото и се сещайте после какво означава това специално за децата. Почти всеки понеделник половината парк до нас беше затворен от полицията - просто тогава се изкарват от езерцата труповете на наркомани и алкохолици, жертви на убийства и изнасилвания през почивните дни. Не е рядкост, а е ежедневие и то само в 1 парк - има поне 5 големи парка в Амстердам. В Борисовата градина преди години 1 момиче убиха и до ден днес говорим. В Амстердам това са рисковете на живота.
Затова масово се прибират хората, особено образованите хора, които у нас виждаме възможности.
За необразованите и неквалифицираните пак е по-зле на Запад, защото обричат и своите деца на същата съдба, а у нас биха имали достъп до нормално образоание.

62.   59, благодаря, че ме разсмя, толкова не бях се смял отдавна. Няма как да съм "набеден за бизнесмен" и да крия осигуровки, след като не съм бизнесмен, как го реши изобщо? Какви хиляда теми те гонят? Пускал съм няколко истории, но на тази тема това ми е единствената. Че чак и данъчна консултация ми предлагаш. Ами аз също съм финансист по образование, така че не знам дали ще си ми полезен.

Освен това твоето мнение не е меродавно, защото не си живял в чужбина и нямаш база за сравнение.

Аз ще ти дам един съвет пак безплатен: Не се заблуждавай по хорските лъжи. Винаги проверявай от първо лице. Пожелавам ти да отидеш в чужбина и да се увериш сам дали ще имаш по-добър стандарт.

А за екзотичните ексуркзии знаеш ли кога гастербайтер ще си позволи - когато цъфнат налъмите. Родителите ми са в Испания от 15 г. и досега не са спестили и за една екзотична почивка. Нито пък сред техните познати има такива в Испания. И имай предвид, че те не са най-ниско платените емигранти там.

Знам, че ти развалям розовите представи за чужбина, но повтарям - не всичко, което хвърчи, се яде. Замини и се убеди сам.

63.   62 засяга един много важен проблем на българите, които не сте излизали в Чужбина - вярвате на митове и легенди, просто защото емигрантите ни ви спестяват грозните неща. Това не е само феномен на нашите емигранти, но всички ние сме свидетели на турските кервани с Мерцедеси лятото. Защо не летят тези хора? Ами не могат да си го позволят с цялото домочадие, а и не могат да покажат статус - повечето Мерцедеси или са служебните им коли като работят като такси, или са от приятели и познати, или се продават веднага след почивката, а много от турците са търговци на коли и просто карат колите за продаване и това е известно и има много вицове по темата
Българите са нещо подобно, но се стремят да покажат статус у дома с телефони, някакви „маркови“ дрехи на разпродажба и демонстративни харчове в България, но я поискайте да отидете на някого на гости и ще почне да овърта. Причината е, че живеят масово натъпкани по 2-ма човека в стая минимум и все в лошите квартали. Какви екзотични почивки? Спестяват понякога 2 години за 2 седмици в България, за да се правят на някой с телефони и харчове, а после се прибират в гетото, на поточната линия, в парника или в кухнята и бачкане на макс до следващите 2 седмици в България, които са единствените богати на социален живот седмици в годината им, но и гледат да отидат на зъболекар, лекар, да напазаруват у нас и не защото имат пари, а защото нямат - защото знаят, че при тях е 3 пъти по-скъпо понякога, а зъболекар, фризьор и така нататък ще видят през крив макарон.

64.   62 засяга един много важен проблем на българите, които не сте излизали в Чужбина - вярвате на митове и легенди, просто защото емигрантите ни ви спестяват грозните неща. Това не е само феномен на нашите емигранти, но всички ние сме свидетели на турските кервани с Мерцедеси лятото. Защо не летят тези хора? Ами не могат да си го позволят с цялото домочадие, а и не могат да покажат статус - повечето Мерцедеси или са служебните им коли като работят като такси, или са от приятели и познати, или се продават веднага след почивката, а много от турците са търговци на коли и просто карат колите за продаване и това е известно и има много вицове по темата
Българите са нещо подобно, но се стремят да покажат статус у дома с телефони, някакви „маркови“ дрехи на разпродажба и демонстративни харчове в България, но я поискайте да отидете на някого на гости и ще почне да овърта. Причината е, че живеят масово натъпкани по 2-ма човека в стая минимум и все в лошите квартали. Какви екзотични почивки? Спестяват понякога 2 години за 2 седмици в България, за да се правят на някой с телефони и харчове, а после се прибират в гетото, на поточната линия, в парника или в кухнята и бачкане на макс до следващите 2 седмици в България, които са единствените богати на социален живот седмици в годината им, но и гледат да отидат на зъболекар, лекар, да напазаруват у нас и не защото имат пари, а защото нямат - защото знаят, че при тях е 3 пъти по-скъпо понякога, а зъболекар ще видят през крив макарон.

65.   Хаха ще си позволя да направя една шега - успешно емигрирал българин си, ако не се връщаш тук, за да си оправяш зъбите. Сега сериозно. Аз избрах Италия, просто защото веднъж дойдох на екскурзия и се влюбих в страната! Като ми харесват повече хората тук, обстановката...? Има неща далеч по-важни от финансите, както някои хора казаха по-нагоре. Авторът има право обаче. Имат право и тези, които си защитават тезата, че успешно са се установили в чужбина. Мога да кажа само едно - ако си мързелив или глупак навсякъде ще работиш не толкова приятна професия. Ако си упорит човек, готов за нови знания и преследващ целите си, ще успееш абсолютно НАВСЯКЪДЕ, без значение откъде си дошъл.

66.   Авторе, аз лично нищо не ти предлагам, просто ти дадох съвет. Данъците са само малка част от това, което ти предложих. Както и да е, не си ме разбрал. Пишеш обаче интересни неща, хем не било хубаво в чужбина, хем родителите ти са цели 15 години в Испания. Е, на кое да вярваме? ! По тази логика излиза, че родителите ти нямат акъл в главите си и стоят там ей така от глупост. Второ, финансист на 600 лева заплата!!! Извинявай, ама едно от двете не е вярно! Освен това, никога не съм имал претенции мнението ми да е меродавно, не знам кой би могъл да има. Бил съм достатъчно обаче навън, за да познавам ситуацията в общ план. В 21-ви век информация може да се придобие по много начини. Колкото до почивките, нещата, които казвам са истина и хората са си ходят постоянно, както в Европа, така и по-далеч. Самият факт, че си идват по няколко пъти до България и прекарват поне седмица в летни и зимни курорти е достатъчен. Доколкото знам, не са станали професори, нито са спечелили от лотарията, че да си платят почивките. Плащат си ги с работническите заплати.

67.   Не всичко е пари. Аз заминавам да търся приятели, защото средата в БГ е неподходяща, хората станаха много негативни и студени. Масово продавачките не казват довиждане, свадите в градския транспорт и т. н

68.   51 - най-добрият коментар в темата. Браво!

69.   Номер 61, живея в центъра буквално на 5 минути от Madame Tussauds пеш и плащам 1300 евро за студио с всички сметки. Да, вярно е, че съм сам, което ми спестява доста разходи. Не знам от къде да почна с глупавите аргументи. Валяло много? Да, но температурите са приятни целогодишно. В България нито лятото можеш да излезеш спокойно, защото е 35 градуса, нито зимата, защото е -15, -20. Тук е 15-20 градуса през повечето време, но и зимата е доста мека. Било скъпо по заведенията? Познавам хора, на които родителите им им пращаха по 3000 лв. на месец в София и пак не им стигаха, защото всяка вечер бяха по клубовете и вечеряха по ресторантите. Познавам и такива, които се издържаха с 600-700 лв. И тук е същото. Няма да продължавам, защото хора като теб не разбират истинските мотиви за заминаване в чужбина. А те не са парите. Няма значение дали една пломба е 500 евро, или кило домати е 2. Има значение, че живееш в държава с перфектна инфраструктура, съдебна система, open-minded и усмихнати хора, за които няма значение дали си бял, черен или гей, а има значение дали си човек. Държавата не се контролира от група мутри, които крадат и работят против собствения си народ. Има от всичко за всички и хората са щастливи. Но както и да е, няма смисъл да обяснявам. Просто виж в Гугъл кои са държавите с най-добро качество на живот. Холандия - 7 място в света, България - 34-то. Няма какво повече да коментирам. Съвет към кандидат-емигрантите: ако амбициите ви спират до там да си купите апартамент и кола, стойте си в България, защото там това се постига много по-лесно, в чужбина е почти невъзможно! И не, не съм от хората, които мразят България и са чуждопоклонници. Навсякъде, където отивам, казвам, че съм българин преди всичко останало. Просто в един момент България се оказа прекалено малка и тясна за моите амбиции, което не я прави по-малко уникална!

70.   Aвторе, н 48 съм :) нaпуши ме мaлко нa смях. Нaистинa ли родителите ти ( 2 души ) хaрчaт по 100 евро сaмо зa хрaнa нa седмицa?? ! Товa знaчи дa ядaт сaмо скaриди, омaри, ( jamon), скъпи сиренa и скъпи питиетa.
Не знaм кaкви държaви си посещaвaл, но aз познaвaм много добре почти цялa Европa, сaмо зa Aнглия не смея дa говоря, зaщото и нямaм много поглед зa тaм. A зa Испaния пък нямa кaк дa влизaм в спорове, просто зaщото мнооого години основно тук живея, въпреки че, често пътувaм зa месеци понякогa в други държaви.
Дa, буквaлно зa 2-3 евро месеците февруaри и aвгуст ще си нaкупиш мaркови дрехи.
Предполaгaм, че твоите родители живеят в някое съвсем мaлко грaдче/ селце и нямaт изборa, който предлaгaт големите грaдове, конкуренция- съответно ниски цени.
Потърси в нетa примерно "tiendas oportunidad el corte ingles" и сaм ще се увериш зa кaкви цени говорим :).
Предложих в същност минимaлните зaплaти зa пример. Дори един бaрмaн aко е титуловaн тaкъв и с поне един чужд език вземa кaто минимум ( зaвиси от рaйонa) 500 евро от горе.
Пaк кaзвaм, нямa лошо щом ви изнaся вaшият си живот кaкъвто е, но не си прaв зa зaплaти, цени и нaчин нaвън.
Всички ние не бихме излезли, a и много остaнaли дa живеем пермaнентно в някоя чужбинa aко беше кaкто кaзвaш.
A и много от нaс сме излезли не зa пaри, a зa спокоен, усмихнaт и пълноценен живот. Просто не щем дa съществувaме сaмо, имaме и други опции.
Aко не те бъркa посочи ми регионa в който сa твоите родители и ще ти кaжa зaщо плaщaт тaкивa пaри зa хрaнa. Не ми се връзвa тaзи сумa зa двaмa души, при положение, че едно обедно меню в ресторaнт е м/ у 7-9 евро :) от сaлaтaтa до десертa с бутилкa вино.

71.   70, " нaпуши ме мaлко нa смях. Нaистинa ли родителите ти ( 2 души ) хaрчaт по 100 евро сaмо зa хрaнa нa седмицa?? "

Ще помоля преди да те напушва на смях да вземеш да прочетеш малко по-добре какво съм написал. Като спреш да ми слагаш думи в устата, ще ти отговоря по-конкретно иначе няма смисъл да водя спор за неща, които не съм казвал.

72.   Автора до 66
Гледам, че някои неща са ти противоречиви, ще ти отговоря от уважение като на колега по образование.

"хем не било хубаво в чужбина, хем родителите ти са цели 15 години в Испания"

Те са си направили сметката за тях си. Те просто имаха контакти там и имаше кой да им гарантира добре платена работа. Освен това те заминаха преди много време, когато в България беше по-зле от сега, а в Испания преди кризата се живееше в пъти по-добре от сега. Те там вече си направиха място и си работят на свободна практика без шефове. Ако се върнат тук, трябва да започнат от нулата. И въпреки всичко не могат да си позволят екзотична почивка. Пожелавам ти да ходиш всяка година на 2 такива, но те не могат.

"финансист на 600 лева заплата!!! "

Аз нито работя като финансист, нито получавам 600 лв. Първо, писах, че съм финансист по ОБРАЗОВАНИЕ. Т. е. завършил съм финанси и съм го работил преди време, но в момента работя като главен счетоводител. Второ, не получавам 600 лв, а 1200 лв. 600 лв писах за средната заплата в Русе. А 1200 лв за дохода на моето семейство. Т. е. моята заплата. Жена ми не работи в момента поради причини, които не искам да споделям тук. И така целия доход в семейството идва само и единствено от моята заплата. Пожелавам ти да си получаваш поне 3 пъти повече от мен, но аз толкова си мога за съжаление - само 1200 лв. Освен това професията ми трудно се работи в чужбина заради различното законодателство, но дори и да се работеше пак трудно бих напуснал страната, освен ако нямам сигурна и настина доходна работа там. Аз съм си на този принцип, в който няма нищо лошо, предполагам. За мен лично си е най-добре в България, само ако можеше да ми сече пипето за бизнес, та да изкарвам поне 2-3 бона чисто на месец, но уви не всички ставаме за бизнес.

Ако има нещо, питай.

73.   Само че в България не може да живеете добре с една заплата. Платеното майчинство ми свърши преди година и половина, но засега не се връщам на работа. Само мъжът ми внася от 18 месеца, плюс детски от 190 евро. Резерви не пипаме. Можем да отидем на почивка на средно разстояние (не на Малдивите или в Карибско море), без да пипаме спестеното. В ежедневието не се лишаваме от нищо. Всичко, което консумираме, е тип "средно": дрехи, храна, козметика и т. н. Тоест без бутикови дрехи и до 50 евро сметка в ресторант. Накрая на месеца нещичко остава. Ясно е, че се простираме според чергата, но не изпитваме лишения в сравнение с времето, когато имахме две заплати и нямахме деца. Ето това спокойствие нямаше да го имам в България. А и собственият ми доход като покупателна способност никога нямаше да достигна. Последно заплатата ми в евро беше 2400, от тях остават чисти 1600, НО на 5-часов работен ден. Магистър-психолог съм. Колко мога да взимам в Русе? Сигурно е хубав град, но и сегашният ми не е никак зле. А и няма нужда да подкупвам никого, за да получа място в детската градина, няма нужда да ме "препоръчват" близки за работа и куп други неща, които ти ядат нервите по на изток. Спокойна съм и финансово, и като условия на живот. Благодарение на лоукостовете мога и до бг да отскачам при желание. Имам 2-3 познати с моята специалност в бг, еми те не могат да си покрият месеца и с осем часов работен ден.

Но не парите са най-важното. В България няма правоохранителна система, тоест правото, обществените договори, не работят. Това е постоянен стрес, като в джунглата. В България няма работещо здравеопазване, което е жизненоважно. И третото: образованието е на ниско ниво, което определя бъдещето на детето ми.

От тези три неща произтича и благосъстоянието. Да си добре обучен и здрав, за да можеш да работиш и да имаш права на човек и гражданин, за да не крадеш от работните си сили за безсмислени разправии.

75.   73, радвам се за теб. Колко получава мъжа ти ако не е тайна. Извинявай, че те питам, но сме в анонимен сайт, предполагам не е проблем да кажеш.

76.   Е, авторе, те всички хора са си направили сметката за тях си! Хем имаш собствените си родители за пример, хем се чудиш защо другите заминавали. Не виждам изобщо какво ти е толкова чудно, при положение, че от едната страна са държави със силно развита икономика, а от другата ние, които не произвеждаме почти нищо! От къде да ни дойдат парите, а с тях и стандарта? Да, хората в чужбина си ходят на екзотични почивки и си карат нови автомобили, и това с обикновените си работнически заплати. Ако тук беше толкова хубаво, немците щяха да идват, да ни купуват 20 годишните "бараки", а не ние да ги освобождаваме от старото им желязо. Това, че имаме възможност да работим и живеем, където пожелаем е огромен плюс. Колкото по-малко хора се съгласяват да работят за смешни пари в България, толкова по-добре за всички.

77.   Номер 69 -колко често ти се е налагало да ползваш съдебната система? И колко често си оправяш зъбите? Точно така. Нека сравним 500 евро на пломба или запълване на канал със срещи с съдебната система -нула или една познах нали? :) И човек има 32 зъба с мъдреците заедно. Аз живея във Варна и запълване на три канала на долен кътник ми струваше 120 лева с упойката. Сега преди да кажеш че аз ходя на скапан зъболекар, аз ще ти кажа друг път. Тя преподава в университета медицинския тук във Варна, а кабинета и е обурудван с всякаква техника, имат дори и телевизор закачен на тавана за пациентите.
Тези усмивки за които говориш и че хората били open minded, ами пробвай да се ухилиш на тукашните хора българи и ще видиш усмивки гарантирам ти го, но все пак се усмихни истински. Вчера поздравих навъсена съседка с усмивка, е мислех си за нещо мое приятно признавам, и тя ми се усмихна след малко също. Въпросът е в отношението, номер 69. Хората не са балъци и усещат когато си фалшив и съответно не ти се усмихват в отговор. Е случва се и човека отсреща да има лош ден и да не иска да ти се усмихне, или пък просто е темеруд или студен тип, но също и доста хора се усмихват ако усетят че и ти си искрен, иначе ни се включва инстинкта за самосъхранение и си мислим -какво се хили тоя или тая.

Мутрите -ами има ги навсякъде, и в политиката също където са най големите сигурно и перат доста пари както в България, така и навсякъде в Западна Европа. Нищо ново под слънцето. Защо тук в България като стане нещо лошо и някои хора викат до бога? Ами че то става доста отдавна в Щатите и Западна Европа и ние тук закъсняваме и с престъпленията даже, и после коментари че тук имало мутри, а там нямало едва ли не, моля ви се:)
Прекрасна е страната ни да знаете, и не го казвам защото аз съм мутра видиш ли, аз работя в международна компания без връзки съм, и вземам пет цифрена от по големите заплата, но го казвам защото виждайки света -сега глобален и пъстър, го виждам и с проблемите му и навсякъде има престъпност и несправедливости и омраза, но тук в моята родина съм човек, тук съм първо качество човек и винаги ще бъда, и едновременно се чувствам и глобален човек, защото чета новини и сайтове които ме интересуватт на английски, влизам в google street и map и все едно съм в Холандия или Япония или на Марс ако щете, .. та исках да кажа обичам те Българийо такава каквато си, с лошите ти неща и хубавите и обикновените, и се радвам че не те напуснах а си правя парите тук и така помагам и на теб.

78.   73-не съм съгласна, че парите не са едно от най важните неща. Нима детето ви няма нужда от обувки, дрехи, лекарства, храна? И това са едни постоянни нужди.
Ще ви разочаровам но има работещо здравеопазване. Преди няколко месеца ми направиха операция за 12 лева, да правилно прочетохте, 12 лева! Вярно че после си купих лекарства за около 35 лева, но стоях в болницата три дни и ме наблюдаваха и беше чисто, така че съм доволна, и както виждате не съм умряла на операционната маса защото тук видиш ли само лекари некадърници останали. Преди мен оперираха една жена. Бяхме три и ни настаниха в стая до операционната, така че когато внезапно операционната се разтвори чух как крещят -дайте още една банка кръв и извикайте еди кой си лекар също. Ами и тази жена не умря какво да ви кажа, въпреки че после една сестра каза че операцията и продължила два часа и нещо а и лично я видях в друга стая с тежко оперирани пациенти. Била съм и в частната болница Токуда в София и то по здравната каса, ей така без връзки. И тя нормална болница, чиста, малко по добре организирана обаче.

Образованието -бях пълна отличничка в България, и в основното и в средното и във висшето си образование. Да права сте, това не ми донесе сегашната ми заплата -доста голяма и за Щатите даже, но се хванах и научих английски, хванах се и научих още неща по професията ми-в интернет има много хубави сайтове на английски където си плащаш и учиш и практикуваш и така повиших образованието си, ненапускайки България. Никога не съм напускала родината освен за екскурзии и две командировки. Взеха ме -те голяма международна компания, която има офиси и тук, а аз млада и без опит или не такъв какъвто те искаха. Сега някой ще каже -сигурна съм красива и съм преспала с някой там. Е, първо не съм красива, никак даже, и второ шефовете ми са жени и то хетеросексуални, така че това отпада. :) Така че образованието е това което си направиш, в Западна Европа например е доста скъпо, затова и хората там имат повече стимул да учат, не че са по умни или работливи. Когато сам плащаш за нещо го цениш както никога, едва ли там масово ги издържат както у нас.
За договорите -ако имаш нормален договор, си имаш правата на европеец и у нас. Ако работиш на половин работен ден или с обществен договор на Запад, ами то и там нямаш много права. Щом са ви взели на половин работен ден, значи е временно, за тях или за вас, няма значение, но е с едно наум и от двете страни. Не ми казвайте, че ако отидете на Запад без език ще ви вземат на свястна работа. Аз съм в България, родината ми, и пак ми искат езици. На отлично ниво разбира се. Сега нека завърша с нещо положително, имам и роднини в чужбина, затова това е и за тях:

Знаете ли, където и да сте българи зад граница, ние ви чакаме да се приберете. Чакаме ви, независимо дали сте забогатели-дай боже! или не сте, защото лошия късмет или пък трудностите са ви попречили. Чакаме ви, за да ви прегърнем и да градим заедно онази лелеяна България за която всички мечтаем. Онази -и с прашни, лоши пътища, но и онази с хора готови постоянно да ти се притекат на помощ по улиците. (хайде признайте си сега, че сте помагали на старци, на бездомно куче или коте, на просяци, на роднини и приятели).
Онази България-с лошите и малко мързеливи политици, но и със свободата да кажеш каквото си искаш срещу тях, без да те уволнят от работа. (знаете че е така в Америка и Западна Европа-недай си боже да напишеш негър в туитъра си и сбогом работа).
Онази България, която е свела на колене държави три пъти по големи от нея, България на сурови и смели царе, и най вече поданици. Сега ще кажете-мани я тази история, тя е мъртва. Така е, но това е част от културното ни наследство, нещо повече -част от нас. В работата ми, един африканец ми каза-при вас, искаше да каже цяла Европа, при вас е цялата култура на човечеството. Той ни мисли за доста културни и възвишени, а някои българи знаете как коментират други, сигурно лиспа на самочувствие. Дайте да не се мислим за смотани, защото не сме. Умни сме-по принцип бялата раса е умна, къдърни, у нас има един инат като нация, който ако насочим към работа и градивни цели, може да ни изведе надалеч. Спомнете си Левски, неговите думи, той е прозрял какво сме -стар, древен народ, обрулен от битки и времето, но след 1300 години и даже сигурно повече сме още тук, още сме заедно, това нещо ли не ви говори, а? Още сме заедно, където и да сме и ето пишем си:)

Онази България с невероятната си природа и градини от рози, море, планини каквито никъде другаде ги няма. Не, тревата у съседите не е по зелена, защото някой ще каже сега -Алпите са по невероятни. Не са чак толкова, само за тези дето не са обиколили България, цялата, неподправена, истинска, наша!

Онази България в която признавам си, съм влюбена, обичам и ще обичам до сетния си дъх-надявам се да е много далеч. Защото си е моята България, и да расист съм и не си я давам на разните му там нашественици мигранти дето стоят пред границите ни и напират като орки. Искам България за българите, или за тези които са склонни да станат като нас-недоверчиви, но сърцати, инати но доста работливи, знаещи какво ли не, християни, абе готини типове. :)

79.   76, точно това е проблема, че много хора тръгват, без да си правят сметките, само защото чули, че там било по-хубаво. Няма лошо да ходят хората, аз се радвам да успечт и да са щастливи, но понякога стават жертва на слухове и предразсъдъци. Ако като родителите ми има кой да ги посрещне, да им помогне, да им осигури работа и свестен доход - ок, ама някои тръгват, защото е модерно.

А за почивките и колите - пак ти казвам, че могат да си ги позволят само местните и то не всички. Не че няма и такива емигранти, ама са малко.

ПС: родителите ми са заминали преди години, а тогава наистина имаше смисъл, сега по няма.

80.   Няма нищо по-ценно от това човек да пътува. Безсмислено е да живееш в България докато си млад, при условие, че можеш да отидеш на толкова много места. Аз учих в чужбина и се върнах, но въпреки това съветвам всички млади, които имат възможността - учете в чужбина, пътувайте, срещайте се с хора от различни националности и култури, защото това е уникална възможност! Пък след това да се върнете е най-лесно. Чуждестранните компании в България ще ви дават луди пари ако имате образование и стаж на Запад.

81.   Баща ми живее в Лондон от две години - без език, общ работник, минимална заплата, издържа майка ми, сестра ми, мен (всички ние безработни) и себе си (квартира, консумативи), изплаща 1 600лв. кредит. Сам си направи сметката колко печелят :)

82.   73 съм

3900 е заплатата на мъжа ми чисто. Започна на 2400 преди 10 години. Ако е добър, може още да расте.

83.   77, не съм 69, но ми се иска да ти отговоря. Никой не е казал, че в чужбина е някаква неземна хубост. Все пак обаче положителните неща, които са постигнали трябва да им се признаят и в това няма нищо лошо. Факт е, че сме сред най-бедните членки на ЕС. Не виждам никакъв смисъл да го отричаме, с нищо не ни помага. Не познавам в детайли здравните системи на останалите страни, но мой познат немец преди няколко години си сложи изкуствена става на коляното и му беше напълно безплатно при реална цена на операцията около 50 000 евро. Нали се сещаш, че това в нашите условия няма как да се случи. Освен това досегът със съдебната система изобщо не е толкова ограничен колкото смяташ. Тази представа се дължи по-скоро на факта, че българинът е научен да си търпи и не си знае правата. Опиташ ли малко обаче да надигнеш глава, веднага опираш до съд и нещата зациклят. Това пречи най-вече на бизнеса.
Да, аз също изкарвам доста добри пари в България, но мнозинството от хората не го правят, което е жалко. Пак казвам, винаги ще адмирирам онези, които не се съгласяват да работят за жълти стотинки тук и търсят реализация на Запад. Колкото по-динамичен стане пазарът ни на труда, толкова по-добре за всички. Естествено, най-важният фактор са инвестициите, които за жалост липсват. В момента масово българските работодатели работят в сивият или направо черният сектор. Не плащат осигуровки или ако го правят е върху минималният праг, осигуряват на 4 часа и т. н. Да не говорим, че на много места хората нямат никаква алтернатива и утре, ако им направят заплатите 100 лева, пак ще работят, понеже трябва да ядат, било то и сух хляб. Ако някой смята това за нормално, то аз не го смятам! Затова, продължавам да апелирам, търсете си правата и ако имате възможност да избирате - правете го!

84.   oт 1/10

Интересна дискусия се получи и се радвам, че се включиха и хора, които споделят положителния си опит в България, за възможностите тук, за здравеопазване и така нататък, защото в продължение на 25 г. по-възрастните поколения без да искат ни направиха жертва на истински brainwashing първо, че едва ли не на Запад парите се берат по дърветата и всеки, който е западняк или живее там е богат, а след 1996-1997 г. почнаха и да опяват какъв хубав и перфектен живот са били живели през комунизЪмЪ.
Така две теми се превърнаха в табу - първо, доброто, което сме постигнали в България и второ - критиката към живота през комунизма. Днес, след като доста хора се имигрирахме обратно в България пък е табу да разказваш за лошия си опит на Запад, за проблемите там (социални, расови, културни, бюрокрация, данъци, полиция) и хора, които дори на екскурзия не са ходили никъде продължават с мантрите.
Проблемът е точно, че не са излизали абсолютно никъде. Отделно точно най-бедните емигранти се стремят да поддържат илюзията, че едва ли не са успяли на Запад, защото не искат да си признаят по никакъв начин, че проблемът е в тях - били са бедни в България заради държавата, но на Запад са ги били оценили и вече са богати.
Истината е, че там просто все още данакоплатците са готови да плащат социални помощи за такива като тях, но сами видяхме какво стана с Великобритания и сами ще станем свидетел на нова имигрантска вълна - испанците се прибраха, гърците отдавна, сега и „англичаните“ ще се преберат без време с подвити опашки и от опит ви казвам, че и „германците“ ще се приберат, защото като всяка развита икономика и там след бум идва криза. Такава криза имаше след 2000 г. и ги държа цели 5-8 години с огромна безработица. Аз точно тогава бях там, за да уча и опашките пред бюрото за труда се виеха на две улици и то в най-богатия град там Мюнхен. Опашките бяха толкова огромни, напреженито толкова голямо, че полицаи пазеха опашки, извиващи се буквално на 2 улици извън сградата на бюрото по труда. Местните нямаха работа, какво остава за българите. С много връзки, много моленици сме си помагали един на друг да се закачим на някаква работа. Три работни места съм имала паралелно, за да се издръжам като студентка, а само 1 от тях беше близко до моята специалност и освен че работих 30-40 часа седмично паралелно със следването си, губих и поне 10-15 часа само в път между работните ми места, университет и квартира.

За мен има една единствена причина за мен човек да емигрира на Запад - за да се образова и да види свят, нови идеи, иновации, да поработи ПО СПЕЦИАЛНОСТТА си и да натрупа интернационален опит. Аз заминах заради интереса си към науката Икономика и защото нямаше начин в България по моето време човек да учи Икономика някъде при професори до един бивши ДС-членове, всичките учили в СССР и повтарящи супер глупави теории, повреждайки поколения наред, но примерно има специалности, които човек може да учи много успешно у нас като Медицина, Инж. науки, Архитекрура, Хуманитарните специалности, Природните науки. Икономиката е частен случай на наука, която просто у нас няма начин да учи човек и това малко се е подобрило, но не съвсем - нужни са поне още 10 години в това отношение и то ако повечко хора като мен се прибират, но решат да се заемат с университетска дейност, не с бизнес като мен. В това отношение за съжаление малко допринасям. Пиша чат-пат за различни икономически издания, но не смятам, че е достатачно.

На Запад също човек ако отиде да учи, когато е много млад още, успява и в още едно нещо - там се научаваш да мислиш свободно, да говориш свободно и да виждаш не само лошото, а и шансовете във всяка ситуация. Учиш се да действаш, не да мрънкаш, възпитават те на дисциплина, способност да търсиш сам информация и да мислиш сам, вместо да заучаваш готови мантри, но това пак казвам е за младите хора, които сме отишли на 18 г. и сме могли да попием нещичко от там, за да успеем още повече в собствената си страна, за да променим нещата и видим тук шансовете, които да използваме за свои бизнес примерно.

Днешните емигранти отиват на Запад обаче, за да извършват ниско квалифициран (неквалифициран) труд за минимални заплати 10 часа 6 дни в седмицата. Дори език няма как да научат, камо ли да понаучат нещо от културата, начина на живот - абсурд. Благодарни са на коричките, които им подхвърлят тамошните социални системи, но не се замислят, че получават помощи само, защото иначе не биха оцеляли при тамошните разходи, а в същото време работодателите им продължават да крият данъци със сложни модели (данъчно инжинерство), да плащат минимални заплати и да печелят от такива глупаци като тях, които са се отказали от най-елементарни човешки права като ходене на тоалетна, за да бачкат на някоя поточна линия или в кланница, или на полето.
В същото време всеки идиот в България успява да си изплати собствен апартамент, гледа по 2 деца, всеки ден е на кафе, 3-4 пъти седмично се храни навън, работи когато му е кеф, всяка събота и неделя е някъде, лятото в Гърция или на Черноморието, зимата на ски, после още 20 национални празници му се събират, при които посещава своята рода и е по чеверметата 3 пъти поне годишно без да броим барбекютата, софрите и събиранията с повод и без повод и говоря тук за най-обикновените българи и изобщо не засягам високо квалифицираните, успелите в бизнеса и така нататък.

Тук някои хора пишат как след 10 г. емиграция изкарвали 2500 - 3000 евро месечно, което на хората в България им се струва супер огромно богатство, но истината е, че с тези пари дори не си средна класа на Запад, не можеш да си позволиш собствено жилище, колата ти е нисък клас, за втора не може и да се говори и децата ти учат в не много добро училище.
Моята начална заплата беше 5500 евро и то пак казвам - НАЧАЛНА заплата и пак не останах там и не съжалявам, защото от тези 5500 евро близо 1700 евро отиваха за чуждата държава под формата на данъци и осигуровки, а при здравен проблем се чакаше 4-6 седмици за среща с лекар. За общинска услуга най-обикновена примерно за смяна на адрес се чакаше между 3 и 6 седмици и така нататък без да отварям дума за липсата на места в детските градини, липсата на занимални за деца и липсата на всякакъв шанс за една жена да работи на пълен работен ден и да прави кариера. И затова се прибрах. Дадох си сметка, че там не мога да се развивам професиоално, а и доходът няма да ми се качи кой-знае колко повече от тези 5 хилядарки бруто, които в моя скъп град си бяха нищо (наем на хубаво семейно жилище без режийни е 3000 евро някъде в хубав квартал).
В началото беше трудно в България като се прибрахме, но за по-малко от 3 години успяхме не само да печелим дори абсолютно повече от това, което печелихме на Запад, но и да задминем този доход, но и през първите години сме живяли по-добре, защото и разходите тук са по-малки - не само данъци, осигуровки са нищожни, но и разходите за живот са по-малко от половината. Особено услугите са повече от достъпни.

85.   Аз не заминавам заради парите, а заради просташкия балкански манталитет, злобата, невъзпитаните продавачки и хора в градския транспорт, нелюбезността, чалгаджийския манталитет с бръснатите тикви и скъсаните дънки с ниска талия (в Холандия само пришълците от Източна Европа и арабите са с бръснати глави и ходят постоянно с анцузи и скъсани дънки). А жените ни са меркантилни и ако нямаш кола не ставаш. Освен това там няма турски и индийски сериали по ТВ и не си правят магии при врачки, в БГ всеки втори магии прави. Нямам нито един приятел българин, защото много от нашенците са с нарцисистични наклонности тип "кой съм аз".

87.   P. S. За здравеопазването да кажа моя опит. По едно време живеех в 3 държави заради проекти - едната само беше България. В двете Западни държави искаха да ми изкарат един зъб и да ми продадат имплант за около 3000 евро, а в България кварталната зъболекарка почна да ми лекува зъба и ми го лекува близо година - СПАСИ зъба, разходи 650 лв. за нея и понеже не бях в България цялото време ми се наложи 2 пъти да ми чистят каналчетата в Австрия и Нидерландия - едната зъболекарка едвам се съгласи и ми каза да не ходя повече, в Нидерландия пък ми взеха 550 евро за 2 посещения по 20 мин. Държа да кажа също, че съм била здравно осигурена и там.
Иначе съм здрава и мога да споделя само чужд опит.
Като студентка общежитието ни беше много близо до болницата. Съквартирантката ми беше с поликистозни яйчници и трябваше да забременее, защото имаше само този шанс. Мина бременността добре, но като тръгна да ражда не дойде линейка. По принцип за раждания линейки не идвали, а тя била и много близко. Хората си наемат частни линейки, но тя откъде да знае. Такси също не дойде и почти роди у дома. Един познат-българин с кола се измъкна от работа, за да я закара. Претупаха раждането, защото касата не плаща добре, а после измислиха някаква фалшива диагноза за бебето, за да ги държат 3 седмици поне в болницата, за да точат касата. Бебето си беше здраво и тя след протест беше освободена. После разбрахме, че за бебета просто касата плаща много добре, а за естествено раждане плащат само 1200 евро и болницата се набутва и затова държат бебетата, за да източат пари и да компенсират разходите си. Огромен стрес за майката, защото не знаеш какво му е на бебето, а и през цялото време не ѝ го даваха да го вижда и да го гледа. Преци 6 м. роди друга моя приятелка пак в Германия - същата работа. Цяла седмица в болница с бебето, отделно цезарово сечение, защото касата плаща тройно повече от при нормално раждане.
Съквартирантката ми беше 6 месеца преди това в Англия, защото там беше годеникът ѝ, който учише просто там. Успя да забременее, беше решила да роди там, защото бащата е нали там, но 2 посещения в местната клиника я отказали - липса на елементарно оборудване, мръсно, мухал, лошо отношение. В Германия поне можа да си изкара 1 семестър през това време и имаха поне 1 видеозон.
В България по закон имаш 2 лекаря поне на раждането - 1 гинеколог 1 педиатър после за детето. Отделно акушерка и 1-2 мед. сестри. БЕЗПЛАТНО ЗА ВСИЧКИ. На Запад не е така. Първо, раждането не е безплатно и струва до 15000 евро ако има проблеми за неосигурени, а ако си бременна нито една каса не те взима. Няма Германия, няма друга държава - израждат акушерките, които не са като нас Бакалаври, а просто са минали обучение от 2 г. при друга акушерка. Масово се прави цезарово сечение, защото касата плаща повече за това и без да има причини. Нормалното раждане иначе протича само с акушерката и по НЕЙНА преценка вика лекар, но повечето раждания не протичат в болници, а или у дома (Холандия с над 80 раждания у дома), или в родилен дом, има дори родилни хотели.... тоест поне 30 мин. минават, за да дойде лекар или линейка да те откара в болница. Педиатър??? Пак според преценка. В нашата МБАЛ има почти за всяка родилка единична стая, защото имат само 1, 5 раждания дневно. Отделението е напълно модернизирано и имат най-нова шокова маса само за новородени с всякакви екстри - интубация, реанимация. В рамките на минута детето бива реанимирано при нужда, а ако е здраво просто на тази маса има по-приятна температура и въздух. На Запад минава половин час и се сещате какви са последиците. Собствена стая? Моля - 300 евро на ден.
И още. Баба ми я реанимираха миналата година 2 пъти и я спасиха. Разходи 0 лв. Лежа 2 месеца с прекъсвания в ендокринологията и храната си беше супер, после мрънкаше у дома и искаше същото обслужване и храна.
Баща ми го оперираха от дискова херния. Разходи - 0 лв. Плати 4000 лв. за консумативи, но получи парите обратно от Алианс, където имаше частна застраховка. За по-малко от 20 лв. месечно всеки може да сключи такава. НЗОК е платила отделно поне 10 000 по него. Отделно му се спука и язва - 2 седмици в реанимация. Излекуваха му дори язвата с антибиотици и разходите бяха към 100 лв. за леглото.
Майка ми операция от бъбреци много сложна и експериментална 0 лв. разходи, защото била експериментална операцията. Спасиха ѝ и двата неработещи бъбреци.
Супругат ми се оперира на Запад като здравно осигурен от минискус. Не е някаква сложна операция, но под пълна упойка. Събудиха го с медикаменти веднага след операцията и 70 мин. след операцията бяхме вече в таксито към вкъщи. Дойдоха сметки от около 500 евро за консумативите, купи си сам лекарствата след това (болкоуспокояващи), плати си и сам рехабилитацията 1 месец по 48 евро на час, три пъти седмично. Контролен преглед 2 пъти имаше право. На първият контролен преглед човекът, които оперираха преди него беше с две патерици и едвам ходеше - неуспешна операция. Оперираха на конвеир - на всеки 30 мин. по операция в нещо като малка клиника без реанимация, без изобщо нищо, освен една приемна и 1 операционна само за колена. Хирургът беше просто работник на поточна линия, а хората месо за упражнение, но важна е печалбата, нали?

Преди да се запознаем мъжът ми е живял в САЩ, където е имал най-добрата възможна осигуровка и си беше правил зъбите там - коронки и така нататък. Изкараха му коронките 7 г. и в България му ги правиха всичките наново.
Няма да споменавам за моите немски пломби по тамошната държавна каса. Наричаха ни държавно осигурените „АОК-прасета“ (АОК е най-голямата държавна каса), а като студент се осигуряваш в такава каса „само“ за 80 евро месечно вместо 250-300 евро за нестудентите. В последствие ми умряха всички пломбирани в Германия зъби, защото ми бяха сложили грешни (и вече забранени) „пластмасови“ пломби, които по принцип са само за повърхностни работи. Освен това не ми били изчистили зъбите преди да сложат пломбата и всички зъби бяха с гранолом 3 г. след работата им. Зъболекарят ми там работеше 2 човека едновременно, за да оцелява - имаше два стола и 90% от работата я вършеха помощничките му - пак никъде неучили.
Мога до утре да продължавам.
Имат супер лекари и специалисти във всяка област, но само за хората, които могат да си платят.
У нас в момента ви пълнят главите с глупости, че едва ли не на Запад се лекува всичко, но истината е съвсем друга - медикаментите за рак са същите, а баба ми имаше в България от най-нивия бавно действащ инсулин напълно безплатно, какъвто в Германия изобщо нямаше за техните диабетици и доста хора са дори на свински инсулин ако имат лека форма на диабет. Имаха до скоро по-добра техника, но вече не е така, защото техниката стана достъпна като цена. Добър хирург ще те оперира само срещу заплащане или ако си частно осигурен иначе те оперират буквално студенти, чака се отделно 6 седмици за среща със специалист, а в България винаги те оперира много опитен хирург дори да си към НЗОК, а асистентите 10 г. гледат. Те и затова отиват да специализират на Запад....там има достатачно опитно месо, а в България никога няма да им дадат да клъцкат така 1 месец след като са се дипломирали. Държавна каса означава в Германия точно това - клъцкат те студенти, най-вероятно български на специализация. Имаше дори един скандал, при който болницата беше взимала от една частна каса огромни пари за операции от шеф-хирург, а всъщност са оперирали български и полски специализанти, които дори са нямали право да правят такива сложни операции и отделно тарифата им е друга.

Примерно ако имате някакъв „дребен“ проблем като цистит дори не ви преглеждат, а сестра ви взима проба урина и ви носи рецептата за антибиотик в чакалнята. Същото се случва и при други инфекции като ангини и т. н. Изобщо не виждате чичо Доктор, а сестра или студент по медицина взимат проба и лекарят само подписва рецептата.
И за горните услуги плащате 200-450 евро МЕСЕЧНО.
Ако сте бременна пак честито, защото където и да сте на Запад бременността се следи от акушерки, които ви теглят, опипват корема и следят със СЛУШАЛКА тоновете. Повечето гинеколози дори нямат с какво да те гледат и те пращат някъде в централен ултразвук, където често губят резултатите. Имате право на 2 ултразвука за цялата бременност и все с техника от 20 век. В България за сравнение прегледите са 5 на брой дори за неосигурената циганка, а техниката е 3Д, 4 Д

Отделно ви спестявам факта, че ако касат в Германия, Холандия, Австрия и ко. не плащат добре по вашата клинична пътека е възможно да не намерите изобщо болница, която да ви лекува, защото болниците са частни и работят за печалба. Ако пък пътеката е много добре платена (като примерно за различните ортопедични протези) е възможно да ви оперират без причина. Случва се да правят стентове на хора без сърдечни проблеми, за да вземат парите за стента и много подобни неща. Отделно предписват определени скъпи медикаменти с и без причина, за да вземат комисионна от фармацефтичните компании.

Най-зле обаче е във Великобритания, защото там не плащаш нищо, а общественото здравеопазване е уж безплатно - тоест платено от данъци. Така пациентът няма абсолютно никакъв контрол и още по-важно - няма къде да се оплачеш. Когато имаш здравна каса имаш поне 1 инстанция между теб и лекарите. И освен това като при всички „безплатни“ неща, качеството се сещате какво е щом масово англичаните почнаха да идват на почивка у нас и да се лекуват като спешни случаи. В Бургас изкараха 10 кила тумор от корема на една англичанка, да не говорим за сърдечните операции, защото там се чака 6 месеца за планирана операция, а до тогава можеш да си пукнеш.

88.   79, аз пак ти казвам, че не само местните си позволяват почивки. Хората, които познавам също го правят, без да работят някаква висококвалифицирана работа. Идват си и по няколко пъти до България.
84, много хора ще са ти страшно благодарни, ако им обясниш как с 600 лева заплата можеш да ИЗПЛАЩАШ, не да ИЗПЛАТИШ, апартамент, да ходиш на почивки, да гледаш 2 деца, че и да се храниш навън. Това е нещо като да отскачаш до Дубай за уикенда и да хвърляш неудобните договори в коша:)

89.   И аз не разбирам прекаленото прехвалване на здравните системи на Запад. Аз съм живял дълги години в Испания, където здравеопазването е почти безплатно, а болниците (поне тези, които аз съм посещавал) са суперлуксозни, и в България пряко сили да има 3-4, които да могат да се сравнят с тях.

Обаче зад захаросаната обвивка откриваме вътрешността, а тя е адски изгнила. Какво имам предвид? Ами, на мен ми се наложи да ходя на преглед за очите, защото периодично имам болки в тази област (болки, които имам и до ден днешен). Първо, че трябваше да чакам няколко седмици, докато дойде моят ред за изследване (да, на Запад се чака, за да се доредиш до уж добрите им здравни услуги), и второ - бях пратен в една частна оптика, за да ме гледат на някакъв уред, а след това трябваше да се върна при тях с изследванията. Дотук добре, но какъв беше отговорът им, след като отидох при тях с резултатите от този уред? Ами, обясниха ми, че нямало никакъв лек за тези болки, това можело да е мигрена (но не са сигурни), и в общи линии няма какво да се направи. Очите ми били добре, не съм за очила, не са 100% сигурни какво точно ми се случва, и това е положението. Вярно, не платих дори 1 стотинка, но дали по някакъв начин ме устройва такъв отговор, който можеше и сам да си дам без да губя времето си по болници и частни оптики?

Един колега също имаше проблем с очите, като с дясното си око на практика не виждаше, та му се наложи да отиде на лекар. Дадоха му час за операция след 6 (шест) месеца. Понеже работата му беше свързана на 99% с очите му, на практика беше неработоспособен. Как мислите, дали някой се развълнува дали през тези 6 месеца той ще загуби работата си, окото си, или дори живота си? Да, здравната каса щеше да му поеме операцията (той плаща здравни осигуровки, които не знам колко точно пари са, но наистина не са някакви фрапиращи суми, това е факт), но вероятните последици до операцията си останаха за негова сметка.

Колежка има проблем - понякога губи равновесие и припада. И до ден днешен никой не може да разбере каква е причината. Тези пристъпи ги има още от тийнейджърка, а сега е на 34 години. Ходенията и по болниците за година са двуцифрена бройка, така че...

Друга колежка трябваше да претърпи операция за отстраняване на киста - дадоха й час за след 3 месеца...

Майка ми има проблем със зъбите (а тя не е от успелите емигранти, които не се нуждаят от връщане в България, за да си оправят зъбите), който проблем е сигурно от 20 години - все има нещо да им се прави. Оказа се, че един от зъбите създава някакво неудобство, като в Испания й казаха, че трябва направо нов зъб, на който там някакви процедури да му се правят и всичко това за 3 000 (три хиляди) евро. В България нейната стоматоложка и оправи зъба за 300 лева, като й каза, че след година наистина ще трябва да се смени, но смяната, заедно с всички останали процедури ще струва 800 лева.

На бившата ми за най-обикновени 4 изкуствени зъба и искаха 1600 евро, и то само за самите зъби, всичко останало се плаща допълнително.

С тези примери не искам да казвам колко е добро здравеопазването в България, и колко лошо е в Испания - нищо подобно, в Испания вероятно наистина е по-добре. Идеята ми е, че на Запад евтиното здравеопазване може да струва скъпо, а също е спорно и доколко е качествено, така че съм против да се възхвалява на сляпо. А ако си плащаш като поп за осигуровки, то какво по-нормално от това да си обезпечен от-до и всичко да ти е бързо, лесно и качествено?

Така че нека не прехвалваме всичко в чужбина (здравеопазването в частност), защото някои от нас са имали допир до много неща по света и у нас, и са сърбали попарата на обвитата в лъскава опаковка, но изгнила отвътре чужбина. :)

90.   Номер 67, щом си решил да търсиш приятели на запад, означава че ти не си излизал от България. За какви приятели говориш там? ! Местните не могат да понасят пришълците и ако някои от тях ти се усмихват, го правят само защото възпитанието им е такова, а не за това че те харесват и са ти приятели. Ако си мислиш че в България има лицемерие и лукавство, трябва да отидеш там, за да викиш за како става въпрос. А и сега, след това нашествие от източно европейци, африканци, азиатци и всякква друга сган нахлуваща от цял свят, на хората им е доло до гуша и усмивките им са заменени с неприязън и омраза.

91.   Излизал съм. От 3 години уча в чужбина и като се връщам виждам злоба, негативизъм и пр. И стига с тоя Запад, централна Европа - Унгария и Словакия са хем по-човечни от западняците, хем не са баш чалгари като балканците.

92.   Не знам кой се опитвате да убедите, че България е добро място за живеене, при условие, че:

- Минималната заплата е 214 евро
- Средната заплата е 400 евро
- Средната пенсия е 165 eвро
- Почти 2, 5 милиона българи живеят под прага на бедността
- България е на 113-о място по свобода на словото от общо 180 страни
- Корупцията е навсякъде и държавата се управлява от сбирщина престъпници
- Повече българи работят в чужбина, отколкото в България

... Да продължавам ли? Иначе няма лошо, продължавайте да си тролите. Все пак за това ви плащат. :)

93.   Някои са камъни, които си тежат на мястото, а други са като птици - искат да отлетят надалеч от родното гнездо. Оставете всеки да бъде различен.

94.   88, аз пък пак ще ти кажа, че почти изцяло само местните ходят на екзотични почивки и пак не всички. Ще ти дам номера на баща ми да го питаш колко от неговите познати емигранти са ходили и ВЕДНЪЖ на такава почивка. Ще ти спестя разговора - 0. Отделно имам няколко братовчеди в различни страни и пак ще ти отговорят - 0. Ако всички твои познати емигранти са бизнесмени и лекари, може и така да е.

95.   92, де да ми плащаха. Забрави да кажеш само, че лично Сорос ми ги плаща. А за другите страни си прав, само че там ние си оставаме емигранти и много от нас не ни топлят особено тези калсации, след като ни плащат на половината на местните, при положение че там няма наем за 130 евро както тук, а са с още 1 нула отзад.

97.   №38 пише абсолютни глупости, защото не пише колко са удръжките на брат му и какви чисти пари взима.
7. 20 $ на час не означава, че по твоите груби сметки брат ти взима чисто това, което ти казваш, а означава, че преди да му се преведе нетната заплата, той ума удържани 25% от брутната му заплата(7. 20 паунда на час) колкото и часа да работи.
Ако няма договор за колко часа да му е работната седмица, реално няма да взима нищо.
Сега в Англия е модерно да нямат договори(нулева работна седмица) по 7. 20 паунда на час =?
Брат ти е на квартира, която трябва да се плаща, храна трябва да се плаща, консумативи също непредвидени разходи(никога не пренебрегвай това) = тогава му прави сметката.
Тези с нулевите договори СА НА ПОВИКВАНЕ!
Един ден да си болен и да откажеш и си АУТ, защото опашката от гладни безработни емигранти е безконечна.
--
Извода: Не се хвали с брат си, гледай си твоята паница.

98.   95, явно си в много ксенофобска държава, защото тук, където съм аз, не ти плащат според това откъде си, ами в зависимост от това как си вършиш работата. В компанията, в която работя аз, повечето от местните взимат по-ниски заплати от мен просто защото са с по-ниска квалификация. :)

101.   Номер 25 направи уникално откритие. С четири лева на ден се храниш пълноценно в България. Мили Боже и това било нормален живот...

102.   Заради 101 прочетох коментара на 25, "пълноценно хранене" е широко понятие. Различни хора - различни нужди на организма според състоянието и ежедневието. На практика тези неща не могат да се изчислят, за да се види точно какви вещества са нужни на конкретния човек, и какви храни и с каква обработка ще запълнят всички нужди, а и колко се усвояви не се знае. Така, че никой не може да е уверен, че се храни пълноценно. Може би преяждането със скъпи продукти осигурява пълноценост - идеята е, че са приети достатъчно много количество от всякакви вещества, а цената предполага по-високо качество, и организмът ще си вземе нужното, но няма гаранция, а и този начин на хранене носи със себе си други вредни последствия. За един нехамалин 10 яйца със салата, мазнина, хляб и едно кисело мляко с лъжица мед, ябълка са предостатъчно добро хранене за ден. Вместо яйца на горното се заменят с една скумрия или 200 грама месо и пак ще е около четири лева, ако сам си си го сготвил/а. Но не на всеки му се занимава с готвене и подбор на продуктите - просто влизат в магазина без да си мислят за цените, понеже заработват повечко, и купуват каквото им хване окото, без много да му мислят. Това дали торбата за смет е пълна с опаковки, а тоалетната чиния - с повече скъпоструващи екстременти, не е гаранция за пълноценно хранене.

103.   Хора, мислете малко преди да пишете наизуст. Какви работни места ще заемат мигрантите, при условие, че 99. 9 процента от тях са абсолютно некадърни? ! Нямат никаква квалификация и не знаят никакъв друг език, освен арабски. 1 на 1000 поназнайва малко английски. Амбициозните и интелигентните араби са емигрирали в Европа преди десетки години, тези които идват сега са утайката на арабския свят. Така че мигрантите стават само за чистачи. Така че да, ако сте чистачи или берачи на плодове, имате повод за притеснение. За хората с образование обаче, те не са никаква конкуренция. :)

104.   101, ако за теб нормално хранене е кралски скариди с трюфел сос, да, няма да стане с 4 кинта. Ако те мързи да готвиш също. Със здраве...

105.   До №101
Не съм номер 25, но тъй като ти едва ли не му се изсмя, че можел да се храни пълноценно с четири лева, реших да си позволя да коментирам. Това за което пиша е от личен опит. От години страдах от някаква екзема, голяма около два сантиметра, точно над глезена. Ходил съм по лекари и тук и в чужбина, където работих за една година. Не съм броил при колко лекари специалисти съм бил, но никой не можа да ми помогне. До като бях там, работих в един склад и един от колегите ми беше също българин. Един ден споделих с него за този си проблем и той ми препоръча да пробвам с вегетариансво. Той от години е бил вегетарианец и от както го е започнал, мигрената му е изчзнала напълно и се чувствал много по-добре като цяло и винаги пълен с енертия. Първо си помислих че това не е за мене, но след като размислих, реших да пробвам, като постепенно намаля месото. В началото се чувствах малко странно, но след около седмица това вече не беше проблем за мен. За по малко от два месеца екземата ми напълно изчезна. Сега съм вегетаринец и се храня пълноценно за не повече от 4-5 лева на ден.
От този българин също се научих на ТАЙ ЧИ, ЧИ ГОНГ и ЙОГА. Сега ги практикувам редовно заедно с вегетарианството и мога да кажа че никога не съм се чувствал толкова добре. Препоръчвам го на всеки.

51-100 от 118