Споделена история от В чужбина

Виена
Здравейте, на 19 години съм и завърших средно образование във Варна. Записах ВВМУ(Морско) със специалност корабоводене но не съм особено очарован от това което уча и не съм сигурен че тази професия с корабите изобщо е за мен. От няколко месеца ми се върти идея, да отида да уча икономика и финанси във WU wien във Виена, но има няколко въпросителни. Първо не съм учил немски никога, имам ниво B2 английски от езикова гимназия във варна и сега карам курс за C1. Програмата в университета е изцяло на английски, но Австрия е немскоговоряща страна и не знам дали ще мога да се интегрирам там и дали изобщо мога да се развивам там само с английски. Доста съм раздвоен защото моряшката професия е доста стабилна и доходна, но нито съм сигурен че ще мога да издържа изолацията на кораба нито ми се оставя да живея цял живот във Варна. Със сигурност да живея във Виена ми се струва доста по приятен вариант но не знам дали това е по- добро решение и дали няма да съжалявям след години. Как бихте постъпили на мое място?

Коментари

1.   Щом нямаш поне минимално ниво с немски го отпиши като вариант. Там се преподава и учи на немски. Само с английски можеш да работиш като неквалифицирана работна ръка.

2.   Давай смело.
Заминах за Германия без никакви познания по немски. Само с английски мога да живея тук, а немския макар и да изглежда труден в началото има много прилики с българския, приятен и логичен е.
На твое място ще опитам.

3.   Избери Виена, пробвай там, ако ти хареса остани, ако решиш, че не е за теб, се върни в България.

4.   Почвай немския. Няма как без него.

5.   Отивай! На първо време английският ще ти е напълно достатъчен да започнеш университет (магистър на английски предполагам? ) и да си намериш работа. Успех!

6.   Виена последните 2 години печели класациите за най-добър град за живеене. Колкото и да са субективни тези класации, със сигурност има причини градът да е сред желаните дестинации.
Мисля, че си се насочил добре. Следвай това, което те влече. Ако имаш възможност да учиш на английски, съветът ми е да заминеш и да пробваш, ако по време на следването си има и как да се издържаш. В началото, колкото да се установиш къде да живееш, да се запишеш в университета и да можеш да изпълняваш ежедневните си битови задачи, като пазаруване, например, мисля, че и английски ще ти достатъчен. Немския ще го научиш с времето, ако останеш дългосрочно там.

7.   Не се излагай, какво ще правиш в друга държава без език? Все едно някой от Уганда да дойде у нас и да иска да учи и работи без обаче да знае дума на български.

8.   Що пишете глупости? Австрия не е Германия и там влизането във висше училище е в пъти по-трудно, защото и изборът е по-малък. Без немски и то на ниво С1 най-вероятно е пълен абсурд. Най-малкото В2 и то не навсякъде. Какъв английски, какви 5 лв? В Германия, а за Австрия да не говорим, никой няма да ти обърне внимание на английския, освен ако не го ползваш в чужда за тях компания, която да го изисква. А да общуваш в ежедневието си на английски няма как да стане пък изобщо. Учебната програма трябва да се предлага на английски - иначе никакъв шанс. Влизаш в сайта на избрания университет и си проверяваш условията за кандидатстване.