Споделена история от В чужбина

Мисля, че разликата в стандартите в България и чужбина вече не е толкова голяма
Не предполагах, че някога ще го кажа, тъй като съм фен на емиграцията, но като направя една бакалска сметка за тричленно образовано семейство, което иска да си купи жилище, се оказва, че реално няма разлика в стандарта между София и голям немски град.

Давам конкретни цифри. В София:

Общ нетен доход: 5-6 к, говорим за образовано с добри работи семейство все пак.
Разходи за живеене: 3. 5-4 к.
Типична вноска за прилично жилище: 1. 6-2 к

Горе-долу излиза сметката, макар че няма да пестят.

Във Франкфурт:

Общ нетен доход: 4. 5-5 к евро
Разходи за живот: 2 или малко повече
Типична вноска: 3 к.

Да кажем с детските ще са на нула.

Т. е. реално стандарта излиза, че е същия.

Няма нужда да ми казвате колко съм прост, какъв бакалин съм, колко е относително и какъв русофил съм (русофоб съм между другото и поддръжник на лошата гейропа, така че русофилите и псевдопатриотите са свободни да ме обиждат, чувствата са взаимни). Аз си знам, че съм си прост, но говорим в общия случай. Разбира се, съгласен съм, че в София много други неща като инфраструктура, чистота, уреденост, селяния и други са далеч по-зле. Оставяме на страна и, че за да стигнеш до кредит въобще трябват много пари, но да кажем, че и на двете места ако спестяваш всяка възможна стотинка и печелиш малко над средното, е възможно за 10 г. да ги спестиш, а може и родителите да ударят едно рамо.

Данните съм ги взимал на база разговори с познати, от сайтове за недвижими имоти, numbeo за разходите за живот и от сайтове подобни на moitepari по отношение на условията за кредит. Може и да не са напълно достоверни и затова питам как е по ваши наблюдения. Направих проучванията по повод на това дали има смисъл да пращам дъщеря си да учи и после живее в Германия.

Между другото според мен е много вероятно в следващите десетилетия разликата да става все по-малка. Не че ние ще се оправим, то е ясно, че няма как да стане, а по-скоро че ще ставаме по-малко зле в сравнение със запада. Но това е друга тема, а и може да греша.

Вие съгласни ли сте с бакалските ми сметки или според вас греша? Моля да говорим по същество, а не на база патриоти/чуждопоклонници. Ясно е, че всеки си има убеждения, но говорим конретно за стандарт в случая.

Коментари

51-53 от 53

52.   Ежедневните разходи у нас са по-високи, тоест храна, ток, вода, ТЕЦ, газ, затова юного хора пропускат определени хранителни продукти и се хранят еднообразно, а тези, които не го правят разпродават някакви имоти от село и добават към заплатите.
Не, стандартът не се е вдигнал за всички, а за лекари, зъболекари, адвокати, ЧСИ, нотариуси и най-вече благоденстват всички, които са на хранилка по европрограми и окрадоха държавата. Преди 5 години са раздадени 9 милиарда по аванси за магистрали на няколко фирми, но проектите не са задвижени, не се работи, но и авансите не се връщат.
Раздадени са милиони за броене на бръмбари, калинки и други насекоми в зимните курорти и т. н.

53.   Някой неща станаха по-евтини, а в Гемрания дават назаде от поне 5-6 години, като в последните 2, нещата взеха да деградиарат много бързо. Не го бъркайте, че сме "Стигнали немците". По-скоро немците бягат срещу нас и ако продължават така, ще ни подминат. Виждаш, че странта се тресе. Фемрески протести, подкрепени от тираджии и граждани, котио симпатизира, правят колони по 15 км и от само на един от много пътища към Берлин и други градове. Правителстовто им има одобрение от 30%, верочтно вече по-малко. Такова недовослтво в Германия не е било от почти век насам.

54.   Санкциите срещу Русия до това водят. Те са свикнали цял живот на евтини ресурси от Русия, някой отвъд океана им размъти главата и те ритуално си я отрязаха. Отделно тези, които Меркел покани да отиват в Германия подбиват цената на труда там. Но това не значи, че ние сме цъфнали и вързали. Очаква се да ни връщат по 10хиляди нелегални емигранти минимум на година, като първите полети вече са кацнали на летище София. Нали се сещате, че няма да ни върнат качествените, а само глупаци и криминални лица. Т. е. според мен те са осъзнали, че са дали назад от последните 7-8 години насам. И това е едно от нещата, с които се опитват да ни спънат пак. Никога няма да позволят народите от източна европа да са по-добре от народите в западна Европа. Винаги е било така и ще бъде така поне в нашите животи. След 100г не се знае.

51-53 от 53