Споделена история от В чужбина

Прибират ли се българите от чужбина?
Та това ми е въпроса, ще разкажа малко за мен. Живея и работя в чужбина вече повече от 10 години. Преди 2 години се прибрах за един месец отпуска, видях се със своите приятели и роднини, беше ми много хубаво. Няма да обяснявам как се чувствах когато се връщах обратно, бях като замаян в продължение на месеци. Идваше ми да захвърля всичко и да се прибера в България. Имам приятели, които са повече от 15 години тук и все ми приказваха колко е хубаво в България (да така е спор няма) и как мислят да се прибират окончателно. Е прибраха се, изкараха няколко месеца и се върнаха обратно с нови сили. Това, което ми прави впечатление, е че в във Фейсбук и Ютюб постоянно се говори как българите масово се прибират, увеличило се е населението по селата, всичко живо се прибира. Хората, които познавам завърнали се в България много бързо доприпкаха обратно. Постоянно ми говореха, че запада затъвал, че не е същото както е било преди 20 години, а ето ги сега обратно тук.

Коментари

1.   Не година, събери някакви пари, търси си работа от чужбина, онлайн интервю и се прибирам, поне ще си пробвал. Като не върви, пътя го знаеш обратно.

2.   Това за масовото прибиране никога не е било вярно. Има такива, които са се прибрали, но са единици. Основна част от "масово прибиращите се" са такива, които са работили 1-2 години навън, но те реално никога не са били устроени там и винаги са били с идеята за временно пребиваване. В някои села наистина населението се увеличи, но това са хора от близките градове, търсещи по-евтини имоти. Преди близо 7 години аз също си купих къща на село с идеята да живея основно в нея. Всичко хубаво, но в последните няколко години имам огромен проблем с водата. Тази година вече 6 месеца нямам вода. И като казвам нямам вода, нямам изобщо. Не е да идва от време на време, не е да има режим, просто няма вода. Писах жалби до ВиК, до КЕВР - едно голямо нищо! Консултирах се с адвокати - дори не мога да ги осъдя. Всъщност мога, но за смешни пари. Когато преди месец падна сняг нямаше ток 2 денонощия. Много села пък нямаха ток със седмици. На никого не му пука, оправяй се както можеш. Ако знаех, че ще си създам подобни проблеми, никога нямаше да си помисля за имот на село. От моите приятели и познати, които трайно се устроиха в чужбина нито един не се е върнал. Мой много добър приятел работи година и половина в Холандия. Върна се заради жена си и още от първата седмица съжаляваше.

3.   Не, точно обратното е. Повече работещи българи има в чужбина (около или над 3 милиона) отколкото в България.

4.   Не познавам такива, дето да са се прибрали за повече от месец. Може и да има, но аз такива не съм срещал.

5.   Силно е преувеличено.
Миналата година бях за три месеца в България, нямах търпение да минат, а града от който съм е още по-празен и умърлушен.

6.   Както казваше баба ми: 'Идват тука да серат, а пък там си ходят да перат! '...

7.   Виж сега, че си идват идват си, но моето мнение е, че това става за малко и то е за да затвърдят предишното си заминаване. Знам колко ни е страхотна природата, знам за традиции и тн, но когато се наложи да работиш за гнусен и алчен шеф (каквито са повечето), когато не искат да ти вдигат заплатата с години, когато твой колеги пушат през 5мин и пият кафенца, а теб шефа те товари повече и повече и бонусите все те пропускат... Тогава ще се сетиш колко е хубава чужбината. Защото Родопите, морето и бля бля са много малко време. През По-голямата част от живота ни, сме на работа и останалата част от ежедневието ни, преминава в битовизми, с много гадни хора.

Та да... Ще се връщат, но то ще е само за да се сетят защо са заминали. Да, заплатите са по-високи, всичко е по-добре, но няма онзи манталитет на Западна Европа.

8.   Върнах се в България и ще остана тук. Човек с професия и висше съм, работата ми е била по специалността и тук, и в чужбина. Мисля, че се връщат в чужбина обратно хората без професия, на които им е трудно да си намерят работа в България. Всеки си преценява за себе си. Смятам, че у дома ще ти е по-добре, камъкът си тежи на мястото.

9.   Това е прекалено ундивидуален въпрос за да има толкова общ важащ за всички отговор.
Прибират се онези които имат собствено самостоятелно жилище и шанс за работа с над средната работна заплата за България.

10.   И моите наблюдения са такива. Всеки втори емигрант реве колко е лошо на запад, прибира се и като почне работа и му дадат 1000 лв първия месец и то при лоши условия на труд и бързо бързо се връща с подвита опашка и започва да си трайка.

11.   Умен и честен човек, който си изкарва прехраната с труд, не седи в България. Трудът е стока и в България е най-ниско платена от целия ЕС при европейски цени на всичко друго в магазина.

“Бутилка вода в супермаркета коства 70 стотинки, в случай че я закупиш от фитнеса – ще ти коства лев и петдесет, в случай че си я поръчаш в бар може да струва 3 лв, а в самолета е допустимо да ти коства 5 лв и нагоре.
Същата бутилка, напълнена със същата вода, постоянно сменя цената си в взаимозависимост от мястото, на което я поръчваш!
Следващият път, когато се почувстваш непризнат, реши дали не се намираш на грешното място, с грешните хора!
Обмисли го добре и го прилагай постоянно, без значение дали става дума за работа, приятели, семейство или любови! ”

Дотолкова с България и колко правилно място е.

12.   От 7 години живея в САЩ и за добро или за лошо след два месеца се прибирам.

13.   Със сигурност броя на завърналите се увеличава. Иначе в България не се живее толкова зле колкото го изкарват, но все още заплатите са масово ниски. Ако искаш да работиш "проста" работа то определено западна европа е по-добре.

14.   Аз пък отвсякъде чувам точно обратното.

15.   Хората, които не искат да живеят сред араби, палестинци и подобни се прибират. По-лакомите и алчните остават. За други държави не знам, но имам приятелка французойка, която редовно поства в Туитър на каква кочина се е превърнал Париж. Кара ме да не мисля дори за екскурзия там. Спокойствието, което цари тук няма цена и аз лично не бих го заменила за нищо. Пари се печелят, пари се губят.
Очаквам озлобените емигранти да започнат да плюят по България и хората останали тук и не планиращи емиграция. Сигурно им е по-приятно да са приравнени с ангали от цял свят.

16.   Не!

17.   Трудно е да се каже дали има тенденция. Официални данни може да имат в някоя държавна институция каква нетна емиграция има. Иначе аз познавам няколко души, които учиха и работиха в чужбина и се върнаха през годините. Не се сещам за познати, които да са заминали в същия период. Миналата година имах оферта да работя в Англия по професията ми, но направих сметка, че няма да съм много по-добре по отношение на основните параметри - заплата, жилище, достъп до основни социални услуги, затова не заминах. Да заминеш в друга страна не винаги е по-добре отколкото у нас. Там искат емигранти, които да опъват каиша за малко пари. За шефове и директори си имат местни.

18.   Да се завърнеш в България е като да се върнеш при бившата си - припомняш си бързо защо сте се разделили първия път :)

19.   Някои се връщат, уж от "носталгия", но реално са тези дето ги засегна по-сериозно кризата. Другите които продължават да живеят добре, естествено не мислят за това. Западът, че затъва е факт, но е факт че България също затъва.

Ако си направил парите, според мен е по-хитро да се пенсионираш тук, но иначе да се връщаш - не...

20.   15 на Балканите има и страни подобни на нашата с повече пари, но нямат араби и такива. А в София вече е пълно с араби. Постоянно ги виждам в трамвай 22. Преди не беше така.

21.   Прибират се. В чужбина никога няча да бъдеш свой, да имаш чувството за дом така както го имаш у дома си, където си расъл. заемат се местата с читави кадри, особено в частния бизнес. Самият аз се върнах след петгодишно обучение в чужбина.

От друга страна, приготви се ако се решиш да се завърнеш, да не ти бъде лесно. Започваш от нулата тук, но - имаш топлотата и чувството, че си си вкъщи. Без лицемерие. Но със нефелни институции, адски университети без образование, неориентирани кадри. Много зависи от спецификата. Като цяло, като се върнеш, ще можеш ли да предложиш нещо, което вече го няма тук, което наистина е качествено, и което би ти осигурило предимство, добро съществуване? Какво предлагаш, с други думи? И не, много често се оказва, че не е така както си мислим. Аз лично се развих доста, след като се върнах у нас.

Виж си за себе си, раздели се с приказните идеали, но не пренебрегвай това да си си вкъщи е хубаво, а днес не е трудно да се пътува.

22.   Безобразията в България се осъзнават чак след като поживееш и поработиш. След 2-3 годинки еуфория идва равносметката. При мен не е никак добра, за съжаление.

Жалко за тези пропилени години в тази пропаднала държава, вече си търся работа отново извън БГ.

23.   От 8 години живея в Шотландия с приятели ми, също българин. Решили сме и след 3 месеца се прибираме. Стига толкова стоене навън, навсякъде си има плюсове и минуси.

24.   Има го и в двете посоки - такива, които се връщат и такива, които сега заминават да учат/работят.

Впрочем, казвал съм го и друг път - България няма да се 'освободи' от население и едва ли не да изчезне.

Вече в София е ПЪЛНО с чужденци и то не араби, арменци и т н. Каквито има от десетилетия, а вече има и страшно много украинци, чернокожи, дори азиатци...

Става си баш като в другите европейски страни. В смисъл... Ако не са българи ще е някой друг очевидно тук.

Относно моите познати, които са в чужбина - всички все още работят там(някои повече от 10 години вече) с неясната перспектива да се 'връщат' х - ама кога, как, след колко време - и те не знаят.

Някои чакат европейските прнсии уж да си гледат старините тук(Абе не вярвам да им върже да харчат по 2-3 хиляди евро пенсии, с тук да ги издържат разни на минимални заплати няма как да издържи данъчната система! ), други събират уж пари - за бизнес, за имот - ама като гледам са стигнали до под кривата круша.

Примерно братовчедка ми, която е в Англия от 2024 от 2014, като я питах дали е събрала поне 20 000 паунда, за да започне някакъв бизнес ми обясни, че нямало как да събере толкова, освен ако не яде буквално салами и хляб само, а момичето си работи стабилно, че и овъртайм често...

Т. Т.

25.   За постоянно се прибраха единици. Иначе повечето се прибират за месец два да похарчат едни готови пари спестени с мизерия и робски труд на запад за да бъдат, , Господин за един ден, , в България и айде после пак обратно към, , гадния запад, , да изкарват парички.

Към 15 Кое е по-добре да живееш с араби в Париж или с цигани в Плевен или друг областен град? Аз съм от Плевен пич. 20 годни съм емигрант на запад. Кажи речи от 2001г. се махнах от Плевен. Тогава деветдесет процента от населението в Плевен бяха българи. Като се прибрах през 2014г. деветдесет процента от населението вече бяха цигани. Още на времето когато бяха десет процента циганите там, майка я бяха нападнали и ограбили вечерта на централно място. Голямо спокойствие няма що.

26.   Прибират се онези неуспели да научат местния език и работещи тежка работа. Кой с коефициент на интелигентност над средния би се върнал?

28.   Не, не се прибират.
Виждаш животът тук само по празници, по гости, по почивки и изобщо не си видял кскъв е животът през останалото време
Да се върнеш в България ще жъде най-голямата ти грешка.

29.   Много от нас (като мен) дори по празници не се прибираме. Предпочитаме да празнуваме другаде.

30.   17, ти какво очакваш да те вземат за шеф и директор веднага ли? Хаха защото в Бг има шанс да си шеф ако баща ти не е такъв. Наивници

31.   Не се прибират, логично е, искат добър живот и го получават в чужбина.

32.   15 Пишеш глупости. За каква алчност говорим, от село някъде си и какво ще работиш в мила България? В чужбина е пълно с хора, които изцяло трудови мигранти, ако имат робота в България те няма да са в чужбина, език не знаят, но хладилника е пълен. Както ми каза една българка, искам в България, но съм в чужбина защото нямам избор и можем да си позволим храна, защото в България се лишава ме от много неща. България не е София, Пловдив, Варна и Стара Загора. Същата тази българса е от малко градче на Дунав, като се прибират лятото градът е пълен само с чужди регистрации коли, хората се връщат от цяла Цападна Европа, те ще се върнат един ден, като се пенсионират, но децата им никога. Аз съм от София, заминах за чужбина не от безпаричие, а от отвратеност корупция, мръсотия, София стана непоносима за живеене, като се приберем трудно издържам, а детето ми казва: Мамо не мога да си представя да живея вече тук. В чужбина имам сигурност, да ние сме на добри позиции, говорим езици, но се чувствам защитена, отивам в болницата, не плащам нищо, полицията си е на мястото, ако стане неща. Жшвея в близост до бежански лагер, на никой не пречат, не правят мизерии, сменят ги периодично, въобще различно от ситуацията в България с огради и катинари. Така, че думата алчност въобще не трябва да е тема при МРЗ нето 700 лв. някъде. Как се живее с тези пари и колко са с добра заплата в провинцията, където мечтата е да се номърдаш в общината.

33.   10 години в Европа - Германия, Белгия, Люксембург. Консултант съм в банковия сектор. България ми липсва много. За съжаление няма нито една нормална публична услуга. Нито училищата, полицията, съда, здравеопазването не съществува, дори с много пари. В България, все си мислех, . че хората са добросърдечни и услужливи, или поне така бях свикнал през 90-те и в началото на века. Днес ме заобикаля толкова много простотия и простащина, че някой път се срамувам. Не знам знам откъде идва това. Българите, които познавам, масово имат в България по морето и по зимните курорти, но само прекарват там отпуски и празници. За тях България е място на социален комфорт, но не и мястото къде си изкарват хляба и гледат децата. Малцина са тези които се върнаха за постоянно. Основно мъж, без добро образование и професия, и обикновено самотни, че хубава жена в чужбина трудомсе хваща особено ако си чужденец.

34.   33 дали в Румъния ще е по-добре от БГ? Бяха по-зле от нас, но май при тях институциите и съда напоследък си вършат работата.

35.   В чужбина гледат на българите както ние тука на сиганите. За какво са ми тия пари като ще ме отбягват, ще ме подбутват, ще ме обиждат. По-добре с малко пари тук, но да знам че като звънна на съседа ще ми отвори. То само на екскурзия като отидеш на Запад и си сменят физиономиите като разберат откъде си. Всичко това благодарение на милите емигранти. Да си седят там.

36.   Аз съм реалист... За 35 години не успяхме да развием гражданско общество и демократични институции! Вече е твърде късно за каквото и да било, така че е най-добре да се фокусираме върху индивидуалните си цели и успех в други държави. България не става за нищо- изостаналостта е шокираща и на технологично ниво!

37.   Към 35: За това "сиганите" се интегрират по-добре в чужбина, отколкото в България.
Културата в България е изостанала (наред с всичко останало).
В чужбина те гледат и възприемат според твоето представяне, амбиици и проекти, както и с това как ти се възприемаш и представяш на индивидуално ниво. Знанията, уменията, компетенциите ти са ключови- на никого не му пука за националността ти!

38.   И 35 и 36 са прави, но пък България не е хубава страна за отглеждане на деца. То не, че Испания, Англия и Германия са, но има други страни, в които все още е добре за деца. В България работа има предимно само в София, другото е пълен леш откъм хубава работа, но в София въздухът е мръсен, много деца са с астма и дихателни проблеми, няма достатъчно детски градини и места в тях и т. н. Разбира се, че на запад гледат с лошо око на нас.

39.   До 37 - За каква интеграция говориш? Счетоводителката ми няма време за мен, защото обсулжва половината махала, като им оправя декларациите и документит им за НОИ. Хем взима безработица от чужбина, а може и да не взима, хем и от България, без да е внесена и една стотинка. И безработицата не е 500 лева, а е максималната сумя, което е около 2250 лева в момента. Бях писал преди това, как се прави, ама не ми пуснаха темата.

40.   Когато говорим за емигриране в друга страна, не е много удачно да съдим по хората около нас кой къде е успял, на кой къде му е било трудно. Тук буквално можеш да разбием и клишето, че "камъкът си тежи на мястото". Не винаги страната в която сме родени и израстнали може да ни даде най - доброто като възможности, приятелства, щастие, късмет и прочие. И не винаги една страна в която е успял наш познат, приятел или близък ще е успешна и за нас самите.

41.   До 39: Обещения за безработица не се взима без да си работил известно време... така, че не е толкова просто! Дори да останеш без работа и имаш право на безработица- то трябва да имаш някакъв проект за работа: доказателство, че търсиш активно, че ходиш на интервюта или пък минаваш през някакво обучение, за да се преквалифицираш... има си критерии и условия!

42.   От 39 - Не съм казал, че е просто, нито, че не е трябвало да си работил, но... има и начин, в който се случват нещата, без да си работил.
Знам хора в Дания, които започват фиктивна работа, внасят 32000 лева осигуровки, а после излизат в безработица и болнични за 2 години, като взимат на месец по 3500 лева, а в последните 6 месеца, се пишат, че търсят работа в България, което е тяхно прави и точат по 12-13000 лева от нашата система, наред с чуждата. За две години взиамт близо 97000 лева, с 4-5 полета до Дания и 32000 лева осигуровки.

Ама повечето нямат 30-40 000 лева на ръка, затова отиват, започват работа на черно, с която започват да си плащат на "тази на светло". Сега ще си помислиш, че е по-добре да се работи на светло, ама не е точно така, когато някой има много неизпрани пари и работниците работят по 50 часа на семдица, а не по 37.

И това сравнително малка част от цялата схема.

43.   Иначе по темата:

Има българи, които се прибираме и сме повече, отколкото бяхме преди 10 или 15 години, но пак сме доста малко, за да каже някой, че има "вълна". Най-често са специалисти, които работят или дистанционно или са в сфера, в която доходите за една и съща позиция са се сближили доста, особено след данъците, работещи дистанционно или дори такива, които успяха да докарат техните фирми тук. Има и други, които се върнаха заради носталгия или семейсни причини, дори и без да има по-високи доходи.

Според мен, всичко беше пропаганда на някои от управниците ни, за да си запишат точки пред обществото. Надявам се, че ще дойде и такова време, в което хората ще искат, да си идват тук и че ще може, да си помагаме повече.

44.   Ако ще живея на Балканите ще предпочета Хърватия или Румъния пред България. В България само София се развива, а тук хората са много злобни, дори и дошлите от други градове, които са в София са мега злобни.

45.   За какво да се прибират в тая кочина, ако в чужбина живеят по добре? Заради единия гол патриотизъм ли? Хубаво е да тачиш корените си, но почитта към предците не може да те нахрани или стопли.

46.   Всички страни са с измислени граници. Страните са човешка измислица. Питайте дали лисиците или вълците от Северна Македония или Сърбия не влизат в България и дали нашите не ходят да чукат лисици и вълци в Сърбия, Македония и т. н. Ами ходят.

47.   45 аз мисля, че няма по-голям почит на предците от това да се погрижиш бъдещите ти деца да растат в една по-уредена страна. Нашите прабългари също са емигрирали от Азия.