Споделена история от В чужбина

Кризата в Турция
Здравейте. Какво мислите за икономическо-политическата криза в Турция? Смятате ли, че ще се стигне до фактическо обявяване на фалит? Според мен Ердоган може да е всякакъв, но поне не кляка на ония тумори отвъд Гьола. Имам 40 000 лири, спестяванията ми са в тази валута. Възнамерявам скоро да ги вложа в активи.

Коментари

1.   Няма държава, в която има социално неравенство, която да просперира дългосрочно. Турция е такава държава.

2.   Каза ти се отдавна да не влагаш във валута, която фалира.

3.   Държиш си спестяванията в лири?? Не знаех, че има и такива хора. Това са 8000 лв, какво мислиш, че можеш да направиш с тях?

4.   Имаш 40 000 лири? И ше ги инвестираш? Алоо, веднага тичай на бегом към някое обменно бюро и ги обменяй в нещо друго, каквото и да било. Левове, долари, евра, патаки ако ще. Турската лира вече доста поредни години стабилно спада с по 10 стотинки на година, че дори и повече. И тва беше във време на обикновена криза, която Ердоган сам създаде. Сега през 2020-та ситуацията е изпуната. Щом в по-нормални времена падаше с по 10 стотинки на година, сега след голямо затваряне и рецесия, която даже възстановиха лирата сигурно до 2022-ра ше е под един лев. Кризата там е жестока. Икономиката им стабилно падаше с по 100 милиарда долара годишно. Сега след тая рецесия още повече ше загубят. Ердоган всяка година казва, че целта му е Турция да стигне до топ 10 икономики в света. И всеки път като го каже са с още 100 милиарда долара на минус. Ние тва не го виждаме и си има причина. Може икономиката малко да е позападнала, може лирата малко да са е обезценила, но важното е че червения байряк с полумесца се развява там, там, там и там. Водат войни на 100 фронта, а войната е скъпо удоволствие. Сега помагаха на Азербайджан във войната с Армения. Подариха им оръжия, изпратиха джихадисти, храниха ги, пояха ги, ама паричките свършват. Казах вече, че войната е скъпо удоволствие, а по време на криза може да стане мазало. И какво ше стане сега след тая рецесия и още по-тежка криза? Лирата ше издълбае дъното. Така че не се прави на Рокфелер, тия 40 000 лири отивай да ги сменяш. Тва все още са добри пари. Към 8200 лева са. И тях можеш да ги инвестираш в нещо. Да, предположих, че може да живееш в Турция. Тогава сменяй в долари. Обаче според мене трябва да събереш още малко. Тия пари не стигат.