Споделена история от В чужбина

Защо по дяволите програмистите са му толкова важни на Путин?
Когато санцкиите удариха и руската икономика се срина пърите ,които започна да ухажва Путин бяха програмистите.
Обеща махане на данъците им , заеми при добри условия и др.
Програмистите все пак започнаха да бягат от Русия най-вече през Финландия и Беларус към Чехия. Тогава граничарите започнаха да ги спират на границата и да ги връщат.

Вече има и списък с ИТ специалистите и скоро официално ще им забранят да напускат Русия.

Дори за петролните инженери и механици и за работещите в газовата им индустрия няма такива рестрикции ,а на тях се разчита най-много да пълнят бюджета на русия.

Хич и не мога да разбера за какво толкова са и важни програмистите на Русия.

Коментари

1.   Всички ракети, танкове, самолети(граждански, а и военни), изцяло софтуерната независимост на Русия след тези санкции ще зависи от тези хора. Ако иска да се развива въпреки санкциите ще им трябват такива специалисти. Няма как!

2.   Програмистите най-лесно ще си намерят място на запад.Ще бъдат добре платени, а страната ще остане без ценен ресурс, това е причината.

3.   Защото руската икономика е силно зависима от западните технологии. Говорим за чипове, за екрани, за комуникации, за услуги, за сървъри. Не са само ракети и самолети, ами банки, телефони, компютри, производство, наука и прочие.
Тепърва ще имат нужда от изцяло техни технологии или пине такива, без вмешателство отвън, които могат да поддържат и развиват. Русия изгуби огормно количество учени и инженери след 94-а - огорманта част от хроата способи да развиват наука и технологии, хукнаха към Германия, скандинавските странии, Англия и Канада, но най-вече в САЩ. Сега същото се повтаря и Русия не може да си позволи, да губи повече хора. За програмистите чуваш най-много, защото на тях им е най-лесно да избягат на запад и да си намерят работа. Затова и се полагат най-много усилия, да се задържат. А и не става със заплахи и стрес - човешкият ум не работи добре тогава.

4.   Нали ще си правят собствен SWIFT в банковата система и всичко собствено, понеже им резнаха достъпа до всичко. Тези неща кой ще ги прави? Програмистите.

5.   Защото съвременната инфраструктура и икономика зависят от софтуер. Няма как да водиш война, когато буквално някакви тролове ти разгадават аналоговите комуникацци и пускат подигравателна музика или тролски икони по военните канали:

https://inews.co.uk/news/anonymous-hacking-group-troll-russia-with-meme-on-military-radio-broadcast-1501848

За такива работи говорим. Няма ли киберсигурност, няма тайнички. Сега си представи NATO да започнат да си играят с комуникацията им. Мама Раша знае много добре, че без силен IT сектор скоро ще води война с лъкове и стрели. Допълнително, Русия има полезни изкопаеми, но няма всичката инфраструктура, която да ръководи целия процес. Олигарсите (мутрите) им притежават земята, самите ресурси и подобни, но разчитат сериозно на технология и труд от Запада. Същото като Китай и Германия - китайците прозвеждат боклуците, но в голяма степен позлват немски машини и части за самият производителен процес.

Чичо Владо може да баламосва хората колкото си ще, но не всички са толкова тъпи. По-малко такси... и какво от това? Рубличката им в момента струва по-малко от банкнотите в играта Монополи. Защо по дяволите да седят кадрите им и да им плащат в боклуци, а да не припнат същите до ЕС или САЩ, където ще им се плаща достойно?

Русия е България, но в по-големи и по-идиотски размери. Тук поне успяхме да разкараме Бочко, а протестиращите не ги арестуват за по 15 години. Пробвай в Русия да протестираш, виж какво ще стане.

7.   В момента нито един софтуер за Русия няма ъпдейти и каквото и да е осигуряване. До половин година там всичко ще е толкова съсипано от вируси и атаки, че според мен никакво ембарго няма да им трябва, за да фалират.