Споделена история от В чужбина

В чужбина с автобус - да или не?
Здравейте, писнало ми е от самолети, ограничения за багаж и течности и т. н. Искам да отида на екскурзия в чужбина с автобус.

Дилемата ми е дали да използвам туристическа агенция или да отида с автобус на някоя от транспортните фирми тип Ивконита, Фликсове и т. н.?

Не ме интересуват парите (макар, че за Австрия с агенция е по-евтино, защото просто ще се използва техния автобус, а ако сам си организираш нещата влаковите билети в Австрия са си скъпи).

Интересува ме Фликс Бусове, Юнион Ивкони и подобни фирми как са спрямо туристическите агенции по международните им линии? И какви са другите пътници? Някой тук беше написал, че в автобусите до Централна и Западна Европа са предимно гастарбайтери, така ли е? Предполагам при това положение те мъкнат много багаж и автобусите са претъпкани? Чух и, че в една доста известна фирма давали стекове с цигари да прекарват през Калотина, което ми се стори трагикомично.

Дали не е по-добре да съм с агенция, мисля си, че там ще сме по-малко хора в автобуса? Някой пътувал ли е и по двата начина да сравни плюсове и минуси?

Коментари

1.   Вярно е, че когато е без агенция, пътуват предимно... да не казвам какви. Колкото до ЕКСУРЗИЯ (не почивка) масово се минава всичко на тъгъдък, за да могат да се минат максимален брой забележителности за най-кртко време и оставаш без крака. Ако разстоянието е голямо, примерно до Западна Европе, самолетът е за предпочитане. Пътвувал съм 3 дни до Испания с автобус и не бих повторил. Ставаш на гъз и 3 дни почти не спиш. За по-кратки разстояния примерно до Истанбул, автобусът е за предпочитане, защото иначе чакаш по летища и в крайна сметки ти излиза по-дълго пътуването. Зависи си и от къде точно си. Ако си от София, е по-удобно със самолет, защото летището ти е близо. Ако обаче си от другия край на България и трябва да биеш път до София, за да хванеш самолет, а в същото време имаш автобус директно от твоя град, по-добре с автобус.

Абе като цяло всичко си има своите плюсове и минуси и според ситуацията трябва да прецениш кое е по-малкото зло.

2.   Автобусите са неудобен транспорт за дълги разстояния. Отделно и в автобуса са натикани на малко пространство много седалки за много хора.

3.   Ползвай агенция, може и хотела да е по- евтин

4.   Един път само пътувах двупосочно с автобус Испания- България-Испания, защото синът ми много искаше.
Никога не бих повторила.
Освен пълният автобус с миришещи на пот, дремещи и пърдящи в съня си по седалките, бяхме свидетели на просташки разговори на висок глас. Краката ми изтръпнаха и се подуха, няма накъде да се обърна и ги изпъна малко.
Почивката за тоалетна 15 мин. и като се съберат 2 автобуса-няма време даже за тоалетна, или поне да се освежи малко човек.
Този автобус беше пълен с работници в Испания именно.
Според мен пробвай с бус към агенция, все ще е по- добре.
Пък и ще си сам, няма да имаш изнервено ете на главата си, нито смърдащи и пърдящи сънародници... да се надяваме.

5.   Агенциите потвърждават пътуването след една определена бройка туристи, докато автобусите на Ивкони специално за Румъния и Гърция са празни, пътувам често. Предполагам, че и за останалите държави не се пълнят. Със затоплянето на времето ще се раздвижат нещата, но обикновено не се пълнят на 100%. Не те занимава никой, не си в група с останалите, разполагаш се както искаш в автобуса, можеш да заемеш и няколко седалки без проблем и да имаш място и за спане. На мен ми е приятно.

6.   Веднъж ще допуснеш грешката да пътуваш с Фликсбус или Ивкони до някъде на почивка и няма да повториш, и ще припкаш към летището с удоволствие следващия път. Гарантирам го на 100% от личен опит.
Един приятелски съвет - отвори страницата на FlixBus в TrustPilot например и ще разбереш за какво говоря.

7.   6 ама з и със самолет да летя пак ще пътувам с тур агенция, защото предполагам е по-добре да си заобиколен от други туристи от твоята група в самолета, от колкото да си съвсем сам сред гастарбайтери. Вярно е, че тези автобусни мутренски фирми са отвратителни, май ако ще съм с автобус ще е с туристическа агенция.

Не знам как ще са празни автобусите на тези фирми, като аз празен автобус не съм виждал дори в делничен ден. За справка отидох до Румъния в делничен ден с влака и чак до Русе беше съвсем празно моето купе. В делничен ден от София до Русе поне автобусите са пълни на макс.

Летището не ми е близо, Централна Гара ми е по-удобна, но уви вече няма влакове през Сърбия за Централна Европа.

8.   Никога не бих отишла на екскурзия с автобус, освен ако не е примерно до Истанбул или Кавала или Букурещ, т. е. да се пътува в рамките на ден. Пътувала съм с нощни преходи преди години, няма да повторя. Не можеш да спиш като хората, краката ти се подуват, схващаш се на тясното пространство, отделно като добавиш разни смърдящи и викащи индивиди, положението е трагично.
Не бих си го причинила заради някакви ограничения за багаж и течности. Колко пък багаж ще носиш за седмица примерно? И колко е трудно да си купиш 1 вода за 2 евро от летището?

9.   8 до Будапеща също е само ден. Тръгваш сутринта от София и вечерта си в Будапеща и си спиш там.

10.   8 искам да донеса храна от Централна Европа, която няма как да я пренеса в ръчен багаж в самолета. Неща като пастети, полуфабрикати от супермаркет, душ гелове също не позволяват да се носят в ръчен багаж, нито дезодоранти. Много скъпо излиза да си купя храна от летището, 4 лева за бутилка дето в супермаркета е 1 лев макс. И освен това ако съм с чекиран багаж освен ръчен билетите скачат на цена толкова, че наистина много по-евтино ще излезе да отида с автобус на тур агенция. Все пак Будапеща се взема за един ден.

11.   Има и предимство за агенцията, че при отмяна на полет или разваляне на автобуса май са длъжни да осигурят алтернативен транспорт. Ако сам си букна всичко както досега много трудно ще се оправя ако автобусът реши да ме зареже насред Сърбия примерно. Ето сега в Дубай има блокирани хора заради отменени полети, но тези, които сами са си букнали билетите няма да им бъде осигурен хотел, докато някои агенции осигуряват.

12.   Екскурзия със самостоятелна организация - само на място където поне веднъж сме ходили. Иначе забрави... да се чудя къде е тоалетната айде няма нужда.