Споделена история от В чужбина

Работа в Чехия - мнения?
Здравейте всички.
Напоследък има доста обяви на големи компании като менпауър за работа в големи автомобилни заводи в Чехия, за правене на седалки. Обикновено транспортът е уреден и безплатен, настаняват ви в общежитие.
Звънях на номерата в някои от тези обяви, за да получа по-ясна представа как се започва работа там.
Те ви правят медицинското. Не ги интересува особено много на каква възраст сте. Отивате в града от който тръгва автобуса, примерно София. Интервюто е там, а не предварително по вайбър. По начинът по който ви говорят е ''отиваш, има интервю, тръгваш'' . Тоест вероятността да не го минете явно е много малка и всичко е навързано. Има ''тест'' след интервюто, който ми казаха, че е абсолютно елементарен, колкото да разберат, че можете да правите елементарни сметки и да разпознавате цветовете. След това всички тръгват към Чехия, обикновено настаняването е в малкия град Бор или малко по-големия Пилзен. Там ви настаняват и почвате обучението си на другия ден. Заплатата е някъде 1700 лв. Не ви искат да знаете чешки език, работодателят е български. Не е нужен опит, работата била лека и подходяща за жени...

Звучи добре. Но тъй като усетих нещо съмнително в цялата история, почнах да чета мнения за Чехия. Повечето бяха от поне 2-3 години, някои по-стари, но всичките бяха ужасни. Много измами, лъжат за заплати, глобяват те за най-малкото, искат ти пари за неща, които уж били безплатни и поети от работодателя, условията в общежитията били абсолютна мизерия и т.н...

На този етап съм почти на заминаване, но много се чудя дали нещо се е променило и дали накрая ще мога и да се върна в България, ако нещо се провали... тук си търся работа от месеци и никакъв късмет. Откакто започна пандемията, забелязах, че дори хора с много стаж трудно си намират работа, а аз и завърших тази година.
От всички мнения, които съм прегледала, може би едно-две бяха положителни. И лошите не ми звучаха просто като оплаквания от рода на ''работи се много, дрън дрън''.

Примерно една група така е тръгнала с автобуса и като пристигнали в Чехия, един им взел по 100 лв на всичките за уж безплатното общежитие и след това изчезнал и се оказали сред нищото, онзи не се върнал да ги настани.

Бих желала Вашите мнения по въпроса, струва ли си да замина? Дали е достатъчно сигурно? Най-вероятно няма да заминавам сама, впрочем. Някой от Вас работил ли е преди в Чехия? А някой да е бил там тази година или 2019?

Благодаря Ви предварително.

Коментари

1.   Не знам защо, но нямам много добро предчувствие за тази работа. Потърси мнения за тази агенция и я провери в Министерството дали е законна.

3.   Пробвай се. Няма как да знаеш предварително. Това, което е важно е да не си заминал с български или друг посредник, а директо от чешкия работодател. Виж в интернет техни обяви за работа - примерно jobs.cz и си говори дирекно с работодател. Най-малкото виж какви заплати предлагат.

4.   Заплата 1700 лв, хаха, по-добре си стой в България, сериозно. Тук в заводите минимум 1200 лв дават.

5.   До 4

Да, в София. Излез извън София - 700-750 лева по такива места. Това ... преди данъците.

6.   По принцип обяви за работа без никакви изисквания са много съмнителни. Не може да им е все едно човекът техническо образование ли има или селскостопанско примерно, какви умения и стаж има, знае ли езици и т.н. Айде, чешки е малко вероятно някой да знае, но базово ниво на английски е поне бонус навсякъде. Много съмнителна ми е тази обява.
Ако все пак решиш да отидеш, имай поне пари в теб да се върнеш обратно.

7.   Номер 5, от Русе съм, но от 2 години живея в София. Нямам познати в София по заводите, само от Русе имам и получават 1200 лв. :)

8.   Износ на роби. А робите наивни и мечтаят.