Споделена история от В чужбина

В чужбина в страна, където можеш да научиш езика?
Здравейте, истината е, че човек не може да живее в чужбина ако не може да научи местния език. На мен не ми се отдават чуждите езици, английския го научих с много усилия като тинейджър на частни уроци. Френския в гимназията, но повече разбирам и мога да чета, трудно се отпускам да го говоря. Пробвал съм да уча испански - ами много лесен ми се видя и лесно се отпускам да го говоря, но всичките ми любими испаноезични страни са извън Европа... самата Испания не ми харесва. Харесвам повече Португалия, но ми е съмнително с какво ще ми помогне езика на страна само с 10 милиона население и то толкова бедна за емиграция.

От всички посетени страни се почувствах като у дома си само в Австрия, Словакия и Унгария. Дори странното е, че ме посрещнаха с усмивка на Виенското летище. А първия път като се качих на метрото във Виена срещу мен седна една руса местна мацка и през целия път ми хвърляше флирт погледи и ми се усмихваше. Но не се виждам да науча немски някога. Унгарски е ясно, че няма да мога да науча никога. Словашкия ми се опъва, защото ми звучи дразнещо, като някакъв развален западно български диалект. Никога няма да мога да свикна с това да живея в друга славяноезична страна.

Аз дори не можах да науча чешки, когато живях там. Просто не ми допадат нито немския, нито славянските езици. Често ми се е искало да сме си били запазили прабългарския език, може би тогава унгарския щеше да е по. близък до нас, а и Унгария е къде-къде за предпочитане пред Чехия и Словакия, поне за мен. Или пък да бяхме си измислили или приели език базиран на латинския като братята Румънци. Някои техни думи звучат много добре, дори имат един град наречен Алба Юлия. При славянските езици винаги ме дразни, че наподобяват българския, но не съвсем.

Като гледам бих могъл да науча само испански, италиански и румънски, защото знам френски. Или датски и шведски, защото знам английски много добре, а от т. н. немска езикова група само те ми звучат добре и харесвам страните им достатъчно, че да си струва.

Да, дори датския ми звучи много по-добре от тъпия немски. Ако беше като едно време когато в Австрия се е говорило на латински и френски, а немски са говорили само с конете си щеше много да ми допадне да живея там! Не ми се живее в Испания и Франция, дали да не пробвам да науча италиански и шведски например? Швеция обаче е съсипана държава с много престъпност от имигрантите, та като единствени опции за мен остават Италия, Дания и Румъния. В Италия уж нямало работа, но имам чувството, че аз лесно ще си намеря там.

Коментари

1.   Как реши че не може?
Познавам хора живеещи над десет години в чужда държава без да говорят езика й.

2.   Масови живеят и изис не знаят.
Език се учи с постоянство.

3.   До 1, и тези хора си живеят в етно гета, изолирани са от местните и сигурно общуват само с българи и други чужденци. Такъв изолиран от местните живот не е за мен.

4.   Ще спрете ли с тези теми-къде да ида, къде жените са най-дашни, къде ще ми плащат по-вече?

5.   До 3
Истината е, че чужденци живеят в държави, без да владеят местния език. Това, че на теб не ти е изнесло е друг случай.
Аз живея и работя в Германия, като разчитам изцяло на английски език, 90% от колегите ми са немскоговорящи-германци. Единствените българи които срещнах до момента (с които обаче не общувам) живеят от близо десет години тук и не са учили или опитали да учат немски. Освен "Gutten Tag, Danke sehr, Einen schönen Tag noch" и малко да броят друго не знаят, бе им е и трябвало. Изкарват прилични заплати, плащат си данъците и се грижат за семействата си, без да проявяват словесна диария и възвишени лингвистични заключения.

6.   Знаеш френски- замислял ли си се за Канада или Швейцария?

7.   6 Канада е много далеч за мен. Швейцария не ми харесва, във всако отношение повече ми допада Австрия, а и е по-близо до България, но немския е много труден.
5 не желая да бъда поредния български бачкатор, който не може да върже повече от две приказки на местния език.

8.   Отново подчертавам това, че не може да се живее в чужда държава без да се владее езика й-не е вярно.
"истината е, че човек не може да живее в чужбина ако не може да научи местния език"-лъжа, схващаш ли?
Това ти какво искаш е съвсем отделно нещо.
Между другото, немския не е много труден, за шест месеца може да знаеш достатъчно за да четеш и да общуващ с местни, до две години ще го владееш.

9.   8 спрямо шведския е много труден.

10.   Живея в Германия 10 г. вече, не 7эм спряла за уча езика и да чета. Научаване няма. Мислех, че като стигна С1 ниво, знам всичко, ама въобще не е така. Масоно език не знаят и не искат да учат. Оправят се някак, някой помага и живота върви. Моя позната в болницата се оправи с руски, сръбски.... и така, това е реалността.

11.   8 че може, може, но това е някакъв половинчат живот в някакъв свой си балон.

12.   Език се учи с постоянство, не с хленч и философстване. Немският въобще не е толкова труден, бая по-лесен е от френския откъм правопис, произношение и синтаксис. Като толкова те блазни инцестното село Австрия, учи им езика. Има курсове в Гьоте институт, те са на доста добро ниво. Ако ли не, пробвай с Великобритания, за там поне имаш английския.

13.   9 май на кривата ракета Космоса й пречи.

14.   12 по-инцест са в Германия. Аз хубава германка не съм видял, криви са им чутурите. Генетично по-разнообразни са в Австрия защото когато е имало Австро-Унгарска империя от Прага до Триест и от Полша до Хърватия е било една държава. Докато в Германия са били малки графства и са се таковали помежду си или най-много с някой от съседното графство.