Споделена история от В чужбина

На училище в Германия. Моля за съвет, относно образованието ми!
Здравейте! Аз съм на 15 и преди два месеца се преместих в Германия. Днес започнах училище, супер странно ми е. Още на първия ден започнахме да учим.. Искам да попитам някой по запознат с това да ми каже, понеже съм в интеграционно училище и ме върнаха една година назад, за да уча език искам да ми кажете ако напредна с езика повече ще ме преместят ли в нормално училище? И ако може да ми кажете по колко минути траят часовете? Но повече ме интересува дали ако напредна с езика ще ме преместят в нормален клас и нормално училище, тъй като сега от четвъртък започвам и курсове мисля, че ще напредна. Ако може да ми кажете всичко което знаете, защото съм супер объркана, но моля само хора който знаят какво се случва тук!

Коментари

1.   Първо, преместила си се в много неблагоприятен етап на живота си. Проблемът няма да ти е само езикът. Език ще научиш, но проблемът е, че просто нашата система и тяхната не са съвсем съвместими - акцентите са различни и в математиката дори, но и неща като немска литература, история, география няма как да си научила. Тоест вероятността ти да минеш в гимназия, което е единственият начин да учиш в университет после е малка. Дори да те сложат в гимназия (което едва ли ще се случи), няма да изкараш и 1 година ако си в провинциите Баден Вюртемберг или Бавария, където е доста тежка програмата
В Германията образованието не е федерална задача, а всяка провинция има различия. Кажи в коя провинция живееш, защото различията са огромни
В някои има 3 вида училища - Hauptschule, Realschule, Gymnasium, а в други първите две са обединени в Gesamtschule.
Само гимназията с взета Абитура ти дава право да учиш в университет.
Така, че какво за теб е „нормално училище“
Hauptschule значи, че в 10 клас си готова и почваш да учиш професия Ausbildung.
Realschule е до 11, понякога дори до 12 клас и пак или учиш професия, или се записваш в някои от ВУЗ-овете с практическа насоченост Fachhochschule, което НЕ Е УНИВЕРСИТЕТ. В САЩ не е признато това образование, но дори у нас ако решиш да се върнеш не е съвсем признато за университетско образование
Gymnasium е до 12-13 клас и е общо образователно училище.

Колко траят часовете?
45 мин., но почват по-късно от в България. Различно е. Питай в училището.

Вярвай ми, като видиш новите си съученици (емигрантите, от вида, които гоним по границите) ще ти е това най-малкият проблем.
Виж как ще се развиват нещата и настоявайте да те сложат в гимназия, заяждайте се и дори със съд заплашвайте, защото е по преценка на учителя къде ще те пусне и ако не се заяждате няма да отидеш в гимназия, защото местата са ограничени и само за най-добрите ученици, а българите са за по-долните училища да запълват места. Така че се борете до край и правете много големи циркове, за да имаш поне шанс за гимназия
Ако те сложат в гимназия и не се справиш ,най-добре се прибирай в България с първия полет, защото това ще да е единственият ти шанс за 12 клас образование, но това има време да го решиш.
Преди 20 г. няма да завършиш средно обаче ако учиш в Гимназия и у нас, и там. Ще загубиш поне 2 г. - 1 г. за език, 1 година ще повтаряш или ще чакаш прием, бюрокрации...
Успех

2.   Ще те преместят спокойно. Тук няма букети и официалности. Ти просто учи, гледай да си повече с германци и гледай само немска тв. Иначе от училище вкъщи, само на български и ще напредне трудно. Попитай и за допълнителните инициативи и занимания, също ще са ти от полза. Моето дете ходи в пожарната, показвали им много интересни неща, после имали нещо като обучение. Такива неща имаше цяло лято. Спокойно. Това не е България, в по-горните класове често децата са на различна възраст. В един клас има и на 15 и на 17 г.

3.   Към N 1недей така да платиш детето. Гимназум не е края на света. С реал шиле имаш също възможности за нормална работа, според БГ разбиранията т. е. да работиш в офис примерно, някаква административна работа. Малко са децата, които устискват в гимназиум, защото натоварването е голямо. Дори на шефа ми децата са в реал шуле, хора на доста високо ниво и със сериозен бизнес. Според тях стреса в гимназиум е излишен. От моето обкръжени, визирам германци, работят на добри места без да с гимназиум и университет. Мен също в началото всички, визирам българи настояваха, че ако не е гимназиум край, но това въобще не е така. В България като всички почти са с висше образование, какво от това. Тук е много различно и висшето не е цел номер 1, просто за идеята за диплома. Възможностите за обучение и след това добра реализация са постоянни, освен ако не искаш да станеш инж., лекар или юрист.

4.   Там няма ли учители? Ако са сте почнали да учите, как така не знаеш по колко са часовете? Инвестирай в часовник. Иначе се радвай на часовете по пребиване на евреи. Германия е приказна страна. Още ги тепат масово.

5.   Авторката:
Знам, че е много неблагоприятен етап на живота ми, но нямах друго мнение. Баща ми работи тук и иска да сме всички заедно. Казаха ми, че ако напредна с езика ме местят в нормално училище. Аз искам да уча професия, влече ме предприемачество и бизнес. В България го учех, нашите ме оставиха частнна ученичка в училището в което учех. Всяка година на края ще се прибирам, за да правя изпити. Но братовчедка ми ми каза, че ако науча езика ще ме преместят поне в нормален клас, няма да съм в интеграционнен клас. В Бавария съм. За сега нещата са добре и преди да почна училище ходих на курсове, понякога хващам какво говорят, но понякога не. Знам, че ще е трудно, но се надявам да се справя.

6.   Родителите ти нямат акъл да те замъкнат там на 15. Общо взето са провалили образованието ти.

7.   Леле защо говориш така на момичето бе? Какви са тези глупости? Тя не ти е виновна, че ти си някъв бот.
Аз съм на 15, преди две години се преместих в Берлин. За година бях в интеграционно у-ще и след това в обикновено. Сега отново започна и супер много се кефя!!!

8.   От н. 1 към Авторката - ти пишиш, че си нямала друго мнение - тоест си искала да заминеш за Германия. ОК, тогава се бори, но в Бавария шансът да завършиш успешно гимназия е 0.
Там е най-строгото образование, най-строгата Абитура.
И не слушай полуграмотни като 3. С „реал шиле“ нямаш никакъв шанс за университет след това. Говоря за нормален университет, който е академичен, а ще трябва да правиш Ausbildung в някоя пекарница.
Интересувала се от бизнес и предприемачество? Ок, но това не се учи, а си е нюх и все пак у нас с 12 клас образование най-вероятно щеше да имаш държавен изпит по Счетоводство и финанси и щеше да си дипломиран счетоводител, а после можеше задочно да завършиш нещо и щеше да имаш професия.
Много емигранти, които не знаят езика, си мислят, че това им е единствената пречка, но това не е така. Език се учи, и в бг. можеш да научиш немски, но проблемите ти ще са други, много по-сериозни.
Химера е също идеята, че нормални немци ще дружат с теб. Къде?
В квартала, пълен с чужденци и социално слаби или в подготвителния клас, пълен на 100% с чужденци?
Никой нормален немец няма да дружи с теб дори да отидеш в гимназия, където 90% са немци.
Ти там си това, което мислиш за циганите у нас. Без да преувеличавам. Така както ти се събираш с цигани, така и немците ще се събират с теб. Не е справедливо, но така функционират нещата. Ако някой вземе да дружи с теб и идва от добро семейство, родителите веднага ще го принудят да скъса контакт с теб. Такъв е животът.
Но не ме слушай. Отиди, виж как ще се развият нещата, но само едно запомни от мен - без гимназия и Абитура си за никъде! Проваляш си живота и изгледите за висше образование, цял живот ще правиш хлебчета в пекарница или нещо подобно заради глупавото си решение сега. И да, може временно да имаш повече пари от връстниците си като работиш нещо в Германия като баща си, но след 10 г. ще си пак на същото дередже, а хората ще са дипломирани инженери, учители, архитекти, юристи, лекари и заплатите в България ще са се изравнили вече почти с немските. Ти си на 15 г. След 10 г. си на 25 г. и ще ти предстои 40 г. стаж до пенсия.

Смятай дали си заслужава ти да следваш пътя на родителите си, след като ще живееш в съвсем различен свят ако щеш и условия, а конкуренцията е жестока - хлебчетата се правят в Полша и се доизпичат в Германия и днес. Никой няма да има нужда от прости работници като родителите ти и нека си повтарят полуграмотните, че с „реал шиле“ щяло да имаш същите шансове като с Гимназия. Не случайно масово се закриват и Hauptschule, и Realschule навсякъде, защото хората със съдебни решения се борят децата им да са в гимназия. Затова има много празни места в тези училища и там задължително набутват българите и другите деца на емигранти дори да си супер умен.
В Бавария съм учила висше образование и нито един турчин от Германия нямахме в нашата специалост от над 500 човека, нито 1 дете на емигранти от България. Отделно синът на моя близка -българка не беше допуснат до Гимназия, прибра се в България, завърши си и днес е пилот. В Германия го бяха обявили едва ли не за бавно развиващ се, за да си запълнят бройките в училищтните форми, където никой вече не иска да пуска детето си.
Смятай!
И да, какво те топли сега, че ще имаш пълен хладилник, защото родителите ти имат някаква работа там, когато ти ще бъдеш откъсната от образователната система и скед 10 г., когато реално ще започне живота ти на възрастен и на пазара на труда, ще се окажеш в същото положение като родителите си, но с 40 г. пред теб да бачкаш и ще гледаш как хората карат хубави коли, ходят на почивки, купуват си къщи с дворове, а ти си под наем и едвам свързваш двата края....но както и да е - внимавай в картинката.
1 г. не е трагично да загубиш - ще научиш език и ще бъдеш със семейството си, но след това ако не те допуснат до Гимназия си събирай багажа

9.   На 15 не е трябвало да те местят обаче станалото станало. Езикът ще го научиш и ще те преместят в нормален клас. Ако не си в гиманзия е кофти, но може да наваксаш и после. Познавам няколко човека, взеха абитур чак на 22-23 и после почнаха да следват. Не е края на света, само трябва да си достатъчно упорита и амбициозна. Животът не е права линия, че ако кривнеш малко и край. Понякога трябва да вземаш заобиколен път, да паднеш, да се изправиш, да продължиш... Номер 8, по-полека! Твърде много преувеличаваш, хайде няма нужда чак толкова. С "реал шУле" и малко повече хъс може да се изучи и адекватна професия като счетоводител, мед. сестра, лаборант... Освен това трябват и добри готвачи на този свят и пекари и монтьори и техници, не може само лекари и адвокати. Аз познавам един информатик, на 25 реши, че не го кефи това и се записа Аусбилдунг за рехабилитатор. Вярно няма да си купи къща с двор, но е щастлив и прави каквото му доставя удоволствие. И изобщо такъв грозен тон и размахване на пръсти само от българи може да се чуе дето си мислят, че всичко занят по-добре от другите. И комплексът "университет на всяка цена" май и той си е български патент. По мой наблюдения хората с Аусбилдунг са достатъчно ценени в Германия. И аз съм учила тук в универистет, имахме си и турци и сърби и от целия свят хора и със всякакви съдби. Осен това, номер 8, обърни внимание и на своя правопис- още в първото изречение "пишиш", после се подигравай и иронизирай другите и обяснявай кой какво и как да си стяга!

10.   Ще се справиш, момиче. Българският ти е на много добро ниво, а това е много важна предпоставка за научаване на нов език. Немският е много логичен, ти си в хубава възраст за учене и усвояване. Още другата година ще имаш и приятели и всичко. Не бързай да решаваш всичко наведнъж. Понаучи езика и се информирай какви възможности има от първа ръка, не от разбрали-неразбрали. Аз бях на 24 и го научих за една година на такова ниво, че започнах да следвам. За теб ще е още по-лесно, ти си и на училище, и на курсове, и не се налага и да работиш засега. Следвай си плана, щом това ти се учи. Гимназията винаги можеш да я наваксаш като вечерно училище, но ако можеш още другата година да влезеш и да си вземеш абитурата на млади години е още по-добре. Учителите дават препоръка дали "детето" е готово за гимназия или не. Независимо от тази препоръка, може да говориш за другата година с директорите на местните гимназии - в последна сметка те решават. Ще напишеш едно хубаво мотивационно писмо и ще помолиш да ти дадат шанс за развитие, за да дадеш след това и ти своя принос към страната, която ви е приела. Поне пробно да те вземат за една година, пък ако не върви, можеш да се преместиш или да получиш диплома за реалшуле. Гледай да вземеш гимназия, с нея имаш МНОГО повече шансове за добра професия и съответно за добър стандарт. Всичко ще ти се получи. Използвай момента да учиш, докато има кой да готви, пере и плаща наема. Ако трябва и това да правиш, ученето ще върви много по-бавно. Използвай умно следващите години, не казвам да не се забавляваш, защото и младостта е една, но комбинирай с това да си постелеш за един добър живот и след младостта ;).