Споделена история от В чужбина

Армения или Азербейджан?
Добър ден на всички. Направо към темата-обмислям да живея някъде отвъд Черно Море, както виждате в заглавието и съм набелязал Армения и Азербейджан. Моля, не ми казвайте нещо от сорта на ''ти луд ли си да живееш там и т. н... ''Избрах ги защото ми се струват сравнително по-спокойни и по-нормални отколкото България и по-точно София... Искам да отида на спокойствие завинаги от тази яма. Някой, който познава двете държави, нека изкаже мнението си, много ви благодаря!! (За протокола, знам руски и английски. )

Коментари

1.   За Армения само мога да кажа, че там не може да се живее. Аз съм израстнала покрай арменски бежанци, които дойдоха в нашия град през 90те, за да избягат от природни бедствия и военен конфликт. Става дума за един голям клан, които около 5 години ги подслонявахме различни съседи и децата им си играеха с нас - с две думи близки семейни приятели са ни, а на братовчедите са като братя. Та от тях знам, че винаги са искали да се върнат, че чичовците периодично ходят там да видят какво се случва и се връщат само с някоя баба в повече за гледане. Единият живя дори 3 години и пак се върна, взе още техни хора дори. Женят се само помежду си и са затворена общност. За приятелство е ОК, но само в семейството си имат пълно доверие. Дори на нас нямат пълно доверие и са ни завличали с пари. С две думи не можеш там да се интегрираш дори да искаш. Нещо подобно са на евреите в това отношение - няма начин да те допуснат до себе си. Като жена можеш да се омъжиш за мъж-арменец, но никой баща няма да ти даде там дъщеря си на теб и не става дума за религия да приемеш тяхния вид православие, а става дума за произход, което не можеш да промениш.
Арменците искат да си живеят в страната, но не могат, та ти ли - натрапникът? Има двама братя, които са ни специални приятели - единият вече се прости с идеята за Армения, устрои се у нас, но по-малкият искаше да се върне на всяка цена в родината си (там са родени), но не е успял до сега. Смятай. От тях знам, че битовите условия са много зле и не е сигурно. В Армения се говори арменски и по-младите вече руски не говорят.
Азербайджан е богата държава, имат много петрол и газ, но всичко отива за управляващата клика и е една от най-корумпираните страни изобщо. Не вярвай на статистики за престъпност, защото са фейк - там управлява диктатор. За тази държава знам само, че не искат чужденци. Кандидатствай за виза, но не вярвам да ти дадат, освен ако нямаш някакви изключителни способности - примерно да си инженер ценен или нещо такова.

2.   1, арменските бежанци не са ли от Турция повечето? Аз познавам две арменки - и двете са женени за българи. Освен по имената - по друго не може да се разбере, че са арменки. А пък автора на темата май е същия, който има още една тема за тези две държави, но беше включил и Иран. Азербейджан също е ислямска държава, не знам какво спокойствие очакваш да намериш там? В Армения има шанс да го намериш, но не съм запозната, а и ти не уточняваш какво точно искаш и търсиш.

3.   Ми като ще е Армения или Азербайджан, по-добре си остани тук? Каза да не ти го казваме и аз няма да ти го кажа, но това не променя факта, че си луд.

4.   При положение, че двете държави са пред война и дори бяха във война през 90-те години, за какво спокойствие по-точно говориш?
В днешно време География не учите ли? Цял свят иска да се засели в Европа, а ти дори имаш късмета да си роден тук. Къде си тръгнал в обратната посока?

7.   Номер 2, номер 1 има предвид деветдесетте години на 20-ти век (тогава в България се преселиха цели семейства не само от Армения, но и от други руски републики), не става въпрос за турския геноцид. А за другото имате право, аз също недоумявам защо някои автори пускат няколко истории по един и същ свой проблем, а не си коментират в първата тема.

8.   Тази тема е поредната дебелашка шега. Не мисля, че трябва да я вземаме насериозно и дори да отговаряме. Всеки българин, който иска да емигрира от България търси по-добро място за живот, а Армения и Азербайджан определено не са такива страни, така че няма логика българин да иска да емигрира там. Както вече писах, това е поредната тема-бъзик. По същата логика, аз мога да пусна ей сега тема, че искам да емигрирам в спокойна държава и се двоумя между Туркменистан и Таджикистан, но и Киргизстан и Пакистан не ги изключвам. И вие какво, ще тръгнете да ми отговаряте колко съм неорентиран и тъп ли, при условие, че явно съм решил да се бъзикам.

9.   4 - История ! Географията се занимава със съвесем различни проблеми.А и ако трръгнем да описваме геополитическата обстановка в последните 20 години, за всяка третостепенна страна, ще ни трябва да учим по 2-3 години това ...

И не, трябва да минат поне 15-20 години, за да бъде сложено нещо в учебниците по история, а малки войни има постоянно, така че, тези биват често пропускани. В момента, повечето под 20 години, не сзнаят кой е бил Садам Хюсеин, не защото са малоумни или нещо, а защото не се говори за това вече.

10.   Пакистан е още по-добре.

11.   Авторе, ти да не си бил връткан от магаре, че да искаш да ходиш там?

13.   Ти сериозно ли? ! Като искаш спокйствие, избери Словакия или Хърватия! ... Армения и Азербайджан.. дано е шега

17.   Армения разбира се. Все пак са православни християни. Азерите са мюсюлмани, но все пак имаше през 2016 година конфликт между двете държави заради Нагорни Карабах, който е под контрола на арменците. За икономическото им състояние не знам.

18.   За азърбижанците не зная нищо, освен че са мюсюлмни.
Познавам три семейства арменци, които от повече от 20 години живеят в България. Все приказват че ще се връщат в Армения, но все тука седят. Не само това, но при тях надойдоха много от роднините им, поне 20тина човека. Заторена общност са и само с един от тях се позравяваме и понякога приказваме. От него знам че положението там не е никак добро и бедността е много по-голяма отколкото в БГ.
Веднъж ми каза; - Не ги слушай тези, те само приказват, но никой не иска да се връща там, защото живота в България е много по-добър и сигурен.

19.   Аз познавам азерка, която живее в София. Не иска да се връща в Азербайджан, защото както казва тя на български език "много е гадно в Азербайджан". Бедност, корупция, рекет, простотия, расизъм спрямо чужденците и каквото се сетиш. Много ще ти е спокойно, освен ако не взимаш 400 евро заплата и си кротуваш.