Споделена история от В чужбина

ТУ, СУ- ФМИ или чужбина за програмиране?
Здравейте, знам, че ситуацията с IT- сферата е доста неблагоприятна, но все пак- какво бихте препоръчали на човек, насочил се категорично на там? Ясно е, че в тази професия, е по- важен опитът, отколкото дипломата, но с настъпването на ИИ, имам чувството, че вече и диплома, и опит ще са важни, за да си още по- конкурентноспособен.
Знам, че ФМИ си е тегаво и по сухо, но за България повечето казват, че е най- ок вариант. Ако инвестираш пари в някой от европейските топ университети, трябва може би веднага да започнеш да работиш, иначе няма да устискване - а дипломата заслужава ли си според вас? Ще се радвам да чуя съвети. Благодаря и успех на всички!

Коментари

1.   Я върви да караш такси и не се излагай.

2.   И двете са ОК

3.   Изобщо няма смисъл да си губиш времето с университет. Даже и IT академиите не са вече много вариант. За това време в което ще си там, ако се самообучаваш ще дръпнеш много повече. Цялата ти нужна информация я има в интернет, при това безплатно. От теб се иска само желание, постоянство, дори не се иска да си толкова умен, най-вече упоритост и постоянство. Но е добре да имаш някакъв ментор, приятел или какъвто и да е човек, който разбира, за да те насочи и най-малкото да ти изгради някаква пътека, да ти каже какво да учиш, а не да се луташ.. Недей да скачаш от един ютюб туториал на друг и да си мислиш, че напредваш. Подхващай някоя технология, която се търси, отваряй документацията, не задълбавай чак толкова в нея, само основите колкото да започнеш, и почни да изграждаш твои проекти за портфолио. Ти така или иначе ще продължиш да учиш технологията, докато си правиш проекта. Това най-много се цени като нямаш професионален опит.

4.   "ситуацията с IT- сферата е доста неблагоприятна"

А коя сфера е благоприятно? Гледаш ли какво става с протестите на фермерите? А колко хора изгоряха покрай "ковид мерките"? Повдигам го на въпрос, защото тая сфера е за интелигентни хора, не за коне с капаци... След 2008 западът се намира в сериозна финансова криза която беше "оправена" с печатане на пари и тепърва ще берем ядовете.

Което ме навежда и на отговорът на въпросът ти - да, в големите корпорации помага да имаш диплома. Но повечето (включително и корпорациите) ги интересува главно опит и колко те бива. В който и български университет да отидеш, няма да научиш нищо. Това не е преувеличение, а реалността. И е близко до ума защо. В България преподавателите получават мизерни заплати и на всичкото отгоре не ги уважават (защото в БГ се уважават футболисти и поп фолк звезди, не интелигентни хора). Кой според теб ще остане да преподава за 1000 лева, като дори junior може да вземе 4-5 хиляди заплата? В повечето случаи това са даскали от друг дисциплини, взели някой друг курс в "IT" сферата. Това са хора които по-скоро ще те осъкатят защото нищо не разбират и ще ти втълпят отначало грешно мислене. Ако искаш да научиш нещо, хвани някоя класическа книга и я прочети както трябва. Ще знаеш за няколко месеца в пъти повече от хора прекалали 5 години из български "университети". Ако ще се записваш там - само за дипломата... Ако искаш и да те научат нещо, и най-важното - имаш парите, отиди в Германия, Австрия, някъде където имат истинско образование.

5.   Какви глупости чета пак. Не трябвало образование, сам се обучавай с тубата...
Учи каквото ти е интересно диплома трябва винаги ако искаш работа на бюро. Ако искаш IT работа, никога не е имало толкова много технологии. Научи основите - мрежи, алгоритми, операционни системи, програмиране (някакво). След това виж в какво си добър и се ориентирай. Аз баш техничари не съм виждал да ги да кръщават, само онези нищо не правещи кодъри, които получават задание наготово, а те само го превеждат в код и тва е. Но архитект няма как да станеш без опит. Късмет. Гладен с IT знания и умения няма да останеш. Виж гладни икономисти със сигурност има.