Споделена история от В чужбина

Колко общо са българите в чужбина
Здравейте, интересно ми е колко е общият брой на българите в чужбина.

От това, което успях да прочета в интернет се разтягат числа между 1. 1 до 3 милиона души (чед дори повече), което е огромна разлика.

Не ми се вярва да са пак 3 милиона, защото ако в България има 6. 5 милиона и 3 зад граница, излиза че българите са над 9 милиона души, което е невъзможно с тази раждаемост сега.

Другото, което е - изглежда че това са предимно млади и трудоспособни хора - между 20 и 45-50 годишни, според вас как се отразява липсата на тези хора в България?

Не е ли зле за икономиката, че толкова много работна ръка липсва?

Всички постоянно се оплакват от липса на кадри.

Другото, което е какво мислите за "завръщането" един ден на такива хора, имат ли право такива емигранти да се върнат след 20-25 години навън, вече остарели и да се "пльоснат" върху българския данъкоплатец, който да трябва да им изплаща западните пенсии?

В крайна сметка е България в момента има под 3 милиона работещи и никой не е длъжен да изхранва дъртаци, които не са си мръднали пръста и не са си виждали страната от десетилетия.

Все пак тези пенсии ги плаща данъкоплатеца българския, а не американския, британския или където там са работили и учили наше емигранти.

Коментари

1.   Пенсия ще получават от държавата, в която са работили и са се осигурявали. Не ги мислете тях. Проблемът е, че няма да се върнат.

2.   Ще ти кажа моето мнение. Мнение на един от малкото останали в България данъкоплатци.
Незнам точно какъв е броят на българите в чужбина. Много са. Това са млади хора, които раждат деца. И тези деца се водят български граждани/дори да не са стъпвал в България /. Затова се увеличават.
Относно пазара на труда. Сега реално работим за трима. Поне на моята работа е така. Взимаме мизерни заплати. Голяма част от заплатата отива за данъци и осигуровки. От тях изхранвае още няколко души-сегашни пенсионери, Деца, безработни, мигранти.
Колкото до завръщането на тези от чужбина-не мисля, че България има особена полза от тях. Би трябвало да ограничат права на трайно живеещите там. Относно гласуването също. Освен ако не са много ценни специалисти, дошли тук за да работят.

3.   Колко са българите в чужбина го пише в сайтове от държавни институции, само трябва да си сметнеш данните от сайта на ГРАО, защото е по области а не общо за държавата.
Сметнах ги вместо теб!
По постоянен адрес в България по данни от сайта на ГРАО към дата 15. 03. 2024г има регистрирани 9 103 717 лица, това с чужденците!
По настоящ адрес в България по данни от сайта на ГРАО към дата 15. 03. 2024г са регистрирани общо 7 444 061
Разлика от 1, 6 милиона, това са хора които имат постоянен адрес в България за издаване на ЛК, но настоящия им адрес е в чужбина

Знаеш и броя на българското население по данни от април 2023 от НСИ за 2022г населението е било 6 447 710 души, от тогава е минало година значи хората налични по преброителен списък сме около 6 400 000.

Това какво говори?
Данните на НСИ (по преброителен списък) означава че ако тръгнеш да броиш по жилищата налични човеци в страната българи и чужденци, към момента те би трябвало да са 6, 4 милиона. При факта че чужденците в България са 1, 7 милиона в това число мигранти, студенти, украински бежанци, натовски военни и т. н. следва, че
Българите родени като българи и живеещи в българия, заедно с циганите и мюсюлманите сме не повече от 4, 7 милиона! А по света хората имащи Българско ЕГН и ЛК са около 7, 7 милиона, от които 4, 7 живеят в българия а 3 милиона живеят някъде по чужбина. Само в Турция са над 700 000, в Германия са около 400 000, около 90 хил са македонците с българска ЛК и т. н.
А колкото до страховете ти че щели да се върнат и да искат ти да им плащаш пенсия, спокойно, то пенсия след 20-25 години и за тебе няма да има, нищо че си плащал данъци в България. Нещо ще се промени, не може целия цивилизован свят да живее от заеми и печатане на пари вечно, все някога ще трябва този масраф да се плаща, а Америка и западните европейски държави много са задлъжнели. И тъй като покрай сухото гори и мокрото ние също ще се опарим доста, щом се присламчваме с голям мерак към задлъжнелите.

4.   Забравяш, че много българи си създадоха децата в чужбина разни.
Със сигурност сме над 2 милиона навън.
А за пенсиониране как щели да се пльокнат на българският данък... ХаххахаххахаххахахаххахахХхаХ такъв смях, човек :))))
Бъди благодарен, че толкова българи още имат роднини в Бги пращат пари.
Но иначе спокойно, повечето няма да се върнат, а който се връщат ще са с достатъчно пари освен пенсията от ЧУЖБИНА, с която ще мога и теб да купят хаххаха че ме разсмя ама.

5.   Защо да не може да са 3 млн? Бяхме почти 9 млн през 1989. Това, че много са емигрирали и то предимно млади води до спада на прираста тук. Но това не значи, че няма прираст зад граница. Друг въпрос е доколко да броим децата им родени в чужбина за българи.

6.   Малките население места са само старци и деца, защото активно работещите масово са в чужбина.
Пенсиите не ги плаща България, мисли малко. Като се върнат ще си харчат пенсиите в България. Кадри няма, защото няма читави работодатели, особено в малките населени места и български работодатели. Същата работа, като кадри на морето. Некоректност! Хора, които са в чужбина само за да оцеляват, мъка, жертва на измами, но връщайки се в България го раздават със самочувствие.
Гледах едно момиче от клас в немската гимназия, всички са заминали за чужбина. Ето ти статистика.
Умишлено няма статистика, факт е, че българите са масово в чужбина.

7.   3 и моя постоянен адрес, както и на хиляди се води в България, а реално живея в чужбина от 10 години. Малцина заявяват постоянен адрес в чужбина.

8.   Чудя се дали пишещите подобни теми са неграмотни, злобни, или има някаква изгода да пишат подобни глупости.

Автора по-добре да се загрижи за собствената си пенсия, защото подозирам, че както 90% от българите го осигуряват на минималния праг. Като дойде време да се пенсионира - емигрантите ще са му виновни.

По темата - повечето няма да се върнем - по една или друга причина. България в момента не може да си позволи по-голямо население от това, което има - няма икономика да изхранва повече.
Ако се върне някой - то ще е за да се пенсионира и ще внася пари от чуждата пенсионна система в България.

9.   Какви 6. 5 милиона бълнуваш ти!? В бг няма повече от 4 милиона души. Не виждаш ли, че цялата страна е опустяла?

10.   Хора на възраст от 18-50 години. са 2. 5 в чужбина и по-малко от 1 млн в бг.. общо 3. 5
1 млн в България са цигани, от които половината са цигани в чужбина.
Останалото е пенсионери и деца в БГ, общо 2 млн.. Няма да нужда казвам колко са децата, колко са пенсионерите от тази цифра.

Сметката излиза ли до 6. 5?

Хората често остават с впечатлението че реално 18-50 в БГ са повече от 1 млн, защото тези от чужбина имат често присъствие в БГ. Особено лятото. Реално ако постоянно са ти там БГ наистина е пуста, както казва 9.

Аааа и още нещо, София в момента не е повече от 600-700хил. Беше 1. 5 през 90те

11.   8, не знам каква сума да ти предложа за да кажеш работещ метод за действие при осигуряване на ниска заплата? Смяна на работата сигурно, а? Представи си, че не си в София и в твоя район 90% правят така. Протест ли ще правиш или ще се оплачеш в НОИ? После ще те обвинят, че клеветиш честния бос.

12.   11, метода за сега е да емигрираш.
Единствения начин да се промени тази масова измама с осигуровките е да бъде признато за престъпление (каквото си е).
Но в България реално няма партия, която защитава интересите на работниците. Всички се тупат в гърдите колко са десни, а дясна партия няма да реши точно този проблем.

До тогава на обикновения човек му остава да се спасява сам, както вече направиха над 3 милиона българи.

Н. 8.